reklama
Starlink_300x300-300x300x

RECENZE: SONY LinkBuds Fit – good 4 u?

RECENZE: SONY LinkBuds Fit – good 4 u?
2024-12-16T07:42:11+01:00
• 16. 12. 2024

Sony LinkBuds Fit; zdroj: Hifimanie.cz

1

Sony nám na podzim roku 2024 představilo pár nových přírůstků v oblíbené řadě LinkBuds: sluchátka LinkBuds Fit a Open a reproduktor LinkBuds Speaker. Mně se do rukou dostala hned první zmiňovaná podzimní novinka, a to sluchátka Sony LinkBuds Fit v atraktivním fialovém provedení. Tento model stejně jako jeho předchůdce LinkBuds S vznikl v rámci audiokampaně Sony For The Music, v rámci které se Sony spolupracuje trojnásobná držitelka ceny Grammy a několikanásobná držitelka platinové desky, zpěvačka a skladatelka Olivia Rodrigo.

Obsah balení – LinkBuds Fit ze šuplíčku

Sony, aktuálně jako naprostá většina výrobců, myslí na naši planetu a její budoucnost. Proto jsou sluchátka i nabíjecí pouzdro vyrobeny z recyklovaných plastů. Tomuto přístupu samozřejmě odpovídá i samotné balení. Sluchátka po koupi vybalíte z poměrně pevné a bytelné papírové krabičky, na jejímž čele naleznete strohé označení modelu.

Balení na první pohled ničím nepřekvapuje; zdroj: Hifimanie.cz

Celá tato krabička je ale ukrytá v bíle vyvedeném přebalu, který už je pro oko rozhodně atraktivnější. Na čelní straně bílého přebalu můžeme vidět označení výrobce a konkrétního modelu společně s graficky vyobrazeným sluchátkem, v tomto případě fialovým. Horní strana krabičky pak nabízí tradiční chlubení výrobců, co vše sluchátka podporují a nalezneme zde logo samotné Olivie.

Uvnitř očekávejte jen to nejnutnější

Na zadní straně krabičky si můžeme prohlédnout povinné informace a doporučení výrobce na použití 2 – 2,5 W adaptéru. Ten nám výrobce v balení samozřejmě nedodává. Samotná sluchátka v nabíjecím pouzdře na chvíli odložíme stranou. Tentokrát mě totiž zaujalo už jejich samotné balení. Než nabíjecí pouzdro vyndáme, naši pozornost upoutá jakési info k rychlému použití. Pomocí piktogramů nás výrobce vede procesem, jak sluchátka zprovoznit. Ve zkratce: naskenuj QR kód, stáhni appku, strč sluchátka do uší a poslouchej. Když za tuto informaci zatáhneme, objeví se další část balení, která mě příjemně překvapila. Skrývá jasně a zřetelně označené šuplíky. Nemusíme se tak hrabat hromadou pohozených špuntů, příruček a mezitím hledat kabel. Otevřeme si šuplík, který potřebujeme a krabičku můžeme odložit. Balení je zpracováno zajímavě, ale uvnitř nic neočekávaného nenajdeme.

LinkBuds Fit balení

Uvnitř ale mile překvapil šuplíkový systém; zdroj: Hifimanie.cz

Šuplík s povídáním obsahuje povinnou brožuru, lístek shrnující výhody registrace produktu a kód, který nám umožňuje zdarma si vyzkoušet službu Sony 360 REALITY AUDIO. Další patro je rozděleno na dvě části. V jedné části nalezneme fialové silikonové nástavce s krycími mřížkami v různých velikostech – Super Small, Small, Large a na sluchátkách samotných je od rozbalení pravděpodobně velikost Medium. V druhé části najdeme USB kabel sloužící k dobíjení nabíjecího pouzdra. Kabel není (jak jsem naivně očekával) fialový, ale černý, je 20 cm dlouhý a na jeho jednom konci najdeme USB-C. Na druhém konci kabelu najdeme v roce 2024 už poměrně retro záležitost, a tou je veliké a ustupující USB-A. Ale předpokládám, že kabel stejně u naprosté většiny lidí neopustí krabičku, tak to Sony pro tentokrát odpusťme. 

Sony vs Olivia Rodrigo

Spolupráce Sony s Olivií už nějakou dobu trvá a zjevně je kampaň kolem této spolupráce úspěšná. Nadšení milovníci Olivie tak mohou mít sluchátka, na jejichž vzniku se údajně podílela. Fanoušci fialové barvy mohou mít prostě stylová fialová sluchátka a pro nás ostatní jsou LinkBuds Fit sluchátka, která mohou rozhodně být zajímavou volbou. Na stránkách výrobce nalezneme řadu propagačních materiálů týkajících se spolupráce Sony s Olivií. O jejím podílu na vzniku LinkBuds Fit si asi nedělejme iluze. Z videa na stránkách výrobce se především dozvíme, že se Olivii sluchátka ve fialovém provedení moc líbí, a taky že ji skvělé sedí.

Barevné provedení Olivie Rodrigo je zřejmě to nejpohlednější; zdroj: Hifimanie.cz

V aplikaci Sound Connect nalezneme ovšem i praktičtější odkazy na Olivii. V nastavení jsou k dispozici dvě možnosti nastavení ekvalizace vyladěné k dokonalému poslechu alb SOUR (2021) a GUTS (2023). Když to vezmu kolem a kolem, tak tuto spolupráci považuji za geniální tah především z marketingového hlediska. Olivia je pohledná, úspěšná a známá zpěvačka. Sony je zavedený a úspěšný výrobce. Výsledkem této spolupráce jsou povedená a stylová sluchátka. Umíte si představit, kdyby se nějakému slušnému výrobci podařilo navázat obdobnou spolupráci třeba s Taylor Swift? Ve světě swifties by možná explodoval vesmír. 

Design a zpracování – styl a pohodlí až na prvním místě

LinkBuds Fit jsou v dispozici ve čtyřech barevných provedeních. V mnou testované fialové a dále v zelené, bílé a černé barvě. V případě zeleného a bílého barevného provedení je víčko pouzdra navíc ozvláštněno mramorovým vzorem. Nabíjecí pouzdro oproti např. pouzdru u stařičkých Sony WF-1000XM3 nedosahuje naprosto gigantických rozměrů. Ty se tentokrát zastavily na hodnotách 47,2 x 47,2 x 32,6 mm. Nicméně pouzdro s tloušťkou 3,2 cm už v kapse ucítíme, a boule v kapse je znatelná na první pohled.

IMG 0077 4032x3024x

Samotná sluchátka v uších drží jako přibitá; zdroj: Hifimanie.cz

Co ale téměř neucítíme, jsou sluchátka samotná. Každé sluchátko s koncovkou velikosti M váží pouze cca 4,9 g. Krabička je v přední části vybavena signalizační diodou a na zadní straně nás nepřekvapí USB-C konektor společně s párovacím tlačítkem. Sluchátka samotná do pouzdra pokládáme, nezasouvají se do něj jako jako třeba u AirPodů. Zpracování krabičky i sluchátek je na dobré úrovni. Nikde nic nevrže, žádné otřepy nebo nedokonalosti nehledejme. Pouze víčko nabíjecího pouzdra má po měsíci denního používání i nošení v kapse sotva patrnou stranovou vůli, ta ovšem nijak nebrání používání, ani nekazí dojem ze sluchátek samotných.

Sony LinkBuds Fit sednou skvěle do uší

LinkBuds Fit jsou TWS uzavřená špuntová sluchátka vybavená 8,4 mm měniči Dynamic Driver X, ANC, IPX4 (odolnost proti stříkající vodě), rychlým nabíjením, podporou kodeků SBC, AAC, LDAC a LC3. Co je na nich ovšem z mého pohledu nejzajímavější je to, jak mým uším sluchátka „FITují“. Přídavné vzduchové držáky nejenom že dodávají jistotu při nošení, ale zásadním způsobem ovlivňují komfort při poslechu. Když se tyto držáky spojí s umístěním sluchátek spíš na okraji zvukovodu a velice nízkou váhou sluchátek, vzniká z toho kombinace, kterou považuji za naprosto dokonalou. Jednou se mi stalo, že jsem s těmito sluchátky usnul, a příjemně mě překvapilo, že nejen zůstala v uších celou noc, ale po jejich vyjmutí jsem nepocítil žádnou očekávanou úlevu. Sluchátka na svém místě drží i při dynamičtějších situacích v gymu, běžné turistice po Beskydech a nehnou se ani při něčem, co v mém pojetí považuji za běh.

Stejně jako LinkBuds Fit sází na pohodlí, silným argumentem může být pro některé jedince i styl a možnost individualizace nejen zvuku a nastavení sluchátek. Volitelně si totiž můžete pořídit 5 různě barevných variant ochranných krytů nabíjecího pouzdra s praktickým poutkem a 5 barevných provedení vzduchových přídavných držáků. To lidem s vyššími designovými nároky dává slušnou řádku možných barevných kombinací. 

Povedená aplikace 

Aplikace dneska hýbou světem a ani u LinkBuds Fit tomu není jinak. Sound Connect je nutností, pokud si chceme opravdu vychutnat plný potenciál sluchátek a využít poměrně slušné možnosti customizace. Úvodní část aplikace nám poskytuje základní přehled. Z toho podstatného zde najdeme stav baterie obou sluchátek i krabičky, nastavení okolního zvuku Ambient Sound Control, ekvalizaci a Adaptive Sound Control. Nastavení Ambient Sound Control nám umožňuje využít tři základní možnosti. Můžeme jej úplně vypnout, zapnout režim potlačení hluku nebo zvolit možnost Ambient sound, která má své další možnosti nastavení.

A to, jak moc chceme slyšet své okolí ve dvaceti stupních, můžeme aktivovat filtrování hlasů, popř. vybrat automatické nastavení s třemi možnostmi citlivosti na okolní zvuky. Možnosti nastavení jsou pestré, ale v případě těchto sluchátek jsem nejčastěji volil mezi všechno nebo nic. Ambient soud nebyl vůbec marný, a to ani v automatickém nastavení se střední citlivostí, ale v ruchu města prostě noise canceling vyhrává. ANC svou kvalitou u Sony nijak nepřekvapí. V rámci cenové kategorie a s přihlédnutím ke konstrukci sluchátek svou funkci plní naprosto dostatečně, slyšel jsem už horší ANC i u dražších sluchátek. 

Automatizace řeší spoustu věcí za vás

Adaptive Sound Control je funkce, jejímuž použití jsem se snažil úspěšně vyhýbat už v dobách WF-1000XM3. Ne že by tato funkce nefungovala (většinou) tak jak má, ale spíš jsem ji nikdy nedocenil, neboť nejsem úplně fanda automatizace. Mé potřeby v rámci používání sluchátek se docela často mění a je těžké v nich někdy najít nějaký řád a systém. Tato funkcionalita umožňuje nastavit si, jak se sluchátka budou automaticky chovat ve vztahu k okolnímu hluku v různých situacích. Buď mohou reagovat na naše 4 možnosti polohy těla (sezení, stání, běh nebo cesta v dopravním prostředku) nebo se nastavení může změnit na základě polohy, a to buď automaticky (učí se často navštěvovaná místa) nebo sluchátkům určíme významné místo my. Možnosti automatizace jsou opravdu poměrně obšírné, a pokud vás tato funkcionalita zaujme, určitě budete spokojení. Já tuto možnost nevyužívám.

