reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

SVS Ultra Evolution: americký výrobce zvyšuje hru

SVS Ultra Evolution: americký výrobce zvyšuje hru
2024-03-28T15:10:14+01:00
• 28. 3. 2024

SVS Ultra Evolution Pinacle, zdroj: svsound.com

Nová řada reprosoustav SVS Ultra Evolution amerického výrobce SVS z města Youngstown ve státě Ohio slibuje špičkový zvuk pro domácí kino. Posouvá přitom  nabídku zas o něco výš i v oblasti ceny a nejvyšší model nabídky překračuje 100 000 Kč hranici. Výrazně tak přeskakuje dosavadní top model SVS Ultra Tower, který lze v České republice sehnat za přibližně 60 000 Kč. Novinky ale slibují dramatický posun i v oblasti zvukového výkonu. A my už teď musíme konstatovat, že dramaticky se proměnila i estetická stránka reprosoustav. Dovolíme si tvrdit, že k lepšímu.

svs ultra evolution nano bookshelf speakers 900x658x

V nové modelové řadě nechybí ani regálovky, zdroj: svsound.com

Řada zahrnuje sedm nových modelů, mezi kterými nalezneme trojici sloupů, 2 regálové modely , centr a nechybí ani zkosené Atmos reprosoustavy pro umístění na strop, nebo na stěnu. Překvapivě v nabídce chybí subwoofer. SVS si nejspíše myslí, že modely SB–16 Ultra a SP-16 Ultra mají dostatečný výkon i pro nové sestavy. S ohledem na jejich 40cm měniče a cenovku atakující 100 000 Kč se ostatně není čemu divit.

SVS Ultra Evolution se inspirují světem sterea

Nové modely se evidentně inspirují světem sterea. A to rozhodně není špatně. V modelech řady Ultra Evolution tak najdeme například diamantem potaženou hliníkovou membránu výškového měniče, izolované vnitřní komory pro výškovou, středovou i basovou sekci aD`Appolito rozložení, které znáte z článku o reproduktorových pásmech. Právě to by mělo s pomocí zakřivení reprosoustav, které působí skutečně efektním dojmem, přinést lepší prezentaci prostoru i rovnoměrnější vertikální dispersi všech reprodukovaných frekvencí.

ultraevotweeterexp1 750x1004x ultra evolution pinnacle time alignment compare 750x601x
Zakřivení korpusu pomáhá se sfázováním měničů a diamantem potažený výškový měnič slibuje množství detailů a extrémní rychlost, zdroj: svsound.com

Sloupy i centrální reprosoustava přichází v trojpásmové konfiguraci. Naproti tomu regálové modely a Atmos reprosoustavy volí konzervativnější dvoupásmové uspořádání. Ani v jejich případě ale nečekejte výraznější kompromisy. I z nejmenších efektů pro domácí kina se stropními kanály totiž výrobce slibuje reprodukci 48 Hz při toleranci ±3 dB. S frekvenčním rozsahem největšího sloupu Ultra Evolution Pinnacle 24 Hz – 40 kHz (±3 dB) by tak nemuselo být nereálné postavit kino zcela bez subwooferu. Novinky navíc určitě osloví i nejednoho fanouška sterea.

Sloupy SVS Ultra Evolution mají čtveřice wooferů pro pevný bas

svs evolution tower speakers rear 900x900x

Sloupy řady SVS Ultra Evolution mají basové měniče i na zadní straně, zdroj: svsound.com

Takříkajíc plnou palbu v oblasti výbavy i výkonu představuje model Ultra Evolution Pinnacle. Ten se pyšní hned čtveřicí 8palcových basových měničů ze sklených vláken. Slibuje tak opravdu důraznou a zároveň rychlou prezentaci basů. Protilehlé umístění v párech na čelní a zadní straně reprosoustav přitom má eliminovat problémy s módy poslechové místnosti. Výrobce jde dokonce tak daleko, že slibuje eliminaci zabarvení a skutečně přesnou reprodukci. Ačkoli jsme k systému trochu skeptičtí, je možné, že při správném ustavení může záměrný odraz o zadní stěnu místnosti opravdu dosáhnout setkání akustických vln tím správným způsobem. Jedno je ale jisté. Basu nebude málo a to zřejmě ani v případě nejdostupnějšího modelu Ultra Evolution Tower, který ze svých 5,25 palce velkých membrán slibuje 30Hz frekvence.

Solidní efekty i pro vertikální osu prostoru

SVS Ultra Elevation v interiéru 1050x584x

Stropní kanály u stěny místnosti nepůsobí v interiéru příliš rušivě, zdroj: svsound.com

Výrobce si připravil kromě klasických reprosoustav i specializovaný model pro stropní či nástěnné kanály příhodně pojmenovaný SVS Ultra Elevation. Výrazně zkosená a relativně kompaktní reprosoustava přitom nabízí stejně sofistikovaný výškový měnič jako zbytek řady a nešetří ani na středobasu. Na jaho pozici se usídlil 5,25 palcový sklolaminátový woofer, který naleznete také v menších regálovkách a nejmenších sloupech nové řady. Zvukový projev celé sestavy tak bude mít vyváženou prezentaci nižších středů i basu bez ohledu na to, odkud k vám zvuk dorazí.

ceilingbounce2 600x400x SVS Ultra Elevation detail 1050x840x
Nové výškové efekty lze umístit na stěnu i pod strop, šikmé čelo se přitom postará o správné směřování zvuku, zdroj: svsound.com

Výškové efekty jsou rovnou vybaveny montážním systémem pro uchycení pod strop. Instalace tak bude dílem okamžiku. Zkosená čelní stěna navíc počítá s umístěním reprosoustav mimo střed místnosti a směřuje zvuk na posluchače. V interiéru tak bude působit výrazně lépe, než reprosoustavy zavěšené přímo nad hlavou posluchače. Ten však dle našeho soudu ocení pravděpodobně výrazně lepší prezentaci celého frekvenčního pásma, než jakou by mu nabídly vestavné reproduktory, které si mnoho fanoušků prostorového zvuku instaluje do podhledů.

Jednotlivé modely a jejich ceny

Datum uvedení na český trh zatím není známé. V případě, že se o něm dozvíme, vás budeme informovat.

Zdroje: parttimeaudiophile.com, svsound.com

Redakce

Milujeme Hi-FI, AV techniku i High-End a nebojíme se o nich psát.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim