reklama

RECENZE: EarFun Air Pro 4 – své podivné jméno si obhájí

RECENZE: EarFun Air Pro 4 – své podivné jméno si obhájí
2024-11-13T14:42:37+01:00
• 13. 11. 2024

Zdroj: Hifimanie

Když mi přišla nabídka od společnosti EarFun, abych otestoval jejich sluchátka EarFun Air Pro 4, naprosto jsem netušil, o co jde. Nechci společnosti křivdit, její trochu legrační jméno jednoduše v záplavě dobře známých značek zapadne. Jenomže jde o čínskou společnost, která je na trhu od roku 2018, a tak není divu, že moc lidí o této značce ještě neví. Ale zapadnutí by byla škoda. Sluchátka totiž nabízejí Hi-Res audio wireless certifikaci a aptX Adaptive. Výrobce sází také na hromadu funkcí, těch je tu opravdu moc. Možná až moc, ale proč si stěžovat na velký výběr, že jo? Zajímavá je také v rámci nabídky cena. Ta v současnosti spadla pod 2 000 Kč.

Obsah balení a design EarFun Air Pro 4

Sluchátka vám dorazí v žlutobílé krabičce. Výrobce chce zákazníky přesvědčit o svých schopnostech, a tak to s krabičkou vypadá jako s archivním vínem. Dozvíte se, že mají zlatou medaili z VGP 2024 Summer, ať už to znamená cokoliv. Nechybí všechny podporované kodeky a informace o ultra aktivním potlačení hluku (ANC). Z boku dále zjistíte, že nabízejí Buetooth 5.4 a Auracast.

EarFun Air Pro 4

Balení hýří všemi různými medailemi a certifikacemi; zdroj: Hifimanie

Chápu, že dnes přesvědčit kupujícího je kříž. Někdy je ale méně více. Uvnitř krabičky se nacházejí samotná sluchátka v černém nabíjecím pouzdře, USB-A – USB-C kabel, který u modelu z roku 2024 úplně nevítám a sadu špuntů S až XL. Nechybí nutné papírové materiály.

Nabíjecí pouzdro umí i bezdrátové nabíjení

Nabíjecí pouzdro je z černého matného plastu a vlastně je to ideální volba. Navíc nepůsobí nejlevnějším dojmem. Ale také ani tím nejhonosnějším. Je zaoblené, dobře padne do ruky (rozměry jsou 62.4mm x 46.6mm x 29.2mm) a je poměrně lehké (65 gramů i se sluchátky). Třeba zaklapnutí víka spíše řachne, než že by šlo o elegantní doklepnutí. Jenomže, tady nejsme u zvukových frajírků z Bentley, kteří řeší, jak to lupne, když se dovřou dveře.

EarFun Air Pro 4 pouzdro

Pouzdro zdobí hlavně výrazné logo výrobce, jinak je všední; zdroj: Hifimanie

Horní víko obývá výrazné logo výrobce. USB-C pro nabíjení se nachází na zadní straně a vepředu jsou pak tři diody, které informují o stavu nabití. Po otevření jsem se dočkal drobného překvapení – speciálních světelných efektů. Každá jamka pro sluchátko má bílé LED přisvětlení, které informuje o tom, zda je sluchátko na správném místě a zda se nabíjí. Potěší, že nechybí ani bezdrátové nabíjení. Mezi sluchátky je pak kulaté tlačítko, které slouží pro párování.

Párovací tlačítko se schovává uvnitř, zajímavostí jsou LED diody uvnitř každého umístění pro sluchátko; zdroj: Hifimanie

Sluchátka jsou pohodlná, dobře se ovládají, jen ten lesklý plast

Sluchátka samotná také patří mezi ta pohlednější – jde o špunty do uší s nožičkami. Z vnější strany (ta, kterou uvidí lidé) je z matného černého plastu. Každé sluchátko má opět logo výrobce. Aby toho nebylo náhodou málo. Obě sluchátka mají kulatou dotykovou plošku pro ovládání. Tyto plošky se nachází pohodlně a ovládání zmákne každý během momentu levou zadní. Zarážející je, že vnitřní část sluchátka, kterou spatříte po vytažení, je z lesklého černého plastu. Takže ano, ta část, která se dotýká lidské pokožky, je věčně upatlaná.

Z vnější strany jsou sluchátka matná; zdroj: Hifimanie

Velmi přiznané jsou také piny pro nabíjení – které jsou opět v kontaktu s kůží. Vím, že některým zástupkyním něžného pohlaví (něžných pohlaví) dělá občas problém například nabíjení AirPods. Řešení je jednoduché, stačí sluchátko trochu vyčistit – ono ty šminky občas vše zanesou. V tomto případě to bude terpve hitparáda. Na druhou stranu, jakmile přestanete nabíjecí piny vidět, půjde o dobrý ukazatel, že to chce péči. Nástavce do uší jsou z běžného silikonu, tady žádné novoty není třeba očekávat.

EarFun Air Pro 4 sluchátka

Z vnitřní pak lesklá a chytají zde řadu nečistot; zdroj: Hifimanie

Sluchátka v uších drží skvěle a jsou pohodlná i při delším poslechu. Občas se může stát, že když je zarážíte hlouběji do uší, stisknete zrovna plochu pro ovládání. Po chvilce zvykání se tomu ale vyvarujete. Výrobce bohužel neudává váhu jednoho sluchátka, jde ovšem o průměrně těžké kousky v porovnání s dnešními modely. Nabíjecí pouzdro uvnitř má velmi nedočkavý magnet. Při vkládání sluchátek zpět do pouzdra tak očekávejte, že vám je v určité fázi doslova vyrve z rukou. Doplnit musím také certifikaci IPX5. Pot a déšť sluchátkům nevadí. Výrobce informuje trochu úsměvně také o tom, že se s nimi můžete procházet kolem bazénu. Zřejmě kdybyste si tu čumendu chtěli užít s dobrým soundtrackem.

Konektivita, výdrž a aplikace

Na co EarFun Air Pro 4 vsází, je konektivita a bohatá nabídka funkcí. Tak tedy – Bluetooth je zde ve verzi 5.4, což vítám. Nechybí podpora Auracast, certifikace pro Hi-Res audio, aptX Adaptive (dále AAC, LDAC a SBC) jsou také ve třídě a omluvenku nemají ani Google Fast Pair a pro hráče Low Latency mód. Samozřejmostí je pak připojení ke dvěma zařízením současně. Sluchátka doplňuje aplikace pro iOS i Android s názvem EarFun Audio.

Sluchátka jsou na dnešní poměry průměrně velká, i když výrobce neudává rozměr ani hmotnost; zdroj: Hifimanie

6 mikrofonů se pak stará o skvělé hovory, a tu nutno přiznat, že hovory probíhají velmi v pohodě. Vy slyšíte dobře, druhá strana slyší dobře, to už je dneska také téměř klasika. Pro to, abych byl naprosto v suchu, doplním, že se o hovory stará AI algoritmus a cVc 8.0 technologie.

Výdrž baterie je bez debat skvělá

Jestli za něco EarFun Air Pro 4 zaslouží chválu, pak je to výdrž baterie. Sluchátka samotná vydrží 7,5 hodin na jedno nabití s ANC, 11 hodin bez ANC. Dohromady s pouzdrem je to pak – a teď si držte klobouky, 52 hodin. Samozřejmě jde o hodnoty naměřené s cirka 50% hlasitostí a s vyšší je třeba počítat s nějakou tou hodinkou dolů. Po tomto testování ale mohu potvrdit, že udávané časové údaje jsou plus mínus pravdivé. Hlavně vybíjení pouzdra se mi zdálo nekonečné. Jen pro pořádek dodám, že sluchátka mají baterii o kapacitě 54 mAh a samotné pouzdro pak 600 mAh. Díky rychlému nabíjení stačí 10 minut v nabíječce pro dvě hodiny poslechu.

Aplikace – je tu toho až moc

Aplikace EarFun Audio jako taková funguje bez sebemenších problémů. Ukazuje stav nabití sluchátek i pouzdra, přepnete tu režim z ANC na transparentní a klidně si nastavíte ovládání, zapnete herní režim, aktualizujete firmware, vyhledáte sluchátka (pomocí přehrání zvuku), vyberete si, který mikrofon mají sluchátka preferovat při hovorech… je toho zkrátka hodně.

Jenomže tu se dostávám k tomu, že velká nabídka může být někdy až otravná. Tak třeba aktivní potlačení hluku je zde v pěti verzích. Silné ANC, balancované ANC, AI ANC (podle prostředí) AI ANC (podle ucha) a taky redukce větru. A nejde vlastně o žádný zázrak, prostě něco tlumí více a něco méně. Ambient Sound je zde ve dvou verzích – Default a Natural. A upřímně nevím, jaký je v nich rozdíl.

V aplikací nechybí ani ekvalizér a i zde se výrobce rozšoupnul. Je zde 30 presetů, a to ve stylu, že třeba Bass Boost si jich zasloužil rovnou trojici, stejně tak Bass Reduction. Kromě klasických rock, pop a dalších, je zde i preset se jménem Fernanda Gunsan. Podle všeho jde o instagramového recenzenta sluchátek nejspíše z Indie. Naštěstí si můžete s ekvalizérem pohrát sami.

Jen pro jistotu doplním, že jsem sluchátka testoval s iPhonem 16 Pro Max a s Google Pixel 9 Pro – ani v jednom případě připojení nijak nehaprovalo.

Poslech – hrají fajn, ale nedejte na superlativy

Jako první musím konstatovat, že EarFun Air Pro 4 hrají dobře. Opravdu dobře za danou cenovku. Jsou pohodlná, s ANC téměř neslyšíte okolí a zvukový projev za dva zamračené výrazy Palackého je vlastně super. Jenomže sales oddělení z EarFunu nešetří superlativy všemi směry, až by jeden čekal skoro nebeský zázrak. V posluchači to vzbudí obrovská očekávání, vlastně až nereálná. Ne, že bych se sám nechal opít rohlíkem se zlatými medailemi, to ne. Ale nezkušený zákazník by mohl. Na druhou stranu, nezkušený zákazník obdrží dobře hrající sluchátka a všechna ta ocenění a všechny superlativy mu nejspíše hudební zážitek zlepší jako lentilka náladu kontrolní skupině v psychiatrickém výzkumu. Tak třeba jen nejsem cílová skupina.

Pojďme se ale odprostit od mé averze k obrovskému chválení sebe sama. Na první dojem je zřejmé, že sluchátka chtějí uši posluchačů bavit. Aspoň víme, odkud se vynořil ten název. A proto je zde velmi velký důraz na basovou složku, kterého si po vložení do uší všimne každý. Ta sice baví, ale hned po pár posleších dorazí odhalení, že tak trochu skrývá jiné zábavné detaily skladeb. Naštěstí jsem si mohl vybrat jeden z již zmíněných 30 presetů, kde se nachází ten s názvem Přírodní. Není určen pro odpůrce žiletek, ale pro ty, kteří ocení méně přibarvený zvuk. Ten stále zůstává naducanější, ale přeci jen je to v tu chvíli mnohem lepší.

Všude basy a někde i středy, asi

Tento nadpis je více pejorativní, než by se slušelo. Vracím se totiž k původnímu nastavení. Skladba od Aurory – Cure For Me basuje ve sluchátkách často sama o sobě pořádně. Což je v mixu s až éterickým hlasem norské zpěvačky sympatická kombinace. V původním nastavení se ale EarFun Air Pro 4 soustředí na basy tolik, že Aurora je tu tak nějak, aby se neřeklo. Přírodní preset basy ukrotí a Auroru pošle, chvála všem sluchátkovým bohům, více pod světla reflektorů. Najednou skladba dává smysl. Lidé poslouchají Auroru, protože je to Aurora. Ne protože je baví basové petelice do uší. Je to taková klasika. Basy se povedly, výšky jsou tady a středy se občas zapomenou v šatně. Pokud si tedy užíváte klidnější skladby, myslete na to, že tato sluchátka v aplikaci budete krotit.

Pokud jste zastánci divočejších hudební aranží, za danou cenu vás sluchátka překvapí mile. K takovému poslechu mi na Tidalu pomohl žebříček s nově vydanými skladbami. Dua Lipa zde má dvojjazyčnou skladbu These Walls, ve které ji francouzsky asistuje Pierre de Maere. A i přes velmi zábavné basy jde slyšet příjemné bicí i táhlou elektrickou kytaru. Zřetelně jde rozumět i Dua Lipě (za tohle skloňování se omlouvám) a Pierrovi. Alespoň co do zřetelnosti zpěvu. S mým francouzským jmenovcem mě samozřejmě odděluje jazyková bariéra i schopnosti rotacismu. Ale zpět ke skladbě. Ta jako celek s těmito sluchátky naprosto šlape a vlastně bych si tipnul, že pro podobný druh reprodukce vznikla.

Do třetice přichází na řadu And Nothing is Forever od The Cure. Dlouhý úvod sice není tak prostorný a čistý, jako když skladbu pustím v otevřených sluchátkách. Ale jak by taky mohl. V zásadě na něm není ale nic špatně. Všechny nástroje jsou na scéně, a dokonce ani basy se tu nesnaží strhnout na sebe všechnu pozornost. A pak se dostaví Robert Smith, kterého je ve sluchátkách nečekaně dost a všechno je, jak má být. Hodně dělá teda fakt, že The Cure odvedli s tímto albem celkově dobrou práci. Ale to nejdůležitější je, že se jim EarFun Air Pro 4 snaží co nejméně ublížit.

EarFun Air Pro 4 – výrobce nešetří superlativy, jenže…

EarFun Air Pro 4 jsou sluchátka, která opravdu dokáží být zábavou pro uši. Sluchátkům trochu škodí až kolotočová prezentace. Zlaté medaile, milion funkcí a certifikáty kvality od různých redakcí. Chápu, že to je na dnešním trhu složité, a tak je třeba využít celý arsenál pro vlastní prezentaci. Výrobce se také pustil do superlativů v rámci podporovaných zvukových certifikací. Implementace těch nejlepších kodeků ale nezaručuje audiofilský poslech, a na to je rozhodně třeba myslet.

Jenomže ono to s cenovkou těsně pod 2 000 Kč nikdo čekat ani nemůže. Ačkoliv výrobce tak trochu chce, ať čekáme. Kdybych se ale na sluchátka díval neutrálně a opomenul sebefandění si v zrcadle, sluchátka jsou vlastně příjemná. S trochou hraní si je lze zkrotit a hrají opravdu zábavně. Svým zvukovým projevem nemohou urazit a neuráží, i když je důraz na bas zřetelný. Ale tak už to u modelů v této cenové relaci často bývá. Skvělá je výdrž na jedno nabití a celková konektivita také. Těžko bych hledal pro tato sluchátka v dané cenové hladině konkurenci, zvlášť, když přihlédnu k těm nejmodernějším funkcím. Příště jen bez té pompy okolo, prosím. Sluchátka lze pořídit na stránkách výrobce za cenu 79,99 EUR, v přepočtu tedy těsně pod 2 000 Kč. Na adrese je budete mít během 5 až 10 dní.

Klady

  • Skvělý poměr cena/výkon
  • Pohodlně drží v uších
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • Velmi povedené ANC

Zápory

  • Až kolotočově superlativní prezentace
  • Přehršel presetů a druhů ANC

Technické specifikace EarFun Air Pro 4

  • Typ sluchátek: Špuntová sluchátka
  • Rozměry: nabíjecí pouzdro – 62.4mm x 46.6mm x 29.2mm, sluchátka výrobce neudává
  • Váha: nabíjecí pouzdro – 65 g, sluchátka výrobce neudává
  • Měnič: 10 mm
  • Aktivní potlačení hluku (ANC): ANO
  • Bluetooth: 5.4
  • Kodeky: aptX adaptive, AAC, LDAC, SBC
  • Výdrž baterie: 7,5 h s ANC / 11 h bez ANC / s pouzdrem 52 hodin
  • Zvýšená odolnost: IPX5
  • Barvy: Bílá a černá

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. Ale ne vždy to klapne. Hlavně u té slušnosti. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

PanzerGlass Kick Stand
PanzerGlass Kick Stand

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim