reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

Správná velikost obrazovky? Nehledejte 4K detaily dalekohledem!

Správná velikost obrazovky? Nehledejte 4K detaily dalekohledem!
2024-03-04T19:13:47+01:00
• 6. 2. 2024

Je důležité si uvědomit, jak daleko respektive blízko je dobré od 8K televize sedět; zdroj: Hifimanie.cz

V dobách, kdy televize byly ještě tlusté jako lednice a těžké jako železný oltář, se vytvářely mýty, které mají i dnes tvrdší kořeny než starý dub. „Od televize seděj dál, nebo ti to zkazí oči!“ – to byla mantra každé babičky, zatímco CRT televize blikala v obýváku. CRT televize jsou ale dávno pryč. LED, OLED, QLED – to jsou zkratky moderní doby. Znamenají jasné barvy, ostrý obraz bez blikání a elektromagnetické záření snížené na absolutní minimum. Zkrátka, dnes už můžete sedět blízko obrazovky beze strachu ze zkažených očí. Spousta diváků ale ze setrvačnosti stále kupuje menší uhlopříčky, než je optimální. Pojďme tedy mrknout na to, jaká je správná velikost 4K obrazovky, abyste nemuseli hledat ty draze zaplacené detaily dalekohledem!

Zorný úhel a správná velikost obrazovky

DALL·E 2024 02 06 115526 An educational illustration in a 5 3 ratio, showcasing a profile view of a human eye looking at a TV screen from a distance The image vividly depicts 1792x1024x

Schopnosti oka jsou omezené a diktují, jaká je správná velikost obrazovky pro vnímání detailů, zdroj: Hifimanie.cz

Ve světě televizí a domácích kin je zorný úhel králem a velikost obrazovky jeho věrným služebníkem. Důležitým faktorem je pak diktát obývacího pokoje. Nejdůležitější totiž bude, jak daleko od obrazovky sedíte. Rozhodně totiž nechcete přijít o bohaté detaily, které nám přinesl přechod z SD až na 4K rozlišení. Zároveň si ale musíte dát i pozor, abyste si hlavu při sledování neukroutili jak při tenisovém zápasu v první řadě u kurtů. Vědci a designéři se shodují, že ideální je, když obrazovka zaplňuje asi 30 ° vašeho zorného pole – dostatečně, abyste byli ponořeni do děje, ale zároveň ne tak moc, aby se vám z obrazu točila hlava. Jde o takový průměrný standard pro sledování zpráv, telenovel a sportovních utkání. Pro milovníky filmu je to ale ještě jinak.

Pokud nejčastěji sledujete filmy, měli byste zvážit ještě širší vyplnění zorného pole. A názory, co to znamená se poměrně dost liší. Máme totiž hned 3 standardy, podle kterých se můžeme řídit: SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers), THX a svůj ideál komunikovalo i studio 20th Century Fox. THX považuje za minimum zorného úhlu 36 °, SMPTE vám dovolí jít od obrazovky dál a koukat z 33,3 ° a studio 20th Century Fox vám prostě jen poví, ať si koukáte sednout do vzdálenosti umožňující 45°vyplnění zorného pole, které je jejich ideálem.

Náš tip:

My vidíme právě oněch 45 ° jako rozumný základ. Ostatně z hlediska schopností lidského zraku musíte pro postřehnutí všech detailů, které 4K rozlišení nabízí sedět od 60palcového televizoru přibližně 120 cm. Při takové vzdálenosti odpovídá zorné pole úhlu 57.2°. A to nemluvíme o blížícím-se 8K, kde by byla vzdálenost ještě poloviční. Většina českých domácnosti ale teprve přišla na sledovací vzdálenosti odpovídající dnes pomalu mizícímu FullHD, které jsou naopak zase dvojnásobné. Typicky tak bude správná velikost obrazovky pro váš obývák vyšší, než si myslíte.

Správná velikost obrazovky je obří, ale…

DALL·E 2024 02 06 121740 A humorous illustration in a 5 3 ratio, featuring a small Czech living room taken over by an absurdly large, diagonally placed 110 inch TV, extending 1792x1024x

Občas je při výběru obrazovky vhodné brát v potaz i jiné atributy než jen kvalitu vizuálního zážitku, zdroj: Hifimanie.cz

Než se vrhneme do hlubin tabulek a čísel, přiznejme si, že ne každý z nás touží po dokonalém obrazu jako z katalogu. Život je kompromis – a výběr televize není výjimkou. Někdy musíme skloubit estetiku televize, když nehraje s omezeným prostorem, který nám diktují metry čtvereční. A nutné je brát v úvahu i rodinný rozpočet, který si leckdy říká o skromnější variantu. Obzvlášť, když ostatní členové rodiny nepotřebují sledovat každý film ve formátu, jaký si představoval jeho režisér.

Poradíme vám ale, že technologie nám jde na ruku. Projekční plátno? To se schová tak rychle, jako když řeknete „film skončil“. A moderní televizory? Ty se přemění na umělecká díla na stěně, díky inovacím typu Samsung The Frame. A pokud je kamenem úrazu cena, ani to nemusí být problém. Díky čínské produkci jsou moderní QLED obrazovky dostupnější, než kdy dřív. Jen musíte zapomenou na ty nejluxusnější OLED skvosty, které si beztak pořádně vychutnáte jen při nočním sledování filmových trháků.

Překážky jsou fuč, tak už to vybalte

Nyní, když jsme probrali vše od mýtů starých televizí až po zorný úhel a ideální velikost obrazovky pro vaše filmové večery, je čas přejít od slov k činům. Připravili jsme pro vás tabulku, která vám ukáže, jakou velikost obrazovky byste měli zvolit vzhledem k vzdálenosti vaší pohovky od televizoru. Ať už máte obývák velký jako fotbalové hřiště nebo útulný jako přístěnek pod schody, kde bydlel Harry Potter. Naše tabulka pro 45° úhel vám pomůže v základní orientaci a sami si jen vyberete, zda chcete o maličko pohodlnější sledování běžného vysílání, nebo pořádné pohlcení hodné označení domácí kino. Podle toho zvolíte větší či menší úhlopříčku. A protože si nemyslíme, že byste chtěli u televize sedět blíže než metr daleko (to je beztak tak pro jednoho diváka), tak začneme 50palcovou televizí.

Úhlopříčka TV (palce)Vzdálenost 30° (metry)Vzdálenost 45° (metry)Vzdálenost 55° (metry)
50″2.881.811.38
55″3.172.001.53
60″3.462.181.67
65″3.752.361.80
70″4.042.541.94
75″4.332.732.08
80″4.622.912.22
85″4.903.092.36

Vybrat špatně se nevyplatí

Výběr televize není o tom, vybrat si první, na kterou ukážete v obchodě. Je to investice do vašeho domácího zážitku, zábavy a odpočinku. Než si tedy vyberete, zastavte a promyslete to. Rozměr obrazovky by měl odrážet vaše návyky, velikost místnosti a vzdálenost, ze které na televizi budete koukat. Nebojte se jít do větší velikosti, pokud to váš prostor a rozpočet dovolují. Lepší je investovat trochu více nyní, než za dva roky litovat, že obrazovka, kterou jste si pořídili, je příliš malá.

Pamatujte, že televize je bránou k filmovým večerům s rodinou, herním seancím s kamarády i napínavým sportovním zážitkům nebo relaxačnímu večeru s vaším oblíbeným seriálem. Takže vyberte moudře, ať vám nová obrazovka přináší radost.

Zdroj: hometheaterengineering.com

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim