reklama
Starlink_300x300-300x300x

LG 4K Blu-ray přehrávače končí

LG 4K Blu-ray přehrávače končí
2024-12-12T16:54:34+01:00
• 12. 12. 2024

zdroj: hifimanie.cz

2

Další špatná zpráva pro fyzická média je tu. Výroba LG 4K Blu-ray přehrávačů končí. Zatím není jistě, že nadobro. Výrobce, který novinku v tomto segmentu nepředstavil už od roku 2018 ale aktuálně určitě nic neplánuje. Zřejmě by tak muselo dojít k dramatickému obratu trendu, aby se něco změnilo.  Společnost se tak přidává k Samsungu a Oppo, kteří trh s přehrávači fyzických médií opustili už v letech 2018. a 2019. Nadále tak z velkých značek zůstává Blu-ray v rukou pouze Panasonic a Sony. Náročnější diváci, kteří se trochu vyznají se pak mohou v případě zájmu o Blu-ray obrátit také na Magnetar, nebo Reavon. Ve srovnání s přístroji od LG si ale výrazně připlatí.

4K Blu-ray vytlačuje streaming

Je naprosto jasné, co za rozhodnutím stojí. Trh s fyzickými nosiči se dlouhodobě propadá. I když se studia jako Disney v poslední době rozhodla k distribuci těch nejúspěšnějších trháků jako jsou komixové série z dílny Marvel, nebo Star Wars, na optických discích, celkové prodeje stále padají. Nároční fanoušci stále dokáží vykoupit ty nejzajímavější tituly, ale nových alespoň zatím nepřibývají. Od roku 2018 se tak hodnota trhu s optickými video disky propadla 4 miliard USD na přibližně 1,7 miliardy a to včetně DVD a standardních Full HD Blu-ray disků. Ty s UHD rozlišením nyní z celku tvoří pouhých 341 000 000 USD a navzdory drobnému loňskému nárůstu nyní pokračují v propadech.

Na vině je vysoká kvalita streamingu. Platformy jako Netflix, Amazon Prime Video, nebo Disney+ a HBO Max s Apple TV+ dnes také nabízejí 4K rozlišení. Zároveň přitom uživatele neustále zásobí množstvím aktuálního obsahu, kterému optické disky nemohou konkurovat. Dnes jim dokonce nechybí ani prostorový zvuk a často ani Dolby Vision. Běžného diváka tak jen velmi těžko optické disky zaujmou.

Skutečnost je taková, že 4K Blu-ray stále nabízí vyšší kvality. O ty ale u většinového diváka není zájem. Často si totiž není ani vědom faktu, že Dolby Atmos na Netflixu rozhodně není stejné Dolby Atmos, jako to, které by dostal skrze LG 4K Blu-ray, nebo jakýkoli jiný přehrávač UHD disků. A totéž platí i pro obraz. Stěžejní je pro běžného spotřebitele označení 4K HDR a dál většinou nic neřeší.

 Jsou tu skutečně stále rozdíly?

Rozdíl mezi streamingem a optickými disky je ale stále poměrně citelný. Alespoň v případě oficiálních služeb. Internetové video platformy totiž nikdy nedosahují tak vysokého datového toku, jaký nabízí lokální přehrávač. Obraz tak musí projít dramaticky vyšší kompresí a v případě zvuku je to ještě výraznější. Na rozdíl od bezeztrátového Dolby Atmos, které se nachází na optických discích tak posloucháme komprimované Dolby Atmos stopy, které většina AV receiverů identifikuje jako Dolby Digital Plus. V těch sice neschází prostorové informace, ale kvalita samotného audia je kompromisní.

Jedním z důvodů proč jsou takové kompromisy stále nutné, je rychlost připojení většiny diváků. Ti typicky nemívají více než 144Mbit přípojky, které by byly pro přenos UHD BR disku třeba. A situace není jiná ani pro ty štastlivce, kteří doma vysokorychlostní internet mají. Pokud se tedy nepustí do vod neoficiálních platforem, které nabízejí pirátské kopie UHD disků . Od těch oficiálních se plné kvality nedočkají. Zájem je příliš nízký a tak se platformám nevyplatí udržovat větši disková pole a hradit výrazně vyšší náklady na připojení.

LG 4K Blu-ray přehrávače už se nejspíš nevrátí

S ohledem na zrychlování domácích přípojek a vývoj nových kodeků, které umí dosáhnout lepšího poměru mezi objemem dat a vizuální kvalitou, obrat neočekáváme. Jako pravděpodobnější variantu vidíme scénář, ve kterém se vysokorychlostní připojení k Internetu rozšíří natolik, že přenos velkých datových objemů nebude problém. Svou roli jistě sehrají i moderní video kodeky, které umožní ještě efektivnější kompresi obrazu. Ostatně už nyní dokážeme kvalitu UHD disku pomocí VVC H266 ukládat s o 40 % vyšší efektivitou a 100Mbit připojení už zas tak výjimečné není.

Otázkou ovšem zůstává, zda o to budou mít zákazníci dostatečný zájem. Jinak se pravděpodobně online platformy do jejich nasazení a plného využití nejspíše nepohrnou.

Zdroje: flatpanelshd.com, techradar.com, whathifi.com

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Za sebe mohu říci, i když jsem velký hifista a v obrazu hledám i ty nejmenší nedokonalosti, když chci opravdovou kvalitu, zajdu si do kina, například Světozor má vynikající obraz i zvuk… doma je to v každém případě kompromis, větší v případě streamovaného obsahu, menší u fyzických nosičů. Záleží ovšem i na žáru, ne každý film z mého pohledu vyžaduje maximální kvalitu….😉

Kino má svoje kouzlo, ale faktem je, že, i Světozor má své limity a například v malém sále promítají v nižší kvalitě, než jakou nabízí 4K Blu-ray, konkrétně až 2K. V obou sálech je navíc zvuk v klasickém 7.1. Po stránce vizuální a zvukové kvality, ne nutně celkového prožitku, tak na tom může být lépe leckterý obývák. 😉 U analogové projekce je to samozřejmě úplně jiná písnička…

PanzerGlass Ceramic
PanzerGlass Ceramic

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim