reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

RECENZE: LINDEMANN Limetree Headphone – sluchátkový zesilovač

RECENZE: LINDEMANN Limetree Headphone – sluchátkový zesilovač
2024-03-16T12:57:43+01:00
• 12. 2. 2024

LINDEMANN Limetree Headphone překvapí solidním výkonem v malém rozměru, zdroj: Lindemann

LINDEMANN Limetree Headphone je sluchátkovým zesilovačem z dostupné řady německého výrobce LINDEMANN. Firma se vývoji špičkového audia věnuje již přes 25 let a dnes je známá především pro popularizaci Hi-Res audia. S jejich nedávným sloganem „Hi-Res je nový analog“ se není čemu divit. Společnost má ale samozřejmě i bohaté zkušenosti s vývojem zesilovačů, digitálních zdrojů a reproduktorů. Vývoj i výrobu přitom stále drží v Evropě. A nejinak je tomu u jejich sluchátkového zesilovače. Tak se mu pojďme podívat na zoubek.

Na test jsme obdrželi sluchátkový zesilovač LINDEMANN Limetree Headphone, do kterého můžete připojit jakákoliv drátová sluchátka a pozvednout tak kvalitu zvuku, ale nabízí se i možnost jeho využití jako předzesilovač. Cena se v době psaní recenze pohybovala kolem 15 490 Kč s DPH a dopravou zdarma na e-shopu hifi-audio.cz.

Obsah prodejního balení

Limetree Headphone (1) 1200x695x

LINDEMANN Limetree Headphone má v balení kvalitní zdroj i veškerou dokumentaci, zdroj: hifimanie.cz

K zesilovači LINDEMANN dostanete v prodejním balení vše, co budete potřebovat. K dispozici je potřebný napájecí adaptér od Tchajwanské společnosti Mean Well s nízkým šumem <10 μV a různé návody. A musím potvrdit, že šumu se rozhodně není třeba bát.

Design a zpracování LINDEMANN Limetree headphone

LINDEMANN Limetree Headphone (8) 1051x788x

Přístroje LINDEMANN Limetree jsou maličtí fešáci, zdroj: hifimanie.cz

Design testovaného zesilovače LINDEMANN Limetree Headphone zaujme hned na první pohled. Jeho šasi je ze solidního hliníku a na vrchu ho zdobí jemně gravírovaný lipový list. Na čelní straně vyniká potenciometr pro manuální regulaci hlasitosti vyrobený ze skutečného tmavě mořeného dřeva. Dále nechybí důležité popisky a diody značící, které zařízení momentálně hraje. Páčka napájení slouží zároveň jako přepínač vstupů. Sekunduje jí dioda napájení a samozřejmě tu najdeme i 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Jsem rád, že výrobce přemýšlel a neumístil jej na méně vhodnou zadní část. Za pěkný detail považuji odhalené šroubky, které v případě nutnosti jistě usnadní i servisní zákroky.

Spodní část pak ukrývá přepínače pro nastavení impedance sluchátek. Volit lze mezi 30 – 50 ohm, 50 – 100 ohm, 100 – 200 ohm a  více než 200 ohm. Snadno tak vyberete optimální variantu pro váš konkrétní případ. Moc rádi zde vidíme i štítek s nápisem „DESIGNED AND MADE IN GERMANY BY LINDEMANN AUDIOTECHNIK“. zadní část pak má relativně slušnou nabídku vstupů a překvapivě i jeden RCA výstup.

Nastavení impedance a výroba v Evropě nám dělají radost, zdroj: hifimanie.cz

Tři vstupy a výstup extra

LINDEMANN Limetree Headphone potěší kromě 3 vstupů i analogovým předzesíleným výstupem, zdroj: hifimanie.cz

Již jsme zmiňovali, že na přední části zesilovače se nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Nudná ale není ani zadní část. Tam najdeme hned tři RCA vstupy, RCA výstup a 5V DC připojení napájecího adaptéru. Se sluchátky tak spojí nejen jeden zdroj. Můžete jej tak použít jako volič mezi CD přehrávačem, gramofonním předzesilovačem a třeba streamerem. Doplňující RCA výstup přitom umožní využít jej i jako velice kvalitní předzesilovač pro výkonový zesilovač bez většího množství vstupů nebo vlastního ovládání hlasitosti.

Právě linkový výstup nás velmi potěši. Umožnil nám připojit zároveň smartphone, PC i gramofon a přitom si moci kdykoli vybrat, zda budeme v klidu poslouchat ze špičkových sluchátek, nebo zvuk pustíme do aktivních reprosoustav. Poměrně zábavné bylo zjištění, že ke zvýšení kvality poslechu došlo i při zařazení mezi linkový PC výstup a integrovaný zesilovače připojených reprosoustav. To jen dokládá, že na zvukových kartách v počítači se opravdu šetří, kde to jen jde.

LINDEMANN Limetree Headphone a zvuk

LINDEMANN Limetree Headphone (1) 1078x672x

LINDEMANN Limetree Headphone klame tělem a navzdory malé velikosti nabídne solidní výkon, zdroj: Lindemann

Výrobce se chlubí, že za skvělým zvukem poskytující LINDEMANN Limetree Headphone stojí napájecí obvody „Diamond“ ve třídě A, a solidní digitální ovládání úrovně hlasitosti MUSES 72320. Má tento zesilovač skutečně takový vliv na kvalitu zvuku?

Během recenzního období jsme zesilovač LINDEMANN Limetree Headphone testovali s kvalitními sluchátky Sennheiser HD 660S2 i běžnějšími B&O H9 první generace. Zkoušeli jsme je používat bez zesilovače i se zesilovačem, abychom mohli skutečně posoudit, jak velký má jeho použití dopad. V obou případěch byl poznat okamžitě. Jako zdroj jsme využívali stream ze služby tidal a skladby v deklarované Master kvalitě. Bohaté detaily ve známých skladbách skladbách za to stojí. Při využití zesilovače byly drobné nuance dramaticky čitelnější. Pokud jste ještě lepší sluchátkový řetězec nikdy neslyšleli, budete překvapení. I ve skladbách, které dobře znáte objevíte nové zvuky a daleko hlubší pocit přítomnosti. Slibujeme, že si je pak zamilujete ještě víc.

S LINDEMANN Limetree Headphone můžete očekávat krásně oddělené detaily. Vyšší tóny vyniknou aniž by trpěly jakoukoli přehanou agresivitou. A vokály se při zavření očí zhmotní přímo před vámi. Pokud to tedy umožní nahrávka, kterou zesilovači naservírujete. Pokud je nudná a ploše nahraná, odhalíte to. V případě kvalitního zdroje je tak přednes zábavný a rozhodně neunavuje. Spolu se Sennheiser HD 660 s2 se zesilovači dařilo vykreslit prostor, který nás pohltil.

Pokud uvažujete o použití zesilovače ve spojení s mobilním telefonem, určitě se vyplatí zařadit i D/A převodník. Jinak totiž zesilovač snadno odhalí jak moc špatný jack výstup má obyčejný telefon a běžné jack redukce. Není přitom třeba mířit extrémně vysoko. rozdíl byl citelný i při spojení služby Tidal s převodníku od Stouchi. Jen se připravte, že pokud váš D/A převodník nemá externí napájení, vysaje procenta baterie vašeho telefonu poměrně rychle.

Závěr

LINDEMANN Limetree Headphone je s ohledem na cenu 15 490 Kč a výrobu v Německu tip na solidní zesilovač. Vypadá dobře a to včetně příjemného detailu v podobě dřevěného potenciometru pro regulaci hlasitosti. Chválíme i možnost manuálně upravit impedanci tak, aby odpovídala připojeným sluchátkům. Použitý 3,5 mm jack konektor se po celou dobu projevoval jako spolehlivý a držel kvalitní kontakt. Opravdu se nám líbilo, že díky linkovému RCA výstupu bylo možné LINDEMANN Limetree Headphone využít i jako praktický předzesilovač. Nechybí ani diody přehledně informující o zvoleném zdroji.

Jestli hledáte kvalitní sluchátkový zesilovač s 3,5 mm jack konektorem, tak rozhodně můžeme zesilovač od LINDEMANN jen doporučit. Nemáme zesilovači co vytknout, ačkoli bychom se sluchátky Sennheiser HD 660 s2 ocenili balancovaný 4,4mm výstup. Některým může možná scházet 6,35 mm jack konektor, ale to lze snadno vyřešit redukcí.

Pozitiva

 • Kvalitní hliníkové provedení s estetickými detaily jako je dřevěný ovladač potenciometru
 • Možnost nastavení impedance
 • 3,5 mm jack
 • 3x linkový RCA vstup
 • Rozumí si i s USB-A a USB-C D/A převodníky
 • Citelný posnu v kvalitě reprodukce ve srovnání s běžným jack výstupem i kapesním D/A převodníkem Audioquest Dragonfly Black

Negativa

 • Chybí 4,4mm balancovaný výstup
 • Lehčí v oblasti basu, ačkoli to může být ve prospěch přehlednosti scény
 • Někteří mohou postrádat 6,35 mm jack

Specifikace

 • Spotřeba energie: 0,15 W v pohotovostním režimu, 2,6 W při provozu
 • Rozměry (Š x V x H): 107 x 40 x 130 mm
 • Hmotnost: 295 g
 • Vstupy: 3x RCA vstupy
 • Výstupy: 1x výstup pro sluchátka, 1x lineární výstup
 • Zesílení: 12 dBs (zátěž 10 kOhm)
 • Zkreslení: <0,001 % (při výstupu 0,5 V a zátěži 10 kOhm)
 • Poměr signál/šum: >98 dBV (A-vážené, ukončení 600 ohmů)
 • Frekvenční odezva: 1 Hz – 300 kHz (-3 dB)

Autor webu infoek.cz, milovník chytrých technologií a obránce soukromí. Lásce k audiu jsem propadl nedávno. Navzdory mému technologickému nadšení se ale právě vinyl stal mou vášní!

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim