reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

Leica SL3 chce plnit sny fotografům i filmařům

Leica SL3 chce plnit sny fotografům i filmařům
2024-03-08T11:44:02+01:00
• 8. 3. 2024

Zdroj: Leica

Německá společnost Leica, kterou lze brát bez nadsázky jako legendární značku, představila novou plnoformátový bezzrcadlový fotoaparát Leica SL3. Oproti předešlému modelu SL2 přináší celou řadu zlepšení. Potěší tak nejen fotografy, ale i tvůrce, kteří se věnují video obsahu a filmařině.

Leica SL3 – 8K záznam a HDMI

Leica SL3 je bezesporu nejpokročilejší bezzrcadlovka řady SL. Nabízí full-frame snímač s rozlišením 60 MP, 14bitovou barevnou hloubku, ISO 50 až 100 000, pětiosou stabilizaci a 3,2″ výklopný displej. Hledáček je digitální. OLED technologie s 5,76 milionů pixelů a s frekvencí až 120 snímků za vteřinu ovšem slibuje skvělou podívanou pro oko i okamžitou přesnou kontrolu nad záběrem. Filmaře potěší možnost natáčet do 8K a HDMI výstup pro snadné zobrazování záběrů na větších obrazovkách.

leica sl3 left slots 1740x1160 650x433x

Leica SL3 nabídne HDMI výstup pro připojení většího zobrazovače; zdroj: Leica

O rychlost a výkon fotoaparátu se stará procesor Maestro IV. Ten zajišťuje nejen natáčení do 8k v celé řadě kodeků, ale také rychlý přenos na paměťové karty CFexpress Type B. Ty do zařízení můžete vložit hned dvě. Tělo je celé z kovu, avšak je o něco lehčí, než tomu bylo u předchůdce. Samotné tělo váží 769 gramů. Díky certifikaci IP54 nejde o zařízení pro tvorbu pouze v interiérech. A cena? Za tělo zaplatíte v přepočtu cca 170 000 Kč.

8K obsah není stále pro všechny

Možnost natáčet obsah do 8K zní jako skvělý způsob, jak si následně záznam co nejvíce užít. Zobrazovačů a platforem, které by to umožňovaly, je ale zatím stále relativně málo. Pokud se budeme bavit o online službách, jeden z prvních významných poskytovatelů 8K obsahu je YouTube, podporu 8K nabízí také Vimeo, to se zaměřuje více na profesionální tvůrce. V případě streamingových platforem, jako je Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ a další, je dostupnost 8K obsahu také velmi limitovaná.

V Japonsku ovšem vysílání v tomto rozlišení podporují i některé televizní kanály. Například NHK vysílá v 8K už od roku 2018. Japonci se v 8K pokusili přinést divákům i sportovní zážitek během olympijských her v Tokiu. Vše ale zůstalo omezené na několik regionů. Problémem je i dostupnost 8K zobrazovacích technologií. V nabídce Samsungu, LG i Sony takové televizory najdeme. Ovšem jen v omezeném počtu, a hlavně za relativně vysoké částky.

DALL·E 2024 02 06 115247 A humorous meme in a 5 3 ratio, featuring a person in a modern, stylish living room, using a massive telescope to watch a sleek, modern, flat screen T 1792x1024x

Je důležité si uvědomit, jak daleko, respektive blízko, je dobré od 8K televize sedět; zdroj: Hifimanie.cz

Zajímavým faktem pak je, jak daleko, respektive blízko, byste od televizoru museli v případě takového rozlišení sedět. V případě 4K rozlišení se o tom rozepsal kolega Jan v tomto článku. A ano, v případě 8K nezbývá, než k televizoru usednout ještě blíže. Zvláště u 55″ 8K televize už půjde o velmi blízké setkání. V neposlední řadě je nepřítelem 8K obsahu kvalita internetového připojení. I když přenos UHD už zvládne většina průměrných přípojek, pro 8K rozlišení je třeba výrazně vyšší datový tok. Minimálně u nás byste si danou kvalitu jen tak neužili.

Zdroj: wallpaper.com

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim