Zdroj: Hifimanie
Domů »
Před několika dny jsme vám na Hifimanii přinesli rychlý pohled na v tu dobu chvíli testovaná sluchátka AirPods 4 (ANC). Pecky s aktivním potlačením hluku se mi zdály zprvu jako nonsens. Navíc jsem měl zkušenost se Samsung Buds3, které ANC mají. Každopádně nefungovalo dvakrát ukázkově. Nebudu čtenáře napínat až do samotného závěru. ANC nefunguje stejně jako u špuntů ani v případě těchto AirPods. Funguje však v rámci konstrukce až magicky dobře. Applu se s těmito sluchátky povedl takový malý technologický zázrak, který nesmíme přehlížet. Chválu si zaslouží i za zvukový přednes a implementaci celé řady funkcí. Je zde vlastně něco, co výrobce mohl zlepšit? To už si zaslouží delší rozbor.
Obsah balení a design
Krabička je tradičně bílá, Apple své zvyky příliš nemění. Pokud tedy máte první AirPods, po designové stránce vás úplně kromě rozměrů novosti nečekají. Horší už to je uvnitř. Apple nově do krabiček nepřidává žádný kabel. Útrum mají také nálepky nakousnutého jablíčka. AirPods Pro 2 v USB-C tak byly posledním modelem sluchátek, které kabel v balení mají.
Nálepky snad už nikomu chybět nebudou a po světě bude jezdit méně jablečných vozů různých značek. Takový je život. V balení jsou pak už jen povinné papírové materiály a samotné nabíjecí pouzdro sluchátek se sluchátky uvnitř.
AirPods 4 mají hlavně menší nabíjecí pouzdro
Nabíjecí pouzdro překvapí všechny majitele jakékoliv předchozí verze sluchátek. Je opravdu malé, a to i v srovnání s mými AirPods Pro 2. Pouzdro je vysoké 46,2 mm, široké 50,1 mm a tlusté, respektive štíhlé pak 21,2 mm. Váží 34,7 gramů a nejde tak o žádného cvalíka. Apple se designově u svých sluchátek úplně neodvázal. I tento model je stále z bílého lesklého plastu. A to vlastně považuji za nevýhodu. Mé AirPods Pro 2 už totiž nejsou rozhodně lesklé a vypadají jak po tréninku Pljuščenka. Alternativní barevná provedení Apple v nabídce nemá. Bílá sluchátka se šťopkou z ucha patří prostě mezi markanty výrobce.
Novinky jsou tu patrné pak dvě. USB-C na spodní straně (které Apple implementuje už i do jiných modelů) a skryté tlačítko. To je u AirPods Pro 2 ještě stále fyzické. Pouzdro AirPods 4 má také repráček pro vyhledávání. Poutko na nePro verzi nepřiděláte. Pant je nadále stříbrný a funkčně se také neliší od předchozích modelů. Otvírá se pohodlně, drží pevně na svém místě a samovolně se neotevírá. Sluchátka nabijete i magnetickým pukem od Apple Watch, případně s Qi nabíječkou.
Sluchátka pro větší počet uší
Samotná sluchátka pak nejsou nijak závratně menší. Konkrétně měří 30,2 x 18,3 x 18,1 mm. Jedno sluchátko pak váží 4,3 gramů. Ovládání je shodné s předchozí modelem – stačí štípat nožičky. Haptická odezva patří mezi ty nejlepší na trhu a těžko bych z hlavy hledal pohodlnější a intuitivnější způsob ovládání. Sluchátka jsou nově odolná i proti prachu díky certifikaci IP54. Doposud byla jen proti potu a vodě (IPX4). Novější je pak také Bluetooth ve verzi 5.3.
Ale o konektivitě později. Co musím uznat je, že tato malá sluchátka dobře drží i v mých radarech pro blízká setkání třetího druhu. Apple tvrdí, že nasnímal 50 milionů údajů s nejrůznorodějšími lidskými uší.
Konektivita je skvělá, jen musíte být věrní Apple víře
Zásadní je H2 čip, který už v případě AirPods Pro druhé generace přinesl zřetelný rozdíl (nejen) v plynulosti přechodů mezi Apple zařízeními. ANC pak snížilo délku poslechu na jedno nabití. Jde o 4 hodiny (v porovnání s 6 h předchozího modelu). Bez ANC se dostanete na původní hodnotu. S nabíjecím pouzdrem je to pak 20 hodin s ANC a 30 bez ANC, což byla výdrž třetí generace, která ANC nenabízela. K telefonu sluchátka připojíte pomocí Bluetooth 5.3, jak už jsem psal výše. V nastavení v iPhonu si pak se sluchátky můžete vyhrát. Samozřejmě není potřeba žádná další aplikace, ale tak už to u Applu delší dobu chodí.
Hlukový filtr můžete kdykoli vypnout. Pak se dočkáte běžné reprodukce. Režim propustnosti je transparentní režim. Během poslechu uslyšíte své okolí. Adaptivní režim pak vše řeší za vás. Jste v rušném městě? Sluchátka tlumí hluk více. Jste v klidném ráji? ANC není třeba a sluchátka šetří baterii. Potlačování hluku je pak plně aktivní ANC. Pohrát si zde můžete i s natavením ovládání sluchátek. Nechybí funkce Osobní nastavení hlasitosti. Tím se pro změnu hlasitost nastavuje podle hluku ve vašem okolí. Detekce konverzací pak sníží hlasitost a omezí hluk na pozadí, jakmile začnete konverzaci s reálným člověkem. A ještě jedna parádička v podání těchto pecek. Je zde i prostorový zvuk, stejně jako u Pro 2. Příjemnou funkcí jsou i gesta hlavou. Hovor zvednete jednoduše pokývnutím. Odmítnete jej pak pokývnutím hlavy do strany tradičním nenene. A pokud nás náhodou čtou Bulhaři, nebojte. Jde to přehodit.
Přepínání mezi jednotlivými zařízením Apple funguje na jedničku. To nejspíše už věrní Applu vědí. V rychlosti to ale popíšu. Posloucháte hudbu přes MacBook, zazvoní vám telefon do iPhonu. Zvednete hovor, okamžitě jej máte ve sluchátkách. Posloucháte hudbu na iPhonu, ale pak se rozhodnete pustit si video na Macbooku. Zlomek vteřiny, voilá, slyšíte zvuk z videa. Přechody to jsou rychlé, automatické a pohodlné. A i když jsou na trhu sluchátka s Multipoint, tomuhle se konkuruje těžko.
Sluchátka v rámci svých schopností pracují skvěle i při hovorech. Izolace hlasu funguje na jedničku a protistrana vás uslyší, i kdyby tisíc klarinetů vedle vás hrálo.
Žádné zdržování – jdeme poslouchat
Ale než se dostanu k popisování samotného zvuku, ještě se zastavme u ANC. To je totiž tím nejzásadnějším plodem jablečného sadu z Kalifornie v případě těchto peckových sluchátek. Na trhu je i podstatně levnější varianta, která hraje stejně. A stojí určitě za zvážení. Jenomže ANC v tomto případě funguje dobře, samozřejmě s přihlédnutím na to, že to jsou pecky. A to si zaslouží kratší rozbor.
Pokud očekáváte ANC jako u špuntů do uší a vůbec na úrovni Sony nebo Bose. Rovnou zapomeňte, že by takový produkt mohl být dnes na trhu. Srovnání s AirPods Pro 2 tohle ANC také nezaslouží. První pecky s ANC v uších v mém případě byly Buds3 a bylo tam spíše do počtu. Tady už jsem schopný uznat, že k něčemu je. Pokud vedle vás bude řvát doposud rozkošná, avšak najednou zvrásčelá a krvelačná ratolest, uslyšíte to. Pokud bude na zastávce městské hromadné dopravy vedle vás vyřvávat chemickými dobrotami upravený jedinec, také to uslyšíte. A pravděpodobně uslyšíte občas i tu dopravu, tramvaj a hluk metra. Jenomže to aktivní potlačení hluku funguje, byť méně, než u špuntů do uší. A vysvětlím vám velmi jednoduše, v čem je jeho přidaná hodnota.
Můžete poslouchat na nižší hlasitost a ochránit tak svůj sluch. Pokud jste mladíci, kteří slyší v lese jehličí spadnout, možná mě vysmějete. Hlasitý poslech ze sluchátek ovšem to ústrojí uvnitř makovice ničí. Se sluchátky bez aktivního potlačení hluku mám i já občas tendenci přidat na hlasitosti, abych přeřval právě okolí. Tady to není třeba. Sluchátka navíc se zapnutým ANC nijak zvlášť nebasují navíc a zvukový charakter je pořád téměř identický. A to si zaslouží také pochválu. S touto verzí sluchátek tak můžete poslouchat více v klidu, bez řvoucí hudby a navíc ušetřit svůj sluch. A pak se ten příplatek zdá jako dobrá volba rozumu.
AirPods 4 (ANC) tu nejsou jen do počtu
AirPods 4 (ANC) toho umí opravdu hodně. Nás ale ze všeho nejvíce zajímá kvalita zvuku. Od peckových sluchátek jsem nečekal tolik a přiznám se, že jim zrovna dvakrát nefandím. Jenomže člověka vždy něco překvapí. A mě překvapila právě tato sluchátka. Zvuk je totiž na opravdu kvalitní úrovni. A tím nemyslím na kvalitní úrovni v rámci pecek, ale celkově bluetooth sluchátek. Sluchátka mají příjemné výšky, neztrácí se středy a dokonce i basují. První i druhé bych ještě čekal. To třetí je překvapení, protože basují opravdu příjemně. Bassheadi si na své nepřijdou, pokud vám jde ale o čistý a hezky vykreslený zvuk, tyhle pecky vám ho dodají.
I kdybych chtěl Apple stokrát nařknout, že není rozhodně audio firma, svou práci se zvukem dělá dobře. Kdysi jsem sledoval srovnání prvních AirPods Pro se značkami s daleko věhlasnějšími jmény na poli sluchátek a mnoho posluchačů by na první dobrou kvalitní podání zvuku Applu nevěřilo. AirPods 4 (ANC) v tomhle trendu pokračují. Nesnaží se posluchače zahltit příjemným basem a ukrýt za to nedostatky. Zvuk je zábavnější a je dokreslenější do spektra, které bude lahodit spíše širšímu publiku posluchačů než zarytým audiofilům. Stále jde ale o byznys.
Basy v peckách? Pecka
AirPods 4 (ANC) si dobře poradí s klidnějšími nahrávkami. Skladba Little Lies od Fleetwood Mac je toho důkazem. Basa je zde příjemná, díky tomu, že jde o pecky, nekope vás uvnitř hlavy a nemáte tendenci poskakovat s každým úderem do struny. Příjemný je i hlas Christine McVie, který je krásně v popředí a není upozaděný basovou složkou ani dalšími nástroji. Činely jsou příjemně na svých místech. Když se posluchač do skladby patřičně zaposlouchá, dokáže rozeznat každý jednotlivý nástroj, včetně zajímavých zvuků digitálního synťáku Fairlight CMI. A jednoduše nemůže říct, že by s těmito peckami skladbě něco chybělo. Samozřejmě prostorovost, kterou skladba má, pokud si ji pustíte do domácího sterea, případně do jedněch z audiofilských sluchátek. Ale tyhle pecky stojí jednoho Masaryka bez Brna.
Pokud někdo má pocit, že pecky málo basují. Cosmic Girl od Jamiroquai dokáže, že tyhle Airpody nikoliv. V této skladbě je basová složka všudy přítomná a zažírá se pod kůži. A to není nevýhoda. To je příjemný fakt, který u této skladby chci prožívat. Jay Kay však tuto basovou rošádu přezpívá, jak se sluší. V rámci žánru skladby – vesmírné disko, je zde hodně elektronických zvuků. A i ty se přes bohaté basy dostávají na povrch, stejně tak decentní elektrická kytara. Přiznám se, že u této skladby jsem zapomněl, že mám v uších pecky a ne špunty. Apple mě dostatečně opil, než zaštěkal pes.
Kde bych ale kupodivu trochu basů ubral (nevěřím, že to u pecek píšu), je Feuer frei! Od německým Rammstein. Této skladbě s AirPods 4 (ANC) rozhodně dravost nechybí. Vše funguje jak má. Stačí to trochu ohulit na hlasitosti a užít si bordel, který nám Rammstein chtěli dodat. Výrazné bicí vám nevymlátí mozek z hlavy, Lindemannův hlas vystupuje do popředí. Jenom má celá skladba takový zahuhňaný efekt. Původně jsem ji pouštěl z Tidalu, zkoušel jsem ale i jiné zdroje a tak to s AirPods jednoduše dopadlo. Nejde říct, že by to trhalo uši. Poctivý posluchač si toho ale všimne. A možná mu to ubere ten surový pocit ze skladby a přidá do ní trochu toho tepla.
Závěr – AirPods 4 (ANC) jsou pecka pecky
Asi si stále trvám na svém. Pecky nejsou pro mě a nepořídil bych si je. Jenomže kdybych je nutně chtěl, čtvrté AirPods jsou pro mě jasnou volbou. V rámci své konstrukce nabízí opravdu skvělý zvuk a v případě ANC dokáží posluchače částečně oddělit od okolí. Kvalitou to samozřejmě nedosahuje na špuntová sluchátka. Ale s tím každý nejspíše předem počítá. Mnoho zájemců bude zvažovat, zda jít do ANC verze za 4 990 Kč, případně zda ušetřit a vybrat variantu bez ANC za 3 690 Kč. Rozdíl je to opravdu velký. Chvíli jsem v hlavě držel myšlenku, že Apple měl mít dostatek odvahy vydat jen ANC model a zákazníka nezatěžovat tím bez něj. Přeci jen, zákazníci této společnosti jsou zvyklí platit. Nakonec ale ne každý aktivní potlačení hluku chce a pro ty tu existuje alternativa, která navíc tolik neprovětrá peněženku.
Zvukově jsou oba modely totožné. Pokud chcete kvalitní zvuk a máte doma pár hraček od Apple, základní model vám jej dodá a troufnu si tvrdit, že cenovka 3 690 Kč v rámci hromady funkcí, je vlastně až překvapivě férová. Příplatek za ANC verzi ocení ti, kteří se častěji nachází v hlučnějším prostředí. Není nutné totiž pro přehlušení okolního hluku zvyšovat hlasitost. A posluchač si tím šetří jeden z velmi drahocenných smyslů – svůj sluch. Apple v případě AirPods 4 (ANC) odvedl kus poctivé práce. A v rámci cenovky v obou případech dostane posluchač maximum. Kritika, že si společnost nechává to nejlepší pro své věrné, je možná na místě. Ti věrní však zde nebudou ošizeni.
A ještě bych vytknul Applu jednu věc. Jejich PRštinu. Informace o sluchátkách znějí takto – mají úplně novou akustickou architekturu, budič s nízkým zkreslením a zesilovač s vysokým dynamickým rozsahem. My bychom se nebránili více specifickým detailům. Jenomže, my jsme my. A lidi jsou lidi. Ty už to tolik zajímat nemusí a důležitý je výsledek. No, a ten je veskrze pozitivní.
Za zapůjčení sluchátek děkujeme společnosti Mobil Pohotovost, kde můžete nejnovější AirPods 4 zakoupit. Skladem jich mají více než dost. A je také třeba pomalu myslet na Vánoce.
Klady
- Překvapivě kvalitní zvukový projev
- Kvalitní ANC vzhledem ke konstrukci
- Kompaktní rozměry pouzdra
- Řada pokročilých funkcí z Pro modelů
Zápory
- ANC není na úrovní špuntových sluchátek
- Příplatek za ANC se může zdát velký
- Stále pouze bílé provedení
- Lesklý plast je extrémně náchylný
Technické specifikace AirPods 4 (ANC) udávané výrobcem
Vlastnosti:
- speciální budič Apple s vysoce pohyblivou membránou
- zesilovač s vysokým dynamickým rozsahem
- soustava průduchů na vyrovnávání tlaku
- personalizovaný prostorový zvuk s dynamickým snímáním polohy hlavy
- adaptivní zvuk
- režim propustnosti
- detekce konverzací
- izolace hlasu
- automatické přepínání
- aktivní potlačování hluku
- odolné proti prachu, potu a vodě
- nabíjecí pouzdro s reproduktorem usnadňuje hledání ve spojení se zobrazením blízkosti v aplikaci Najít; spolupracuje s nabíječkami s certifikací Qi
- až 30 hodin poslechu (20 hodin se zapnutým ANC)/20 hodin hovoru s nabíjecím pouzdrem
Snímače:
- dva mikrofony s funkcí formování paprsku
- mikrofon namířený dovnitř
- dva optické snímače
- akcelerometr na detekci pohybu
- akcelerometr na detekci řeči
- tlakový snímač
Rozhraní: Bluetooth 5.3
Stupeň krytí: IP54
Čip: Apple H2
Nabíjení: pouzdro s USB-C
Životnost baterie sluchátka: až 5 hodin poslechu (4 hodiny s ANC)/4,5 hodiny hovoru
Barva: bílá
Obsah balení:
- AirPods 4 s aktivním potlačováním hluku
- nabíjecí pouzdro (USB-C) s reproduktorem
- dokumentace
Domů »
Komentáře