reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

RECENZE: Morel Biggie – hutný zvuk na zahradu i do kempu

RECENZE: Morel Biggie – hutný zvuk na zahradu i do kempu
2024-09-03T13:08:36+02:00
• 3. 9. 2024

Morel Biggie, zdroj: hifimanie.cz

2

Morel Biggie je zajímavou novinkou izraelské značky, která se proslavila především svými automobilovými reproduktory. Základy značky Morel sahají až do roku 1975, kdy ji ze své lásky k hudbě vykřesal Meir Mordechai jako Mordechai Electro-acoustics. Proslavila se především svými automobilovými reproduktory, ale už od založení se věnuje i domácím Hi-Fi reprosoustavám. S modelem Biggie ovšem výrobce poprvé stupuje na pole přenosného audia.

Morel Biggie Barvy 2466x1233x

Na nedostatek stylových barev si u Morelu Biggie stěžovat nemůžeme, zdroj: morelhifi.com

Novinka, která si letos vysloužila i ocenění asociace EISA, nabídne kombinaci stále ještě přenosných rozměrů a hmotnosti s hutným zábavným zvukem, který při střední hlasitosti slibuje až pro 20 h poslechu. To za cenu 7 990 Kč vůbec nezní jako špatná nabídka. Pojďme se tedy podívat, zda ji bluetoothová reprosoustava od výrobce s téměř 50letou tradicí dokáže naplnit se ctí.

Morel Biggie zdobí praktický severský design

Biggie zaujme na první pohled svým minimalistickým severským designem, který odkazuje k většímu domácímu sourozenci Morel Högtalare. Švédský ekvivalent našho slova „reprosoustava” najdeme i na koženkovém popruhu, který nejen usnadňuje přenášení, ale dodává Biggie na stylu. Reprosoustava s rozměry 18 x 18 x 11,5 cm a hmotností 2,6 kg sice nepatří mezi to nejmenší na trhu, ale do kempu, nebo na zahradu bude naprosto bezproblémová. Zároveň přitom poskytne dostatečný prostor pro klasické dvoupásmové osazení 25mm výškovým měničem  a 100mm středobasem, které pohání dvojice digitálních zesilovačů s celkovým výkonem 60 W (45W pro basy a 15W pro výšky).

Morel Biggie Obsah balení 3954x3953x

V balení se nachází i poměrně výkonná nabíječka s prakticky kompletní nabídkou zásuvkových vidlic, zdroj: hifimanie.cz

Extetickým detailem je magnetický rámeček s průzvučnou tkaninou, který umožňuje volit mezi elegantním zakrytím a přímým pohledem na měniče a bassreflex. K tomu zároveň směřuje jedna z našich drobných výtek. Síťka totiž nezakrývá pouze měniče, ale také veškeré ovládací prvky reprosoustavy. To je sice elegantní, ale zároveň i velmi nepraktické. Obzvlášť, když se Morel Biggie snažíte zapnout, ale tlačítka jsou zcela logicky zhasnutá.

Morel Biggie (1) 3861x2897x

Uchycení koženkového popruhu je praktické a funkční, nikoli však síťka přes ovládací prvky, zdroj: hifimanie.cz

Poměrně zajímavým prvkem je uchycení přenášecího popruhu pomocí solidních šroubovacích závěsů. Ty lze totiž sejmout a skrze jejich závity uchytit reprosoustavu do nástěnného držáku, který je dle manuálu k mání jako volitelné příslušenství. A to může v kombinaci s přibaleným zalomeným napájecím kabelem se slušnou délkou a možností spárovat reprosoustavu s druhým kusem dávat leckomu smysl.

Základní konektivita a solidní výdrž

Biggie využívá spolehlivý Bluetooth 5.3 BLE s dosahem až 50 metrů a nechybí mu ani moderní Auracast a zajímavý True Wireless režim. Právě ten zajistí spojení dvou reprosoustav podobným způsobem, jako je tomu u plně bezdrátových sluchátek. Teoreticky je tak možné získat skutečný stereofonní pár. Proč teoreticky? Protože alespoň zatím výrobce neuvolnil mobilní aplikaci, která je k tomu zapotřebí. Světlo světa by prý ale měla spatřit v průběhu roku 2024. Velkou neznámou bohužel je, zda spárování reprosoustav bude fungovat i při využití 3,5mm AUX vstupu, který bezdrátovou konektivitu doplňuje. Tehdy by se totiž mohly reprosoustavy stát základem poměrně zajímavého jednoduchého sterea pro použití nejen s moderními televizory vybavenými BT, ale třeba i gramofonem.

Morel Biggie (4) 4032x3024x

Reprosoustavě neschází 3,5mm AUX vstup a napájecí kabel potěší zalomením, díky kterému lze reprosoustavu umístit blízko u zdi, zdroj: hifimanie.cz

Baterie s kapacitou 2600 mAh bez problémů zvládne slibovaných 20 hodin přehrávání při poloviční hlasitosti. Nabíjení probíhá přes USB-C port a trvá dvě hodiny, přičemž je možné reprosoustavu používat i během dobíjení. V případě stacionární využití tak uživatelé nemusí nic řešit a napájení odpojí pouze ve chvíli, kdy se rozhodnou vzít Morel Biggie s sebou na zahradu, do kempu a nebo na párty u sousedů. Nutné to ale nebude. Z 0 na 100 % totiž s výkoným zdrojem dobijete reprosoustavu za pohé dvě hodiny. A aby to nebylo málo, tak port poslouží i k dobíjení mobilního telefonu.

Biggie čaruje s dynamickým DSP

Zvukový projev Biggie nese jasné stopy automobilového dědictví značky Morel. Basy jsou hluboké a plné, což potěší zejména milovníky elektronické hudby a hip-hopu. V menších prostorách jich ale může být basů až příliš. Abychom byli přesní, po vybalení nás kvůli nim projev reprosoustavy doslova znechutil. To jsme ale netušili, co přijde při důslednějším testování.

Morel Biggie než zabere DSP 2796x1000x Morel Biggie automatické DSP 2793x1000x
Rozdíl předtím a potom co zabere automatické DSP je propastný, zdroj: hifimanie.cz

Když jsme totiž dali reprosoustavu přestali neustále přemísťovat a hledat pozici, ve které bude hrát nejsnesitelněji, přehlcení basem ustoupilo. Teprve tehdy totiž zřejmě dostala DSP technologie výrobce a automatický dynamický ekvalité dostatek prostoru, aby ukázaly co umí. A že opravdu umí.

Během testování jsme tak pozorovali výrazné zlepšení vyváženosti reprodukce. Konečný zvukový projev se ustálil na příjemně laděném přednesu s lehce zdůrazněným basovým pásmem v duchu populární Harman křivky. Celý proces působil tak, jako kdyby Biggie začal vždy na nejvyšším basovém výkonu který dokáže a následně ho korigoval.

Hutný zvuk v domácím i venkovním prostředí

Biggie najde využití nejen v domácnosti. Díky své mobilitě udělá radost i na zahradě a problém nebudou ani výlety do přírody a kempů. Tedy za předpokladu, že si věci neponesete na zádech. Jeho silné stránky vyniknou zejména ve venkovních prostorách, kde se může jeho zvukový projev plně rozvinout. V interiéru mu sice „orientace” chvilku trvá, ale pak se ve většině případů také prokáže solidním projevem. A jsme si poměrně jistí, že i když k němu puristé možná budou mít výhrady, tak masa uživatelů se bude při poslechu usmívat blahem.

Morel Biggie (3) 3851x2889x

Morel Biggie výkonem malých měničů překvapí, zdroj: hifimanie.cz

Okamžitého nadšení se dočkají milovníci taneční muziky. I když podle našeho orientačního měření reprosoustava nenabídne plných 40 Hz a začíná až někde kolem 50 Hz, tak je basu skutečně nečekané množsví a energie má na rozdávání. Biggie vytáhne basy i z takových klasik jako Mo‘ Fire od Bad Company. Zprvu tedy možná postřehnete, že se zbytek skladby v podkresu lehce topí, ale po chvíli se vše vyjasní a reprosoustava bude překvapivě kvalitním projevem bavit po celý večer i když přejdete na dubstepový Bangarang od Skrillexe. Bez uzardění zvládne rovné beaty a hutný podmaz skladby Turn On The Lights again.. od Fred again.. a Swedish House Mafia. A že je bas trochu neostrý, když reprosoustavě opravdu naložíte? To se není s 10cm basáčkem čemu divit. I tak vám z jeho výkonu nejspíš spadne brada.

Biggie zahraje velké i kytary

Překvapení jsme se dočkali, když jsme se pustili do Rammstein, kteří nám nedávno odhalili limity sluchátek Sonos Ace. Čekali jsme průšvih, ale ten se nedostavil. Přenosná reprosoustava začla sice zhurta, ale velice svižně zvuk utáhla a zkorigovala tak, ze Zeit ze stejnojmenného alba zaznělo s dramatičností a velice příjemnou vřelostí. A kupodivu se neztratila ani v poměrně složité metalové koláži Blackater Park od Opeth. V klidnějších pasážích jsme se dočkali uklidňujícím jemným reverbem, který v zápětí vystřídal příval  opravdu mohutné basy doprovázené growlingem. Hřejivé Harmanovské ladění reprosoustavy přitom projevu dodává na temnotě, která snadno promění malý teenagerský pokoj v centrum koncertního mosh-pitu.

Cizí mu není ani něžnější projev

Než se pustíme do opravdu jemných skladeb, musíme zmínit ještě skladbu Untamed od Lindsey Stirling. Tam už totiž bylo trochu cítit, že maličký basáček obstarávající poměrně široké frekvenční pásmo, lehce nestíhá. Nátroje maličko slévají a basová extenze nejde do těch nejhlubších frekvencí. Ve skutečnosti to není žádné drama. I tak je ale vhodné připomínat, že fyzikální principy neobehrají ani ti nejlepší. Když si pak ale pustíte What A Wonderful World, okamžitě se začnete usmívat. Morel Biggie lehounce zdůrazní basový podkres, s jemností zahraje vysoké rejstříky a krásně vykreslí Armstrongův hlas, který vám připomene, jak krásné je žít.

Závěr

I přes drobné výhrady k DSP, kterému to zpočátku trochu trvalo, a provedení krycí síťky musíme Morel Biggie pochválit. Nabízí totiž ten správný mix zábavy, všestrannosti a povedeného moderního designu, se kterým osloví široké publikum posluchačů. A to všechno za velice povedenou a konkurenceschopnou cenu 7 990 Kč.

Máme tak prakticky jedinou podstatnou výtku a tou jsou nulové možnosti přizpůsobení reprodukce vlastnímu vkusu. To se ale může se slibovanou aplikací brzy změnit.

Další informace naleznete na stránkách výrobce.

Klady

  • Výrazný dynamický projev
  • Překvapivě bohatý bas
  • Elegantní design
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Všestrannost použití

Zápory

  • Automatické DSP potřebuje čas na optimalizaci
  • Ovládací prvky skryté pod síťkou jsou nepraktické
  • Absence mobilní aplikace s manuálním ekvalizérem

Specifikace:

  • Typ: 2-pásmová přenosná reprosoustava s bassreflexem
  • Reproduktory: 100mm woofer a 25mm soft dome tweeter
  • Výkon: 60 W Class D zesilovače (45 W woofer, 15 W tweeter) s DSP
  • Frekvenční rozsah: 40 Hz – 20 kHz
  • Konektivita: Bluetooth 5.3 BLE, 3.5mm AUX vstup
  • Baterie: Li-ion, 20 hodin při 50 % hlasitosti, USB-C nabíjení (fast-charging, power bank mode)
  • Rozměry: 18 x 18 x 11,5 cm
  • Hmotnost: 2,6 Kg

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Roman Placek

3. 9. 2024, 21:18

Recenze zajimava a docela objektivni z meho pohledu.Klady i zapory souhlasi.Ja musim zde ladit i EQ aby byl zvuk vyrovnanejsi.Preci jen zde kraluji basy a stredy i vysky jsou lehce utopene.Mozna se to casem zlepsi.Nicmene dle meho stale kraluje Dali Katch.Ten ma cisty a vyrovnany prednes.

Děkujeme! 🙂 Třeba se nám Dali Katch G2 dostane do rány, i když nejde zrovna o novinku. Co si vzpomínáme, tak původní verze byla velice dobrá!

PanzerGlass Xiaomi
PanzerGlass Xiaomi

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim