reklama
WITHINGS-Banner-300x300x

RECENZE: FiiO SP3 BT – skvělý zvuk pro pracovní stůl

RECENZE: FiiO SP3 BT – skvělý zvuk pro pracovní stůl
2024-09-25T08:34:19+02:00
• 25. 9. 2024

FiiO SP3 BT, zdroj: hifimanie.cz

FiiO SP3 BT jsou dalším výpadem značky mimo pole přenosného audia. A rovnou můžeme říct, že velmi povedeným. S radostí totiž vidíme, že si FiiO se skvelou pověstí z oblasti sluchátkového Hi-Fi nechtělo poškodit jméno a tak se nepustilo do žádných divočin se zbytečně zdůrazněnými basy a nacinkanými výškami ani v oblasti kompaktních reprosoustav. Je tu naprosto evidentní snaha o zábavný, ale zároveň střízlivý a věrný projev. Vzhledem k tomu, že FiiO SP3 BT jsou prakticky FiiO SP3 s lepší konektivitou, můžeme předpokládat, že se zvukový výkon příliš nezměnil a tak si dnes můžete počíst, i pokud se vám za bezdrátové schopnosti a integrovaný D/A převodník nechce připlácet. Tak jako tak vás reprosoustavy svým výkonem příjemně překvapí. Pojďme se na ně podívat!

Obsah balení FiiO SP3 BT řeší konektivitu stylově

Prodejní balení uživatele potěší svou úhledností a důsledností. Vše má jasně dané místo a reprosoustavy i veškeré příslušenství jsou bezpečně uložené v pěkném legu z oddělených krabiček. V nich naleznete mimo jiné i dvě varianty gumových podložek, které zajistí požadované naklopení reprosoustav na pracovním stole. Samozřejmě nechybí ani napájecí zdroj, pěkně opletený kabel s 8pólovými DIN konektory pro propojení reprosoustav a ani krásně zpracovaný opletený 3,5mm Jack-cinch kabel. Ten navíc využijete hned dvojím způsobem. Díky 3,5mm vstupu reprosoustav totiž zajistí připojení i ke zdrojům s RCA výstupem. Snadno tak s jeho pomocí kromě notebooku připojíte třeba i gramofonní předzesilovač. Lepší ale samozřejmě bude, sehnat si klasický RCA-RCA kabel.

FiiO SP3 BT (3) 5541x3118x

V důkladném balení najdete krásně zpracovanou kabeláž i rovné a naklopené gumové podstavy, zdroj: hifimanie.cz

Konektivita je celkově na solidní úrovni. Kromě již zmíněných analogových vstupů RCA a 3,5mm nabízí i bohaté portfolio digitálních vstupů. Nechybí USB-C, optický vstup, ani klasický metalický koaxiální vstup. S jejich pomocí nabídne interní DAC dekódování 44,1kHz, 48kHz a 96kHz zvuku s až 32bit hloubkou. Bezdrátový přenos zajišťuje Bluetooth 5.0 a čip Qualcomm Qualcomm QCC5124 s podporou kodeků LDAC, aptX Adaptive a samozřejmě i AAC a SBC. Reprosoustavy tak bez problémů propojíte prakticky s čímkoli.  Problém jim nebude činit televizor, počítač, notebook, tablet, mobilní telefon a dokonce ani klasické analogové zdroje. K dokonalosti tak chybí snad jen HDMI a streaming, které umí třeba Argon Forte A4 MK2 (Wi-Fi), ale ty jsou dražší a navíc jim schází některé trumfy, kterými nám FiiO SP3 BT učarovaly.

Design a zpracování

Mezi ty hlavní patří nepochybně zpracování a velikost reprosoustav. S rozměry 163 x 120 x 132 mm totiž padnou na pracovní stůl bez jakýchkoli obtíží. I když tvarosloví FiiO SP3 BT neusí oslovit každého, jsem si jistý, že jejich provedení ano. Ačkoli mohou na první pohled působit plastově, opak je pravdou. Litý hliníkový korpus sice nedosahuje hmotnosti mých stařičkých Pioneer CS-X3, ale i tak dá při prvním kontaktu jasně najevo, že MDF se může jít zahrabat. Tady je tuhost na úplně jiné úrovni. Je tak poměrně zřejmé, že i díky ní dokážou reprosoustavy ze srandovního 90mm měniče dostat bez potíží 65 Hz. Sympatickým detailem je i kovová kricí mřížka 25mm výškového měniče. Ta chrání citlivou hedvábnou kopulku před nenechavými prsty juniorů a navíc evidentně zlepšuje dispersi vysokých frekvencí v poslechovém poli. Reprosoustavy tak nejsou citlivé na natočení a nabídnou solidně prostorový vjem i při zcela přímém ustavení.

FiiO SP3 BT (7) 4284x4284x

Kovové provedení se nám líbí i v kontextu japonské klasiky, zdroj: hifimanie.cz

Milovníky světýlek potěší, že výrobce na spodní stranu reprosoustav umístil plastový světelný difusor s kruhovým RGB podsvětlením. Místo jediné diody na aktivní pravé reprosoustavě tak SP3 BT komunikují aktuální vstupy, nebo kodeky elegantním podsvícením obou. Osvětlení lze navíc měnit barvy a lze i nastavit, zda má být statické, nebo pulzovat. Tady si lze skutečně vyhrát. No a pokud dáváte přednost decentnější prezenci, není problém podsvícení ani úplně vypnout. Reprosoustavy mají pro tento účel samostatné tlačítko. Tomu pak sekundují ještě tlačítko napájení, tlačíko pro přepínání vstupů a  páčkový volič polohy reprosoustav. Výrobce totiž myslel i na to, že občas nemusí být vhodná zásuvka na pravé straně, nebo že uživatel levák ocení ovládání v levo. Uspořádání kanálů tak lze velmi snadno přehodit.

IMG 6020 3023x3024x IMG 5433 EDIT 3024x3024x
Podsvícení umí i dynamické RGB efekty a lze ho i vypnout tlačítkem na zadní straně, zdroj: hifimanie.cz

Ovládání a aplikace

A teď se dostáváme k první drobné výtce. Na zadní straně se totiž kromě praktické a bezvadně fungující basové korekce nachází i volič hlasitosti. Z poměrně časté činosti se tak může stát trochu otravná akrobacie. Obzvlášť tedy, pokud máte reprosoustavy dál od sebe. Dá se na to zvyknout a rozumíme, že jiné řešení by byla konstrukční i estetická komplikace, ale stejně si nemůžeme pomoct. Tohle prostě není komfortní.

FiiO SP3 BT (2) 3711x2786x

Ovládání hlasitosti vzadu není ideální, ale regulace basu, přepínání L/R a konektivita nás těší , zdroj: hifimanie.cz

Co ovšem zcela komfortní je, je obslužná aplikace FiiO Control, která je dostupná pro iOS i Android. Naprosto bez potíží zajistí aktualizace software, přepínání vstupů, ovládání osvětlení i nastavení vestavěného ekvalizéru a volbu preferovaných BT kodeků. Sympatický detail je i to, že dokáže přepnout reprosoustavy do úsporného režimu. Kdyby obsáhla i práci s hlasitostí, prakticky by nahradila roli absentujícího dálkového ovládání. Výrobce ale reprosoustavy vidí nejspíš především u počítače, kde vám chybět nebude. A při připojení přes bluetooth využijete ovládání hlasitosti přímo v systému telefonu. Z praktických vlastnosti pak nesmím opomenout automatické uspávání reprosoustav ve chvílích, kdy nemají signál na žádném ze vstupů. V poslední době jsem se setkal s reprosoustavami a sluchátkovými zesilovači, které to neumí a musím říct, že mi funkce hodně chyběla.

FiiO Control (6) 1290x2796x FiiO Control (4) 1290x2796x FiiO Control (3) 1290x2796x FiiO Control (2) 1290x2796x FiiO Control (1) 1290x2796x
Aplikace nabízí ekvalizér, aktualizace software, manuál, ovládání podsvícení a dokonce i nastavení preferovaných BT kodeků, zdroj: hifimanie.cz

Překvapivě skvělý projev FiiO SP3 BT

Pojďme se ale podívat na to hlavní a totiž zvukový projev reprosoustav FiiO SP3 BT. Ty totiž přináší překvapivě vyváženou reprodukci s množstvím detailů. Náš prvotní strach z charakteristiky do V byl tedy zbytečný. Liché by ale byly i obavy z aneického basu. To, co se konstruktérům FiiO podařílo vytáhnout z 90mm basáčku mi vyrazilo dech. Každopádně je ale už teď nutné říct, že k odhalení jejich plného potenciálu budete muset zapomenout na Bluetooth a připojit je skrze fyzické vstupy. Dokáží totiž mnohem víc, než dovolí bezdrátové připojení. A pokud reprosoustavy budete používat na pracovním stole, doporučíme i nasazení přibalené podložky se 7° náklonem. V našem případě to výrazně zlepšilo prezentaci prostoru nahrávky.

Vzdušné výšky se solidním náznakem prostoru

Právě prostorovost je první, čím nás reprosoustavy potěšily. Aktivky krásně vykreslily stereofonní scénu a nebály se jít i trochu do hloubky. Orientaci neztratíte ani v Diamonds on the Soles of Her Shoes Paula Simona. Scéna se netáhne extrémně do hloubky, ale přesto s naprostou samozřejmostí uslyšíte basový doprovod za překrásně čistě vykresleným hlavním vokálem i přehlednými sbory. Jen u těch žesťových sekcí si budete říkat, jestli to zvukař trochu nepřehnal s panningem.

FiiO SP3 BT (6) 4032x3024x

Kovová ochrana výškového měniče přispívá i k vykreslení prostoru, zdroj: hifimanie.cz

Výraznější práci s detailem nám reprosoustavy předvedly třeba při poslechu Stinga a jeho Fragile. Éterický projev kytary v popředí předává nejen jednotlivé tóny, ale i detaily techniky prstů, Stingův hlas zní krásně oddělený od zbytku scény a na pozadí jemně tepou perkuse. Vše přitom halí snová atmosféra příjemného dozvuku.

Krásné vokály a prokreslené středy s výhradou

Reprosoustavy zvládají naprosto úžasně i střední pásmo. Pokud tedy zvolíte tu správnou hudbu. Ale k tomu se dostaneme. Když si pustíte Liberty od Anette Askvik, naskočí vám husí kůže. Jemné klavírní pasáže i nezaměnitelný projev zpěvačky reprosoustavy přednesou s přirozeností, kterou v téhle kategorii rozhodně neočekáváte. Stačí zavřít oči a budete si myslet, že hraje výrazně dražší systém.

Krásně zní i mužské vokály a jsem si jistý, že když na reprosoustavách pustíte dívce Ain’t No Sunshine Billa Witherse, vykvete jí úsměv na tváři. A teltelit se bude i zárodek audiofila. Všechno pěkně odsýpá a středy mají pěknou definici i ohraničení. Trochu složitější to ale je, když po reprosoustavách budete chtít, aby zároveň ukočírovaly i výraznější svižné basy.

Pokud je požádáte o šílenost typu Igorrrova Opus Brain a drze vyšroubujete hlasitost do vyšších sfér, tak si všimnete, že při nástupu hutnějšího basu jinak skvěle přehledné a prokresledné středy ztratí na detailu. To je ale vcelku pochopitelná daň dvoupásmové konstrukce s miniaturním wooferem. Ten přitom předvádí neskutečné věci.

Šokující prezence basu s možností doladění

Pokud do reprosoustav pošlete Bad guy od Billie Eilish, nebudete pravděpodobně věřit vlastním uším. A to obzvlášť v případě, že necháte regulaci basů na úrovni -0 dB. Měkký bas má důrazný bas FiiO SP3 Bt vysloveně sluší. A to nejlepší je, že ho v případě potřeby můžete i trochu zkrotit. Jeho posílení v důsledku umístění reprosoustav u zdi se tak nemusíte obávat.

IMG 6022 3024x3024x

V kontextu 6,3mm jack konektoru vynikne, jak je tenhle překvapivě výkonný měnič maličký, zdroj: hifimanie.cz

Když pak dojde na elektroniku, překvapí reprosoustavy i fanoušky taneční hudby. Skuteční bassheadi budou muset hledat jinde. Běžné posluchače ale FiiO SP3 BT ale zřejmě uspokojí. Limit na pomezí 50 a 60 Hz totiž překvapivě není zcela diskriminující ani v těchto. Pustíte si Strobe od deadmau5 a okamžitě dostanete chuť vyrazit na párty. Rytmika i punch je tu dostatečný pro většinu taneční muziky. Když ale zkusíte Turn Down for What od DJ Snake a Lil Jon, reprosoustavy zase vypnete a půjdete se oblékat. Tady už se limity ukáží v jasném světle. Ten hluboký podmaz skladbě prostě opravdu chybí. No co, tak vyrazíte do klubu, který vám beztak dá bas, jaký nezvládnou ani velké sloupy. Škoda jen, že výrobce nenabídl výstup pro subwoofer.

Závěr

K reprosoustavám FiiO SP3 BT jsem přistupoval se slušnou dávkou skepse. A z počátku se zdálo, že jsem se nepletl. Po rozehrání se ale ukázalo, že jsem byl opravdu daleko od pravdy. Tyhle bedýnky s zvládnou uspokojit i leckterého náročnějšího posluchače. Mají dodstatek síly, hrají překvapivě vyrovnaně a navzdory své velikosti za to umí i pořádně vzít. Vytknout jim tak můžeme prakticky jen ovládání hlasitosti na zadní straně. Někomu bude možná chybět ještě sluchátkový výstup. To je ale opravdu vše.

Nejlépe jim bude s přehlednou muzikou, popem a vokálními party. Neztratí se ale ani při rockové muzice, ani při reprodukci tanečních rytmů. Z takhle malých bedýnek prostě nelze vymáčknout a pokud ano, tak určitě ne za 9 990 Kč, za které jsou dostupné v obchodě Headphones.cz. Když se navíc rozhodnete oželet technologii Bluetooth a digitální vstupy, můžete za pouhých  8 490 Kč získat verzi se dvěma analogovými vstupy.  Zvuk bude stejně skvělý, ale i když bezdrát bychom klidně vynechali, USB by nám na pracovním stole hodně chybělo..

Tak jako tak si FiiO SP3 BT vysloužily zařazení mezi Tipy naší redakce jako skvělé kompaktní reprosoustavy k počítači. S přihlédnutím k rozměru jsou jejich výkony opravdu dechberoucí.

Klady:

  • Velmi příjemná cena
  • Tuhý litý hliníkový korpus
  • Skvělá konektivita
  • Šokující poměr velikosti a výkonu

Zápory:

  • Regulace hlasitosti na zadní straně
  • Střední pásmo může být občas příliš výrazné bez úpravy ekvalizéru

Specifikace

  • Výstupní výkon: 2 x 30 Watt + 2 x 10 Watt
  • Výškový reproduktor: 1palcový hedvábný výškový reproduktor
  • Středobasový reproduktor: 3,5palcový karbonový středobasový reproduktor
  • Frekvenční rozsah: 65Hz – 20kHz
  • Bluetooth: 5.0 (SBC, AAC, aptX, aptX LL, aptX HD, aptX Adaptive, LDAC)
  • Připojení: 1x stereo RCA, 1x 3,5mm Aux, 1x koaxiální, 1x optický, 1x USB-C
  • Rozměry (VxŠxH): 163 x 120 x 132 mm
  • Hmotnost: 1,95kg (hlavní), 1,66kg (vedlejší)
  • Záruka: 2 roky
  • Obsah balení: Reproduktory SP3 BT, napájecí adaptér, AC napájecí kabel, RCA na 3,5mm audio kabel, reproduktorový kabel, gumová základna (2 páry, 0º a 7º), návod k použití

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

PanzerGlass Xiaomi
PanzerGlass Xiaomi

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim