zdroj: harbeth.co.uk
Domů »
Harbeth nedělá dramatické změny, namísto toho postupně ladí své produkty k dokonalosti. A další krok na této cestě představuje řada Harbeth XD2. Mezi drobné krůčky, kterými láká posluchače, patří posun v přesnosti a rychlosti.
Tradiční britský výrobce vylepšil měniče, upravil výhybky a díky bohatšímu vyztužení korpusu slibuje i konkrétnější a lépe definovaný bas. Šéfkonstruktér a aktuální majitel značky Alan Shaw říká, že jde o nejčistěji hrající reprosoustavy, jaké firma kdy vyrobila.
Řada Harbeth XD2 sází na upravené měniče
Pověstným klenotem britské společnosti, která se zrodila v roce 1977 jako projekt Dudleyho Harwooda z výzkumu BBC, je patentovaný materiál RADIAL. Právě ten totiž stojí za pověstnou přirozeností a věrností středního pásma, kterým se společnost proslavila.
Od roku 1986, kdy společnost převzal Alan Shaw, firma používala jeho novou formuli RADIAL2, kterou nyní posouvá ještě dál. Prý se podařilo optimalizovat technologii vstřikování materiálu do formy a tak jsou nyní měniče RADIAL4 přesnější a nabídnou jemnější detaily.
Pevnější korpus znamená přesnější bas
Ačkoli společnost působí na trhu už nějakou dobu, evidentně je stále kde přidávat materiál a tak nová řada reprosoustav potěší zesíleným korpusem a bohatším vyztužením. Bas tak prý nyní bude zase o něco svižnější a utaženější.
Nové reprosoustavy se nebojí klasického designu s dávají na odiv poctivost, zdroj: harbeth.co.uk
Fanoušci se ale prý nemají bát dramatických změn. Jeho přirozenost a charakter se prý neztratí. Změny v konstrukc reprosoustav Harbet XD2 a neopomenutelné ladění výhybek pro nové měniče i upravený korpus prý přináší pouze jemnější rozlišení a zas o krůček realističtější projev.
Hlavní hvězda jsou Harbeth Monitor 40.5 XD2
Nová řada čítá 5 modelů, které se liší především rozměrem a s ním spojeným frekvenčním rozsahem. Základ řady představují circa 30 cm vysoké regálovky Harbet P3ESR XD2, které slibují i s uzavřenou konstrukcí přesnou reprodukci s tolerancí ± 3 dB už od 75 Hz. Ty navíc zaujmou kompatibilitou s aktivními subwooferovými stojany Harbeth Nelson.
Rozměrnější modely M30.3 XD2, C7ES-3 XD2 a SHL5plus XD2 si pak na pomoc s basem přináší klasický basreflex s předním vyústěním. Nabídnou tak až 50Hz, respektive 45Hz a 40Hz frekvence. Vše v úzké 3dB toleranci, která dává tušit, že basová extenze půjde ještě citelně níž.
Elegantní klasický styl sdílí všechny modely řady, zdroj: harbeth.co.uk
Vrchol řady představují reprosoustavy Harbeth M40.5 XD2. Ty s největším korpusem 750 x 432 x 388 mm a trojpásmovým osazením, které se chlubí 300mm basovým měničem a 200mm měničem RADIAL dosáhnou při toleranci ± 3 dB až k 35 Hz. O výšky se přitom postará 25mm membrána ferrofluidem chlazeného měniče.
Ceny a dostupnost
Ačkoli zatím nemáme informace o dostupnosti na českém trhu, už teď víme, že si nové reprosoustavy Harbeth XD2 bude možné poslechnout na letošní Audio Video Show. Konkrétně se odhalí v pokoji 541.
Zahraniční ceny jsou následující:
- Harbeth P3ESR XD2 – 4 000 $ (cca 94 000 Kč)
- Harbeth C7ES-3 XD – 5 500 $ (cca 129 000 Kč)
- Harbeth Monitor 30.3 XD2 – 6 500 $ (cca 153 000 Kč)
- Harbeth SHL5plus XD2 – 7 700 $ (cca 181 000 Kč)
- Harbeth Monitor 40.3 XD2 – 22 500 $ (cca 529 000 Kč)
Více informací naleznete na stránkách výrobce.
Zdroje: theabsolutesound.com, liquidsound.ca, harbeth.co.uk
Domů »
Komentáře