Titulek: Zdroj: Hifimanie
Domů »
Když se mi naskytla možnost otestovat hned dvoje novinky od Samsungu – Samsung Galaxy Buds3 a Buds3 Pro, neváhal jsem ani chvíli. Sám osobně většinu času nosím s sebou AirPods Pro 2 a sluchátka jihokorejské společnosti mě tak velmi zajímala. Především jde o dva největší konkurenty, ale také vkládám do Samsungu velké naděje. Vždyť má pod sebou giganta Harman Luxury Audio Group a už pěkná řádka sluchátek čerpala know-how z AKG. To zní jako slušný základ, jak udělat na trhu sluchátek naprosté pecky. A taky špunty.
Balení Galaxy Buds3 a Buds3 Pro
Galaxy Buds3 vám dorazí v bílé krabičce. Galaxy Buds3 Pro pak v černé. To dává vzpomenout na starou éru iPhonů, kdy jste Pro model rozeznali právě díky jiné barvě. Papírové krabičky jsou pak ve všem totožné. Na přední části jsou vyobrazena sluchátka a po otevření víka na vás pak sluchátka vykouknou v nabíjecím pouzdře. V mém případě hovoříme v obou případech o šedé barevné variantě.
Pokud hledáte příslušenství, může se na první pohled zdát, že kde nic, tu nic. Nebojte, Samsung vás neošidil. Stačí se podívat do horního víka krabičky, kde je vše dobře uchyceno. Zde se nachází povinná papírová výbava, USB-C – USB-C kabel a v případě Pro modelu pak tři rozdílné velikosti nástavců do uší.
Shodná pouzdra, která stojí na stole
Začnu nabíjecím pouzdrem, protože je po vytažení z balení to, co uvidíte první. Pouzdra obou sluchátek jsou totožná. V šedé barevné variantě s průhledným víkem mu to vlastně na první dobrou sluší. Matný plast budí v ruce už horší pocity. Na druhou stranu, lesklý plast AirPods po chvíli vypadá jako hokejové kluziště po prodloužení a nájezdech. Volba matného provedení tak bude hlavně volbou rozumu. Tomu naproti jde ale právě průhledné víko, které se bude škrábat jedna radost a časem to bude vypadat asi hůř.
V nedávné době jsme vydávali hned několik článků o transparentních audio produktech. Transparentnost je trendy, tedy hned po barvičce, kterou vám každý rok nadiktuje Pantone.
Přední strana nabízí stavovou diodu pro zjištění nabití baterie. Spodní strana pak USB-C a párovací tlačítko. Navíc je plochá, takže sluchátka mohou stát na stole. Víko drží pevně, nemá žádnou vůli a na zpracování si dal Samsung záležet. Na horní straně víka se pak nachází logo výrobce. Budete ho ale hledat těžce právě kvůli průhlednosti. Na zadní straně nechybí cívka pro bezdrátové nabíjení. Sluchátka nabijete i ze zad telefonů Samsung.
Pokud nevíte, které sluchátko je pravé a které zase levé, výrobce umístil do krabičky modrou a červenou značku (jsou i na sluchátkách). To ve mně probudilo vzpomínky na černá sluchátka z vietnamských tržišť. Plastový sáček, černá barva, cirka 29 Kč a řezání v uších… Naštěstí jde o shodu jenom v těch barvách. Zvýšenou odolnost nabíjecí pouzdro nenabízí, a tak bych s ním úplně žabky neházel.
Váha pouzdra je v obou případech 46,5 gramů a rozměry 48,7 x 58,9 x 24,4 mm.
Sluchátka jako v Applu vyšívané, ale Apple to není jasný pane
Samsung Galaxy Buds3 připomínají AirPods. Buds3 Pro pak AirPods Pro (2). První zmiňovaný model jsou totiž pecky do uší, ten druhý zase špunty do uší. Otázkou je, zda levnější a dražší model musí nutně znamenat špunty a pecky. Zda by nebylo fajn dopřát lidem i základní model v podobě špuntů. Ale z nějakého důvodu to funguje i Applu už roky.
Hlavním rozdílem je tvar nožiček. Ten je totiž trojúhelníkový. Vypadá to moderně a na první pohled k tomu nejde mít výtky. Z praktického hlediska je to horší. Strkání sluchátek do nabíjecího pouzdra je menší inteligenční test, zvlášť poslepu. Tvar také není nejpohodlnější při ovládání. Uživatel musí prsty sahat na ovládací prostor více ze zadní části hlavy než zepředu.
Co mohu říct je, že po čase si člověk zvykne i na svého věznitele a jistá forma Stockholmského syndromu se dostavila také zde. Dlouho mě to iritovalo, ale nakonec jsem si zvykl. Ovládání i zastrkávání sluchátek do nabíjecího pouzdra se jednoduše člověk naučí. Štípání sice není tak pohodlné jako u jiných výrobců, svou funkci nakonec ale splní. Funguje i gesto pro potažení po nožičce pro zvýšení/snížení hlasitosti. Haptická odezva ovládání by ale zasloužila zlepšení. Štípaní do AirPodů je prostě návykové a kluci od jablek to mají zmáknuté lépe.
Sluchátka jsou pak kromě konstrukce odlišná ještě v led proužku na nožičkách. Ten nabízí jen Pročkový model a jsem z něj trochu rozpačitý. Svítí po otevření nabíjecího pouzdra (spolu s diodou) a po zastrčení sluchátek do něj. Vypadá to hezky, já to každopádně po čase přestal vnímat. Blikání teoreticky může pomoci při vyhledávání sluchátek ve tmě, ale asi je lepší si rozsvítit.
Zapomenout nesmím ani na fakt, že přímo sluchátka odolná jsou. Nabízejí krytí IP57 a zvládnou tedy prach i pot. Jedno sluchátko Pro modelu váží 5,4 gramů. U klasického pak 4,7 gramů. V obou případech sluchátka skvěle sedí v uších. Ta špuntová v mém případě o něco lépe.
Konektivita a aplikace – s iOS tvrdě narazíte
Jak už jsem zmiňoval v preview, právě v případě konektivity mě láká být trochu škarohlíd. Tak si to pojďme shrnout ještě jednou. Bluetooth je přítomen ve verzi 5.4. A to hlavní, sluchátka zahrají nejlépe pouze se Samsung telefony (a tablety). Navíc musíte mít Samsung z řady S23 a novější kousek. Pokud jste majitelem starších Samsungů, ten nejlepší zvuk ze sluchátek nedostanete. Sluchátka od hlavní konkurence, tedy AirPods Pro 2, vám zahrají v nejvyšší kvalitě i s iPhonem 6S. Kodek SSC UHQ (24 bit/96 kHz) je tak v porovnání s čímkoliv velmi limitovaný. Ano, sluchátka vám zahrají s iPhonem. Ale budete ochuzeni. A to dokonce i o aplikaci. Do Android telefonů ji stáhnete. Pokud ale máte třeba nejnovější Google Pixel, nejvyšší zvukové kvality se nedočkáte. Užijete si pouze SBC, SSC a AAC.
A je to obrovská škoda. Sluchátka jsou povedená a troufnu si tvrdit, že prodejní potenciál by byl vysoko, kdyby výrobce nevymýšlel podobné ekosystémové patálie. Pro fanoušky Samsungu jde ale i tak o skvělou volbu. Nemáte Samsung? Nemusíte čekat ani na závěr. Doporučím vám jiná sluchátka. Třeba Sennheiser Momentum TW 4, Bose QuietComfort Ultra a další. Dočkáte se těch nejkvalitnějších kodeků napříč mnoha zařízeními. A ano, tato sluchátka seženete za cenu právě Buds3 Pro.
V rámci aplikace toho pak zvládnete hodně. Změnit poslechové režimy od režimu propustnosti po režim s aktivním potlačením hluku. Můžete měnit nastavení ovládání, nastavit prostorový 3D zvuk, využít adaptivní ANC, které se bude měnit podle vašeho okolí, hrát si s ekvalizérem a projít třeba také testem těsnosti sluchátek.
Potěší také implementace Auracast. Sluchátka tak propojíte snadno s neomezeným počtem zařízení různých audio značek a zvuk lze streamovat z jednoho zařízení do velkého množství sluchátek a reproduktorů.
S iPhonem basují, s novými Samsungy překvapují
První párování sluchátek proběhlo s iPhonem 15 Pro Max. jak už jsem zmiňoval, žádnou podpůrnou aplikaci nečekejte a stejně tak podporu SSC UHQ. V případě poslechu s tímto telefonem se zdržím jen krátce. Galaxy Buds3 Pro byla v propojení s iPhonem spíše volbou pro basové milovníky. Všechno bylo hutnější, a to dokonce i tam, kde to posluchač úplně nechce. AirPods Pro 2 v tomto případě budou opravdu lepší volbou, protože Samsungy nemáte šanci zkrotit. A cenově jsou tato sluchátka velmi blízko, přičemž AirPods Pro 2 poslouží lépe v rámci celého Apple ekosystému. Lepší zážitek byly Buds3. Paradoxně díky konstrukci a netěsnosti byl zvuk příjemnější a čistější a v tomto případě není příliš co kritizovat. Nejsem milovníkem pecek a asi nikdy nebudu, jejich zvuk mi prostě nesedí a stejně tak konstrukce jako taková. Umím si ale představit, že mnohým poslouží dobře.
Druhé párování proběhlo se Samsungem Galaxy Fold4. A ani tu se nezdržím příliš. Dočkáte se už aplikace, takže Pročkový model zkrotíte. Nedočkáte se ovšem stále nejvyšší kvality zvuku. Každopádně se dá dosáhnout příjemného poslechu v obou případech a po mírném ladění Pročkový model dostává svému přídomku Pro. Svého levnější bratříčka sluchátka konečně přehrají.
Proč se ale více zdržovat s modelovými případy, se kterými nejspíše ani Samsung nepočítá, že?
Aktivní potlačení hluku pro Galaxy Buds3 a Buds 3Pro
Jestli jste se těšili na detailní popis kvality zvuku s aktivním SSC UHQ, ještě chvíli počkejte. Zmínit musím totiž ANC. To nabízejí oba modely. Ano, i ten peckový. V případě Buds3 Pro jde o velmi povedenou záležitost. Sluchátka opravdu kvalitně izolují posluchače od okolí, a i adaptivní ANC pracuje s okolím skvěle. Jasně, projev potom je více basový, ale nijak to neubírá na kráse. V prostředcích hromadné dopravy i v rušném městě nebude nic rušit vaše oblíbené skladby. V případě Buds3 už to je trochu horší. Ale to je problém právě peckové konstrukce. Sluchátka se hodně snaží potlačit všechno, co jen jde. A opravdu něco málo potlačit dokážou. Srovnání s Pro modelem si ale nezaslouží. Pokud chcete opravdu naprostý klid, připlaťte si za vyšší model.
V obou případech jsou pak příjemnou záležitostí hovory. Jak už je zvykem, protější strana chválila často srozumitelnost mých slov, což je takový menší políček pro mé AirPods 2, kterým se to stalo už při testování Huawei FreeBuds 6i. Tady Apple bude nejspíše muset trochu zapracovat, protože mu konkurence uniká. A daří se to i Samsungu.
Poslech v Samsung světě
„Ach, budiž vyslyšena přání tvá, Samsungu. Tys ten, kdo určil pravidla boje, my ti, kdo se přizpůsobí. Kdes inspiraci čerpal jen, snad v křemíkovém údolí?“ Maximus Decimus Meridius
Konec vtípkování, přecházíme tedy na Samsung S24. Aplikaci už jsme si popsali, ale konečně v Tidalu získáváme možnost poslouchat tu nejvyšší kvalitu.
Z tohoto boje ale vyřadím Galaxy Buds3. Opravdu hrají na pecky příjemně, ale jde pro mě spíše o doplňková sluchátka, která z principu věci nemohou nabídnout tak precizní zvuk jako právě Buds3 Pro. Milujete pecky? Neuděláte s nimi chybu. Opravdu ne! Budete mít skvělý soundtrack ke svému běžnému životu, uslyšíte lépe okolí, a to je fajn. Dokonce si užijete i nějaký ten bas, který často peckám chybí. Zvuk není dutý ani plechový a je relativně bohatý. Ale je pořád peckový. My se přeci jen chceme soustředit trochu na detaily, a to nám umožní model nejvyšší.
Samsung Galaxy Buds3 Pro – proč jen to tak nehraje se vším?
Ten nejlepší zvuk Samsung slibuje díky 11mm 2pásmovému měniči. Nejlepšího zvukového projevu jsem dosáhl díky režimu Clear. Ubralo to divokých basů a sluchátka se, lidově řečeno, velmi posennheisřila.
Motorcycle Emptiness od Manic Street Preachers zůstalo správně melodické. Basa v clear režimu už netlačila na pilu, posluchač se může soustředit na nátlakový projev frontmana Bradfielda. Všem dobře (alespoň v to věřím) známé kytarové sólo v průběhu skladby nerve uši a je správně na svém místě. Bicí vás také nebudou rušit přílišným bum čvacht a v pravém uchu vás bude navíc jemně šimrat tamburína, kterou jste možná v jiných sluchátkách ještě ani neslyšeli. A je to dobře, žádný nástroj tady nebere prostor ničemu dalšímu.
John Dolmayan se rozhodl trochu zdivočet skladbu Starman od Bowieho, a navíc si k tomu přizval Serje Tankiana. To zní jako mix, co by mohl sluchátka trochu potrápit. Ale kdepak. Nástroje jsou opět na svém místě a neubírají si navzájem prostor. Serj Tankian se v této skladbě snaží zpívat přeci jen trochu klidněji, přesto je to výrazný zpěvák. Ale je ho tu tak akorát. Zvuk hajtky si budete chtít vyklepávat do stolu. Alespoň já chci. I tenhle koktejl se Buds3 Pro daří reprodukovat bez ztráty kytičky.
Kontrabas ve skladbě Sinnerman od Niny Simone občas umí sluchátka potrápit. Je velmi hluboko a některá sluchátka jej zkrátka zahrají tak hluboko, až to zkreslí klavír, bicí i hlas Niny. Ne však v tomto případě, a to je rozhodně dobré znamení. Skladba má přes deset minut a se Samsungy byla radost ji poslouchat od začátku do konce. Výrobce v tomto případě není rozhodně hříšník, který by měl přemýšlet, kam utéct, jak to zpívá Nina. A když Nina zvolává power! Má vlastně pravdu, tahle sluchátka mají sílu.
Výdrž baterie a drobné dodatky
Výdrž nepatří mezi nejhorší, konkurence je však dále, a tak bych i zde čekal větší výdrž. Galaxy Buds3 slibují 6 a půl hodiny (30 hodin s pouzdrem) na jedno nabití při vypnutém ANC a 5 hodin a 24 minut (24 hodin s pouzdrem) při zapnutém ANC. Pokud sluchátka trochu více ohulíte na hlasitosti, výdrž bude ještě o něco nižší. Galaxy Buds3 Pro pak slibují 7 a půl hodin (30 hodin s pouzdrem) na jedno nabití s vypnutým ANC a 6 a půl hodiny (26 hodin s pouzdrem) se zapnutým ANC. Zmiňovanou výdrž výrobce ale můžeme potvrdit.
Nesmím zapomenout na to, že oba modely nabízejí funkci 360 audio. Upřímně jsem ji vyzkoušel zběžně, každopádně u Apple prostorové audio funguje o trochu lépe. Ale jako novinka se to určitě počítá. Některé potěší pak funkce voice detect, kterou už také známe z celé řady sluchátek. Jednoduše sluchátka (díky AI) rozpoznají, kdy hovoříte a podle toho nastaví režím propustnosti a sluchátka není nutné vytahovat z uší. To funguje obstojně, ale nedoporučuji nadávat třeba při cvičení. Dále je zde detekce alarmu/sirény. To funguje téměř podobně. Užíváte si ničím nerušený zvuk a jakmile sluchátka detekují alarm/sirénu, nastaví režim propustnosti, abyste o všem věděli.
Závěr – Galaxy Buds3 a Buds3 pro jsou hlavně pro Samsung fandy
S Galaxy Buds3 a Galaxy Buds3 Pro je to nakonec složité. Levnější model vás vyjde na 4 490 Kč a dražší na 6 190 Kč. V této cenovce naleznete celou řadu univerzálních sluchátek s pokročilými kodeky. Samsung v těchto vodách nabízí sluchátka, která potěší hlavně milovníky Samsung telefonů. Tento krok se dá pochopit, Samsung jednoduše buduje svůj vlastní ekosystém. Nejspíš.
Ale je to škoda. V nejvyšší kvalitě s SSC UHQ hrají Pročková sluchátka skvěle a kdyby tohle Samsung dodal všem zájemcům, možná bychom měli v článku prodejní trhák. Zvlášť když společnost často své produkty uvádí do slev a sluchátka tak mají potenciál být brzy levnějším artiklem. Konstrukční změna směrem k nožičkám je fajn krokem. Příště bych se jen ještě víc inspiroval tím Applem. Ta inspirace je už i tak zřetelná a trojúhelníky to úplně nespasí.
V závěru musím ještě zmínit, že o kvalitu zvuku i ANC se podle výrobce stará také AI. Aby také ne, AI je všude. To potěší třeba při tlumočení v reálném čase. Což pro někoho může být a nemusí být přidaná hodnota. Vrátím se ale ke zvuku. Pokud vlastníte nový Samsung telefon, zřejmě pro vás sluchátka budou povinnou volbou. Hrají skvěle, pokud samozřejmě váš primární zdroj není Spotify. Pokud máte jiné zařízení, možná se budete chtít porozhlédnout jinde. Protože v tomto případě už tak skvěle nehrají. A nemyslím si, že od Samsungu za tohle konstatování dostanu za uši. Vždyť výrobce tato sluchátka zkrátka sám takto koncipuje. Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.
Klady
- Moderní neotřelý design
- Skvělý zvuk v případě využití s moderními Samsung telefony (u Pro modelu)
- Výborné ANC a jeho adaptivní verze (u Pro modelu)
- Bohaté možnosti nastavení v aplikaci
- Skvělá kvalita hovorů
- Auracast
Zápory
- Nejvyšší kvalita zvuku pouze s novými Samsung telefony
- Aplikace pouze pro Android
- Průhledné víko bude náchylné na škrábání
Technické parametry Samsung Galaxy Buds3:
- Typ: Pecky
- Měnič: 1pásmový
- Aktivní potlačení hluku (ANC): Ano
- Bluetooth: Bluetooth 5.4
- Kodeky: SBC, SSC, AAC a SSC UHQ (pouze Samsung S23 a novější)
- Výdrž baterie: 6,5 h /30 h bez ANC a 5,5 h/24 h s ANC
- Nabíjení: USB-C, bezdrátové nabíjení (Qi)
- Zvýšená odolnost: IP57
- Asistent: Podpora hlasového asistenta (Bixby, Google Assistant, Siri)
- Barvy: Šedá, bílá
Technické parametry Samsung Galaxy Buds3 Pro:
- Typ: Špunty
- Měnič: 2pásmový
- Aktivní potlačení hluku (ANC): Pokročilé ANC s několika režimy
- Bluetooth: Bluetooth 5.4
- Kodeky: SBC, SSC, AAC a SSC UHQ (pouze Samsung S23 a novější)
- Výdrž baterie: 7,5 h /30 h bez ANC a 6,5 h/26 h s ANC
- Nabíjení: USB-C, bezdrátové nabíjení (Qi)
- Zvýšená odolnost: IP57
- Barvy: Šedá, bílá
Domů »
Komentáře