Edifier Stax S5, zdroj: edifier.com
Domů »
Edifier Stax Spirit S5 přináší příslib skvělého zvuku v moderním bezdrátovém provedení. Využívají přitom bohaté know-how společností Stax a Edifier, která japonskou legendu koupila už v roce 2012. Pro leckoho to byl tehdy šok. Stax se od roku 1938 etabloval jako skutečný průkopník elektrostatických sluchátek a symbol nejvyšší zvukové kvality. Naproti tomu Edifier, založený v roce 1996, byl známý spíše svými dostupnými, ale kvalitními audio produkty pro širší publikum.
Toto spojení však přineslo ovoce v podobě řady Stax Spirit, která se snaží přenést zkušenosti high-endových Stax do světa moderních bezdrátových sluchátek. Stax Spirit S5 ukazuje, jak se společnost snaží integrovat dědictví Stax – známé svými vysoce ceněnými elektrostatickými sluchátky – do segmentu prémiových bezdrátových sluchátek. Novince ale chybí ANC, a to může při předpokládané ceně přes 12 000 Kč odradit spoustu zájemců.
Druhá generace EqualMass membrány
Jádrem sluchátek Spirit S5 je druhá generace magnetoplanárních EqualMass měničů. Ta využívá extrémně tenkou 2μm membránu a nové metody její kalibrace ve výrobě. Tento přístup, inspirovaný vývojem značky Audeze, jejíž technologie Edifier skrze Stax licencuje, se snaží optimalizovat rozložení magnetického pole a minimalizovat tak harmonické zkreslení. To by teoreticky mělo přinést reprodukci, která se blíží kvalitám elektrostatických systémů Stax.
I když nás překvapuje spojení jména Stax s magnetoplanáry, tak z našeho hledání toho nejlepšího headsetu víme, že zvukové kvality měničům od Audeze rozhodně nechybí. Věříme proto, že Edifier Stax Spirit S5 v oblasti kvality nezklamou. Slibovaný frekvenční rozsah je v tomto případě 10 Hz – 40 kHz.
Baterie vám se Stax Spirit S5 vydrží dlouho
Podobně jako u Audeze Maxwell Edifier slibuje 80+ hodin na jedno nabití. A my tomu vzhledem ke zkušenostem se zmiňovaným herním headsetem musíme věřit. Obzvlášť, když v tomto případě není přítomný příposlech Sidetone ani ANC.
Skvělá konektivita s kabelem i bez
Stax Spirit S5 implementují Bluetooth 5.4 a nabízejí podporu pro široké spektrum kodeků včetně LDAC, LHDC, aptX HD, aptX Adaptive a aptX Lossless. To umožňuje přenos zvuku s bitovou rychlostí až 1,2 Mbps a rozlišením až 24-bit/96 kHz. Nám se ale líbí především Lossless, díky kterému Multipoint technologie pak dovoluje simultánní připojení ke dvěma zařízením.
Kromě bezdrátového připojení S5 nabízejí také možnost kabelového připojení přes 3,5mm jack nebo USB-C, což otevírá cestu k přímému digitálnímu spojení s HiRes přehrávači a mobilními telefony. Toto překlenutí umožní měničům zazářit bez omezení bezdrátovým připojením.
Stax Spirit S5 potěší kůží jehňátek, textilem i skladností
Design sluchátek výrobce upravil s důrazem na pohodlí, které bude u sluchátek s bezmála 350g hmotností trochu oříšek. Strach ale určitě nemáme v oblasti náušníků, které se pyšní potahem z pravé jehněčí kůže. Měly by tak pohodlně obejmout ucho a na rozdíl od umělých náhražek do jisté míry omezit i nepříjemné pocení. A pro maximální jistotu navíc výrobce do balení přidává ještě náušníky s textilním potahem, který slibuje chladivý efekt. Tady musíme jen chválit. Potěší také přítomnost kloubů v hlavovém mostě, díky kterým lze sluchátka složit pro snazší přenášení.
Cena a dostupnost
Cenovka 500 €, tedy přibližně 12 500 Kč, je ambiciózní. S ohledem na zajímavou kombinaci magnetoplanárních měničů, skvělé výdrže a příkladné nabídky kodeků si ji ale Stax Spirit S5 možná obhájí i přes absenci ANC.
Určitě se proto pokusíme zajistit vzorek na testování. Zatím tak další informace naleznete na stránkách výrobce.
Specifikace
Domů »
Komentáře