reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

RECENZE: Avantone Pro Planar the II Red – pohlcující radost

RECENZE: Avantone Pro Planar the II Red – pohlcující radost
2024-10-21T10:54:39+02:00
• 17. 10. 2024

Avantone Pro Planar the II, zdroj: hifimanie.cz

Avantone Pro Planar the II Red jsou z trochu jiného těsta, než na které jsme ve sféře hi-fi zvyklí. Konstrukce a design amerických sluchátek dávají okamžitě najevo, že líbivý vzhled byl až na druhé koleji. Výrobce nahrávací a studiové techniky pochopitelně zajímá hlavně skvělý výkon, pohodlí, odolnost a v neposlední řadě také cena. Po našem několikatýdenním testování musíme rovnou říct, že ani v jedné oblasti nezaváhal. Jak si stojí zajímavá sluchátka od Avantone Pro z pohledu běžného posluchače?

Stojí si skvěle! Se sluchátky Avantone Pro Planar the II Red se budu loučit jen velice nerad. Společnost DISK, která nám je zapůjčila, si za ně žádá 11 690 Kč. A to není s ohledem k našim zjištěním vůbec špatné, naopak. Ale pozor! S ohledem na 32ohm impedanci, je sice rozhýbe i lepší notebook, ale lepší bude alespoň mobilní sluchátkový zesilovač typu námi recenzovaného Aune Yuki. To, co sluchátka skutečně dokážou se ovšem dozvíte teprve se slušným stolním zesilovačem. A že toho umí dost.

S Avantone Pro Planar dostanete vše co je třeba

Obsah balení není nijak přebujelý, ale rozhodně nás potěšil. Žádné zbytečné letáky, ani leštící hadříky tu nenajdete. Zároveň ale nic nechybí. Kromě 2m kabelu s 3,5mm konektorem Jack na obou koncích jsme dostali i redukci na 6,3mm Jack a přepravní tašku. Ta podtrhuje praktické zaměření sluchátek, stejně jako vcelku robustní zakončení přívodního kabelu. Prodejce se přitom chlubí jejím ekologickým provedením.

Obsah balení Pro Planar the II 1920x1440x

V balení najdete sluchátka, redukce i transportní tašku, zdroj: hifimanie.cz

Pokud to znamená, že ji nikdy nebudete muset vyměnit a nenapadne vás sluchátka pro přenášení strkat do igelitky, pak naprosto souhlasíme. Taška z velmi pevné a příjemné bavlny vám nejen pro cestu do studia poskytne dostatek prostoru pro sluchátka, pasek na suchý zip, do kterého si chytíte úhledně smotaný kabel i kapsičku se zipem na příslušenství. Praktická je také solidní délka uší tašky, která bez potíží hodíte přes rameno.

Možná se budete divit, proč jako vždy nepláčeme nad absencí kabelu s 4,4mm Pentaconem. Inu ten se v profesionální sféře moc neuchytil. Tady se pro stereo signál nosí Jack, kterému profíci neřeknou jinak než TRS konektor, což přesně popisuje jeho konstrukci (tip, ring, sleeve). Ale konec úvah o konektorech, to nejdůležitější v balení jsou sluchátka.

Zpracování jako tank a svébytný design

Když jsem poprvé viděl Avantone Pro Planar the II, říkal jsem si, že nejsou žádní krasavci. Ale čím je mám déle, tím víc mi jejich design přirůstá k srdci. Když se s nimi teď mám rozloučit, musím je označit možná až za funkcionalistickou parádu. Zřejmě to má na svědomí drze červený lak jejich kovových mušlí, které nesou bohaté šestiúhelníkové děrování. V kombinaci s černým zbytkem sluchátek brnkají na mou punkovou notu.

Avantone Pro Planar the II 2133x1200x

Zpracování jako tank a zdvojený vstup jsou nesmírně praktické, zdroj: hifimanie.cz

Výrobce určitě musíme pochválit za zdvojené připojení. Zdířku pro 3,5mm konektor totži najdete na levé i pravé mušli. Snadno si tak vyberete, kam se vám zrovna hodí kabel píchnout. Já třeba v kanceláři připojuji sluchátka napravo od počítače a doma mám zesilovač položený vlevo od monitoru. Zapojení samozřejmě v obou případech zajistí i správné rozložení sterea. Je to drobnost, ale pokaždé, když jsem ji využil mi vykouzlila úsměv na tváři.

Kovové je také zavěšení mušlí a temenní most, který Avantone evidentně vyrábí ze solidní pružinové oceli. Na něj už navazuje pouze koženková temenní opěrka, která ve svém nitru ukrývá pružinu zajišťující optimální roznesení váhy na hlavě a kabel mezi sluchátky. To vše se podepisuje na dojmu, který získáte, jakmile sluchátka vezmete do ruky. Tady se opravdu není čeho bát, všechno je maximálně poctivé, dostatečně robustní a zároveň elegantně jednoduché. Když ale píšu jednoduché, rozhodně nemyslím prosté.

Avantone Pro Planar the II umí i hýčkat

Geometrie zavěšení si totiž musí poradit s více než 500g hmotností tak, aby byla sluchátka pohodlná i při delším poslechu. A vyrazilo mi dech, jak moc se to povedlo. Naprosto bez potíží bych sluchátka poslouchal i při celodenní práci v kanceláři. Temenní opěrka nechá podstatnou část hmotnosti zmizet a přítlaku je tak akorát. Sluchátka netlačí, ale na rozdíl od prémiových Meze Liric 2 ani nepadají. Prostě tak akorát.

Pro Planar the II opěrka 1080x1080x

Temenní opěrka s hlavovým mostem zajišťují bezproblémové roznesení váhy, zdroj: hifimanie.cz

Pohodlí nabízí i mikrovláknové náušníky, které se  s lícemi mazlí a dýchají. V létě se tak nedostaví přílišné pocení a v zimě budou jako peřinka. V nitru navíc náušníky nesou pěkně viditelné označení L a R, s kterým se v okamžiku nasazení ihned zorientujete.

Značení Pro Planar the II 5712x4284x Avantone Pro Planar the II náušníky 1920x1440x
Náušníky mají čitelné značení a uchycení na suchý zip, zdroj: hifimanie.cz

Jedinou nevýhodou je fakt, že mikrovláknové náušníky netěsní tak, jako ty kožené. A to bude zřejmě i důvod, proč Avantone Pro Planar the II končí s basy na frekvenci 30 Hz. Uživatel je ale v případě zájmu snadno vymění za jiné. Náušníky totiž drží jen suchý zip. Ale nedoporučíme to. Zdůraznění v oblasti subbasu mě není potřeba a zapříčiní ztrátu parádní rychlosti a prokreslený přednes, kterým se Avantone Pro Planar the II mohou pochlubit.

S výkonným zesilovačem přichází blaho

Ony toho sluchátka mají k chlubení mnohem víc. Jen jim musíte zařídit odpovídající podmínky. Se slabým zdrojem se jednoduše dočkáte slabších výsledků. Třeba naše xDuoo TA-03S se sluchátky hrálo krásně, ale evidentně jelo na doraz. Tedy přesněji řečeno, já neměl problém vytočit na doraz jeho potenciometr a i když mi hlasitost stačila a pro běžný poslech jsem občas i ubral, pro drsnější skladby bych si  klidně uměl představit i hutnější příval jeho hřejivého zvuku.

Úplně jiná písnička to byla s FiiO K9, které dokáže do výstupu pustit klidně 2W výkon. Tady jsem potenciometr zastavil na polovině a věděl, že máme ještě bohaté rezervy pro dynamické špičky. Běžné posluchače ale potěší zjištění, že třeba takový Macbook Air M3 má na sluchátkovém výstupu taky slušnou sílu a bez potíží sluchátka utáhne i když tedy samozřejmě ne s tak bohatým detailem. O elektronkové hřejivosti se ani není třeba zmiňovat.

Skvělé vrstvení, detaily a definice nástrojů

Když se sluchátkům dostalo solidního krmení, okamžitě si nás získala svou zábavností. Ne, nemluvím o obřím hutném basovém fundamentu. Mluvím o těch hromadách detailů a krásné kresby, kterými se budete s radostí prohrabávat. Pokud máte za sebou více magnetoplanárů, asi vám to tak nepřijde, ale jestli přecházíte bezdrátových sluchátek, nebo nějakých dostupnějších drátovek, půjde vám z toho hlava kolem. Hlas Nilse Lofgrena i struny jeho kytary v Keith Don’t Go mají opravdu krásně podaný témbr a postřehnete snadno každý dotek hmatníku, přejezd strun i jemné zvonění jejich kovu.

Planar the II měnič 671x725x

Bohaté detaily zajišťuje polyethylenová membrána kmitající v poli neodymových magnetů, zdroj: avantonepro.com

Prostor sice není co do šířky nikterak obrovský, ale preciznost jeho vykreslení nemá chybu. Stačí zavřít oči a Amanda Palmer se před vámi v Coin-Operated Boy zhmotní i s klavírem, za kterým jasně uslyšíte, jak Brian Viglione tepe své minimalistické údery do bicích. Scéna má hloubku i realistické podání nástrojů. A když se pak do scény přidají koláže dalších prvků, rozběhne se vaše pozornost po celém prostoru na lovu groteskních scén. Nejspíš pak podobně jako Amanda už nikdy nebudete chtít svou novou hračku opustit.

Krásné podání hlasů a dynamika

Avantone Pro Planar the II si skutečně zamilujete, pokud máte rádi vyrovnaný věrný projev. Na nic si totiž nehrají a i když mají síly dost, nepředvádí se. Hrají proste to, co je v nahrávce. Není tak divu, že když si pustíte Ain’t No Sunshine Billa Witherse, bude vám nejspíš běhat mráz po zádech. Trochu se domníváme, že v Avantone Pro sluchátkům trochu vokální pásmo pozvedli, ale ono se to tak hezky poslouchá. Pomůže to i při podcastech a audioknihách, ale na to je těchhle sluchátek možná až škoda.

Nenechte se mýlit, projev celkově působí naprosto vyrovnaně. To jen ten extra pocit prezence, kdy si říkáte, že stačí krok a můžete Adele při zpěvu Hello téměř obejmout dává dojem, že si s námi americký výrobce maličko hraje. Je to ale mnohem zábavnější a zajímavější hra, než na jakou jsme zvyklí ze sluchátek jako Sonos Ace, i když ty taky jistě někoho těší. S Avantone Pro Planar the II jde ale o mnohem vyšší hru a to i v případě, když je připojíte ke zmiňovanému Macbooku. I tehdy snadno vyniknou dynamické přechody a jemné detaily Dead Already Thomase Newmana z filmu Americká krása. A vězte, že si skladbu budete chtít pustit hned několikrát, abyste všechno pochytili.

Avantone Pro Planar the II se nebojí ani pořádně zaburácet

Bojíte se, že kámen úrazu přijde na basech? My se, než nám přišel vzorek báli také. Ale kdepak, i tady je všechno v naprostém pořádku. Skoro bychom řekli, že na otevřená magnetoplanární sluchátka s textilními náušníky až neuvěřitelně dobré. Hluboký basový podkres a varhany skladby Mountains od Hanse Zimmera mají tu správnou naléhavost a skutečně posluchače obejmou.

Problém není ani s rychlostí. Podladěné kytary v S E X od Aesthetic Perfection mají tu spravnou průraznost, syntezátory otřásají hlavou a když dojde na brutálně deformovanou koláž refrénu, nezůstanete sedět v klidu. Otočíte voličem hlasitosti doprava a jen kvůli kolegům nebudete křičet s Danielem Gravesem S, E, X. Ohledy jsou na místě. Vaše hlava se sluchátky se totiž tou dobou už dávno promění ve všeobecně vnímatelnou reprosoustavu. Když tam pošlete Igorrra a jeho Houmous, budou vás mít kolegové moc rádi. Já si ale aspoň byl hned jistý, že tyhle sluchátka nerozhází jakkoli svižné basy.

Avantone Pro Planar the II nezklamou ani milovníky taneční muziky. Snadno si poradí i s Blah Blah Blah nizozemského DJe Armina Van Buurena. Basy tepou se skvělým tempem, vokály nezanikají a vše má tu správnou důraznost. K dokonalosti by to chtělo jen trochu temnější vyznění, ke kterému schází ten nejhlubší subbas. Ale v takovém případě se musíte vydat do sféry vyšších cenovek, nebo dynamických sluchátek. Tam ale vyměníte velký pohyb membránou, díky kterému se rozhýbe pořádná masa vzduchu, za rychle reakce a přesnost. To už ale necháme na vás.

Tak se tedy loučíme…

Avantone Pro Planar the II nám dělaly radost poměrně dlouho. A pokaždé dokázaly zaujmout novými detaily i tou správnou porcí dynamiky a energie, Jestli hledáte sluchátka se skutečně audiofilskými kvalitami za dobrou cenu, možná už nemusíte. Podle nás to výměnou za nějaký všeobecně atraktivnější design stojí spíš, než vzhled na úkor zvuku. Možná i proto mi vlastně tenhle tank ukrývající rozměrné 21 mikronů tlusté PET membrány v poli neodymových magnetů přirostl k srdci.

Planar the II barvy 677x528x

Kromě rudé je k mání také krémová a černá varianta, zdroj: avantonepro.com

Netěšil mě tak jen standardní problém otevřené konstrukce – vyzařování zvuku do okolí. Až moc často se mi stávalo, že jsem byl podrážděný, protože mě kolegové donutili vyměnit stolní setup FiiO K9 s Planar the II za uzavřená bezdrátová sluchátka. A takhle rychle po sobě to byla vždy hodně výrazná změna k horšímu.

Výsledkem tedy je, že si tyhle zdánlivě těžkopádné magnetoplanáry kromě kategorie recenze zařadíme také do sekce Tip redakce. Poměr cena/zvukový výkon je tu totiž skvělý.

Za zapůjčení děkujeme společnosti  DISK, u které sluchátka Avantone Pro Planar the II koupíte za cenu 11 690 Kč nejen v červeném provedení, ale také s černým a krémovým lakováním.

Klady

  • Skvělý poměr cena/výkon
  • Krásně prokreslený zvuk a detaily
  • Skutečně pevný kontrolovaný bas
  • V dané kategorii skvělý prostor
  • Solidní a odolná konstrukce

Zápory

  • Industriální vzhled
  • Absence symetrického připojení

Specifikace Avantone Pro Planar the II

  • Mechanická konstrukce: otevřená
  • Typ membrány: planární magnetický
  • Tloušťka membrány: 21 mikronů PET
  • Velikost membrány: 95 x 70 mm
  • Typ magnetů: neodymium N50SH
  • Frekvenční rozsah: 30 Hz – 30 kHz
  • Maximální výkon: 5 W RMS
  • Doporučený minimální příkon: 250 mW
  • Maximální tlak SPL: > 130 dB IEC-318
  • Zkreslení THD: < 0,1% při 100 dB
  • Impedance: 32 Ω (na jeden kanál)
  • Citlivost: 104 dB / 1 mW
  • Hmotnost: 0,35 kg
  • Barva: černá

Obsah balení:

  • Sluchátka Planar the II
  • 2 m přívodní kabel
  • Adaptér 3,5 mm na 6,3 mm
  • Ekologická přepravní taška

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

PanzerGlass Star Lit
PanzerGlass Star Lit

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim