WiiM Amp, zdroj: hifimanie.cz
Domů »
WiiM Amp je nový přírůstek na trhu integrovaných zesilovačů, který slibuje kvalitní zvukový výkon za přijatelnou cenu. A je nutné hned v úvodu poznamenat, že to se mu daří. Zesilovač třídy D přitom nabízí i velmi schopný streamer, a dokonce se nebrání ani integraci v multiroom systémech. S cenovkou kolem 9 000 Kč má WiiM Amp samozřejmě i své limity, které mu nikdo nemůže mít za zlé. Většina posluchačů na ně ale nikdy nenarazí. Objeví je až ti nejnáročnější, nebo ti, kteří mu naservírují reprosoustavy s vyššími nároky na výkon. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Zesilovač si u nás zahrál skrze reprosoustavy AQ Pontos 6, Amphion Argon 1 i maličké historické Pioneer CS-X3. Strávil s námi poměrně dlouhou dobu, a tak okusil jak hudební produkci skrze streaming a optický digitální vstup, tak vinyly, které mu servíroval Pro-Ject 1-Xpression Carbon Classic doplněný předzesilovačem Music Hall pa 1.2. Nevyhnul se videohrám ze služby GeForce Now a samozřejmě ani filmům a televizním pořadům. A abychom ho skutečně nešetřili, sáhli jsme nakonec i po přepínači Fosi Audio LC30, který nám umožnil okamžité přepínání mezi výstupem WiiM Ampu a Arcamu HDA SA30.
V balení naleznete vše co je třeba
Rozbalovat WiiM Amp je radost. Výrobce totiž na příslušenství nešetří a přibaluje skutečně veškerou kabeláž, kterou si můžete přát. A to nebývá pravidlem ani u výrazně dražších přístrojů. V balení tak najdete solidní HDMI kabel, pěkně zpracovaný RCA kabel i optiku. Samozřejmě nechybí ani napájecí kabel a dálkové ovládání.
Ovladač je vyrobený z plastu a má poměrně příjemná gumová tlačítka s velmi přehledným rozložením. Potěší napájením ze standardních AAA článků a bluetooth provozem, který eliminuje nutnost míření na zesilovač, a navíc umožňuje zesilovač úplně schovat. I tak se ale nemůžeme ubránit dojmu, že by mohl působit i trochu prémiovějším dojmem. Za samotným zesilovačem esteticky zaostává. Hned ale pochopíte, že to rozhodně není výtka.
WiiM Amp má perfektní zpracování
Historicky první zesilovač od WiiM totiž vyniká opravdu extrémně krásným zpracováním kovového šasí, které ani vzdáleně neodpovídá jeho cenovce. Zapomeňte na zbytečné designové výstřelky i na jakékoli konstrukční kompromisy. Tady hraje prim precizně zpracované hliníkové tělo a jediný kruhový ovladač na čelním panelu, který se stará o spuštění a zastavení přehrávání i o ovládání hlasitosti. Doplňují ho už pouze diody informující o aktuálním stavu zesilovače. WiiM Amp přitom díky hladkým zaobleným hranám a minimalistickému designu snadno zapadne v jakémkoli interiéru. Není se tak čemu divit, že si odnesl Red Dot Award a získal i ocenění iF Design Award 2024.
Zesilovač nebude dělat problém ani na pracovním stole. Rozměry se totiž zastavily na srandovních 190 x 190 mm v půdorysu a výška celého zesilovače je pouhých 63 mm. Snadno se tak zabydlí vedle monitoru a stane se všestranným základem pro skvělé stereo k počítači (pokud tedy disponujete vhodným výstupem). USB Audio bohužel WiiM Amp nepodporuje. Při nasazení kdekoli jinde ale není třeba nic řešit.
Bohatá funkční výbava a dostatečná konektivita
Výrobce zesilovač vidí jednoznačně hlavně v obývacím pokoji, čemuž odpovídá i HDMI ARC, který zajistí snadné spojení s televizorem či projektorem prostřednictvím jediného kabelu, a to včetně synchronizace ovládání napájení i hlasitosti. Tam se bude hodit i optický vstup. Ten snadno zajistí spojení i se staršími televizory, které ARC nevládnou, nebo mají všechny HDMI porty obsazené zdrojovými přístroji, jako jsou Blu-ray a herní konzole. Nechybí ani jeden pár analogových RCA konektorů pro spojení se staršími CD přehrávači a nebo gramofonem. V tomto případě je ale nutné počítat buď s modelem, který má integrovaný předzesilovač a nebo s gramofonním předzesilovačem. Výčet uzavírá Ethernetový port pro spolehlivé spojení s domácí sítí a USB pro přehrávání médií z externích disků a flash pamětí.
WiiM Amp samozřejmě podporuje také moderní bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth. AirPlay 2, Chromecast a DLNA tak snadno zprovozníte i bez ethernetového kabelu. Streaming hudby z různých zařízení, včetně smartphonů, tabletů a počítačů je tak naprosto bezproblémový. Nechybí dokonce ani podpora hlasových asistentů jako Google Assistant, Alexa a Siri. S vhodným ekosystémem chytré domácnosti tak pro spuštění oblíbené hudby nebudete po příchodu domů brát do ruky ovladač ani telefon. Při prvotním nastavení se ale bez telefonu neobejdete.
Vše nastavíte v aplikaci
WiiM Amp jako takový zcela zatratil displeje a přemíru ovládacích prvků na zařízení. Cílí na mladší posluchače, kteří jsou zvyklí vše obsloužit na telefonu. A z našeho pohledu to vůbec není špatně. Klíčový prvek celého ovládání je tak aplikace WiiM Home, která uživatele provede prvním spuštěním, spárováním dálkového ovládače i integrací zesilovače do ekosystému chytré domácnosti. Zprovoznit zesilovač a vše správně nastavit tak zvládne naprosto každý.
Výrobce dokonce integroval i funkce pro kompenzaci prostorové akustiky a kalibraci na konkrétní reprosoustavy. I zde přitom hraje důležitou roli mobilní telefon. Ten totiž poslouží nejen jako ovládání, ale také jako kalibrační mikrofon. Měření probíhá v jediném místě a tak je vše hotové do minuty.
Aplikace nabízí intuitivní a uživatelsky přívětivé rozhraní. Kromě nastavení usnadní přepínnání vstupů a cizí jí není ani ovládání streamingu. Dokáže totiž podobně jako Roon integrovat streamovací služby, síťový disk i USB klíčenky.Samozřejmě přitom podobně jako WiiM Mini umožňuje vytvořit multiroom systém a rozjet synchronní přehrávání na více sestavách v rámci domácnosti. Musíme se ale přiznat, že v našem případě pro multiroom integraci bezproblémově sloužil Google Cast s Apple Airplay a ke streamování jsme většinou využívali hlavně rozhraní aplikací třetích stran.
WiiM Home navíc nabízí 10-pásmový grafický a 4-pásmový parametrický ekvalizér. Uživatelé tak snadno přizpůsobí zvuk podle vlastních preferencí. Zajímavostí je možnost vytvoření individuálních zvukových profilů pro různé vstupy. Možností je tak skutečně plno.
Zvukový výkon v kategorii neslýchaný
Zesilovače třídy D vystrkují růžky a jak ukazuje třeba Hifi Rose, nezklamou dnes už ani ve sféře high-endu. Důležitější ale je, že dobré jméno jim dělá i WiiM Amp, a to navzdory cenovce z přesně opačného konce spektra. S výkonem 60 W na kanál při 8 ohmech a 120 W při 4 ohmech utáhne zesilovač stojící na čipech TI TPA 3255 prakticky jakékoli reprosoustavy. A díky DAC ESS 9018 K2M zvládne přehrávat i soubory s vysokým rozlišením. Týká se to i analogového vstupu, který znamená převod z analogu na digitál a zpět s parametry 24-bit/192kHz. A právě to, maličko brzdí transparentnost v analogové doméně například při přehrávání z gramofonu. Pocítí to ale málokdo a výstup z digitálu je prakticky bezchybný.
Odstup signál/šum je totiž pěkných 98 dB a 0.002% THD na úrovni -92dB také nikoho trápit nebude. Upřímně se musím přiznat, že kdyby mi někdo nenápadně vyměnil zesilovač, všimnout si toho při běžném každodenním používání by mi asi celkem trvalo. Filmy, hry i muzika znějí skrze WiiM Amp skvěle. Obzvlášť tedy když hraje skrze citlivé reprosoustavy jako AQ Pontos 6. Výkonové rezervy Arcamu HDA SA30 by mi ale i tak chyběly. Občas totiž v životě mám momenty, kdy před multi-roomem dávám přednost hlasité reprodukci, při které si z obývacího pokoje ozvučím zahradu. Tímto se omlouvám sousedům. Výkonové rezervy samozřejmě znamenají i trochu výraznější dynamiku a v případě G-class Arcamu i maličko bohatší detail.
WiiM Amp jednoduše ukazuje, že dnes můžeme do světa skutečného kvalitního Hi-Fi vstoupit za částky dříve nemyslitené.
Dynamický projev s detaily i prostorem
WiiM Ampu navzdory našemu stručnému srovnání s bezmála 3 X dražším zesilovačem, který startoval na osminásobku, zahraje cokoli dynamicky a precizně. Steh auf od Rammstein vás zvedne z gauče, basová linka tvrdí muziku, kopák kope a nad vším se vznáší smyčce. Reprodukce přitom není zahlcená a pokud zesilovač kalibrujete pomocí mobilního telefonu a aplikace, dočkáte se i solidně přehledného prostoru, který se neomezuje pouze na levopravou lokalizaci a jde i do hloubky. Sice nám přišlo, že výchozí nastavení automatické ekvalizace trochu tlačí na pilu v basové oblasti, ale to se dá snadno napravit. V aplikaci si lze totiž vybrat hned ze 3 cílových křivek. Výchozí B&K, ještě nakloněnější Harman a také Flat, kterou většina posluchačů bude pro změnu považovat za nudnou. Zlepšení prostorového vjemu ale přináší díky kompenzaci akustiky místnosti všechny.
To je cítit nejen při poslechu hudby, ale i v seriálech, filmech a hrách. Vše ale skvěle vynikne například při poslechu Breathe (In The Air) od Pink Floyd. Kytarové riffy plynou jako by přicházely z dálky, bicí a basová linka pevně ukotvují střed scény, a vokály zní načrtnutým prostorem s jemným reverbem, který dodává scenérii hloubku.
Ani v oblasti vokálů a vysokých tónů si není nač stěžovat. Když se přes komorní hutný projev klavíru převalí energický hlas Adele v Someone Like You, naskočí vám na zátylku husí kůže. Zesilovač vám předá náladu i detail včetně každého nádechu zpěvačky.
Limity, které budete hledat jen těžko
Výše popsané platí i pro Severance od Dead Can Dance. Hlas Brendana Perryho se stále nese nad temnými a rezonujícími tóny varhan s krásným a přirozeným vyzněním, které vás strhne a pohltí. Drobnou chybu na kráse, kterou bychom ale neměli za zlé ani 2x dražším přístrojům, nám pomohlo odhalit až okamžité přepnutí mezi zesilovači při simultálním přehrávání v rámci multiroom režimu. Velký zesilovač ve srovnání s digitálním WiiM Ampem nabídl lepší oddělení vokálu od náročných varhanních ploch, které se nesou celou skladbou. Perry tak zněl realističtěji, výrazněji a přirozeněji.
Drobné rozdíly byly poznat i v případě, že jsme z AQ Pontos 6 přesedlali na Amphion Argon 1. Severské reprosoustavy evidentně ocenily větší razanci britského Arcamu, a tak nabídly plný detail i ve sféře basů. S třípásmovými sloupy jsme ale podobný pocit neměli. Klíčové ale je, že bez přímého okamžitého porovnání si nejspíš ničeho nevšimnete a i kdyby ano, za danou cenu by jakákoli kritika byla naprosto nemístná.
Možnost soukromého poslechu nechybí
Někteří recenzenti WiiM Ampu vyčítají absenci sluchátkového výstupu. A přiznáváme, že my bychom ho také videli rádi. WiiM na to ale jde jinak. Implementace Bluetooth technologii totiž výrobce neomezil na funkci přijímače. WiiM Amp si tak dokáže připojit prakticky jakákoli Bluetooth sluchátka a zpřístupní jim vstup z jakéhokoli zdroje, který k němu připojíte. Oblíbené desky si tak bez problémů poslechnete, i když zbytek rodiny spí.
Závěr
WiiM Amp je skvělou volbou pro ty, kteří hledají cenově dostupný a vysoce funkční zesilovač se streamerem. Navzdory neskutečně příjemné ceně 9 490 Kč nabízí širokou škálu konektorů, moderní bezdrátové technologie a kvalitní zvukový výstup, který by si bez problémů obhájil i vyšší cenu. Nenabídne samozřejmě takovou škálu portů a pokročilých funkcí jako dražší zesilovače a zřejmě neosloví ani ty nejnáročnější milovníky analogového poslechu. I tak se ale stává horkým kandidátem na základ hlavního domácího sterea pro běžné posluchače i skvělým zdrojem pro sekundární sestavy náročnějších posluchačů.
S výkony, cenou a všestranností WiiM Ampu nám nezbývá než smeknout a kromě sekce recenze jej zařadit i do sekce Tip redakce. Za zapůjčení děkujeme Perfectsoundgroup.cz.
Klady
- Nepřekonatelný poměr cena výkon
- Skvělý zvukový výstup přesahující cenovou kategorii
- Korekce prostorové akustiky
- Krásné zpracování i design
- Moderní konektivita
- Bohaté možnosti nastavení a ovládání v aplikaci
- Skvělá přehlednost aplikace
Zápory
- Chybějící USB audio vstup
- Někomu může vadit závislost zesilovače na smartphonu
Specifikace WiiM Amp
- Rozměry: 7.48” x 7.48“ x 2.48″ (190 mm x 190 mm x 63 mm)
- Hmotnost: 1.84 kg (4.1 lbs)
- Barvy: Space Gray, Silver
- Materiál: Hliník
- Ovládací prvky: Knoflík pro ovládání hlasitosti, přehrávání/pauza a další
- LED indikátory: Stavové diody, indikace hlasitosti
- Výkon: 60 W na kanál při 8 ohmech, 120 W na kanál při 4 ohmech
- Výstup pro reproduktory: Stereo nebo dual mono
- Formáty pro domácí kino: Stereo PCM (Dolby Digital a DTS nejsou podporovány)
- Audio vstupy: HDMI ARC, optický, linkový
- Audio výstupy: Terminály pro pasivní reproduktory, výstup pro subwoofer
- Kvalita audio výstupu: SNR – 98 dB, THD+N – 0.0025% (-92 dB)
- Podporované formáty: MP3, AAC, ALAC, APE, FLAC, AIFF, WAV, WMA, OGG
- Výstup pro subwoofer: Automatická detekce připojení kabelu, uživatelsky nastavitelný crossover 30-250 Hz
- EQ: 10-pásmový grafický ekvalizér, 10-pásmový parametrický ekvalizér, 26 přednastavených EQ
- Napájecí zdroj: 100-240V 50/60Hz AC Power
- Síť: IEEE 802.11 b/g/n/ac Dual band, 10/100 Mbps LAN
- Bluetooth: BT 5.1, A2DP Sink a Source, AVRCP, BLE HID
- Protokoly: AirPlay 2, Chromecast, Spotify Connect, TIDAL Connect, Alexa Cast, DLNA, Roon Ready
Domů »
Komentáře