reklama
PanzerGlass iPhone 15

Recenze: Huawei FreeClip – soundtrack k běžnému životu

Recenze: Huawei FreeClip – soundtrack k běžnému životu
2024-04-01T13:07:41+02:00
• 5. 3. 2024

Zdroj: Huawei

Huawei Freeclip jsou nedávno představená sluchátka, se kterými se výrobce rozhodl vydat trochu jiným směrem. Zvláštní jsou svou konstrukcí, protože se nejedná o běžné pecky ani špunty, ale sluchátka jednoduše „přicvaknete“ na uši. Při používání tedy uslyšíte nejen hudbu, ale i své okolí. To už z principu věci přináší kompromisy v oblasti zvuku. Své kupce si takové řešení ale přesto najde.

Prodejní balení a design

V malém prodejním balení najdeme jen sluchátka s nabíjecí krabičkou, krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel a povinné papírové materiály. V dnešní době se možná budeme opakovat, ale USB-C – USB-C už by bylo příhodnější volbou. Nabíječku s USB-A však ještě najde v domácnosti téměř každý.

Design i konstrukce sluchátek se dají označit za originální. Abychom byli upřímní, po představení nám sluchátka designem přišla mírně úsměvná, tušili jsme ovšem, kam výrobce bude mířit. Osobní zkušenost se sluchátky pak dává jasně najevo, že nic není náhodou. Testované černé provedení vypadá pohledně a zajímavé je i nabíjecí pouzdro, které se barevně neshoduje se sluchátky. Černá sluchátka jej mají ve stříbrné barvě. Na našem trhu pořídíte i fialové provedení. Konstrukce sluchátek obdržela certifikaci zvýšené odolnosti IP54. Potápění nedoporučujeme, ale lehký déšť a pot zvládnou.

FreeClip pouzdro sluchátko

Sluchátka jsou v odlišné barvě v porovnání s nabíjecím pouzdrem; zdroj: Hifimanie.cz

Každé sluchátko váží dle výrobce jen 5,6 gramů a přivyknutí si ná váhu je otázkou chvilky. Jejich uchycování na ucho je zprvu podivné, ale brzy je na uších ani neucítíte. Jsou lehká, ergonomie je výborná a drží na uších pevně i při běhu. Sluchátka využívají flexibilní most, díky čemuž sednou, troufneme si tvrdit, na každé ucho. Životnost mostu je samozřejmě otázkou, po delším používání ale nejeví žádné známky opotřebení.

FreClip sluchátko

Sluchátka na první pohled zaujmou netradičním designem; zdroj: Hifimanie.cz

Příjemné je pak nabíjecí pouzdro. To má oblé tvary a není problém jej nosit v kapse s telefonem. Velikost pouzdra je v porovnání s jinými sluchátky větší. Ale mezi největší cvaldy na trhu nepatří. V pouzdře sluchátka drží pomocí magnetů. Na krabičce najdeme jen logo výrobce, barevnou diodu značící nabití, nabíjecí konektor USB-C a párovací tlačítko.

Pohodlné ovládání a mobilní aplikace v češtině

Obě sluchátka podporují běžná ovládací gesta a s jejich pomocí lze hudbu pozastavit, znovu spustit přehrávání, přeskakovat skladby a přijímat hovory. Gesta fungují poněkud překvapivě právě na mostě každého sluchátka, případně na části za uchem ve tvaru fazole. Nám se osvědčilo ovládání na mostě. Gesta lze i úplně zakázat.

Výrobce ke všem svým bezdrátovým sluchátkům poskytuje vlastní mobilní aplikaci Huawei AI Life. Ta je dostupná pro Android i iOS. Pokud ji hledáte v Obchodě Play, tak marně. Musíte ji stáhnout mimo oficiální obchod. Jableční uživatelé ji v App Store najdou. Dostupná je pro mobily a tablety s Androidem, ale i jablečným iOS/iPadOS. Prostředí je jednoduché pro orientaci a potěší česká lokalizace. Pomocí aplikace lze sledovat stav baterie sluchátek, měnit zdroj zvuku, protože sluchátka podporují dvě zařízení současně, nechybí různé zvukové efekty, nastavení gest a samozřejmě je zde možné sluchátka aktualizovat.

Podpora sluchátek se zařízeními je pak příkladná. Už prvotní párování je velice jednoduché a stačí pouze nabít pouzdro se sluchátky, otevřít jej a spárovat s telefonem nebo počítačem. Pro případ nouze poslouží párovací tlačítko na pouzdře. Výrobce udává podporu Androidu a iOS, ale plně funkční jsou i s notebooky s Windows, Linux a macOS. U Windows 11 jsme ihned pozorovali výzvu k párování. Potvrdit můžeme také funkčnost s chytrými hodinkami s HarmonyOS, HyperOS a Wear OS i s televizorem s Android TV a Nintendo Switch Lite.

Hudbu si užijete i při pokecu s kolegy

Alfou omegou dnešního trhu je hon za aktivním potlačením okolního hluku. Huawei FreeClip jdou na celou věc opačně a slibují, že okolí uslyšíte bez problémů. Ačkoliv zde na zvuk nahlížíme tak, že jde především o to, abychom si užili kvalitní reprodukci, lze najít celou řadu případů, při kterých se vyplatí slyšet okolí. Může jít o běh a jízdu na kole v rušném městě. Vhod to může přijít i při práci v kanceláři, kdy je vhodné naslouchat svým kolegům. Trochu jsme se obávali, že kvalita zvuku v tomto případě nebude hrát žádnou roli.

freeclip v uchu

Díky unikátní konstrukci lze při poslechu hudby konverzovat s okolím; zdroj: Hifimanie.cz

Na uších sluchátka drží výborně a nakonec nás překvapila i po zvukové stránce. V tomto směru je ovšem musíme hodnotit vzhledem ke konstrukci. Tato sluchátka se nechtějí tvářit, že by měla poskytovat audiofilský zážitek. Zvuk je i přesto překvapivě vyrovnaný. Výšky jsou výraznější a bas umírněnější, což není úplně překvapení. Pro výrazný bas by musela být konstrukce přeci jen jiná. Hlasitost je taktéž dostatečná, jen pozor na tu nejvyšší, tam už byste našli jisté deformace. Pro kvalitnější poslech doporučujeme tedy mírně ubrat na hlasitosti. I při vyšší hlasitosti ovšem uslyšíte dobře své okolí. Při klábosení s kolegy si tak nadále můžete užívat osobní soundtrack. Podotknout musíme, že při vyšší hlasitosti si hudební produkci užije i okolí, hlavně v tišších místnostech. Pochválit můžeme synchronizaci zvuku s videem během sledování filmů s vyšším bitratem, ale i hraní her na počítači a mobilu.

Sluchátka samozřejmě nabízejí také integrované mikrofony. Hovory jsou čisté a zřetelné i při telefonování v rušnějším okolí. Druhá strana si na kvalitu taktéž nestěžovala.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Dle výrobce Huawei Freeclip vydrží 5-6 hodin na jedno nabití. S pouzdrem pak 36 hodin. O nereálné číslo se nejspíše nejedná, vše ale ovlivňuje využití sluchátek. Připojení ke dvěma zařízením i hlasitost výdrž mírně ovlivní. Není problém využívat jedno sluchátko a po vybití jej vyměnit za druhé, což se třeba při delším pracovním dni může hodit.

nabíjení freeclip

Sluchátka v pouzdře drží magneticky; zdroj: Hifimanie.cz

Sluchátka se začnou nabíjet okamžitě po vložení do nabíjecího pouzdra. O jeho nabití pak informuje dioda. Nabíjení probíhá pomocí USB-C konektoru a potěší přítomnost 2W Qi bezdrátového nabíjení.

Závěr – osobní soundtrack k životu může být fajn

Sluchátka Huawei FreeClip se v době psaní recenze prodávala v oficiálním e-shopu Huawei.cz za 4 999 Kč s DPH. Pořídíte je i u většiny tuzemských prodejců. Cena se vzhledem k unikátní konstrukci hodnotí složitě. Samozřejmě bychom na trhu za tuto částku našli lepší sluchátka. Konkurence je v tomto případě ale poněkud skromnější. Za podobnou cenu šla na trh sluchátka Sony LinkBuds, která je nutné nosit v uších. Bose Ultra Open Earbuds pak vyjdou na téměř 9 000 Kč. Za danou cenu ovšem Huawei Freeclip nabízejí s příhlednutím ke konstrukci poměrně šikovný zvuk. Skvělá je i ergonomie a pohodlné je používání i po několika hodinách. To třeba v případě pecek, které mají také řadu zvukových kompromisů, občas o pohodlí nemůže být řeč. Potěší také aplikace v češtině.

Klady

 • Unikátní konstrukce
 • Váha
 • Lokalizovaná aplikace
 • Pohodlí při dlouhém poslechu
 • Skvělá volba pro ty, kteří potřebují slyšet okolí

Zápory

 • Deformace zvuku při vyšší hlasitosti
 • Aplikaci pro Android nelze stáhnout v Obchod Play
 • Mírný únik reprodukce do okolí

Technické specifikace

 • Frekvenční rozsah: výrobce neuvádí
 • Velikost měniče: 10,8 mm
 • Konektivita: Bluetooth 5.3, USB-C
 • Podporované kodeky: SBC, AAC a L2HC
 • ANC: Ne
 • Výdrž baterie: až 6 hodin sluchátka; 36 hodin pouzdrp
 • Rozměry sluchátek:  26,70 mm × 22,00 mm × 25,30 mm
 • Rozměry nabíjecího pouzdra: 59,70 mm × 51,95 mm × 27,35 mm
 • Hmotnost: 5,6 g sluchátko/ 45,5 g pouzdro
 • Cena: 4 999 Kč

 

 

Autor webu infoek.cz, milovník chytrých technologií a obránce soukromí. Lásce k audiu jsem propadl nedávno. Navzdory mému technologickému nadšení se ale právě vinyl stal mou vášní!

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim