reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

HiFi headset, možná?

HiFi headset, možná?
2024-05-02T13:21:19+02:00
• 2. 5. 2024

Najít HiFi headset pro práci není jen tak, zdroj: hifimanie.cz

Od roku 2019 patřím do velice specifické skupiny, která shání HiFi headset a očividně není početná. Jinak si to, že na trhu chybí zastoupení kancelářských headsetů s hifi kvalitou, nelze vysvětlit. Nebylo to ale Covidem, jehož řádění propuklo až v roce 2020. Příčinou bylo, že jsem se v korporátu ocitl na pomyslném ostrově s vlastním nákladovým centrem. V kanclu jsem tak neměl potřebu komunikovat s okolím. Naopak, potřeboval jsem klid na práci. Pokud jsem neměl zrovna hovor, bylo fajn mít na uších něco, co jednak blokuje okolní ruch a zároveň dodává kvalitní reprodukci mých oblíbených interpretů. Má odysea Office-hifi-headset začala!

Požadavky

Pro začátek uvedu naprosto klíčové vlastnosti, které by můj kancelářský headset měl mít:

  • Bezdrát
  • Kvalitní zvuk
  • ANC (nebo alespoň kvalitní pasivní audio izolaci)
  • Sklápěcí mikrofon
  • USB dongle

Vlastnosti vypadají možná jednoduše, ale hledáte-li produkt, jenž kombinuje vše výše zmíněné, narazíte.

Bezdrát: Sluchátka musí být bezdrátová. Během hovorů se často pohybuji z místa na místo, takže bezdrátové řešení je nutnost.

Kvalitní zvuk: to je svým způsobem jeden z atributů, kde jsem ochoten přimhouřit oči, resp. uši. Pokud mě za ně reprodukce netahá. Není třeba High-End, opravdu by mi stačil HiFi headset.

ANC: Neboli aktivní potlačení okolních zvukových ruchů. Podobně jako u předchozího bodu, i zde jsem ochoten slevit. Měl jsem na uších sluchátka, která ANC neměla, ale zároveň bylo pasivní omezení nežádoucích ruchů tak dobré, že jsem na ANC bez problémů zapomněl.

Sklápěcí mikrofon: Absolutní must! Jsem-li v hovoru, nechci hledat někde na obrazovce tlačítko „mute“. Zároveň nechci šmátrat někde na sluchátku po vypínači, případně dotykáči, abych vypnul mikrofon. Zatímco zvednu-li mikrofon (nebo tzv. boom-mic) nahoru, jsem okamžitě ztišen a nepotřebuji se o nic víc starat. Ba ani nemusím v MS Team dávat pozor na ikonu mikrofonu. Je-li prostě mikrofon nahoře, jsem zticha, tečka.

USB dongle: Pouhé bluetooth rešení s PC (Windows) je naprostá katastrofa. Zkusil jsem několik BT sluchátek, ale to se prostě nedá. Windows audio management s nativními bluetooth sluchátky je vstupenka do blázince. Použití s mobilním telefonem možná OK, ale Windows Workstation je peklo. To nechcete.

S takovými parametry je na trhu (zatím) pouze jedna sekce – herní headsety.

První nadšení z HiFi headsetu

Z výše uvedeného jsem v roce 2019 přistál na HiFi headset Sennheiser GSP 670. A panečku jak já vrněl! Ta sluchátka měla všechno, co jsem chtěl! Super zvuk, dongle, ANC, sklápěcí mikrofon. Časem sice přišlo malé zaškobrtnutí se Slackem, protože GSP 670 mají krapet až moc sofistikovaně řešené přepínání vstupu a výstupu. Naštěstí byl Slack koupen konkurencí a v našem korporátu se tato komunikační platforma zrušila, takže MS Teams byla jasná volba. Zatím dobrý.

Sennheiser GSP670 4160x4160x HiFi headset GSP670 mikrofon 5527x4145x GSP670 in the box 2897x2988x
Sennheiser GSP 670 byl pořádný HiFi headset, který vzbudil moje nadšení, zdroj: hifimanie.cz

Jenže pak přišly Windows 11. A drama začalo. Windows 11 mají totiž jinak řešenou rezervaci audio zařízení a vývojáři Sennheiser, resp. Epos na tohle nebyli připraveni. Apropos Epos. Sennheiser GSP 670 jsou herní sluchátka, jejichž vývoj spadl pod firmu Epos, která toto odvětví od Sennheiseru převzala. A po čase (resp. nedávno) bylo toto odvětví v Eposu dokonce zrušeno, takže na další vývoj, resp. podporu firmwaru na sluchátkách je bohužel třeba zapomenout.

První náraz

Nebudu přehánět, když řeknu, že s Windows 11 se sluchátka Sennheiser GSP 670 v MS Teams stala prakticky nepoužitelná. Ta náhodnost funkcionality při zahájení hovoru byla frustrující. „Wokna“ se sice snažila „chytit“ zařízení na hovor, ale někdy se to prostě nepovedlo. Což vedlo k tomu, že na začátku každého hovoru proběhlo to klasické „slyšíte mě?“. Následovala rychlá kombinace vypnout/zapnout, znovu přihlášení a pokud měl člověk štěstí, byl na druhý pokus připraven.

Vydržel jsem to asi půl roku. A řešení jsem hledal všude. U Microsoftu, Sennheiseru, Eposu. Výsledek nikde. Paradoxně šlo o ta nejlepší sluchátka, co jsem do té doby vyzkoušel.

Poslechově šlo o fenomenální věc. Bezdrátová sluchátka v této cenové relaci byla naprosto nedostižná. Inu Sennheiser. Navíc mikrofon měl při sklapování takové to mechanické „klik“, které indikovalo vypnutí mikrofonu. Navíc byly pohodlné. Mohl jsem je mít na hlavě celý den. Přestože byly dosti těžké, hlava na konci pracovního dne nebolela. ANC bylo taktéž skvělé, protože okolí bylo zvukově prakticky neexistující. Jenže ta nespolehlivost v hovorech byla bohužel rozhodující. Musely pryč.

Začátek hledání

Hledání začalo logicky ve stejných vodách. Po zvukové stránce jsem byl s dosavadní značkou spokojen. A protože na poli Sennheiser – Epos proběhla malá změna, zkusil jsem další generaci. Na hlavu jsem si tedy posadil Epos H3 Pro Hybrid. A nadšení se vrátilo! Dokonce bylo, svým způsobem, překonáno! H3 Pro Hybrid byly pohodlnější, po zvukové stránce zatraceně podobně GSP 670, někdy lepší někdy horší. Dalším malým mínusem byl fakt, že mikrofon byl ztišen, až když bylo rameno mikrofonu vyklopeno do nejvyššího patra. Ale pořád nebesa! S MS Team fungují sluchátka tak, jak mají. Jsou navíc dokonce menší, skladnější a tak jsem nadmíru spokojený.

EPOS H3PRO Hybrid 3 1920x1080 1920x1080x

EPOS H3 Pro Hybrid byl skvělý, dokud nenastala porucha, zdroj: eposaudio.com

Až do jednoho dne, kdy po hovoru sklopím mikrofon a zaslechnu to klasické zachrastění kabelu, který má problém s navázáním kontaktu. Během dalšího hovoru mi dojde, že problém začal. Mechanismus sklápěcího mikrofonu se opotřeboval a není-li mikrofon sklopen v určité pozici, nefunguje. V prvních týdnech to není tak strašné, ale po čase se stav pacienta zhorší natolik, že čas na začátku hovoru, kdy člověk hledá tu správnou poloho mikrofonu, se prodlouží do té míry, že praktická stránka věci se rozpadá a přichází na scénu to nepříjemné rozhodnutí „tohle ne!“.

HiFi headset se stále hledá

Věhlasná BT sluchátka jako HiFi headset?

Kapitola, která trvá v podstatě dodnes. Na podpoře Epos jsem založil ticket, který se táhl několik měsíců. Na jeho konci jsem obdržel nová sluchátka H3 Pro Hybrid. Ani jsem je ale neotevřel a pustil je dál do světa. Následovaly pokusy s nativními bluetooth sluchátky jako byly Sony Hi-Res WH-1000XM4, Sennheiser Momentum 4 a Sennheiser Accentum, která kolega nedávno recenzoval.

 Sony Hi Res WH 1000XM4 768x768x Sennheiser Accentum 768x768x
Při hledání i na dostupná BT sluchátka a nutno říct, že Sony ANC opravdu umí, zdroje: sony.cz, sennheiser.cz

Přestože ANC u sluchátek Sony je absolutní masakr, nic lepšího jsem na poli ANC zatím neslyšel, tak prakticky šlo u použití na Windows o čiré trauma. Ve zkratce: Poslech OK -> hovor na MS teams OK -> zpět na poslech… WTF? Windows nezvládají moc dobře přepínání výstupu u bluetooth sluchátek bez USB donglu. Musel jsem sluchátka zkrátka vypnout/zapnout, abych opět mohl poslouchat hudbu v přehrávači na „widlích“. Mimochodem, kdyby to někoho zajímalo, tak čistě z audio reprodukce vyšly z té výše zmíněné trojice nejlépe Sennheiser Momentum 4.

Sennheiser Momentum 4 Wireless 768x768x

Zvukově z bluetooth sluchátek nejvíce bodovala Sennheiser Momentum 4, zdroj: sennheiser.cz

Klasická herní sluchátka s USB adaptérem

Takže zpět na stromy a zkusil jsem tentokrát další herní sluchátka Nacon RIG 800 PRO HX. Ač nebyla audio reprodukce žádný zázrak, šlo o něco, co se dalo překousnout. Jen tak mimochodem jsem zkusil Dolby Atmos a musím říct, byl jsem převelice dojat! Super! Jenže tento rig pro mě představoval několik zádrhelů. Prvním byla konstrukce. Pracovně totiž cestuji sem a tam. Herní rig tedy nebyl zrovna extra ergonomické řešení. Zvláště v případě, kdy jsem chtěl, aby nastavení sluchátek zůstalo nedotčené. Mimochodem nastavení sluchátek, resp. velikost hlavy. Zde je Nacon RIG 800 PRO HX opravdu unikát. Náušníky je třeba vyjmout z náhlavníku násilím. Snadno si tak dovedu představit, že se po čase tento „mechanismus“ opotřebuje a něco někde praskne. Na jedno-dvoj rázové použití asi v pořádku, ale na časté cestování to není.

Nacon RIG 800 PRO HX 1718x966x

Čistě herní Nacon RIG 88 PRO HX, zdroj: nacongaming.com

Co bylo ale u Naconů mnohem horší, byl mikrofon. Funkce sklopení / ztišení tam sice je, ale je naprosto marná. Ze dvou důvodů. Za prvé, celý boom-mic je na (až moc) flexibilním rameni, za které ho nemůžete jen tak chytit. Musíte se chopit jeho základny přímo u náušníku.  Flexibilní rameno zní možná nadějně, to ano, jenže mikrofon je z kvalitativního hlediska naprostá katastrofa. Chytá dech více než je zdrávo. Musíte ho tedy nastavit mikrofon tak, že je funkce sklop-abys-ztlumil se prakticky nepoužitelná. Pak vám totiž mikrofon skončí v oční dutině.

Čas pro kompromisy

Když jsou jinde než ve zvuku

Poté, co jsem se zbavil předchozího rigu jsem se dostal k headsetu Audeze Maxwell. Stanul jsem tak hned před dvěma kompromisy. Žádný ANC a nehybný mikrofon. Ta absence ANC mi vůbec nevadila, protože pasivní izolace okolního šumu je u těchto sluchátek naprosto fenomenální! Netřeba šetřit superlativy. Konstrukce Audeze Maxwell je zde opravu špičková! V návaznosti na zvukovou izolaci musím zmínit i samotný zvuk, který dokonce pokořil předchozí Sennheiser GSP 670. Ano, až tak jsou dobré! Vůbec první uzavřená bezdrátová sluchátka, která se přibližují otevřeným drátovým sluchátkům. Byl jsem skutečně uhranut! Inu planar je planar. HiFi headset, jak se patří!

Audiofilský HiFi headset Audeze

Audeze Maxwell bodovala nejen v kanceláři, zdroj: hifimanie.cz

Škoda jen, že náušníky Audeze vyrobilo komplet z umělé kůže, takže po delším nošení dojde na pocení. A mikrofon. Ten mikrofon. No prostě tam po čase u té huby překáží, tedy hlavně není-li člověk právě v nějakém tom meetingu. To je ale převeliká škoda. Jde totiž o mikrofon Shure. A jeho kvalita je v tomto provedení, opět, naprosto fenomenální! V kombinaci s jakousi AI, která se stará o to, aby jen váš hlas byl slyšet, jde o dech (doslova) beroucí výkon. I zde, v oblasti mikrofonu, jde zatím o to nejlepší, co jsem kdy na hlavě měl.

IMG 0545 5712x3212x

Skvělý mikrofon na pružném rameni s 3,5mm konektorem představuje komplikaci, zdroj: hifimanie.cz

Jenže mechanicky to opět padá. Ano, tlumení mikrofonu je sice mechanické (v podobě přepínacího tlačítka) na levém sluchátku, ale, co hůř, jsou-li sluchátka ztišena, tak není nikde žádná indikace, že jsem ve ztišeném módu. Stál jsem nakonec před nelehkou volbu, nechat, nenechat. Zvítězilo nakonec to pozdější. Kdybych byl ale gamer se závislostí na dobrém zvuku, bez potřeby se moc přemisťovat a řešit mikrofon, byly by Audeze bezkonkurečně jasná volba! Stejně tak kdyby byl mikrofon sklapovací, byly by Maxwelly taktéž moje volba.

Praktičnost na úkor pohodlí

Začal jsem hledat zpátky v původním rybníčku, tedy Epos. Tentokrát Epos Adapt 360. A ano, sluchátka, která nemají boom-mic, resp. mikrofon na rameni, ale integrovaný. A s mírným (sebe)politováním musím konstatovat, že jde aktuálně o můj workaround, neboť sluchátka mám aktuálně během psaní tohoto článku na uších. Přestože jde o kompromis na všech frontách. Zvuk je dobrý, ale trochu zahuhňaný, přeci jen nejde o nikterak velká sluchátka. ANC je přítomno, ale jen jakoby tak mimochodem. Na druhou stranu, byť jsem byl s mikrofonem skeptický, ukázalo se, že okolní ruchy tlumí celkem obstojně.

Epos Adapt 360 5910x3325x

Hledání pokračuje, ale delší angažmá si vysloužil Epos Adapt 360, zdroj: hifimanie.cz

Pokud jde o pohodlnost, tak tam to je taky na hraně. Adapt 360 jsou sice deklarované jako že přes uši, ale je to jen tak tak. Uživatelé s většími ušnímu boltci tak budou mít problém. Stejně tak tlak na vrchu hlavy. Spojovací rám sluchátek má sice polstrování, ale na nějaké delší nošení to není. Po nějaké hodině to prostě začne tlačit. Jenže bezprostředně pohodlné jsou, na uších sedí pevně, doma s nimi lze i cvičit. Hrajou dobře, tlumení mikrofonu mají tlačítkem, na které si člověk celkem rychle zvykne a hlavně v MS Teams taktéž indikují ztlumení mikrofonu. Navíc jsou dobře skladné, malé, na cestování ideální.

Epos Adapt 360 Travel1 6240x4160x Epos Adapt 360 Travel2 6240x4160x
Kompromisy v pohodlí zachraňuje nejen USB adaptér, ale i skladnost pro cestování, zdroj: hifimanie.cz

Jak dál?

Má odysea za HiFi headset stále pokračuje. Na moment jsem na uších vyzkoušel i Jabra Evolve2 85. Jejich mikrofon je ale dosti nepraktický a pocení kolem uší nastalo prakticky okamžitě po nasazení. Navíc po zvukové stránce šlo o to horší řešení.

Jabra Evolve2 85 1200x800x

Jabra Evolve2 85 sice cílí na profesionální nasazení, ale HiFi bohužel nejsou, zdroj: jabra.com

Nezbývá než čekat a sem tam něco zkusit. V mezičase svou profesionální dráhu v kanceláři vydržím s Epos Adapt 360, neboli s ultimátním kompromisem, kterého na konci zachraňuje USB dongle.

Kancelářská krysa se závislostí na zvuku. Taktéž absintista. ;)

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim