reklama

RECENZE: Argon Audio SA2 – má potenciál být dobrým základem v domácnosti

RECENZE: Argon Audio SA2 – má potenciál být dobrým základem v domácnosti
2024-08-05T21:51:47+02:00
• 6. 8. 2024

Zdroj: Hifimanie

Argon Audio je možná v našem malém rybníčku tak trochu méně známou značkou. Dánská společnost už má na krku ale dvacet letokruhů, a tak ji můžeme považovat za mladšího dospělého. V nabídce společnosti nalezneme celou řadu produktů od aktivní reproduktorů, přes gramofony až po zesilovače. Právě na jeden ze zesilovačů jsem dostal možnost se podívat. Konkrétně jde o model Argon Audio SA2. Ten toho v rámci své cenovky nabízí až překvapivě dost a očekávání jsem tak měl poměrně vysoká. 

Argon Audio SA2 – v balení nutný základ, zpracování potěšilo

Produkt dorazil v klasické papírové krabici v barvách výrobce (černá a zlatá) a balení nemusím věnovat příliš velký prostor. Uvnitř krabice se nachází v patřičném polstrování samotný Argon Audio S2 a drobná krabice, ve které je přítomno příslušenství. To je v tomto případě velmi strohé – kabel pro přísun elektrické energie, hliníkový dálkový ovladač, dvě AAA baterie a malý imbusový klíč. Ten slouží pro otevření spodní části ovladače, kam přijdou baterie.

Hliníkový ovladač v balení byl příjemným překvapením; zdroj: Hifimanie

Je to trochu nepraktické řešení při rychlém přehazování baterií, na druhou stranu zase vypadá podstatně lépe, než vyježděné krytky. Nic více už tady nenajdete, což je třeba v porovnámí s WiiM Amp, který testoval před nedávnem kolega, menší mínus.

Přes dvě kila v hliníku

Samotný zesilovač mě však překvapil. Cenovka na stránkách výrobce činí 449 EUR, tedy 11 400 Kč, což není úplně závratná částka a dá se čekat cokoliv. Hliníkové šasi však působí hned na první dobrou kvalitním dojmem a 2,2 kilogramy čisté váhy tomu také pomáhají. Rozměry se zastavily na 22 × 6,3 × 25,2 cm. Je to tak o trochu větší macek než WiiM Amp. Bílá barva navíc dodává zesilovači jisté elegantnosti a nutno uznat, že něžnější pohlaví jej budou v domácnosti tolerovat o trochu lépe. Ostatně, jsou to Skandinávci a tak jde design ruku v ruce s designovou jednoduchostí IKEA nábytku.

Zesilovač potěší svým zpracováním, proti WiiM Amp je trochu větším kouskem; zdroj: Hifimanie

Přední část zdobí řada diod, které informují o vstupu, tlačítko pro vypnutí a zapnutí a výrazný otočný ovladač se stříbrným (a stále hliníkovým!) akcentem. Točením lze korigovat hlasitost, zmáčknutím přehrávání pozastavit. Bohužel se téměř neustále modré diody barevně nemění při změně vstupu, kromě bluetooth, kdy diody svítí oranžově. 

Boční strany jsou strohé, spodní nabízí podstavy, které se starají o dobrou stabilitu. Na horní části mě trochu zamrzel designově horní schůdek. WiiM Amp jej tam nemá a vypadá tak o trochu elegantněji. Ale to je čistě subjektivní dojem. Zadní část pak proti WiiM Amp nabízí něco málo navíc.

Konektivita – tady snad nic nechybí

Začnu výkonem. Při 8 ohmech obdržíte 2 x 50 Wattů a při 4 ohmech pak 2 x 100 W. To je o chlup méně, než nabízí nedávno recenzovaný WiiM Amp. Kromě klasických RCA výstupů pro reproduktory nabízí Argon Audio HDMI eARC a je tedy možné k zesilovači pohodlně připojit televizor. Stačí zapnout televizor a SA2 nastartuje spolu s ní. To ovšem funguje i v případě, že televizor k SA2 připojíte pomocí optického vstupu, což musím velmi pochválit a není to úplně standardem. V případě využití optického vstupu se ale připravíte o ovládání hlasitosti ovladačem od televizoru a budete muset využít ten od zesilovače. Dále zde najdeme analogový RCA vstup, PRE-OUT a nechybí ani phono, který si poradí s gramofony s MM přenoskami. Pokud byste od zesilovače chtěli občas službu pro sluchátka, zklamu vás. Na ty se tady nemyslelo. 

Zadní část nabízí plejádu možností pro připojení; zdroj: Hifimanie

Za to se ale myslelo na bezdrátovou konektivitu. AirPlay 2, Chromecast, Spotify Connect, DTS Play-Fi a Bluetooth 4.2 je poměrně slušná výbava. Zesilovač je možné ovládat i skrze aplikaci Play-Fi, ale přiznám se, nejde dvakrát o dobrý zážitek a nemá vlastně ani význam sdílet screenshoty. Dvakrát moc tu toho nenastavíte (téměř nic) a v tomhle ohledu WiiM boduje na plné čáře. Nejlépe tak poslouží implementace do jedné z chytrých domácností (Google Home, Apple Home). 

Hej mistře basů, po vašich tónech pasu 

Kolega Jan u recenze WiiM Amp napsal krásnou větu. Zesilovače třídy D vystrkují růžky a jejich sílu najdeme na obou stranách cenového spektra. Také Argon Audio SA2 se řadí k cenově dostupným zesilovačům. Ale v rámci své cenovky žádnou ostudu nedělá. Naopak. S výkonem 50 W na kanál při 8 ohmech a 100 W při 4 ohmech je proti WiiMu trochu pozadu. Myslím si ale, že cílová skupina tento rozdíl případně řešit tak úplně nebude. Argon Audio jde trochu lifestylovější cestou a na jakých čipech zesilovač stojí, výrobce vlastně ani nezmiňuje. Blíže specifikuje pouze D/A převodník. Jde o 32-bit ESS Sabre.

Hliníkový volič je pěkným detailem, předchozí verze jej měla z plastu; zdroj: Hifimanie

SA2 si u mě doma užil reproduktory AQ Labrador 39, gramofon JBL TT350 s přenoskou Grado Labs Gold3 a samozřejmě jsem k němu připojil i svou cenově dostupnou OLED televizi od LG. A jaký je zvukový dojem? Vlastně skvělý! Samotný výrobce se chlubí tím, že je tento zesilovač tak trochu “punchy.” A to mohu potvrdit. Basová složka je zde dynamičtější, energičtější a vlastně celkově zábavnější. Basy člověk cítí v těle a vlastně jsem byl místy překvapen, kolik jich dokážou AQčka směrem ke mně díky tomuto zesilovači vyprodukovat. Zároveň ale zesilovač hudbu nekazil, to rozhodně ne. Je tu více basů, ale další účinkující nepřijdou o svůj prostor. A ani klidnějším skladbám SA2 nevezme jejich komornost. 

Rozhodí účes a trochu nakope do zadku

S touhle definicí bych si vlastně dokázal textově i vystačil, ale to bych čtenáře dvakrát nepotěšil. Zároveň musím dodat, že i když zvuk rozhodí pracně učesanou pěšinku, nemusíte se bát, že se této divočiny dopustí SA2 v každém případě. 

Začnu ale tím dravějším poslechem. Třeba I’m Picky od Shaka Ponk to slušelo neskutečně. Synth rock je jako dělaný pro SA2 a stejně tak nějaký ten funk. Klidnější počátek skladby je příjemně vyvážený a basy se na vás nevyvalí hned od začátku se snahou vás přejet. Naopak. Samaha i Francois jsou oba dobře slyšet, stejně tak všechny nástroje v popředí i pozadí. Při nájezdu směrem na refrén vás samotná skladba připravuje na to, že se máte těšit na trochu té zábavy. Právě tu udeří výrazný bas, který skladbě strašně sekne a vlastně si to chcete pouštět stále tak nějak dokola. Výšky se neztrácí ani nervou uši. 

Příjemně také znělo Puppe od Rammstein. Aspoň teda co do hodnocení zvuku. Nemůžu říct, že by mě obsah textu nějak uspokojoval, jen pro jistotu. Trochu přítlaku na basovou složku sluší Lindemannovu hlasu, zároveň si ale posluchač stále užije unylé tóny na pozadí. Jakmile se vám v refrénu Till prořve násilně skrz hrudník, nastoupí zbytek kapely a SA2 vám vše zprostředkuje snad ještě temněji, než Rammstein zamýšleli. 

Po tomhle poslechu to chce ale trochu zklidnit, je přeci léto. Tak proč si neužít Ellu Fitzgerald a její Summertime? Její hlas, ostatně jako vždy, člověka pohladí na duchu. A když se budete snažit, užijete se i smyčce na pozadí. Ne protože by je snad SA2 ukrylo, to rozhodně ne. Spíše jde o tu opojnost projevu Elly. Trumpeta Armstronga vám neurve ušní bubínky, je ji tu tak akorát a zesilovač toleruje poklidnost skladby. Armstrongův hlas je také vykreslen skvěle. 

S filmy si Argon Audio SA2 také poradí

A co filmy a seriály? Že je poslech přes stereo reproduktory lepší, než přes zabudované cvrčky v televizoru, to snad ani nemusíme nějak hluboce řešit, ne? Snímky jednoduše dostanou nový rozměr. A ten punchy efekt hodně funguje u sci-fi a fantasy filmů, které jsou často doplněny o vhodné zvukové efekty. Třeba druhá série Rodu draka byla naprosto vhodnou produkcí. Dialogy nijak neutrpí ani v dramatičtějších momentech. Ovšem se sluší dodat tradiční pozor. V originále. Dabing zvukovou složku snímků kazí. Ale to asi taky všichni víme. 

Argon Audio SA2 5

Jedná se o minimalistický produkt, který dobře zapadne v domácnosti; zdroj: Hifimanie

Ona zábavnost na basech sluší také hrám. Tituly jako Horizon: Forbbiden West, Ghost of Tsushima i Uncharted 4 jsou ve stereu prostě větším zážitkem. A opět musím zmínit punchy efekt ten hrám dodá patřičnou atmosféru, zvuk se na hráče trochu více valí a napínavé soubojové scény jsou tak zase o trochu více adrenalinovou záležitostí.

Závěr – Argon Audio SA2 má potenciál být základním centrem obýváku

Argon Audio SA2 mě potěšil kvalitním zpracováním a pohledným provedením už na první dobrou po vybalení. Ještě více mě potěšila konektivita, která zaručuje, že může být zesilovač jednoduchým centrem nenáročné domácnosti, která touží po lepším zvuku. Hlavně HDMI eARC je klíčovou funkcí pro co největší pohodlí a jednoduchost. Ne vždy je snadné vysvětlit, který ovladač slouží k čemu případným návštěvám. Někdy i dalším obyvatelům domácnosti. Stejně tak potěší bezdrátová konektivita. AirPlay a Chromecast nediskriminují členy domácnosti na bázi zařízení, která používají. A lepší hudební zážitek nebude argumentem drahého dítka, že už je čas na iPhone. 

Příjemný je ale také hlavně zvuk a o ten jde především. Cenovka 11 400 Kč mi nedává přílišný prostor pro kritiku. Ano, basy jsou výraznější, ale ne zas příliš. Když se to, lidově řečeno, ohulí, prostě trochu kopou v podbříšku, a to je mnohdy spíše příjemný efekt. Pokud jsem s Grado Labs Gold3 původně hovořil o zklidnění domácího poslechu, Argon Audio SA2 tomu tak trochu vrátilo… no prostě koule. A pokud si užíváte skladby, kde oceňujete trochu výraznější a hlavně zábavnější basovou složku, neuděláte s tímhle kouskem krok vedle. 

A pořád je tu ten design. V bílé mu to sluší, ale existuje i černobronzová varianta a případně také modrá.A žádná doma neudělá ostudu. Naopak. Půjde o velmi tolerovanou hračku, protože to konečně nevypadá jako starý videorekordér. A to rozhodně nejsou má slova.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Argon Audio

Výhody

  • Stylové provedení
  • Kvalitní zpracování
  • HDMI eARC
  • Hliníkový ovladač
  • Příjemně dynamický zvuk 
  • Bezdrátová konektivita

Nevýhody

  • Horší aplikace v porovnání s WiiM
  • Nakoupit musíte zatím hlavně u výrobce
  • Sluchátka nedostala šanci
  • Zvýraznění basů nepotěší puristy

Technické specifikace

  • Frekvenční rozsah: 3-60.000 Hz
  • Výkon: 2 x 100 Wattů
  • Technologie zesilovače: Třída D
  • Zkreslení (THD): <0,03% (20-20.000 Hz)
  • Dynamický výkon (IHF) při 8 ohmech: 2 x 50 Wattů (0,0045% THD+N)
  • Dynamický výkon (IHF) při 4 ohmech: 2 x 100 Wattů (0,0045% THD+N)
  • Bezdrátová konektivita: Airplay2, Spotify Connect, Chromecast, DTS Play-Fi a Bluetooth 4.2 (AAC)
  • Vstupy: HDMI ARC, Optický digitální (24-bit/192kHz), Stereo Line-in (Analogový RCA), Gramofon (MM)
  • Výstupy: Pre-out (pro subwoofer nebo externí zesilovač)
  • DAC: 32-bit ESS Sabre DAC v plně vyváženém režimu
  • Napájecí zdroje: Oddělené napájecí zdroje pro analogové a digitální obvody (celkem 6)
  • Terminály: Pozlacené
  • Ovládání tónu: Ne
  • Další funkce: Automatické zapnutí na všech vstupech kromě phono, Automatické přepínání vstupů
  • V balení: Dálkové ovládání (včetně baterií), Napájecí kabel
  • Povrchová úprava: Černá, Bílá, Modrá
  • Rozměry (ŠxVxH): 22,0 x 6,3 x 25,2 cm
  • Hmotnost: 2,2 kg
  • Spotřeba energie v pohotovostním režimu: <0,5 wattů

 

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. Ale ne vždy to klapne. Hlavně u té slušnosti. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

PanzerGlass Ceramic
PanzerGlass Star Lit

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim