Koss Porta Pro Wireless 2.0, zdroj: Hifimanie
7Domů »
Když jsem dostal možnost otestovat Koss Porta Pro v nejnovější itineraci, moje srdce zajásalo. Tohle byla ta první dražší sluchátka, která jsem si v životě pořídil. Ten splněný sen, který jsem mohl připojit ke svému MP3 přehrávači a posléze „chytrému telefonu“, konkrétně Nokii se Symbianem. A to se bavíme o událostech téměř dvacet let zpět. Zatímco tou dobou mnou lomcovala puberta a v mé hlavě kromě Nirvany, Red Hotů a Pearl Jam byly maximálně tak ještě problémy s akné (a dívkami a matikou a…), někteří pamětníci mohou jít s Koss Porta Pro ještě dál. Nyní totiž tato ikonická sluchátka slaví 40 let. Koss Porta Wireless 2.0 jsou kompletně bez kabelů. Už to není ono, namítáte? Pořád je to ono. Stará láska nerezaví, jak se píše v nadpisu. A v případě Porta Pro to platí do puntíku.
Obsah balení – Koss Porta Pro a nejen ta
Sluchátka dorazí v opravdu malém balení, což jsem nečekal a původně jsem si myslel, že se někde museli při posílám splést. Krabička je v černo-červeném provedení, a kromě vizuálů a základních specifikací se z ní dočtete i základní příběh společnosti Koss.
V balení jsem toho nečekal vzhledem k cenovce příliš. Jenomže tihle vychytralí amíci si na mě přeci jen přišli. V balení je kromě sluchátek totiž sympatické tvrzené pouzdro z koženky. V něm pak jsou složená samotná sluchátka, kdy mi došlo to zásadní – no jo, vždyť šla složit do kapsy, proto tak malá krabička! A to není vše. Výrobce přibalil malý USB-A – USB-C nabíjecí kabel a USB-C kabel s 3,5mm jackem na druhém konci. Sluchátka připojíte přes Bluetooth k chytrému telefonu. Kabelem pak k čemukoliv staršímu. Já s nimi třeba pro správnou dávku nostalgie poslouchal z přenosného kazeťáku FiiO CP13.
Tím už výčet příslušenství končí. Ale uznejte sami, špatné to rozhodně není, ne?
Design – tady se snad nic nezměnilo, nebo?
Design je až na pár drobností stejný, jako u originálu. V tom musím Koss ocenit, designová kontinuita tohoto modelu je dechberoucí. Dočkáte se kombinace kovu a černomodrého plastu. Nechybí ani molitany. Ale když jste přesvědčení, že to funguje, proč vlastně něco měnit? Měniče jsou stejné – v plastovém šasi ukryté transparentní membránky a jsou stále stejně potažené molitanem. Stále mají navíc tradiční nastavitelnou opěrku pro oblast spánků pro lepší pohodlí. Hlavový most pak nově není z jednoho kusu, ale můžete si všimnout jeho rozdělení v samotném středu.
Proč? Nechám vás pár vteřin hádat, zatímco budete zbytečně pročítat tuhle dlouhou větu, která je naprosto o ničem. Přesně tak. Tohle řeší přenos signálu mezi jednotlivými sluchátky, a i díky tomu zde není žádný kabel.
Sluchátka tak lze stále složit do poměrně malého oválu. Mušle zalomíte dovnitř, most k sobě stáhnete téměř na maximum. Levá mušle má háček, pravá očko. A je to.
Hmotnost se zastavila na 163 gramech a rovnou můžu říct, že na hlavě sluchátka skoro vůbec neucítíte, zvlášť, pokud jste zvyklí na dnešní prostorově objemná a gravitačně zatížená Bluetooth sluchátka přes hlavu. Takový Apple s AirPods Max a 385 gramů, to je něco neporovnatelného. Je vlastně kouzelné, že do tak úsporného designu dokázal Koss ukrýt i baterku pro 20 hodin poslechu.
Na pravém náušníku pak naleznete USB-C pro nabíjení, zapínací/párovací tlačítko a další dvě tlačítka. Ta slouží pro ovládání hlasitosti. V případě delšího podržení pro přepínání skladeb dopředu a dozadu. S hovory to chce trochu cviku. Pro přijmutí hovoru podržíte krátce zapínací tlačítko. Pro ukončení hovoru také tak. Tlačítko pro zvýšení hlasitosti pak vypíná/zapíná mikrofon.
A jak jsou na tom nová Koss Porta Pro po technické stránce?
Ani v případě měničů se nic nezměnilo. Se svými 60 Ω, citlivostí 101 dB/mW a rozsahem 15 – 25 000 Hz jsou naprosto věrné originálu. Připojení skrze Bluetooth 5.2 slibuje bezproblémové stabilní komunikaci a výdrž baterie výrobce slibuje přes 20 hodin. To mohu s klidným srdcem potvrdit. Pokud ale chcete hudbu trochu ohulit sobě a také všem cestujícím v autobuse, výdrž o pár hodinek klesne.
Nic to nemění na tom, že v rámci lehkosti a konstrukce je to stále velmi dobrý výsledek. No a taky se nezměnilo nic na tom, že sluchátka jsou otevřená, a to znamená, že hrají poměrně dost i ven. Pojem jako aktivní potlačení hluku (ANC) je v tomto případě něco jako sparťan pro slávistu, a tak jdeme radši dále.
Pojďme tomu mrknout na zoubek po hudební stránce
Ale ještě, než se vrhnu na zvukové soudy, nalijme si čistého vína. Koss Porta Pro vždy basovala jako o závod. Byla to sluchátka, která se dala označit za takový malý přenosný dunihlav. A přesto jsme je milovali.
Pro mě jsou tato sluchátka vzpomínkou na dobu, kdy jsme všichni poslouchali podivné disko skladby těch největší jmen, na která už pamatuje málokdo. Kdy kilo v kapse znamenalo čtyři piva, pětikačku do jukeboxu a dýško pro usměvavou (a někdy taky ne) dámu za výčepem. Kdy sluníčko hřálo více, cukr byl sladší, kocoviny méně bolestivé a sluchátka Koss Porta Pro basovala s naprosto očekávanou jistotou.
Sluníčko možná dnes hřeje méně, cukr už není tak sladký, kocoviny bolí dva dny a ty dámy za barem se pod tíhou životních situací nesmějí vůbec (a někdy trochu jo, byť působí šíleně) a Koss Porta Pro zůstávají jedinou jistotou v našich malicherných životech. Stále příjemně basují.
Catch me like I’m Pokémon
Mě a kolegu naše kolegyně zasvětila do nejnovějšího počinu Die Antwoord. Yolandi se chce nechat chytit jako Pikachu a nějak mi přijde, že Pokémoní období alespoň v mém životě koreluje právě s Koss obdobím. Skladba má celkově hluboké basy, kterých se jihoafrické duo nebojí. Naopak. Ve Foru Karlín naposledy vyhodili jističe. Možná i v celém Karlíně. Nová Koss Porta Pro si se skladbou poradí přesně, jak se dalo čekat. Basy duní do hlavy. Příjemně. Jasně! Ono to tak ale vůbec nemá být! Ale hej, vy puritáni! Tohle jsou Porta Pro, o analytickém zvuku (třeba sluchátek Palma, na která se chystám pro tento web déle, než bych měl) nemůže být řeč.
Navíc Koss umí tak trochu kouzla. Basy se občas slívají v jedno hutné dum. Ale zbytek skladby si užijete také. Jasně, extrémní prostorovost tu ani v rámci otevřené konstrukce není. Jenomže Yolandi se neztratí ouřadovi v divoké elektro složce. A skladba šlape, jak má. To nakonec chceme, ne?
Z nějakého důvodu jsem si v rámci doby, ve které jsem Porty poslouchal, vybavil skladbu Boba Sinclara a Fireballa – What I Want. Člověk si div nechce mezi lidmi poskočit do rytmu. A to zásadně mezi lidmi do rytmu neskáču. Basy šlapou, velmi vysoká až mečivá hlasová složka je zde. Jasně, středy se možná tak trošku schovávají za basy. Ale. Nevadí! Tady mi to vážně nevadí.
Jenomže k té době mi patří i ta Nirvana. Pennyroyal Tea z MTV unplugged byla cesta zpět do depresivní študákovi duše. Posluchač slyší, že si chtějí Porta Pro přidat basy. Ale nemají kde. Kytara je zřetelná a stejně tak nátlak Cobainova hlasu na posluchače a vše funguje vlastně nečekaně čistě a klidně. Trochu horší je to po přepnutí na Polly. Zde se nám přidává basa a v tomhle případě už to trochu zážitek ruší. Ale co. Takhle jsme to poslouchali v době, kdy nám nikdo nesměl kecat do života a prošoupané conversky byly víc než ty nové. A audiofil byl ten, co rozdává bonbony před školou. Právě basy přitom byly tím, co neuměl nikdo kromě Koss Porta Pro.
Závěr – tenhle návrat do mládí za dva a půl háku by měl zkusit každý
Zážitek s Koss Porta Pro byl vlastně jedinečný. Na člověka dýchne tolik nostalgie, jako kdyby dostal možnost sedět ve stodváce vzadu bez pasu, jako když jel s dědou na houby. V každém sluchátka probudí jiné emoce. V někom možná sbírání céček, ve mně vše, co jsem popsal výše. A to je na těchto sluchátkách to nejhezčí. Propojují generace ve svých vzpomínkách na doby minulé. A přesto dokážou být adekvátním adeptem na koupi v době současné. Za 2 500 Kč tu máme Bluetooth sluchátka, ze kterých netrčí kabely, vydrží dvacet hodin a poslech je divoká zábava.
Vynechme ale nostalgii. Sluchátka jsou dobrá koupě i pro dnešní mládež. Chcete dítku pořídit na Ježíška bezdrátová sluchátka a nenechat v tom majlant? Koss Porta Pro jsou tady. Moderní umělci si stejně potrpí na dunění všemi směry. S těmito sluchátky budou rozhodně v pohodě. Jejich ztráta a rozbití tolik nestojí, ale nebojte. Konstrukce možná nebudí důvěru, ale ona snese opravdu hodně, vždyť už snáší u mnoha posluchačů přes 40 let. Za zapůjčení děkujeme společnosti Eurostar-Ostrava.
Klady:
- Žádné kabely
- Naprosto věrné tradici
- Bohatý bas
- Výdrž 20 hodin
- Super nízká váha
- Skladnost
Nevýhody
- Bas chce být všude
- Při nasazení jsem neomládl a nezmizely šediny
Specifikace Koss Porta Pro Wireless 2.0
- Frekvenční rozsah: 15 – 25 000 Hz
- Impedance: 60 ohmů
- Citlivost: 101 dB
- Bezdrátové připojení: Bluetooth 5.2
- Kabelové připojení: 3,5 mm jack
- Baterie: Výdrž až 20 hodin
- Mikrofon: Integrovaný pro hovory i hlasové ovládání
- Konektory: Nabíjecí USB-C / analogový 3,5 mm jack
- V balení: 1x Porta Pro Wireless, 1x pevné pouzdro, 1x nabíjecí kabel USB-C na USB-A, 1x kabel USB-C na 3,5mm analogový audio kabel
Domů »
D N T
30. 10. 2024, 17:03Koss porta pro bez eqvalizeru ani ranu jinak jsou sluchatka zahuhlane.
A pouze kodek sbc ach jo.
Ondřej Doubrava
30. 10. 2024, 0:50Dobrý den,
jak si sluchátka poradí s tím, že v sobě pro použití na Androidu mají jen základní bluetooth SBC kodek, zejména při domácím vnitřním poslechu? Není v nich slyšet občasné lupnutí?Předchozí generace KPP wireless má vyšší AptX, čili lupání je více pořešené, stejně tak latence u sledování videí je v pohodě.
U novějšího modelu mě tento drobný „downgrade“ zamrzel, protože jinak bych rád přešel na novější model, má jinak všechny parametry lepší, možnost udělat z nich „dráťáky“ je na cesty a třeba použití u notebooku taky super.
Srdečně zdraví
Ondra
Jan Frič
30. 10. 2024, 7:42Dobrý den,
SBC kodek v případě Koss Porta Pro Wireless 2.0 nemusí být takový průšvih, jak se může zdát. Původní Porta Pro Wireless využívala Bluetooth standardu 4.1, který měl ve srovnání s aktuálním 5.2 dramaticky nižší dosah a šířku přenosového pásma. SBC kodek má tak k dispozici bezmála 2x vyšší datový tok a s ním i výrazně vyšší kvalitu reprodukce než v minulosti. Pozitivní posun nastal i v oblasti latence. S trochou nadsázky se tehdejšímu AptX možná moderní SBC i vyrovná. To ale samozřejmě neznamená, že aktuální AptX Adaptive není zase výrazně dál. Ostatně jaká je dnes situace si můžete přečíst v našem článku: https://hifimanie.cz/2024/03/bluetooth-kodeky-pruvodce-pro-kvalitni-poslech/
V praxi jsme se nesetkali s výpadky signálu a lupáním, ani se zpožděním zvuku za obrazem při hraní her a sledování videa. Bude ale samozřejmě hrát roli i bezdrátový čip použitého zdrojového zařízení. Pro běžné hraní ale moderní SBC postačí. Pokud se však budete vrhat do kompetitivních her, možná bude dobré zvážit varianty s AptX LL nebo AptX Adaptive. Třeba Sennheiser Accentum mohou být skvělou volbou.
Snad jsme pomohli 🙂
D N T
31. 10. 2024, 4:41Kodek SBC – raději se mu vyhnout.
Slysim prvne ze by sbc kodek mel diky verzi bluetoth vyssi rychlost.
Jan Frič
31. 10. 2024, 9:38Kodek je způsob kódování a dekódování zvuku, sám o sobě s rychlostí přenosu nesouvisí. AptX nabízí sice ve srovnání s SBC stále vyšší kvalitu, zvuku, ale ten se od doby starých Koss Porta Pro Wireless výrazně posunul. Aktuální implementace SBC v rámci možností standardu Bluetooth 5.2 dokáže přenášet vyšší kvalitu díky vyšší přenosové rychlosti až 510 kbsp. Starší varianty postavené kolem Bluetooth 4.1 končily u 328 kbps.
D N T
31. 10. 2024, 17:33Jsem zvedav mam Koss Porta Pro Wireless koupeno jen kvuli hmotnosti a velikosti na poslech audioknih obcas i hudby na hudbu mam mnohem lepsi znacky sluchatek 😉
Jan Frič
11. 11. 2024, 6:47Ne, že bychom se divili! 😉