reklama
PanzerGlass iPhone 15

Nejmenší bezzrcadlovka na světě? Micro Mirrorless Yashica I’m Back

Nejmenší bezzrcadlovka na světě? Micro Mirrorless Yashica I’m Back
2024-03-28T09:50:04+01:00
• 28. 3. 2024

Zdroj: Kickstarter

Nejmenší bezzrcadlovka na světě? To má být Micro Mirrorless Yashica – I’m Back. Kickstarter se v poslední době začíná hemžit projekty, které nesou právě legendární název Yashica. Pamětníci a lidé znalí oboru jistě tuto japonskou značku analogových fotoaparátů pamatují. Nedávno byl na Kickstarteru představen dalekohled Yashica Night Vision 4K. Nyní se objevuje nejmenší bezzrcadlovka na světě. Bohužel nic není růžové, jak by se mohlo zdát. Doporučujeme tedy dbát obezřetnosti.

Micro Mirrorless Yashica I’m Back – parametry odpovídají velikosti

Yashica I’m Back (záměrně již budeme vynechávat část názvu Micro Mirrorless), je fotoaparát s výměnnými objektivy o velikosti dlaně. Dostupné jsou pro něj v současnosti tři tovární objektivy, ale nechybí možnost instalace redukce pro objektivy jiných značek, včetně objektivů Sony E-Mount. Nicméně se tímto krokem připravíte o kompaktní rozměry. Ty jsou totiž opravdu minimální a činí 5 x 7,7 centimetrů. Displej lze překlápět pro pořizování selfie a v balení za 399 dolarů naleznete stativ/selfie tyč, dálkové ovládání, bateriový grip a právě tři tovární objektivy.

Micro Yashica

Díky redukci zajistíte kompatibilitu s objektivy jiných značek. Výsledek je poněkud komický; zdroj: Kickstarter

Výrobce je rozdělil na normální, širokoúhlý a teleobjektiv. Přepočet ohnisek je trochu zábavný, protože fotoaparát nabízí 12MP snímač o velikosti 1/2,33 palce, což je velikost, kterou dnes využívají hlavně levné chytré telefony.

Yashica I'm back objektivy

V balení naleznete hned tři objektivy různých ohnisek; zdroj: Kickstarter

Normální objektiv nabízí ohnisko 8,6 mm, po přepočtu na kinofilm jde o 50mm objektiv. U normálního objektivu se tedy můžeme bavit o téměř portrétním kousku. Širokoúhlý objektiv nabízí ohnisko 3,4 mm. Po přepočtu jde o 20 mm a lze tedy říct, že by měl být ideální volbou do ulic. Teleobjektiv pak má ohnisko 25,7 mm, po přepočtu 150 mm. Zde si troufneme dodat ještě malou poznámku – marketingová fotografie na Kickstarteru z teleobjektivu zaznamenala pražský orloj.

My bychom volili raději telefon

Na začátku jsme psali, že v případě zájmu o produkt je třeba být obezřetný. Proč? Už některé fotografie na Kickstarteru nepůsobí zrovna dvakrát dobře a za vším stojí pravděpodobně velmi nekvalitní snímač. Výrobci se chvástají, že díky výměnným objektivům budou fotografie kvalitnější než z telefonu. Jaksi ale zapomínají, že například iPhone 15 Pro Max nebo Samsung Galaxy S24 Ultra nabídnou bohaté možnosti pro focení. Ukázky najdete třeba v recenzi S24 Ultra od našich přátel z Dotekomanie. A nejsou to zdaleka jediné telefony, které zvládnou fotit od šíra po tele. Mohli bychom zabrouzdat i do levnějších cenových hladin a pořád bychom vytáhli obstojně fotící telefony.

Yashica orloj

Fotografie pražského orloje nás dvakrát o kvalitách nepřesvědčila; zdroj: Kickstarter

Dalším vykřičníkem v tomto směru je samotný název Yashica. Bohužel jde jen o jméno. Yashica totiž ukončila výrobu fotoaparátů už v roce 2005 a od té doby si její jméno přeprodávají a přehazují jak horký brambor různé projekty podobného typu. Dalším jménem v tomto projektu je I’m Back. Jde o společnost, která začala vyrábět kinofilmy pro analogové fotoaparáty. Její zapojení je v tomto případě tak trochu záhadou a možná by bylo lepší věnovat se dále kinofilmům, kterých je jako šafránu a nepatří mezi dvakrát levné záležitosti. Zde musím vzpomenout svého dobrého kamaráda Jakuba, který se nějakou dobu analogům věnuje a jeho srdce by jistě zaplesalo, kdyby kinofilmy byly dostupnější.

Zdroje: techradar.com, kickstarter.com

 

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim