zdroj: garmin.com
Domů »
Garmin známe z hodinek, navigací, sportu, letectví, lodí a aut. Nyní ale prostřednictvím systému JL Audio Primacy vstupuje do světa luxusního domácího audia. Navazuje přitom na trend aktivních systému, který už dorazil i do high-end segmentu nejen v podobě reprosoustav Focal DIVA Utopia. Garmin na to ale přece jen jde jinak.
Garmin své plně aktivní stereo s vlastním streamerem, DSP, síťovým přenosem Dante a automatickou kalibrací místnosti staví kolem základní jadnotky Primacy CS. Ta obstará konvenční konektivitu i řízení celého sterea. Teprve za ní stojí sloupy Primacy T6, nebo menší varianta Primacy S3. Bezdrátové ptáte se? Nikoliv. Připojení zajišťují ethernetové síťové kabely Cat 6.
JL Audio není nováček z hodinkového světa
Na první pohled může spojení Garminu a high-endu působit zvláštně. Jenže JL Audio má v audiu mnohem delší historii. Značka vznikla v roce 1975 a proslavila se hlavně v automobilovém a později také lodním audiu. Dlouhodobě patří k silným jménům v oblasti subwooferů, zesilovačů a instalačních řešení.
Podstatné je, že se JL Audio už dávno před Garminem podívalo i do domácností. Jejich špičkové aktivní subwoofery Fathom a Gotham totiž už dlouho staví na automatické optimalizaci reprodukce v závislosti na akustice místnosti A.R.O. Primacy tedy není výstřel do tmy. Přináší jednoduše rozšíření stávajícího know-how do plnohodnotného aktivního sterea, což působí velice slibně.
Primacy CS: mozek celého systému
Srdcem sestavy JL Audio Primacy je jednotka Primacy CS Stereo Centerpiece. Funguje jako streamer, předzesilovač, vstupní centrum, ovladač hlasitosti i procesor automatické kalibrace. Primacy CS podporuje Spotify Connect, Tidal Connect, Qobuz Connect, Roon Ready, Apple AirPlay 2, Google Cast, Bluetooth, Wi-Fi a Ethernet. K digitální konektivitě tak nelze mít výtky.
I na straně fyzických vstupů je nabídka bohatá. Nechybí HDMI ARC/eARC, tři optické digitální vstupy, USB-C, analogové RCA vstupy a phono vstup pro MM i MC přenosky. Analogové vstupy přitom obsluhuje dvojice A/D převodníků ESS SABRE PRO, které generují digitální signál s 32bit hloubkou a vzorkovací frekvencí 192 kHz.

Hlavní jednotka zaujme kombinací analogových výstupů pro subwooery a čtveřicí RJ45 konektorů pro síť Dante, zdroj: garmin.com
K reprosoustavám posílá Primacy CS signál z RJ45 konektorů přes protokol Dante. To je síťový digitální přenos audia známý hlavně ze studií, profesionálních instalací a komerčních AV systémů, který nabízí bezeztrátový přenos právě až do 192 kHz a 32bit. To postačí na většinu audiofilských Hi-Res nahrávek i když milovníci analogu nejspíš stejně nadšení nebudou.
Domácí kino? Kdepak, pouze subwoofery…
HDMI ARC/eARC u Primacy CS může svádět k představě domácího kina, ale JL Audio Primacy zůstává podle dostupných informací čistě stereofonním systémem. Nenajdeme tu Dolby Atmos, DTS:X. Párování větší sestavy systém bohužel nenabízí. Nejnáročnější posluchači si ale mohou dopřát subwoofery a to buď v sestavě 2.1 nebo 2.2.
Lehké překvapení je, že i připojení subwooferů výrobce realizuje konvenčně skrze analogové připojení a ne přes síťový protokol Dante. Primacy CS nabízí subwooferové výstupy v RCA i symetrické XLR podobě. JL Audio tím zachovává kompatibilitu s širokou škálou aktivních subwooferů, včetně vlastních modelů Fathom a Gotham. Díky tomu se ale kalibrace P.A.R.O. postará i o jejich optimalizaci bez ohledu na výrobce.
Primacy T6: 123 kg aktivního hliníku
Hlavní atrakcí jsou velké sloupové reprosoustavy Primacy T6. Každý kus je třípásmový, aktivní a používá šest měničů: jeden 25mm výškový měnič z uhlíkových vláken, jeden 140mm středový měnič a čtyři 140mm basové měniče. Uvnitř pracují samostatné zesilovače s celkovým výkonem 1000 W RMS na jednu reprosoustavu. Výšky mají 200 W, středy 200 W a basová sekce 600 W. Celý systém řídí DSP s rozlišením 32 bit / 192 kHz.

Sloupové reprosoustavy Primacy T6 mají zaujmout basem už od 32 Hz, nás překvapilo i jejich umístění, zdroj: garmin.com
Kabinet reprosoustav tvoří podobně jako u Magico S2 hliník. JL Audio však místo extruze používá lití a následné přesné obrábění pomocí CNC fréz. Jeden přitom váží extrémních 123 kg a aby si zákazníci mohli jejich vzhled doladit dle vlastního vkusu, nabízí i estetické boční kryty s nejrůznějšími dekory.
Udávaný frekvenční rozsah činí 45 Hz – 20 kHz v toleranci ±2 dB. Pokles -3 dB nastává na 35 Hz. Důležitější než samotná čísla je ale kontrola. Výrobce má pod palcem měniče, zesilovače, výhybky, časování, fázi i DSP. Slibuje tak extrémní přesnost a hlavně kultivovanou odezvu v rámci konkrétního prostoru.
P.A.R.O.: kalibrace jako součást návrhu
Technologie P.A.R.O. – Primacy Automatic Room Optimization není jen další způsob ekvalizace místnosti. JL Audio ji staví jako součást celého aktivního návrhu. Systém měří jednotlivé měniče, chování reprosoustav v místnosti i případné připojené subwoofery. Následně upravuje úrovně, zpoždění, frekvenční odezvu, časové chování a návaznost jednotlivých pásem.

DSP nabídne kromě optimalizace neutrálního přednesu i paměť pro uživatelské režimy s upraveným projevem, zdroj: garmin.com
Rozdíl proti univerzálním řešením typu Dirac Live je hlavně v míře integrace. Dirac Live je výkonná kalibrační platforma pro různé zesilovače, AV receivery a reprosoustavy. P.A.R.O. je naopak navržené přímo pro JL Audio Primacy. Systém tedy přesně ví, s jakými měniči, zesilovači, DSP a aktivními výhybkami pracuje. Nemusí jen opravovat výsledek na konci řetězce, ale může zasahovat hlouběji do samotného chování reprosoustav.
Primacy S3: úctyhodné kompaktní provedení
Kdo nechce stavět do místnosti 123kg sloupy, může sáhnout po Primacy S3. Jde o dvoupásmovou aktivní reprosoustavu se stejným 25mm výškovým měničem z uhlíkových vláken a jedním 140mm středobasem.
Frekvenční rozsah se v pásmu ± 2 dB vejde do poměrně běžných 55 Hz – 20 kHz, ale při širší toleranci šokuje. Do -3 dB se totiž vejde i 44 Hz a při 6dB poklesu prý zazní i 36 Hz. A to už je na regálovky s rozměrem 526 × 257 × 343 mm opravdu zajímavá hodnota.

Velké i malé reprosoustavy mají na zadní stěně chladič i veškeré vstupy a výstupy. Pár RJ45 konektorů přitom umožní jejich řetězení, zdroj: garmin.com
Za vším stojí propracované DSP a výkonné zesilovače s celkovým výkonem 400 W. Výšková i středobasová sekce dostává 200 W RMS. JL Audio Primacy S3 tak ani na papíře nepůsobí proti sloupům jako výrazný ústupek.
A teď ta cena
JL Audio Primacy míří do velmi úzké společnosti. Samotná řídicí jednotka Primacy CS stojí 15 000 USD, tedy přibližně 310 000 Kč. Menší aktivní reprosoustavy Primacy S3 vycházejí na 35 000 USD za pár, tedy zhruba 724 000 Kč. Kompletní sestava s reprosoustavami S3 tak začíná na 50 000 USD. Tady už se tak dostaneme až přes hranici milionu Kč. Volitelné stojany přitom přidají dalších 3500 USD, tedy asi 72 000 Kč.
Vrcholné sloupy Primacy T6 míří ještě výš. Pár stojí 90 000 USD, což odpovídá přibližně 1,86 milionu Kč. Celý systém s jednotkou Primacy CS tak vychází na 105 000 USD, tedy asi 2,17 milionu Kč. Garmin tak vstupuje do světa skutečného high-endu, kde se Primacy musí obhájit nejen pohodlím, integrací a automatickou kalibrací. Tady už není rozhodující ani samotný zvuk. Líbit se musí i design a celková koncepce, která může v nejvyšších patrech působit až příliš odvážně. Technologické ambice přitom ale působí velmi zajímavě.
Bližší informace naleznete na stránkách výrobce.
Specifikace
Základní jednotka JL Audio Primacy CS
- Typ: streamer, předzesilovač, ovládací centrum a procesor kalibrace
- DSP: tříjádrový DSP procesor, 32 bit / 192 kHz
- A/D převod: 2× ESS SABRE PRO ADC, 32 bit / 192 kHz
- Streaming: Spotify Connect, Tidal Connect, Qobuz Connect, Roon Ready, Apple AirPlay 2, Google Cast
- Bezdrátová konektivita: Wi-Fi, Bluetooth
- Síťová konektivita: Ethernet, Dante
- Propojení s reprosoustavami: Dante, 2 kanály, 32 bit / 192 kHz
- Digitální vstupy: HDMI ARC/eARC, 3× optický vstup, USB-C
- Analogové vstupy: RCA linkové vstupy
- Phono vstup: MM / MC se softwarovým nastavením zisku a zatížení
- Subwooferové výstupy: RCA a symetrické XLR pro aktivní subwoofery
- Kalibrace: P.A.R.O. – Primacy Automatic Room Optimization
- Ovládání: dotykový displej, aplikace, dálkové ovládání
Reprosoustavy JL Audio Primacy T6
- Typ: aktivní třípásmová sloupová reprosoustava
- Koncepce: plně aktivní konstrukce s DSP a samostatným zesilovačem pro každé pásmo
- Měniče: 1× 25mm výškový, 1× 140mm středový, 4× 140mm basový
- Výškový měnič: 25mm měnič z uhlíkových vláken
- Středový měnič: 140mm měnič s minerálně plněnou polypropylenovou membránou
- Basové měniče: 4× 140mm měnič s minerálně plněnou polypropylenovou membránou
- Zesilovače: 1000 W RMS na reprosoustavu
- Výkonové rozdělení: 200 W výšky, 200 W středy, 600 W basy
- DSP: 32 bit / 192 kHz
- Frekvenční rozsah: 45 Hz – 20 kHz ±2 dB
- Basová odezva: -3 dB při 35 Hz, -6 dB při 32 Hz
- Propojení: Dante, analogový RCA vstup, symetrický XLR vstup
- Konstrukce ozvučnice: litá a přesně obráběná hliníková slitina
- Standardní povrch: černý lesk
- Rozměry: 1242 × 361 × 538 mm
- Hmotnost: 123 kg / kus
- Napájení: 100–240 V AC, 50/60 Hz
Reprosoustavy JL Audio Primacy S3
- Typ: aktivní dvoupásmová regálová / stojanová reprosoustava
- Koncepce: plně aktivní konstrukce s DSP a samostatným zesilovačem pro každý měnič
- Měniče: 1× 25mm výškový, 1× 140mm středobasový
- Výškový měnič: 25mm měnič z uhlíkových vláken
- Středobasový měnič: 140mm měnič s minerálně plněnou polypropylenovou membránou
- Zesilovače: 400 W RMS na reprosoustavu
- Výkonové rozdělení: 200 W výšky, 200 W středobas
- DSP: 32 bit / 192 kHz
- Frekvenční rozsah: 55 Hz – 20 kHz ±2 dB
- Basová odezva: -3 dB při 44 Hz, -6 dB při 36 Hz
- Propojení: Dante, analogový RCA vstup, symetrický XLR vstup
- Konstrukce ozvučnice: litá a přesně obráběná hliníková slitina
- Standardní povrch: černý lesk
- Rozměry: 526 × 257 × 343 mm
- Hmotnost: 37 kg / kus
- Napájení: 100–240 V AC, 50/60 Hz
Zdroje: avmania.zive.cz, garmin.com, garmin.com, garmin.com, garmin.com, prnewswire.com
Domů »










Komentáře