Ekvalizace je u LinkBuds Fit jak má být

Možnost upravit si ekvalizaci považuji u sluchátek za něco naprosto zásadního a vyloženě povinného. Zde se Sony nemá za co stydět. Umožňuje ekvalizaci úplně vypnout, uložit si dvě svá custom nastavení, vybrat si ze dvou exkluzivních ekvalizérů stvořených pro poslech alb GUTS a SOUR anebo z řady přednastavených možností, které lze dále modifikovat včetně míry funkce Clearbass. Ve chvíli, kdy chceme poslech trochu nakopnout a přidat mu koule, to není úplně marná funkce, ale opět platí – všeho s mírou. Při jemnějším nastavení dodá Clearbass basům sympatickou dynamiku a basy víc dýchají, při extrémním nastavení už se ze sluchátek line něco, co si užijí opravdu jen jedinci s velice specifickým vkusem. 

Sound Connect samozřejmě umožňuje i další řadu klasických možností nastavení. Můžete vypnout DSEE Extreme, upravit možnosti dotykového ovládání sluchátek, nastavit automatické vypnutí, aktualizovat software anebo přepínat mezi dvěma zařízeními, ke kterým mohou být sluchátka připojena najednou. Ale ze zajímavějších nastavení si můžeme vyzkoušet např. ovládání hlasovými povely, gesta hlavou (velice zábavné), najít si svůj oblíbený ekvalizér pomocí průvodce či si nechat změřit hlavu včetně uší pro ideální poslech např. v rámci služby 360 Reality Audio. Je toho opravdu hodně, ale dvě funkce mě překvapily natolik, že jsem je během celého měsíce, co jsem sluchátka testoval, pravidelně využíval.

První z nich je Speak-to-Chat. S aktivním ANC se člověk hezky izoluje od světa, ale občas může mít potřebu s někým vyměnit pár slov. Ve chvíli, kdy člověk promluví, se poslech přeruší, aktivuje se ambient sound. Po ukončení hovoru se ANC opět aktivuje a poslech pokračuje. Speak-to-Chat samozřejmě nefunguje na 100 %, dost záleží na nejen na prostředí, ale i na tom, jakou sílu zrovna člověk hlasu dá. Rozhodně je to funkce zajímavá a nejednou mě ušetřila vyndávání sluchátka. 

Background Music Effect pomůže se soustředěním

Funkci Background Music Effect jsem si zamiloval, ač jsem ji zpočátku považoval za docela úsměvnou. Občas mám totiž problém soustředit se na práci, a to obzvlášť když jsou kolem i další lidé, kteří si o něčem povídají. Nějak jsou ty cizí rozhovory občas zajímavější než mé vlastní myšlenky. Obvykle to řeším sluchátky s nějakou neutrální muzikou ale občas i ta umí strhnout pozornost špatným směrem. V těch situacích mi Background Music Effect posloužil skvěle. Muziku posune do pozadí, odstraní všechny výrazné zvukové špičky a snaží se simulovat jiný prostor a vzdálenost od zdroje. Možnosti nastavení jsou sice jen tři, a to My room, Living room a Cafe, ale myslím si, že pokud tuto specifickou funkci někdo využije, rozhodně si z těchto možností vybere. U mě fungoval nejvíc efekt Cafe. 

Výdrž a nabíjení

Sony LinkBuds Fit rozhodně nelámou rekordy, co se výdrže týče, ale když vezmu v potaz jejich velikost a váhu, nedosahuje výdrž vůbec špatných čísel.  Při poslechu muziky se zapnutým ANC vydrží cca 5,5 hodiny. S vypnutým ANC vydrží až 8 hodin. Do maxima se sluchátka dobijí za cca 1,5 – 2hodiny s tím, že 5 min v pouzdře nám umožní zhruba další hodinu poslechu. Samotná krabička nám umožňuje celkem 15,5 hodin poslechu. To jsou čísla, které mě při používání v ničem neomezovala.

LinkBuds Fit Baví – nebaví? Baví!

Sony LinkBuds Fit na mě od začátku působí tak, že s nimi má být hlavně zábava. Jsou jako stvořené pro aktivní jedince, kteří se nebojí odlišit, ale ocení i slušný zvuk, pohodlí a řadu zajímavých funkcí a nastavení. Nejsem žádný velký fanoušek Olivie, ale její spolupráce se Sony mi dává v tomto případě naprostý smysl. Taky jsem při té spoustě poslechů jejích alb SOUR a GUTS poctivě měnil ekvalizér na ten, který byl právě k tomu účelu vytvořen… 

Zvukově sluchátka nepřekvapí, ani nás nevystřelí z trenýrek. Projevují se tak, jak by se v rámci třídy dalo čekat. Basů je nepatrně víc než je potřeba, naopak výšek se nám až tak nedostává. Nicméně to jsou nedostatky slušně řešitelné ekvalizérem. Mluvené slovo (frčím teď na vlně truecrime) nedělá sluchátkům žádný problém. Při nejvyšší hlasitosti zvuk netrpí žádným extrémním zkreslením, je čitelný, jednotlivé nástroje se neslévají. Kromě Olivie jsem sluchátka trápil běžnou náloží muziky, kterou denně poslouchám. Pohyboval jsem od No Doubt, přes Bastille, Leoniden až třeba k The Police. Sluchátka odvedla dobrou práci, poslech nebyl vůbec špatný a obzvlášť u těch popovějších kousků jsem se velice dobře bavil. Vzhledem k tomu, jaká sluchátka jsem testoval, jsem se snažil držet především modernější muziky spíše na popovém spektru a sluchátka mě v této oblasti rozhodně nezklamala.

V některých skladbách se sluchátka zdála trochu utaženější, než by se mi líbilo, ale např. 1612 od Vulfpeck nebo The Seed od Aurory zní na LinkBuds Fit skvěle. Na oficiálních stránkách výrobce se dají sluchátka pořídit za 4 990,- Kč, při troše hledání se dají pořídit i lehce pod čtyři tisíce, a za tuhle cenu už se rozhodně jedná o zajímavá sluchátka. 

Klady

  • Jistota a pohodlí při poslechu
  • Bohaté možnosti customizace designu
  • Široké možnosti nastavení a funkcí
  • Ekosystém Sony
  •  Váha a rozměry sluchátek 

Zápory

  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Nepřehledná aplikace Sound Connect
  • Občas zmatené dotykové ovládání 

Technické specifikace Sony LinkBuds Fit

  • Typ sluchátek: Špuntová sluchátka
  • Rozměry: nabíjecí pouzdro 47,2 x 47,2 x 32,6 mm
  • Váha: nabíjecí pouzdro – 41 g, sluchátka – 2x 4,9 g(koncovka M)
  • Měnič: 8,4 mm
  • Aktivní potlačení hluku (ANC): ANO
  • Bluetooth: 5.3
  • Kodeky: aptX adaptive, AAC, LDAC, SBC, LC3
  • Frekvenční odezva: 20 až 20 000 Hz (vzorkování 44,1 kHz);  20 až 40 000 Hz (vzorkování LDAC 96 kHz, 990 kb/s)
  • Výdrž baterie: 5,5 h s ANC, 8 h bez ANC (pouzdro 15,5 h)
  • Zvýšená odolnost: IPX4
  • Barvy: zelená, fialová, bílá a černá

 

Muzikant, milovník hudby a baskytarista, který byl nečekaně vržen na dráhu recenzenta.

Komentáře

Jiří Ludvík

16. 1. 2025, 17:44

Sluchátka jsou určitě velmi dobrá, se Sony LinkBuds mám vlastní zkušenost. Zásadní problém je životnot baterie a to se uvidí po konci záruky. Pokud se toto nezměnilo, tak všechny klady jdou k čertu…

PanzerGlass Star Lit
PanzerGlass Kick Stand

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim