reklama
WITHINGS-Banner-300x300x

Linn 119 a 150 slibují zábavu i neutralitu

Linn 119 a 150 slibují zábavu i neutralitu
2024-10-01T08:27:49+02:00
• 1. 10. 2024

Linn 119 a 150, zdroj: linn.co.uk

Nové reprosoustavy Linn 119 a 150 přichází do portfolia skotského výrobce se zábavným charakterem, který ale zároveň slibuje i neutralitu.  Dvoupásmová regálová reprosoustava i třípásmové sloupy tak nabídnou sladěný zvukový profil a vzhledem k doporučení výrobce, které velí spárovat je s modulárním systémem Selekt DSM tak snadno vytvoří i špičkovou sestavu domácího kina. Aby nebylo novinek málo, tak se inovací dočkal i tento modulární streamer, zesilovač a DSP procesor.

Výrobce tvrdí, že oba modely těží z technologií vyvinutých pro vlajkovou loď Linn 360. Což není neobvyklé. Ani tady tak nenajdeme krycí síťky, které by prý mohly omezovat dynamiku a čistotu zvuku. Ve výhybkách, které Linn tak nějak mimochodem považuje za kompromisní, přitom společnost využívá prémiové součástky. I v pasivním provozu se tak máme těšit na detailní a dynamický projev.

Linn 119 nabídnou solidní bas z malého kabinetu

První novinkou, kterou Linn představil jsou dvoupásmové 4 Ω regálové reprosoustavy Linn 119. Navzdory rozměrům 191 x 328 x 241 mm výrobce slibuje z jejich 160mm basového měniče reprodukci 50Hz basu v toleranci ± 6 dB. Zajímavé je, že i když bassreflex najdeme na zadní straně, prý nemají reprosoustavy problém ani s umístěním ke zdi. Zřejmě výrobce spoléhá na to, že zeď basový základ pěkně podpoří.

Linn 119 Walnut SDSM Classic Close WebRes 1030x725x

Linn 119 slibují solidní prezentaci basu i při ustavení u zdi, zdroj: linn.co.uk

Opravdu nás ale zajímá, jak se podaří sladit vše tak, aby basy nezahltily střední pásmo a detaily ve výškách. I když Linn dobrá pověst předchází, nebude to mít za takových okolností necelých 20 mm velký Sonomexový vrchlík jednoduché. Situace, kdy s tím ale nebude nejmenší potíž přijde při spárování s firemní technologií aktivní výhybky Exakt a DSP procesorem, který může být součástí Linn Selekt DSM. S ohledem na bi-wire terminály s tím nebude nejmenší potíž.

Linn 150: Třípásmový podlahový model

To platí i pro třípásmové sloupy Linn 150, které na zadní straně ukrývají dokonce tři páry terminálů. I tak to ale s nimi výškáč bude mít jednodušší i při provozu s interní pasivní výhybkou. Jejich basxreflex totiž míří proti podlaze. V takovém případě můžeme čekat rovnoměrné a vcelku předvídatelné rozložení basů po místnosti.

Linn 150 Oak KV web 1030x725x

Linn 150 ohromují příslibem 8 Hz basu, zdroj: linn.co.uk

Basů přitom u novinky výrobce slibuje plné hrsti. Středobas regálového modelu se tu totiž ujímá středů a 190mm basový měnič, který výrobce doplnil, prý s pomocí bassreflexu zajistí i 8Hz frekvence. A to je opravdový extrém, kterému se snad ani nechce věřit. Výrobce se ale nežinýruje a udává rozsah s tolerancí ± 6 dB v pásmu 8 Hz – 20 kHz.

Exakt technologie: Přesný a přirozený zvuk

Jak už jsme nastínili, oba modely jsou kompatibilní s technologií Exakt. Jde o pokročilý systém, který zajišťuje přesné sfázování jednotlivých měničů. Systém využívá pokročilé digitální zpracování signálu (DSP), které kontroluje a přizpůsobuje časování všech pásem.

Linn 119 White SDSM Classic Wide WebRes 1030x725x

Nejlepší výkony slibuje výrobce v kombinaci s vlastními komponentami, zdroj: Linn.co.uk

Technologii nabídne buď aktuálně vylepšený hub Linn Selekt DSM, nebo samostatný Linn Exaktbox. Tak jako tak výrobce slibuje, že právě s jejich použitím nové reprosoustavy odhalí svůj plný potenciál. Ale to se není moc čemu divit. Tohle jednoduše fungovat bude.

Selekt DSM: Modulární systém pro budoucnost

Už z předchozích řádků jistě tušíte, že poslouchat novinky od Linn na běžné elektronice bude drobnou svatokrádeží. Teprve Selekt DSM jim totiž vdechne tu správnou dávku energie, čistý zvukový signál a postará se i o sladění měničů. Z našeho pohledu je ale podstatné, že tak výrobce nabízí ucelený systém a dá se čekat, že Linn 119 a Linn 150 s ním budou skutečně hrát nejlépe.

Linn 150 Black SDSM Classic Close WebRes 1030x725x

Ideálním parťákem má být pro novinky Linn Selekt DSM, zdroj: linn.co.uk

Selekt DSM přitom není jen zesilovač, nebo DSP procesor. Je to plnohodnotné zařízení vše v jednom, které dokáže integrovat funkce a design tak, jak si zákazník vymyslí a co jeho peněženka unese. Vybrat si lze ze dvou variant šasi, tří různých DAC modulů a nechybí ani výkonové zesilovače a rozšíření konektivity. Přístroj se tak snadno stane domácím centrem, které se postará o 7.1 domácí kino, nebo zajistí tri-amping špičkových reprosoustav.

Design a povrchové úpravy Linn 119 a 150

Linn 119 a 150 jsou dostupné ve čtyřech povrchových úpravách: Satin Black, White, Walnut a Oak. Díky tomu se reproduktory snadno přizpůsobí jakémukoli interiéru, zatímco jejich detaily, jako jemné drážky připomínající vinylovou desku a magneticky uchycené logo Linn, jim dodávají elegantní vzhled.

Linn 119 Group KV web 1030x725x

Dostupné varianty povrchových úprav reprosoustav Linn 119 a 150, zdroj: linn.co.uk

Cena a dostupnost

Model Linn 119 bude dostupný přibližně za cenu 71 500 Kč za pár. Cena vyššího modelu Linn 150 se pak šplhá až na 157 300 Kč za pár. To rozhodně není málo, ale to se od Linnu, který se soustředí na prémiové produkty i v oblasti výkonových zesilovačů a další elektroniky, dalo čekat.

I tak se domníváme, že pokud nové reprosoustavy skutečně i bez subwooferu zahrají 8 Hz, o čemž tedy trochu pochybujeme, nebudou mít zákazníci s takovou částkou problém.

Více informací naleznete na stránkách výrobce.

Zdroje: whathifi.com, linn.co.uk, linn.co.uk, theaudiobarn.co.uk

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

PanzerGlass Xiaomi
PanzerGlass Xiaomi

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim