reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

RECENZE: WiiM, že nic nevím – WiiM Mini překvapil velikostí i výkonem

RECENZE: WiiM, že nic nevím – WiiM Mini překvapil velikostí i výkonem
2024-05-22T10:57:19+02:00
• 21. 5. 2024

Zdroj: Hifimanie

2

Když mi WiiM Mini dorazilo v krabičce, přemýšlel jsem, jak vlastně test pojmu. Malý plastový streamer za 2 600 Kč zní jako naprosto skvělá věc. Jelikož jsem ale technologiemi posedlý, moje domácnost již překypuje spoustou chytrých hraček. Hodně z nich pak má AirPlay v sobě a moje první myšlenka byla – vážně potřebuji svoje pasivky udělat chytrými? I proto je Sókrates v nadpisu. Potřebuji. A vy pravděpodobně taky.

Balení a zpracování – vše potřebné okamžitě k dispozici

Balení samotné je minimalistické a drobné, skrývá také drobný produkt. K jeho papírovému provedení asi není co dodat. Stejně obal pravděpodobně vyhodíte. Důležitější je obsah uvnitř. V balení najdete samotný WiiM Mini a USB-A – USB-C kabel, který nebudeme kritizovat, protože slouží pro napájení a je doplněn i adaptérem do zásuvky. Nechybí ani jack-jack kabel a ani praktičtější jack-cinch. Opravdu nás potěšilo, že výrobce přibalil i optický kabel. Není totiž úplně standard jej dávat do balení.

WiiM Mini článek

Malé balení obsahuje malý, avšak šikovný produkt; zdroj: Hifimanie

Chybí vám v balení něco? Nám nic. Svoje AQ Labrador 39 mám (zatím) propojené do gramofonu Pro-Ject Jukebox E. Na malý 2kk to pro mé potřeby samozřejmě stačí. Quasimodovu roli na pranýři za to, že s vestavěným zesilovačem jsem tak trochu ostuda redakce, ovšem také snesu. WiiM Mini jsme tedy zapojili do gramofonu připojili přes jack-cinch kabel. Nic složitého.

WiiM balení

Po vybalení na vás vykoukne minimalistický streamer, pod ním je pak potřebná bohatá kabeláž; zdroj: Hifimanie

WiiM Mini mě po vytažení z krabičky překvapil. Je to opravdu drobeček jak velikostí tak i svou váhou. Rozměry jsou 6,4 x 6,4 x 2,4 cm. A váha? Pouhých 40 gramů, za což samozřejmě může využití převážně plastového materiálu. I přes tyto rozměry nabízí streamer na horní straně tlačítka pro ovládání. Konkrétně pro zvýšení a snížení hlasitosti a spuštění přehrávání.

WiiM airpods

Mini je opravdu Mini a snese i srovnání s AirPods Pro 2; zdroj: Hifimanie

Tím ale výčet nekončí. Drobné tělo v sobě skrývá ještě digitální optický výstup, AUX In, AUX Out a USB-C pro napájení. Cest pro připojení tedy máte více než dost. Drobnost samotného zařízení pak potěší i tím, že pokud jej nechcete vystavovat očím návštěvníků, jednoduše jej schováte za stolek. Vidět být nemusí a svůj účel plnit stále bude.

Konektivita – WiiM Mini nic nechybí

Obdivovat dlouze malou plastovou krabičku asi nemusíme. Co za obdiv stojí je ale konektivita. WiiM Mini totiž nabízí hlavně Hi-Res podporu. Ovládat jej můžete skrz aplikaci, která je velmi šikovná a nechybí ani multiroom konfigurace. Čím víc WiiM Mini v domácnosti, tím více muziky. A tu si užijete v podstatě v jakémkoliv podání. Tak tedy bezdrátová konektivita čítá Bluetooth 5.2, AirPlay 2, Spotify Connect, TIDAL Connect a nechybí Amazon Alexa. Pro jistotu, kdyby to nebylo z daných specifik jasné, Wi-Fi je samozřejmě zde (2,4 GHz a 5 GHz). Podporovány jsou všechny hojně využívané formáty nahrávek, konkrétně P3, AAC, ALAC, APE, FLAC, WAV, WMA a OGG. Podpory se dočkalo hned několik streamovacích služeb – Spotify, Amazon Music, Deezer, TuneIn, Tidal, Qobuz, iHeartRadio, Napster, Sound machine a další.

Konektivita

Boční strana WiiM Mini nabídne hned několik možností připojení; zdroj: Hifimanie

WiiM Mini podporuje až 192 kHz, 24bitový zvukový výstup. Integrovaný TI stereo DAC poskytuje kvalitní analogový audio výstup s 106 dB SNR, dynamickým rozsahem a výkonem -92 dB THD+N. Ze specifikací je snad jasné, že tahle malá krabička fungující jako streamer, zesilovač a zchytřovátko starší Hi-Fi sestavy, nabízí více než dost možností.

Instalace – jedna z nejsnadnějších, pomůže šikovná aplikace

WiiM Mini v našem případě stačilo připojit do zásuvky a cinchemi ke gramofonu. Dobrým průvodcem pro instalaci je aplikace WiiM Home, která je dostupná pro telefony s Androidem i iOS. Ta během chvilky najde zařízení a v pár krocích provede uživatele jednoduchým úvodním nastavením. Některé tuzemské zákazníky možná bude mrzet nepřítomnost našeho jazyka. Přeci jen čeština byla bližší i srdci Kafky. Alespoň to říkal. Streamer se připojí k domácí Wi-Fi a zkontroluje aktualizace. V mém případě byla hned jedna dostupná, její instalace zabrala přibližně tři minuty. Pak už stačí vybrat kudy do Wiim Mini bude zvuk putovat a kudy bude putovat z něj. V samotném nastavení pak vše můžete v průběhu měnit.

Vyzkoušeli jsme si cvičně hned dva zajímavé scénáře. Prvně jsme z gramofonu vyslali zvuk poněkud netradičně do bluetooth reproduktoru. Mladí posluchači dnes kupují levné gramofony do pokojíčku a vinyl zažívá svůj boom. Levnější gramofony často bluetooth nabízí samy o sobě, ale pokud zrovna ne, díky WiiM není teoreticky problém poslat zvuk do libovolného bezdrátového repráčku. Druhý scénář je samozřejmě tím primárním Přes gramofon jsem si ze svých AQ Labrador 39 udělal zařízení s AirPlay 2. HomePod Mini od té doby zahanbeně sedí v koutě, a tím se dostáváme k jádru pudla.

Zvuk – s ohledem na cenu bezchybný

WiiM Mini z mého HomePodu totiž udělalo pouhé domácí centrum a komunikačního asistenta. Slyšet totiž skladby z Apple Music a Tidalu v Labradorech dodalo všemu nový rozměr. Samozřejmě, nemůžu srovnávat malý chytrý reproduktor od Applu s regulérními dospělými reproduktory. Jenomže proč si hrát na to, že ta malá věc hraje dobře (i když za ty peníze hraje), když najednou slyšíte své oblíbené sklady v úplně jiném a zábavném provedení?

Přiznám se, poslech přes AirPlay je pro mě hlavně kulisovou záležitostí. Pouštím si tak skladby k běžným domácím činnostem a pro uvědomělý a cílený poslech vytáhnu jeden ze svých vinylů a dobrou láhev vína. Jeden by řekl, že už mi chybí jen hedvábný župan. I během vaření si ale člověk uvědomí, že hudba prostě může znít dobře. A WiiM Mini mi s tímhle uvědoměním pomohlo rychle.

Skladby byly bohaté na detaily, získaly obrovský prostor a občas jsem se přistihl, že jsem si jen tak sedl před bedny a zaposlouchal se. Užít si interpreta před sebou, zavřít oči a nacházet jednotlivé nástroje tam, kde jsou. To se rozhodně s HomePodem nestane. Ano, samozřejmě hodně práce odvedou právě reproduktory. Ale právě Wiim Mini z nich udělá to chytré zařízení. Pro digitální poslech jde o naprosto úžasnou věc a opravdu doporučuji všem, kterým leží šikovné bedny doma, aby podobné zařízení zvážili. Je škoda je nevyužít naplno.

Měření odhalují pochopitelné limity i překvapivé schopnosti

Pokud se budeme bavit o analogovém výstupu, pak samozřejmě nemůžeme čekat zázraky. Ano, hraje to dobře, ale určitě tím nenahradíte svého Chorda, Arcama a podobná zařízení s cenovkou diametrálně jinde. Pokud byste to náhodou v plánu měli, pak vězte, že šikovná ouška z Audio science review provedla i různá měření a výsledky hovoří jasně. K perfektnímu výkonu s maximem detailů se dostanete až s externím D/A převodníkem. Analogové obvody mají své limity. Při poslechu si jich ale nevšimnete. Veškeré zkreslení má od signálu odstup více než 90 dB.

V kombinaci s D/A převodníkem ale WiiM Mini dokáže zázraky a bude prakticky dokonale transparentním zdrojem. S pořádným převodníkem se tak může stát klidně nekompromisním pochytřením High-Endové sestavy. I když by tam působil mírně nepatřičně.

Pořád se ale bavíme o cenově velmi dostupném zařízení, jehož podstatou je dopřát kvalitnější zvuk téměř komukoliv. A to se za nás výrobci daří. To, že zařízení může s vhodným externím převodníkem sloužit i jako ryze audiofilský digitální transport je pak na smeknutí klobouku.

Závěr – zapomeňte na HomePod, berte WiiM Mini

HomePod kromě toho, že slouží jako centrum pro chytrou domácnost, láká spoustu uživatelů pro možnosti bezdrátového poslechu. Pokud se bavíme o větším z Apple reproduktorů, umíme si v případě potřeby vychutnat si poslech představit úplně jiný scénář. Starší vyhrané bedny z bazaru, WiiM Mini a je hotovo. Finančně to vyjde podobně. HomePod vyjde na 8 999 Kč, pokud byste uvažovali o stereu, pak už mluvíme o 18 000 Kč. WiiM Mini stojí cca 2 600 Kč. Rozpočet na slušné reproduktory tak zůstává více než solidní. Jestli doma už nějaké ty rozehrané bedny máte, pak není nač čekat. Jakmile si zvyknete je využívat kdykoliv bezdrátově, hudba ve vaši domácnosti bude radostí při jakékoliv činnosti. A to za 2 600 Kč přeci jen stojí. Za zapůjčení děkujeme Perfect Sound Group.

Klady

 • Bohatá konektivita
 • Hi-Res certifikace
 • Skvělá cena
 • Drobné rozměry
 • Optický kabel v balení
 • Skvělá aplikace
 • MultiRoom možnosti

Zápory

 • Cinch kabel chybí v balení
 • Limity analogového výstupu

Technické specifikace

 • Rozměry: 69 × 69 × 24 mm
 • Váha: 40g
 • Kodeky: MP3, AAC, ALAC, APE, FLAC, WAV, WMA, OGG
 • Wi-Fi: ANO (Dual band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4 GHz a 5 GHz)
 • BlueTooth: ANO (Bluetooth 5.2, SBC a AAC, BT receiver a transmitter)
 • Vstupy/výstupy: Digitální optický výstup, AUX In, AUX Out
 • Podpora služeb: Spotify Connect, Works with Alexa, Siri, AirPlay 2, TIDAL Connect, Qobuz, NAS, DLNA, Home Media Server

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. Ale ne vždy to klapne. Hlavně u té slušnosti. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Martin Dostál

25. 5. 2024, 20:26

Díky za recenzi. Ještě by mne zajímalo jak dobře to funguje přes wi-fi, jestli dochází k výpadkům atd.. no a na závěr musím říct že je velká škoda že streamer nemá aptX kodek, protože SBC i AAC je prostě na lepší kvalitu málo.

Petr Benkovský

27. 5. 2024, 11:45

Dobrý den, přes Wi-Fi vše fungovalo na jedničku, alespoň v mém případě. Zkušenost s AirPlay byla vlastně shodná s Apple zařízeními. Implementace AptX by byla fajn, každopádně možnost streamovat přes Wi-Fi přes Tidal Connect/AirPlay apod. je přeci jen lepší volbou než BlueTooth s byť aptX kodekem. Samozřejmě v případě využití poslechu přes BlueTooth by to do foroty bylo fajn. 🙂

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim