Zdroj: Hifimanie
Domů »
Produkty Nothing lidi jednoduše baví a na druhé straně nebaví. Mám skoro pocit, že není nic mezi. Nutno uznat, že se svými sluchátky (i telefony) ale díru do světa společnost udělala. Charismatický Carl Pei a lidé kolem něj ví, jak na poměry relativně malé společnosti udělat okolo produktů show. Kdybych se měl zamyslet, co společnosti v nabídce sluchátek ještě chybí, bezesporu to budou sluchátka přes hlavu a otevřená sluchátka, která jsou stále větším trendem. Bose, Sony, Xiaomi a třeba Huawei už do tohoto rozjetého vlaku naskočili. Nothing nyní také. S právě představeným modelem Nothing Ear Open. Štěstí se na mě usmálo v tom, že sluchátka mohu testovat již několik dní, ačkoliv se představení dočkala právě teď. A jaký byl čas strávený s tímto modelem? To se vám pokusím popsat v následujících odstavcích.
Nothing Ear Open – prodejní balení a design
V balení toho příliš moc nečekejte. Bílou krabičku opět zdobí blízký záběr na zakoupený produkt, v tomto případě tedy sluchátka Nothing Ear Open. I tentokrát prodejní balení jen tak znovu nezavřete, papírový obal totiž musíte na straně roztrhnout. Uvnitř se pak žádné hody nekonají, ale proč by taky měly. V balení jsou sluchátka samotná v nabíjecím pouzdře, krátký USB-C – USB-C kabel a ouřady požadované papírové materiály, které stejně nikdo nečte.
Nabíjecí pouzdro jako tatranka, sluchátka jak třešně
Nabíjecí pouzdro mě na první dobrou překvapilo svou velikostí. V pátek se mi dostaly do rukou Apple AirPods 4 (ANC), které mě zaujaly neskutečnou kompaktností pouzdra. Nothing Ear Open mají nabíjecí pouzdro téměř o velikosti tatranky. Rozměry pouzdra se vyšplhaly na 125,9 x 44 x 19 mm. A to je celkem dost. Může za to však konstrukce sluchátek. K těm se dostanu o chvíli později. Nabíjecí pouzdro má už pro společnost tradiční průhledné horní víko, takže si sluchátka hned po vybalení můžete prohlížet v celé jejich kráse. Zbytek pouzdra je v bílé barvě. Zadní strana nabídne USB-C konektor pro nabíjení. Pant působí bytelně a samovolné otevření jen tak nehrozí. Po otevření víka vás informuje dioda o stavu nabití sluchátek. Pod touto diodou je tlačítko, které slouží pro spárování sluchátek se zařízením. Pak už jsou zde jen sluchátka, která pomocí magnetů v pouzdře drží taktéž dobře.
Nothin Ear Open jsou otevřená sluchátka. V tomto případě však výrobce nešel cestou náušnic (Huawei) ani cestou amerických koblihů (Sony). Sluchátka mají silikonový háček za uši – troufnu si říct s těžítkem na konci. Uvnitř silikonu se pak nachází 0,7mm flexibilní titanový drát. Stačí tedy obě sluchátka zaháknout za ušní boltec a ona sama sednou do ucha, jak mají. Pokud vás překvapí, že sluchátka nejsou v místě zvukovodu, tak o to právě jde. Máte slyšet své okolí a zároveň přehrávanou hudbu. Tělo sluchátek je opět průhledné a pro které ucho je určené které sluchátko poznáte podle barevného puntíku. Deště a potu se nezaleknou díky certifikaci IP54.
Právě v průlhedné části sluchátek se nachází tlakové senzory pro ovládání sluchátek. Ovládání je pohodlné a po chvíli užívání intuitivní. Zbytek sluchátek je bílý – až na mřížku a těžítka na konci silikonového háčku za ucho. Obojí je v barvě stříbrné. Jedno sluchátko váží 8,9 gramů.
Povedená aplikace Nothing X
Co mě potěšilo, je aplikace, díky které můžete sluchátka poměrně slušně ovládat. Je dostupná pro iOS i Android a výrobce si tak nenechává to své nejlepší jen pro své telefony, které samozřejmě mají Android. Aplikace vás provede snadným procesem propojení sluchátek s telefonem a v rychlosti vás provede ovládáním. Jedno zmáčknutí sluchátka pauzuje a spouští přehrávání skladby, případně přijímá a ukončuje hovor. Dvojité stisknutí pak přeskakuje skladbu, případně odmítá hovor. Trojitý stisk je zde pouze pro návrat na předchozí skladbu. Ještě je zde dlouhý stisk pro ovládání hlasitosti. Pravé sluchátko hlasitost zvyšuje a levé snižuje. To, co popisuji, je ale přednastavené ovládání. Pokud vám nevyhovuje, můžete si jej změnit.
Aplikace mě ale nejvíce potěšila ekvalizérem. Je zde jednoduchá verze pro ty, co se bojí hrátek s táhly, kde snadno přidáte basy nebo výšky. V tom pokročilém už si vyhrajete mnohem více. Navíc si můžete uložit hned několik svých profilů. Pro každý poslechový scénář se hodí přeci jen něco jiného. Sluchátka nabízí funkci připojení ke dvěma zařízením. Správa taktéž probíhá v aplikaci. Nechybí zde režim nízké latence vhodný pro hráče a vyhledávání sluchátek, kdy je možné do sluchátek přehrát zvuk a hledat je po sluchu.
Se snadným párováním pomohou také Google Fast Pair a Microsoft Swift Pair.
Do určité hlasitosti basují, od určité hlasitosti zkreslují
Prvně se podívejme na to, čím sluchátka vlastně hudbu posluchači předávají. Jde o výrobcem navržený titánový 14,2mm měnič. Ten je navíc dle výrobce v patentovém procesu. Podporované kodeky jsou AAC a SBC. A tím vlastně výčet specifikací od výrobce končí. Předem musím zdůraznit, že tato sluchátka ani nejspíše audiofilský zážitek nemají dodávat (a v podstatě ani nemohou). Jde opravdu o sluchátka někam do kanceláře, kde chcete nadále slyšet, jestli vás kolegové nepomlouvají. Případně pokud chcete konverzovat. To je možné, ale pozor, párkrát mě kolegové upozornili, že na ně křičím. Jsem trochu rapl, ale tohle bylo nechtěně. Kromě kancelářských krys ocení sluchátka sportovci. Na kole uslyšíte vše kolem sebe, při běhu také. Umím si poslech představit třeba na jednom z nejlepších sebevražedných nástrojů vůbec – elektrokoloběžce.
Potěšilo mě, že sluchátka jsou pohodlná při delším nošení. Nikde mě natlačila, hák mi nestahoval uší k ramenům a i delší hodiny poslechu tak byly v pohodě. Nakonec, tohle bych ale od sluchátek, která může mít třeba cyklista déle na uších, čekal.
Sluchátko jako takové visí přesně pod dolním ramenem anthelixu, nikoliv u zvukovodu. Tohle výrobce nikde neudává, prošel jsem rychlým kurzem anatomie ušního boltce na Googlu. Právě umístění sluchátka dává jasně najevo, že výrobce kategorii špičkových audiofilských sluchátek tímto modelem penetrovat nechce. Zaujalo mě, že sluchátka hezky basují. Upřímně jsem to nečekal. Jenomže ten nejlepší poměr je v mém případě někde u 50% hlasitosti. Trochu vyšší hlasitost už basy ubírá. Hlasitost nad 70 % pak v mém případě zaručeně znamená, že ztrácím celou řadu detailů a nejen basů. Pravděpodobně už sluchátka budí měnič do takové hlasitosti, že se mu to nelíbí a trochu trpí. A spolu s ním trpí posluchač. Pokud vás sluchátka zaujala a teď se obáváte koupě, tak nebojte. Sluchátka hrají vzhledem ke své konstrukci hezky a nakonec, když je kupujete, abyste slyšeli své okolí, určitě nechcete voljum ohulit na 100 %.
Špičkový poslech hledejte jinde, Nothing Ear Open dělají soundtrack k běžnému dni
Chvíli jsem přemýšlel, jestli v tomto případě čtenáře trápit delším čtením o poslechové části. Ale nakonec ji sem vkládám. Byť tak dlouhá nebude. Prvně si pojďme popsat Big Tv od anglánů White Lies. Ta je zajímavá právě basovou složkou, o kterou se stará baskytarista Charles Cave. A jeho um si se sluchátky posluchač dokáže užít. Bez zkušenosti bych čekal, že to nepůjde. Ale jde to. Jenom pozor na tu hlasitost. Když se posnažíte, Charles odejde ze scény a nechá tam jen bicí Jacka Lawrence-Browna, kytaru a hlas Harryho McVeigha a nějaké to elektro. Do 50% hlasitosti však jsou na scéně všichni. Hrají tak trochu odjinud a o nějakém velkém prostoru nemůže být řeč. Ale jsou zde a vlastně ani jedna složka posluchače neurazí.
Když sluchátka dokáží celkem basovat, musel jsem vyzkoušet i nějaký ten funk. Čeští J.A.R. se skladbou Už mizí pryč je… Hanka taky nedělají sluchátkům úplně problém. Vše je na svém místě, basová složka dokonce trochu výraznější. Ale jinak zde posluchač najde opět každou složku, byť trochu v pozadí mizí dechy. Problém nastává opět ve vyšší hlasitosti. Prostorovost téhle na nástroje i zpěváky bohaté skladbě taktéž chybí. Na druhou stranu, při každém poslechu jsem měl pocit, že umělci zde nejsou, abych si je užil a nesoustředil se na nic jiného. Naopak. S Nothing Ear Open jsou zde proto, aby mi vytvořili hezký soundtrack k jakékoliv činnosti během dne. A tenhle scénář funguje. I když jsem se všem poslouchaným posléze revanšoval a poslechl si jejich skladby i v magnetoplanárech Sendy Audio Aiva (recenze bude!).
Výdrž baterie, volání a ChatGPT
Výdrž baterie se vyšplhala na 8 hodin na jedno nabití v případě sluchátek. S pouzdrem se dostanete až na 30 hodin. Bavíme se velmi pravděpodobně o hlasitosti okolo 50 % a v takovémto případě výdrž potvrzuje i naše testování. Samozřejmě výdrži pomáhá fakt, že sluchátka nemají ANC. Nabíjení je taktéž rychlé. Během deseti minut v nabíječce získáte 2 hodiny poslechu.
Výrobce do sluchátek zabudoval tehnologii Clear Voice Technology, která slibuje skvělou srozumitelnost mluveného slova i v těch nejnáročnějších prostředích. Tomu všemu napomáhá umělá inteligence. Protější strana si na kvalitu mnou mluveného slova nijak nestěžovala a sám jsem slyšel volající osoby zřetelně i v rušnějších ulicích města.
Zajímavá je také integrace ChatGPT. S umělou inteligencí si Nothing pohrává už nějakou chvilku. Nyní slibuje integraci ChatGPT do sluchátek. Uživatelé tak mohou získávat informace z umělé inteligence v reálném čase přímo do uší. Funkci zapnete přostřednictvím aplikace Nothing X.
Závěr – sportujete a máte rádi Nothing? Nothing Ear Open jsou pro vás
Když jsem sluchátka obdržel, vlastně jsem ani mnoho nečekal. Dvě třešínky, které si posluchač pověsí za uši a tým to pre mňa hasne. Jenomže Nothin Ear Open své kouzlo mají. A k tomu hrají. Zaslepené uši při sportu jsou velmi nebezpečným hazardem se zdravím i životem. A doporučoval bych hlavně ve frekventovaných místech alespoň transparentní režim, případně úplně jiná tomu určená sluchátka. Své fajn špunty, které vás odpojí od reálného světa, můžete využít kdykoliv jindy. Nothing navíc s těmito sluchátky patří k těm levnějším otevřeným kouskům. Překvapivý vzhledem ke konstrukci je bas, případně to, že posluchač nepřijde o moc detailů při poslechu ve střední hlasitosti. Na tu plnou už je to horší. Jenomže na tu plnou bude posouchat málokdo. Prostor sluchátka také nevykreslí, jenomže při poslechu s těmito sluchátky se máte věnovat reálnému prostoru okolo vás, tak ani to nemůžu považovat za úplnou chybu.
Shrnu to tedy jednoduše. Sportujete? Líbí se vám Nothing? Carl Pei a jeho holky a kluci pro vás namíchali zajímavý koktejl v podobě Nothing Ear Open. Sluchátka pořídíte za cenu 3 999 Kč u většiny tuzemských prodejců od 7. října. Předobjednávat můžete na stránkách výrobce Nothing.tech. Za zapůjčení děkujeme společnosti Nothing.
Klady
- Zajímavý design v duchu společnosti
- Sluchátkům nechybí ani vzhledem ke konstrukci basy
- Příjemná a vizuálně povedená aplikace
- Pohodlné nošení i po delší dobu
Zápory
- U vyšší hlasitosti ztráta detailů
- Velmi specifické využití
- Velké nabíjecí pouzdro
Technické specifikace Nothing Ear Open
- Typ sluchátek: Otevřené pecky
- Rozměry: nabíjecí pouzdro – 125,9 x 44 x 19 mm; sluchátko 51,3 x 41.4 x 14,3 mm
- Váha: nabíjecí pouzdro – 62.4 g, sluchátko 8,1 g
- Měnič: 14,2mm
- Aktivní potlačení hluku (ANC): Ne
- Bluetooth: 5.3
- Kodeky: AAC, SBC
- Výdrž baterie: 8 hodin sluchátka/30 hodin s nabíjecím pouzdrem
- Zvýšená odolnost: IP54
- Barvy: Bílá
Domů »
Komentáře