Sennheiser CX True Wireless, zdroj: hifimanie.cz
Domů »
CX True Wireless jsou nejdostupnějš zcela bezdrátová sluchátka od Sennheiseru. A to může na závěr školního roku zaujmout kde koho. Rozhodli jsme se proto dát jim šanci. S objektivními recenzemi na „špunty“ je to ale vždy těžké, neboť většina atributů tohoto druhu sluchátek je závislá na něčem, co objektivní není a nebude – variabilita uší. Proto je třeba všechny recenze tzv. skutečně bezdrátových (true wireless) sluchátek brát s rezervou. Nicméně pokud jde o audio reprodukci, tedy jak sluchátka hrají, tam se již lze nějaké té objektivity chytnout. A v případě sluchátek Sennheiser CX True Wireless bylo to chytání překvapivě velice příjemné.
Zvuk a komunikace
A začněme bez okolků tou největší předností – zvukem. Nečekal jsem, že v této cenové relaci půjde o něco světoborného, ale ten rozsah detailů mě upřímně překvapil. Jasné výšky. Klidné a pěkně prokreslené středy. Výrazné basy, byť u některých skladeb jsou trošku rozplizlé, ale to je něco, s čímž bojuje většina špuntů. Obzvlášť, když jejich krabička hlásá BASS BOOST a cílí tak na mladistvé posluchače. Těm se to zřejmě bude líbit. Equalizer na mobilní aplikaci je sice jednoduší, ale na to základní poladění zvuku bohatě stačí.
A propos mobilní aplikace – co je velice příjemné, je ta možnost ladění equalizeru na mobilu, zatímco jsou sluchátka připojena k počítači. Takže ano, možnost připojení více zařízení tu je.
Aktivní potlačení hluku (ANC) tato sluchátka sice nenabízí, ale neposloucháte-li zrovna nějakou vážnou hudbu, případně klidnější skladby, tak se na ulici nebo v dopravních prostředcích nemusíte okolního hluku (moc) bát, protože dodané ušní silikonové adaptéry izolují poměrně obstojně. A pokud byste si opravdu nemohli bez ANC představit život, můžete si za něj připlatit a koupit Sennheiser CX Plus True Wireless.
Mikrofon je na sluchátkách sice také přítomen, ale jako primární komunikační prostředek bych ho nepoužíval. Ne že by šlo o nějakou katastrofu, chytání hlasu je naopak docela dobré, druhá strana vám bude bez problémů rozumět, ale jde zkrátka o takovou dodatečnou funkci. Moje vytížení konferenčními hovory o kterém jsem nedávno psal si žádá víc. Pokud je mám zrovna na uších a někdo zavolá, není ale problém přijmout hovor a vyřídit ho. Přepínání mezi módy poslech/headset funguje taktéž dosti plynule. Od značky Sennheiser jsem ale čekal trochu víc.
Konstrukce a výdrž
Sklouzneme trochu do té šedivější zóny, čímž je konstrukce. Nedá se svítit, sluchátka jsou prostě docela velká. Mně na uších seděly i s původními (velikost M) adaptéry naprosto v pohodě, byť velikost L byla lepší. Má žena, jejíž ouška jsou mnohem menší, taktéž neměla s velikostí M problém. Tak jako tak, sluchátka (i po pořádném „našroubování“) z uší trochu vyčuhují.
Na druhou stranu, když už sluchátka v uších sedí, tak sedí skutečně zařezaně i přes to nějaké tělesné hýbání. Chůze a méně náročné cvičení nevyvede sluchátka z míry, resp. z uší. Nějaký hektičtější pohyb, jako např. intenzivnější běh, bych ale nedoporučoval. I když díky zvýšené odolnosti splňující IPX4 například s potem či lehkým deštěm problém mít nebudou. Pokud jde o pohodlnost, tak mě samotnému i ženě nevadily v uších ani po několika hodinách.
Dalším malým neduhem jsou ty dotykové funkce. Fungují sice, jak mají, ale potřebujete-li nasazení sluchátek během přehrávání hudby upravit, musíte tak činit velice opatrně, jinak zavadíte o prostor s dotekovým snímačem a bum, nechtěná změna je tu. Citlivost bychom si uměli představit přece jen nižší.
Pokud jde o krabičku, resp. powerbanku, tak někomu by mohla vadit velikost, což je fakt. Pouzdro je zkrátka takové… vysoké. Není divu, jak zmíněno výše, sluchátka jsou prostornější a v pouzdru jsou tzv. na stojato, neleží tam. Zároveň by krabička mohla mít na velikost větší kapacitu baterie. S plně nabitou bankou vydržíte sice bez problémů cca. 30 hodin, ale jak na posledních novinkách ukazuje i samotný Sennheiser, lze toho dosáhnout i s menším pouzdrem. Sluchátka na jedno nabytí vydrží 8 až 9 hodin, v závislosti na hlasitosti.
Závěr aneb pro koho CX True Wireless jsou?
Závěrem, Sennheiser CX True Wireless bych doporučil posluchačům, kteří špunty používají na méně náročný pohyb, záleží jim na dobrém zvuku, poslouchají spíše živější (rock, dance, pop, techno) hudbu a nechtějí zruinovat svůj finanční rozpočet. Za 3 350 Kč získají překvapivě dobý zážitek. A pokud se rozhodnou risknout nákup mimo oficiální zastoupení, bude poměr cena/výkon prakticky z říše fantazií.
Aktivnější sportovci, případně lidé, kteří špunty často využívají na telefonní hovory, by zde mohli možná trochu prskat. Stejně tak posluchači s nestandardními ušními boltci a ušními kanálky taky nemusejí být dvakrát okouzleni. Výrazně lépe v tomto ohledu působí nová Accentum True Wireless, která už pro vás testujeme. Nesmíme ale zapomínat, že máme v ruce sluchátka, která už na trhu nějakou dobu jsou. A skvělou zprávou je, že navzdory ceně jejich zvuk stále uspokojí i náročnější posluchače.
Každopádně za mě osobně palec nahoru!
Klady
- V dané cenové kategorii velmi dobrý zvuk
- Na standardních uších při běžném pohybu sedí ideálně
- Izolace okolí i bez ANC
- Možnost připojení více zařízení najednou
Zápory
- Větší konstrukce jak sluchátek, tak pouzdra
- Citlivost dotykových funkcí
- Na poměry jména Sennheiser slabší mikrofon
Technické specifikace Sennheiser CX True Wireless
- Frekvenční rozsah: 5 – 21 000 Hz
- Jmenovitá impedance: 16 Ohm
- Harmonické zkreslení (THD): Neuvedeno
- Hmotnost:
- 50,4 g obě sluchátka včetně pouzdra
- 6,4 g jedno sluchátko
- 37,5 g nabíjecí pouzdro
- Konstrukce: in ear
- Nabíjecí čas:
- 1,5 hodiny pro plné nabití
- 15 minut pro 1 hodinu poslechu
- Provozní doba (baterie):
- 8-9 hodin (v závislosti na hlasitosti)
- S využitím nabíjecí kapacity pouzdra až 30 hodin
- Verze Bluetooth: 5.2
- Podporované kodeky: SBC, AAC, aptX™
- Velikost měniče: 11 mm
- Stupeň krytí: IPX4
- Aktivní potlačení hluku: Ne
- Barva:
- Černá
- Bílá
Domů »
Komentáře