reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

RECENZE: Redmi Buds 5 špunty za Palackého bez koruny

RECENZE: Redmi Buds 5 špunty za Palackého bez koruny
2024-03-19T08:42:13+01:00
• 18. 2. 2024

Redmi Buds 5, zdroj: Xiaomi

Výrobce Xiaomi na našem trhu již roky prodává bezdrátová sluchátka, která prochází neustálým vylepšováním. My jsme tentokrát dostali možnost otestovat sluchátka Redmi Buds 5. Výrobce slibuje slušný zvuk, možnost připojení se dvěma zařízeními současně a potlačení okolního hluku (ANC). Na našem trhu se sluchátka prodávají za 990 Kč s DPH a pořídíte je třeba v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.

Obsah balení a nabíjecí pouzdro

Balení je minimalistické a už samotná krabička dává najevo, že v ní příliš hledat nemáme. V prodejním balení ke sluchátkům obdržíte další velikosti špuntů a krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel. Rádi bychom už ale v balení viděli USB-C – USB-C. Dále zde najdeme už jen uživatelské příručky.

Redmi buds 5 1

V balení se nachází samotná sluchátka, pouzdro a kabel; zdroj Hifimanie.cz

Redmi Buds 5 se na našem trhu nabízí ve všech třech barevných provedeních. Pro testovací účely jsme obdržely černou variantu, ale vybrat si můžete i bílou a zajímavou modrou verzi s názvem Sky Blue. Nabíjecí pouzdro je skutečně lehoučké i s vloženými sluchátky. Dle výrobce váží 42 gramů se sluchátky a 31,4 gramů bez nich. Jeho rozměrypak činí: 61 x 50 x 24,6 mm. Vše je samozřejmě z plastu. S ohledem na cenu ani žádné exotické materiály, nebo povrchovou úpravu nečekáme.

Redmi Buds 5 5

Xiaomi Buds 5 nabízí jednoduché plastové pouzdro; zdroj: Hifimanie.cz

Pouzdro má oblé tvary, díky čemuž je nošení v kapse opravdu pohodlné a díky jeho nízké hmotnosti na sluchátka v kapse snadno zapomenete. Víko drží pevně na svém místě a v kapse ani batohu se neotervírá. Na horní straně najdeme diskrétní logo výrobce. Design trochu osvěžují leštěné boky plastového pouzdra. Na čelní straně už čeká jen zdířka USB-C a na spodní štítek s informacemi o sluchátkách.

Ergonomie sluchátek a ovládání

Sluchátka uvnitř pouzdra drží díky magnetům hezky pevně. Po jeho otevření uvnitř nalezneme také informační diodu, která poskytuje informace o stavu nabíjení. Problém, že by se sluchátka po vložení do krabičky přestala nabíjet, jsme neregistrovali. Z toho máme opravdu radost, protože v této cenové kategorii to bývá poměrně častý problém. Vyjímání sluchátek z krabičky je také pohodlné.

Samotná sluchátka mají nožičku, měnitelný gumový špunt a jsou lehká. Každé sluchátko dle výrobce váží pouze 5,3 gramů a rozměry činí: 29,5 x 21,4 x 23,5 mm. Nejcitlivější posluchače tak nebude trápit rozdílná váha sluchátek, jako tomu je v případě Master and Slave systémů, se kterými jsme se v minulosti často setkávali. Oproti předchozím modelům se také výrazně posunula ergonomie sluchátek. V prodejním balení naleznete další velikosti gumových nástavců a tak si téměř každý najde velikost která mu padne. Sluchátka v uších drží bez problémů a ani při běhu nevypadávají.

Nízká váha sluchátek

Samotná sluchátka váží pouhých 5,3 gramů; Zdroj: Hifimanie.cz

Každé sluchátko nabízí plochu se senzorickým ovládáním. Nachází se z vnější strany nožiček. Gesta na malých sluchátkách subjektivně nejsou to pravé ořechové, ale výrobce u Redmi Buds 5 ubral na citlivosti senzorů a tak už nedochází k nechtěnému ovládání vlasy. Fungují vlastně dobře a jejich funkcionalitu si můžete přizpůsobit v mobilní aplikaci, což je rozhodně fajn. Kdyby vám ovládání gesty nevyhovovalo, můžete je v mobilní aplikaci zakázat.

Kvalita zvuku

Redmi Buds 5 jsou sluchátka, která se s cenovkou vlezla pod tisíc korun. Je nám tedy od počátku jasné, že nemůžeme očekávat audiofilský zážitek. Během posledních let se však i cenově dostupná špuntová sluchátka začala zlepšovat a v mnoha případech už nejde nutně o vyhozené peníze. Redmi Buds 5 jsou osazeny 12,4mm měniči, které mají důraznější basy, ale jejich úroveň není úplně přehnaná. Podotýkáme, že jde o celkem běžnou praxi a zejména za basy se ukrývají neduhy levnějších sluchátek. Sluchátka mají typickou charakteristiku do V (vytažené basy a výšky). Na basy typicky slyší mladší zákazníci a méně nároční posluchači. A právě na ty sluchátka míří především. Zvuk si proto nedovolíme kritizovat, protože v dané cenové kategorii nejde o špatné rozhodnutí. Podotknout je třeba, že je to také o osobním nastavení v aplikaci a basy ovlivní i zapnuté aktivní potlačení okolního hluku (ANC), při kterém jsou o něco výraznější.

Samotná sluchátka nevybočují designem

Sluchátka nijak nevybočují svým designem; zdroj: Hifimanie.cz

Sluchátka Redmi Buds 5 slibují aktivní potlačení okolního hluku (ANC). K potlačení opravdu dochází, je nutné ale opět brát v potaz cenu. Potlačení ovlivňuje správná velikost špuntů a tedy těsnost sluchátek v uších. Okolní hluky sluchátka opravdu potlačují a lze registrovat i snahu tlumit například nárazy při běhu. Pokud někomu záleží na opravdu kvalitním ANC, poohlédnout se bude muset jinam, a to hlavně i do jiné cenové relace. K dispozici je i trasparentní režim, který naopak propouští okolní hluk skrze mikrofony do sluchátek, to se může hodit třeba při sportu. Se sluchátky si i zatelefonujete. Kvalitu hovorů lze zařadit mezi klasiku a ani druhá strana si nestěžovala na výpadky nebo špatnou zřetelnost. Opět ale podotkneme, že nejde o handsfree a ani model, který má sloužit primárně pro dlouhé telefonování.

Baterie

Nabíjecí pouzdro skrývá akumulátor o kapacitě 480 mAh a každé sluchátko pak akumulátor o kapacitě 54 mAh. Výrobce udává, že sluchátka společně s pouzdrem vydrží až 40 hodin na jedno nabití. Letitým pozorováním lze konstatovat, že o dobrou výdrž sluchátek se zasluhuje Bluetooth 5.3 a jeho ekonomická práce energií.

Redmi Buds 5 specifikace

Redmi Buds 5 specifikace; Zdroj: Xiaomi

A jaká je opravdová výdrž? Velmi záleží na nastavení a hlasitosti poslechu. 40 hodin není nereálné číslo, ale jedná se o výdrž bez potlačení hluku a za předpokladu, že sluchátka využíváte s jedním zařízením. V rámci našeho testování sluchátka na jedno nabití vydržela průměrně 5 – 7 hodin. Vybíjení ovlivňovalo právě ANC a při poslechu z notebooku šla odpozorovat větší energetická náročnost.

Konektivita

Výrobce udává, že sluchátka Redmi Buds 5 jsou kompatibilní se zařízení s Androidem a iOS/iPadOS. Nemají však žádná omezení a vyzkoušeli jsme je nejen s Android zařízeními, ale i počítači s Windows 11 a Linux. Problémy jsme nesledovali ani v kombinaci s chytrými hodinkami Xiaomi Watch 2 Pro s Wear OS, hodinkami s HarmonyOS nebo Nintendo Switch Lite. S téměř jistotou tak můžeme konstatovat, že lze sluchátka použít s jakýmkoliv zařízením.

Sluchátka podporují funkci Google Fast Pair. Jedná se o pohodlnou funkci pro rychlé spárování. Stačí otevřít nabíjecí pouzdro sluchátek a ihned se pustit do spárování s telefonem (nebo tabletem). Jednodušší už to být nemůže. Sluchátka však můžete párovat i tradiční cestou v nastavení bluetooth v zařízení.

Chválíme také funkci připojení ke dvěma zařízením současně. Během testování jsme sluchátka používali hlavně s továrním produkty značky, tedy mobilem Xiaomi 13 Pro a tabletem Xiaomi Pad 6. Vyzkoušeli jsme i kombinaci připojení k mobilu a notebooku a nesetkali jsme se s žádným zásadním problémem. Pokud by vám funkce vadila, lze ji zcela vypnout v mobilní aplikaci.

Závěr

Bezdrátová sluchátka Redmi Buds 5 se v době psaní recenze prodávala v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 990 Kč s DPH. Zakoupit je můžete však u většiny tuzemských prodejců.

Po celou dobu recenzování jsme přihlíželi k dané cenovce. Hudební nadšenci budou pravděpodobně lovit sluchátka v úplně jiné cenové hladině, ale i ti mohou hledat ideální sluchátka například pro své odrostlejší ratolesti, které by mohly ocenit výraznější basy. Mohou být i skvělou volbou pro ty, kteří se pohybují v nehostinném prostředí. Ztráta nebo zničení sluchátek nezabolí tolik, jako kdyby šlo o sluchátka s jednou nulou v cenovce navíc. Navíc, opravdu jsme v dané cenovce očekávali horší zvukový projev, než kterému se nám dostalo. Je vidět, že výrobci myslí i na posluchače, kteří nechtějí utrácet příliš za sluchátka a snaží se jim doručit co možná nejlepší zážitek z poslechu hudby, jak to jen v dané cenové kategorii jde.

Výhody

 • Hmotnost
 • Bluetooth 5.3
 • Nízká cena
 • Google Fast Pair

Nevýhody

 • USB-A – USB-C kabel
 • Plastové provedení, které se snadno škrábe

Specifikace

 • Kapacita baterie pouzdra: 480 mAh
 • Kapacita baterie sluchátek: 54 mAh
 • Celková výdrž baterie: Až 40 hodin
 • Nabíjecí port: USB-C
 • Verze Bluetooth®: 5.3
 • Aplikace: Xiaomi Earbuds
 • Rozměr sluchátka: 29,5 x 21,4 x 23,5 mm
 • Hmotnost sluchátka: 5,3 g
 • Rozměry pouzdra: 61 x 50 x 24,6 mm
 • Hmotnost pouzdra: 31,4 g
 • Celková hmotnost: 42 g

Autor webu infoek.cz, milovník chytrých technologií a obránce soukromí. Lásce k audiu jsem propadl nedávno. Navzdory mému technologickému nadšení se ale právě vinyl stal mou vášní!

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim