Marantz Horizon a Grand Horizon, zdroj: marantz.com
Domů »
Reprosoustavy Marantz Horizon překvapily nejspíš spoustu fanoušky značky i celou hi-fi komunitu. Že se výrobce špičkových zesilovačů, jako je třeba nekompromisní Marantz Model 10, pustí do lifestylových reprosoustav čekal asi málokdo. Výrobce, jehož kořeny sahají až do roku 1953, se toho ale vůbec nebojí.
Na obou novinkách se prý podílel i hlavní inženýr společnosti Yoshinori Ogata. Nepřekvapí tak, že kromě možnosti naladit si zvuk podle vlastního vkusu nabídnou i režim Sound Master, který mistr vyladil osobně tak, aby odpovídal legendárnímu projevu společnosti. Toho reprosoustavy Marantz Horizon a Grand Horizon docilují pomocí moderních výkonových stupňů a poměrně neobvyklého uspořádání měničů.
I když se technika novinek ukrývá v elegantním all-in one balení, zaujme specifikacemi, které slibují frekvenční rozsah s tolerancí ±3 dB v rozsahu 28 Hz – 20 kHz pro větší Grand Horizon a 30 Hz – 20 kHz u menšího Marantz Horizon. Vysoké jsou i hodnoty maximálního akustického tlaku. Moderní měniče s neodymovými magnety a GaN FET zesilovače evidentně umí zázraky.
Reprosoustavy Marantz Horizon slibují špičkový zvuk
Modely Horizon a Grand Horizon přinášejí pokročilé zvukové technologie, které zřejmě stojí za rozhodnutím společnosti opustit zaběhlé vody. Jejich základem jsou výkonné zesilovače Marantz Rise, využívající GaN FET technologii. Ta zajišťuje rychlou odezvu a extrémní efektivitu, což se odráží v celkové dynamice a detailnosti zvuku. Horizon disponuje zesilovačem o výkonu 310 W, zatímco Grand Horizon přidává dalších 60 W na celkových 370 W. Vcelku snadno tak nejspíš vyplní hutným přednesem prakticky jakoukoli místnost.
Středové a výškové měniče obklopují basový měnič pro všesměrový zvuk, zdroj: marantz.com
U modelu Horizon se o basy stará basový měnič s průměrem 165 mm, který doplňují dvě 25mm hedvábné kaloty a tři 50mm měniče pro střední frekvence. Grand Horizon, navržený pro ještě větší prostory, využívá 200mm basák, tři 25mm výškové měniče a čtyři měniče o průměru 76 mm, které obstarávají střední pásmo. Zvuk by tak měl být překvapivě bohatý. Díky rozprostření výškových a středových měničů po obvodu přitom budou reprosoustavy hrát do všech směrů.
Posluchači zvuk v případě zájmu doladí pomocí digitálního procesoru Marantz Mirage DSP. Ten umožňuje nastavit různé akustické režimy přes aplikaci HEOS. Nabídne možnost práce s prostorovostí zvuku, jeho jasností, nebo naopak hřejivostí. Nechybí ani režim Sound Master, navržený tak, aby zvuk odpovídal vizím hlavního inženýra Marantz, Yoshinori Ogaty. My se ale trochu domníváme, že ani od něj se nedočkáme krásné stereofonní scény, kterou si se zesilovači Marantz a jejich častými parťáky od Bowers & Wilkins většinou spojujeme. Třeba nás ale výrobce překvapí.
Kompaktní elegantní sféroid s ekologickými materiály
Příjemné je, že estetika modelů Horizon a Grand Horizon se inspiruje tradičními prvky starších produktů. Dočkáme se tak i parafráze na ikonický kruhový Marantz porthole, který v případě zesilovačů komunikuje nastavení hlasitosti a další informace. Tady jeji zastoupí kruhový indikátor zesílení. Veškerou techniku se přitom výrobci podařilo vměstnat do kompaktního zploštělého sféroidního těla, které je potažené ekologickou tkaninou Radiance 360° Ecofiber. Tu Maranz nechává vyrábět z recyklovaných plastů vylovených z oceánu. Tím nejen omezuje vznik nového odpadu, ale také přispívá k eliminaci toho stávajícího.
Model Horizon má rozměry 364 x 210 x 387,5 mm a větší Grand Horizon měří 493 x 255 x 529,2 mm. Zákazníci si tak snadno vyberou, zda dají přednost menší variantě, která se uplatní třeba i na polici, nebo sáhnou po rozměrnější reprosoustavě, která se jim odmění výraznější vizuální prezencí a především šokujícím basem. Marantz totiž tvrdí, že pokud budeme jeho výkon měřit s vyšší tolerancí ±10 dB, můžeme počítat dokonce s frekvencemi okolo 18 Hz. To je něco, na co si i velké sloupy často musí přivolat na pomoc subwoofer. Energie tak bude bez pochyb dostatek pro hudbu i film.
Obě reprosoustavy jsou dostupné v barvách Midnight Sky, Moon Ray a Marantz Champagne, které doplňují ladící podstavce z přírodního mramoru. Pro uživatele, kteří preferují volnější umístění v prostoru, nabízí Marantz navíc také volitelný stojan s třemi nohami z amerického ořechu a nechybí ani nástěnný držák. .
Marantz Horizon se neomezují na streaming
Reproduktory podporují širokou škálu připojení, včetně bezdrátových standardů jako AirPlay 2 a Bluetooth. Zdá se ale, že podpora Google Cast bohužel chybí. Vzhledem k podpoře systému HEOS ale streaming ze služeb jako je Spotify, Tidal a Amazon Music nebude problém ani na Androidu.
Velkou radost nám dělá přítomnost HDMI eARC. Reprosoustava tak bez potíží zastane i zvukovou podporu televizorů. Ve výčtu nechybí ani optický digitální vstup TOSLINK a jeden pár analogových RCA konektorů. Na holičkách tak nenechávají reprosoustavy Marantz Horizon ani příznivce analogu. Mrzí nás tedy jen to, že reprosoustavy nejspíše nepůjde propojit do stereofonního páru. To si společnost vcelku pochopitelně nechává pro klasické systémy.
Ceny, dostupnost a odhad pro český trh
Reprosooustavy Marantz Horizon budou dostupné od 14. ledna 2025 za cenu 3 500 USD, tedy přibližně 85 000 Kč. Za větší model Grand Horizon pak zákazníci zaplatí 5 500 USD, což odpovídá asi 133 000 Kč.
Zájemci o o originální stojan z amerického ořešáku si pak budou muset připravit dalších 700 USD, (asi 17 000 Kč).
Více informací o novinkách naleznete na stránkách výrobce.
Domů »
Komentáře