B&O Beoplay Eleven
Domů »
Dánská společnost nějaký čas zpátky představila svůj nový kousek do uší B&O Beoplay Eleven. Za ty si účtuje 12 999 Kč, což rozhodně není nejnižší numero, které u plně bezdrátových sluchátek můžete najít. Naopak, jedná se o cenovku jednu z nejvyšších. Na to už jsme ale všeobecně u tohoto výrobce zvyklí. Takové H100 s cenovkou 37 990 Kč kolega vracel zpět s těžkým srdcem. Aby také ne. Sluchátka už svými materiály volala do světa, že nejsou pro každého. A velmi překvapila i svým zvukovým projevem. Zaujmout designem u dvou špuntů do uší, to už je horší oříšek. A také zvukově dokáže být konkurence nekompromisní. Na druhou stranu, ono razovite ostravske BO je něco, na co řada fanoušků nedá dopustit a funguje to mnohdy jako Apple efekt. Jak si sluchátka povedou, pokud se odprostíme od magičnosti značky?
Balení a design – mezi ním, mezi ní byly detaily
Samotná papírová krabička je vlastně jednoduchá, přesto se nese v minimalistickém a funkčním designovém duchu. Najdete na ní samotné logo výrobce a jeden by si mohl říct, že si spíše pořídil kousek šperku a ne sluchátka. V tomhle duchu bych si vlastně balení představoval a dalo mi vzpomenout na balení sluchátek EarFun, u kterého jsem se bál, kde na mě vyskočí další superlativ. V balení jako takovém toho příliš nečekejte. Určitá ale tu ovšem jsou. Po odklopení víka na vás dle očekávání vykoukne nabíjecí pouzdro, ve kteérm se nachází sluchátka. Já se pro recenzi dočkal barevného provedení Copper Tone, což je jednoduše měděná.
Do balení dále výrobce přibalil USB-C – USB-C opletený kabel, který barevně ladí se sluchátky. Chválím tedy jak zvolení konektorů, tak materiály i cit pro detail výrobce. V balení jsou kromě nutných papírových materiálů ještě náhradní silikonové nástavce od XS do L a nechybí ani dvojice Comply nástavců. Na sluchátkách jsou od výroby nasazeny nástavce ve velikosti M, které pravděpodobně sednou většině populace.
Šedá a oranžová k sobě ladí
Nabíjecí pouzdro je plastové, ale zdobí ho hliníková skořepina v měděné barvě, která mu velmi sluší. Zde najdu prostor pro chválu i pro kritiku. Zpracování působí kvalitně a skvělý dojem dělá i zaklapnutí pouzdra. To se totiž nese až v Rolls-Royce duchu, víko padá pomalu a na konci doklepne s příjemným dozvukem. Horší je šedý plast na spodní straně plný textů. Samotná šedá jde vlastně k bronzové barvě skvěle. Jenom ten plast tak úplně nejde ruku v ruce s jinak příjemnými materiály na pohled i na dotek. Chápu, že zde bude cívka pro bezdrátové nabíjení. Ale nějak se mi to nehodí k tomu luxusnímu dojmu. Stejnou šedou pak najdeme po odklopení víka jak v místech, kde se sluchátka ukládají k nabíjení a spánku, tak ve vnitřní straně vrchního víka.
Vlastně je to malý a nepatrný detail. Plast nepůsobí levně, to ani náhodou. Vše lícuje skvěle, nic nevrže a zpracování je na jedničku. Jen jsem jednoduše čekal možná až příliš i vzhledem k cenovce. Ze stejného plastu jsou pak většinově vyrobena také sluchátka. Ty doplňuje hlavně skleněná doytková plocha v bronzové barvě. Během prvních chvil po vybalení jsem si lásku k šedému plastu nenašel. Nicméně po čase ono rozrušení trochu ustoupilo a vlastně jde o praktickou volbu.

Šedý plast pak najdeme i na spodní straně, kde se nachází cívka pro bezdrátové nabíjení; zdroj: Hifimanie
B&O Beoplay Eleven – fazole s nožičkami
Sluchátka jsou tak relativně imunní vůči nečistotám, viditelným škrábancům a dalším neduhům. Ať jsem je používal jakkoliv, vše je tak, jak bylo po vybalení. Jen ta skleněná plocha se nebrání otiskům prstů, spíše naopak. Překvapující je pak tvar. Vypadá to totiž jako kombinace hned dvou druhů sluchátek. Je zde fazolová základna se špuntem do ucha, která evokuje, že zde nemusela být nožička, kterou známe třeba z AirPods. Výrobce k fazoli přesto nožičku přidělal. Zajímavé je také sledovat sváry, kde na sebe navazují jednotlivé konstrukční plastové díly. První najdeme právě na fazoli a druhý na nožičce. Skoro by jednoho lákalo sluchátka rozloupnout na tři díly a zjistit, proč se právě takhle výrobce rozhodnul. My ale budeme věřit, že konstrukční řešení má své opodstatnění a vede k lepšímu zvukovému projevu.

Konsturkce sluchátek je poměrně netradiční, jako kdyby se jednalo o kombinaci dvou druhů; zdroj: Hifimanie
Zapomenout nesmím na rozměry. Sluchátka rozměrově činí 22,5 × 34,8 × 22,7 mm a nabíjecí pouzdro pak 66,2 × 48 × 28,1 mm. Jedno sluchátko váží dle tabulek 6 gramů, což výrobce udává jako nízkou hmotnost. Moudří ale vědí, že na trhu jsou už i sluchátka po odtučňovací kůře. Pouzdro bez sluchátek váží příjemných 53 gramů. S certifikací IP57 se nemusíte obávat ani deště. To platí ale pouze v případě sluchátek. Pouzdro vyžaduje deštník.
Komfort, funkce, aplikace a výdrž
Párování je otázkou chvilky v případě Androidu díky Google Fast Pair. Microsoft Fast Pair pak ulehčí to samé v případě OS Windows. Ačkoliv se H100 párovala rychle a snadno i s iPhony, zde podobnou funkci nenajdeme. Pro párování stačí otevřít nabíjecí pouzdro. Android telefony vše pochytí samy o sobě. Milovníci moštárenského průmyslu pak vše provedou s pomocí aplikace Bang & Olufsen.
Ačkoliv sluchátka váží 6 gramů, pochválit musím právě komfort. Sluchátka dobře drží v uších, do kterých fazole příjemně ulehne. B&O Beoplay Eleven rozhodně nemají tendenci vylézat z uší ani při divočejších pohybech, pokud si tedy doma tančíte na Daniela Nekonečného a střílíte ohňostroje z rukávů do rytmu, jste stále v suchu. Mým osobním zlozvykem bylo štípání nožiček. Když už tady jsou, prostě jsem je štípal. Nicméně v těchto místech sluchátka nemají nervová zakončení a na bolest nereagují. Od toho je tady dotyková plocha na vnější straně fazolové základny.
Jakmile jsem si navyknul, ovládání nezpůsobuje žádné brykule a vše je vlastně až standardní. Klepnutím na libovolné sluchátko pauzujete a pokračujete v přehrávání. Zvýšení hlasitosti vyžaduje dvojité klepnutí a podržení na pravém sluchátku. Snížení pak stejný úkon na levém. Následující skladbu přehrajete dvojitým klepnutím na jakékoliv sluchátko. Předchozí pak trojitým klepnutím. Klepnutím a delším následným stiskem aktivujete ANC nebo transparentní režim.
Hovory přijmete jednoduchým klepnutím. Odmítnete dvojitým nebo trojitým.
Kodeky? B&O Beoplay Eleven hlásí vše potřebné na palubě
Mnoho výrobcům se zalíbila prapodivná Apple cesta limitace. Samsung i Huawei dopřává ty nejlepší kodeky už také pouze ve spolupráci s telefony (tablety) své výroby. Výhodou u B&O Beoplay Eleven je, že v Dánsku ještě nepředstavili svůj telefon a aptX Adaptive (plus SBC a AAC) si užije kdokoliv, kdo má tu možnost. Nechybí ani multipoint připojení ke dvěma zařízením současně. O připojení se s přehrávajícím zařízením se stará Bluetooth ve verzi 5.2.
Lepší má být aktivní potlačení hluku (ANC), o tom ale krapet více v kapitole zvuk. Technologie se každopádně opírá o šest všesměrových mikrofonů, které napomáhají s lokalizací okolních zvuků a navíc jsou výrazně odolnější vůči nepřirozeným sykavkám a podobným zkreslením. Komunikace s okolím by tak měla být příjemná i bez vyjmutí sluchátek z ucha. Mikrofony jsou chráněné estetickou jemnou mřížkou.
Baterie vystačí na 20 h reprodukce s využitím ANC, nebo 28h poslechu bez ANC. Samotná sluchátka pak vydrží 6 hodin s ANC a 8 bez něj. Jelikož poslouchám na více než 50% hlasitosti, výdrž byla většinou o nějaký ten kousek času nižší. Okolo pěti hodin se zapnutým ANC se ale sluchátka hravě pohybují. Sluchátka i pouzdro si do plného nabití žádají hodin a půl ve zdroji energie. 20 minut nabíjení pak zajistí přibližně hodinu a 45 minut přehrávání. Za zmínku určitě také stojí Qi nabíjení.
Aplikace? Pohledná a jednoduchá
Poslední dobou mám pocit, že se výrobci předhánějí, co vše dokáží do aplikace implementovat. Aplikace Bang and Olufsen, která je dostupná pro Android i iOS, jde raději jednodušší a na pohled příjemnou cestou. Na hlavní obrazovce si užijete vizualizaci sluchátek, takže když už je budete mít v uších a dle slov výrobce tento klenot neuvidíte, na displeji můžete.
- Aplikace nabízí vše potřebné.
- Nechybí multipoint připojení
- ani možnos sluchátka aktualizovat.
- Vše v aplikaci je přehledné a intuitivní.
- Najdete zde i nastavení pro hovory.
- Samozřejmosí jsou také ekvalizační možnosti.
V aplikaci si můžete pohrát s ekvalizérem, zapnete/vypnete ochranu proti větru a nechybí samozřejmě nastavení ovládání, aktualizace sluchátek i pouzdra, informace o stavu baterie a možnost přepínat ANC a transparentní režim. V aplikaci také můžete propojit své účty Tidal, Deezer a Spotify a máte přístup k internetovým rádiím v kartě B&O rádio.
Zvuk – Dáni začali uznávat rovinu
Zvuk zajišťují 9,2mm měniče s neodymovými magnety v rozsahu 20 Hz – 20 kHz. Výrobce také slibuje 2x lepší aktivní potlačení hluku (ANC) oproti předchozímu modelu Beoplay EX. Přiznám se, že si pamatuji ANC hlavně ze sluchátek Beoplay E8 druhé generace a nebyla to žádná hitparáda. Tato sluchátka odvádějí mnohem lepší práci. Jenomže souběžně se mi po kapsách sešla ještě dvojice Huawei FreeBuds Pro 4 a Xiaomi Buds 5 Pro. V tomto případě by dánská sluchátka brala třetí příčku. Potěší také funkce Wind Guard, která se popasuje se špatnými větrnými podmínkami venku.
Z nějakého důvodu jsem si na sluchátka zvukově prvně musel zvykat. Neustále jsem měl pocit, že mi na nich něco nesedí, ale vše bylo hlavně chybou pomaleji pracujícího mozku. Sluchátka dorazila na testování s jiným nastaveným profilem a jakmile jsem je uvedl do profilu základního, vše se zvukově srovnalo do chvályhodných rovin. Konec konců, s cenovkou skoro třináct tisíc korun by byl veliký průšvih, kdyby se sluchátka chovala jakkoliv nestandardně a jakýkoliv zvuk přikrášlovala. To se neděje a B&O Beoplay Eleven se až překvapivě pokoušejí hrát rovinu. To mi vlastně dělá radost. Doby minulé totiž byly v případě této značky spíše basové. To jako u Beoplay E8, tak třeba u Beoplay H9. Jenomže tak jako v případě recenze Beoplay H100 chválil kolega příjemné zvukové podání, musím chválit to stejné já v případě těchto jedenáctek.
Pro ty modernější…
Nějakým způsobem mi v případě B&O v hlavě vždy vyjede jako první myšlenka ta, že s těmito sluchátky budou chodit spíše posluchači modernějšího pojetí. Není tedy divu, že sluchátkům velmi sluší dynamické skladby ve vyšším tempu. Physical v podání dua Dua Lipa a Troye Sivan je jako dělaná pro tento model. Basová složka je bohatá, šlape na plyn, i když jede zrovna škoda. Ale neškodí to poslechu. Tahle cesta má být zábavna, žádná nuda. Proč tedy do těch serpentin trochu koňské síly navíc neposlat? I přes divoké tempo se ale skvěle hlasově prosazuje jak Dua Lipa, která neskryje albánské kořeny. Rozhodně bych nechtěl, ať mě opakovaně vyzývá doma k úklidu. Jenomže přes basy si poradí i hlasově mnohem klidněji posazený Troy. A sluchátka nezamazávají ani vyšší tóny.
K podobnému jevu dochází i u skladby Space od tuzemské Pam Rabbit, která se hlásí ke svým arménským kořenům. V této recenzi jsem se rozhodl pro poslech zvolit i skladby, které ocenila tuzemská porota v rámci cen Anděl Kolaloka. Oficiální název černého nápoje, který předávání sponzoruje tak, že se dostal až do názvu, zmíníme pouze tehdy, až díky nim zde na webu vyžijeme. Nicméně i skladba Pam Rabbit staví na výrazných elektronických zvucích a nechybí údernější tempo i zvuky. Nicméně je skladba v rámci všech složek pohodlná pro uši. Nic se zde nebije. Hlas slečny Rabbit čistě prostupuje všudypřítomné beaty.
klidnější klasici musí ubrat na basech
Klasičtější posluchače jistě v Andělech potěšilo vítězství Vladimíra Mišíka. Ten si odnesl cenu za nejlepší album – Vteřiny, měsíce a roky. Pro poslech jsem zvolil skladbu stejného názvu. V této skladbě výrazná basová složka už byla trochu ku škodě a sluchátka jsem v ekvalizéru přeci jen trochu krotil. Skladbě v původním nastavení totiž chyběla klidná komornost a hutný bas se tlačil na povrch až příliš. Po zkrocení zlého basu ovšem nejde mít výtky. Panu Mišíkovi to stále zpívá a byla radost ho s B&O Beoplay Eleven poslouchat. Byť to bylo na vícekrát, protože skrz text a zpěv se člověk skoro zapomene soustředit na další složky skladby. Nicméně na vícekrát oběví posluchač celou řadu příjemných zvuků, které dohromady tvoří hezký funkční celek. To se dá ale říct vlastně o celém albu.
Paradoxně v nativním nastavení dobře funguje živá verze skladby Layla od Erica Claptona. Zde se žádné basy navíc zásadně nevynořují, což mě vedlo chvíli k úvaze, zda to v prvním případě nakonec nebyl záměr. Těžko soudit. Trochu jsem se bál, jestli zde nedojde ke zkreslení výšek v něco nepohodlného, ale nestalo se tak. Jedenáctky si s Laylou poradily skvěle. Všechny nástroje, od bicích, přes klavír po samotnou kytaru zní skvěle. V žádném bodě nic neruší, nic netrhá uši. A do toho zpívá Clapton. Co více vlastně chtít? I proto jsem se musel vydat o kousek dál. Zvolil jsem tedy další skladbu z Andělů – Mordyjé od Mirka Kemela. A texově bych mohl replikovat první odstavec. Basy prostě bylo třeba krotit.
S rockem si poradí
B&O Beoplay Eleven si poradí i s rockem. Nová skladba od The Hives Enough is Enough byla vlastně fajn. I když se přiznám, že osobně mi něco málo chybělo. Ale možná je to i tím, že jsem celkově od samotné skladby čekal něco víc. Jinak se ale kytary příjemně zařezávají do uší, aniž by to bylo příliš. Base i bicím to taky sluší, byť kytarová složka je zde opravdu dominantní. O Pelleho afektovaný projev posluchač také nepříjde. V nativním nastavení sluchátka skladbu zvládají dobře. Prvně jsem měl takový mírný zahuhňaný dojem. Ale to je nakonec dojem samotné skladby. Podobný jev se dostavil i u Sennheiser IE600.
Sošku Anděla v kategorii rock si u nás odnesla skupina Acid Row. Z alba Poisoned Mind jsem vybral hned první skladbu Grandchildren of the Doom. A v tomto případě opět sluchátka musím pochválit. Se skladbou si poradila se vším všudy. V tomto případě se nedostavil ani zahuhňaný dojem což by klidně mohlo nastat. Ale potvrzuje to jen záměr The Hives se svou skladbou a nikoliv nešikovnost sluchátek. Kyselinový řádek ve mně budí až Maidenovský dojem, hlavně díky/kvůli hlasu Alexe Fonara. Ten dobře prostupuje v klidnějších pasážích, i když dojde ke kytarovému nášupu. Každopádně je příjemné, že sluchátka zvládnou i takovýto žánr.
B&O Beoplay Eleven – zahrají, ale připlatíte si za design
Na několika skladbách jsem si ověřil, že Bang & Olufsen zvuk umí. A potvrdil jsem si to i v případě B&O Beoplay Eleven. Značka jako taková nemá zrovna audiofilskou pověst. Spíše pověst dobře hrajících produktů v netradičním designovém provedení. S H100 nám ale ukázali, že je třeba s nimi počítat i v dospělé reprodukci. O tu se vlastně pokouší i špuntové jedenáctky. Tu a tam by se výtka našla, občas je třeba něco krotit v ekvalizéru. V nějakém průměru však sluchátka nepřešlapují a hrají příjemně. Jenomže nejtěžší soud, který musím vynést, je odpověď na otázku, jestli hrají ekvivalentně vůči své ceně.
Cenovka je něco, ale sluchátka s logem B&O dospěla
A když si vybavím zvukový projev Huawei Freebuds Pro 4 s cenovkou 4 999 Kč. Musím bohužel konstatovat, že ne. Jenomže je to Bang and Olufsen a i když tu jde samozřejmě o zvuk, u této společnosti nejde jen o ten. Jde také od design. Hliníkové pouzdro je něco navíc. Skleněná pohledná dotyková plocha také. A i samotné logo výrobce samo o sobě vlastně také. Nechám na zvážení každého čtenáře, zda to stojí za ten příplatek.
S jistotou ale jde říct, že odbyt tato sluchátka mít budou. Mít na uších a případně v uších sluchátka od Bang and Olufsen ve společnosti statusově přece jen něco znamená. B&O je kult a velmi pravděpodobně tohle logo bude znát i řada lidí, kteří tak úplně do audio světa nevidí. Že je cenovka jedna z nejvyšších, co se nabídky špuntových bezdrátových sluchátek týče, to asi cílové zákazníky nijak nepohorší. Já jsem hlavně rád, že společnost od Beoplay E8 ušla velký kus cesty.
Beoplay E8 totiž také nebyla dvakrát levná sluchátka a pokulhávala i zvukově. Nakonec bohužel také tak nějak i funkčně. B&O Beoplay Eleven jsou však už dospělákem nejen v designu, ale také ve zvuku. A to je velký pokrok, který chválím.
Sluchátka pořídíte za doporučenou cenu 12 990 Kč u většiny tuzemských prodejců, jako třeba Alza.cz, případně v Bang & Olufsen obchodech, které najdete i v Praze.
Klady
- Design a smysl pro detail
- Kvalitní zpracování
- Pohodlné v uších
- Dospělý zvukový projev oproti předchozím modelům
- aptX adaptive
Zápory
- Vysoká cena
Technické specifikace B&O Beoplay Eleven
- Frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
- Harmonické zkreslení (THD): Neuvedeno
- Hmotnost:
- Hmotnost jednoho sluchátka: přibližně 6 g
- Hmotnost pouzdra: 53 g
- Konstrukce: in ear
- Provozní doba (baterie):
- 20 hodin s pouzdrem (ANC); 28 hodin s poudrem (bez ANC)
- Verze Bluetooth: 5.2
- Podporované kodeky: aptX Adaptive, AAC, SBC
- Velikost měniče: 9,2mm měniče s neodymovými magnety
- Aktivní potlačení hluku: ANO
- Barva:
- Měděná, šedá
Domů »
Komentáře