reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

Bluetooth kodeky: průvodce pro kvalitní poslech

Bluetooth kodeky: průvodce pro kvalitní poslech
2024-03-21T11:35:19+01:00
• 21. 3. 2024

Se správnými Bluetooth kodeky lze z bezdrátových sluchátek dostat solidní kvalita, zdroj: hifimanie.cz

Bluetooth kodeky jsou pro mnoho posluchačů záhadou. A audiofilové se bluetooth připojení občas téměř štítí. Všichni jsou si totiž vědomi, že jde o kompromis, který více, či méně úspěšně obelhává náš sluch přičemž degraduje kvalitu signálu. Doba se ale změnila a kromě nových blutooth standardů, jako je Bluetooth 5.4 umožňující datové přenosy rychlostí až 2 Mbit/s a s nimi i teoretickou možnost přenést bez problémů CD i bez komprese, přináší posun v kvalitě reprodukce právě kodeky jako aptX, AAC, nebo LDHC.

Abychom vás nemátli. Přenosová rychlost 2 Mbit/s je s bluetooth dostupná skutečně jen za optimálních podmínek a to bez jakýchkoli energetických úspor. Reálně rychlosti se tak pohybují spíše do 1 Mbit. Technicky by sice bylo více možné, ale baterie přehrávače i sluchátek by vám mizela před očima. I tak se ale díky bluetooth kodekům a jejich kouzlům dá docílit skutečně solidní kvality přenosu.

Portfolio bluetooth kodeků je poměrně rozsáhlé a navíc je jejich podpora nutná jak na zdrojovém, tak na reprodukčním zařízení. Pokud se tak rozhodnete, že si ke svému iPhonu koupíte sluchátka s AptX Lossless, který je tím nejlepším kodekem, co dnes najdete, ostrouháte. iPhone totiž dokáže pracovat pouze s SBC a AAC. A aby to nebyla nuda, tak pokud máte pocit, že AAC je v některých situacích lepší než SBC, budete mít pravdu. Výrazný rozdíl je to ale pro změnu jen na zařízeních Apple.

Situace tak rozhodně není přehledná, ale už nějaký pátek neplatí, že by Bluetooth byl neposlouchatelný průšvih. Ostatně kodek aptX Lossless dnes nabízí přenos 16bit 44,1kHz zvuku takříkajíc bez ztráty hvězdičky. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti jednotlivých kodeků a to, jak si vybrat ten s nejlepším zvukovým výstupem.

Jak je na tom bluetooth s kvalitou a co dokáží kodeky

Hlavním úkolem,který mají kodeky na starosti, je přizpůsobení přenášených dat pro průchod omezenou kapacitou bezdrátového připojení. A to ideálně bez ztrát v kvalitě přenášeného audia. A to se daří čím dál tím lepe. Navíc jim jde naprosti i narůstající kapacita blutooth připojení. A proto pokud posloucháte hudbu ze Spotify, nebo dokonce ještě dnes nosíte v telefonu MP3, WMA, či OGG soubory, můžete kodeky prakticky přestat řešit. Bez problémů zvládnou cokoli co si budete chtít do sluchátek pustit. Jestliže jste ale náročnější a streamujete ze služeb jako Tidal, Qobuz, nebo si do telefonu ukládáte Hi-Res audio nahrávky ve formátu FLAC, pak čtěte dál.

Kvalita poslechu může být překvapivě dobrá. V rámci našeho testování Sennheiser Momentum True Wireless 4 nemáme problém rozeznat základní a Hi-Fi kvalitu služby Tidal. A to i na iPhonu, který disponuje pouze AAC kodekem. S tímže kodekem ale zároveň poznáte i rozdíl mezi optickým a bluetooth připojením. A nevadí přitom, že posloucháte skrze dostupné reprosoustavy AQ M26.

Při cestách MHD a u vaření to rozhodně nebude problém. Pokud si chcete sednout a hledat jemné detaily skladeb v Hi-Res rozlišení, je třeba hledat jinde. Jestliže se ale spokojíte s CD kvalitou (kterou třeba na Spotify nenajdete), může být blutooth variantou. Pokud tedy použijete aptX Lossless a solidní BT sluchátka s kvalitním interním D/A převodníkem, budete nejspíš na cestách, nebo při cvičení určitě spokojeni.

Základní zvukové parametry kodeků

Vzorkovací frekvence a bitová hloubka jsou dva hlavní technické parametry, které určují kvalitu digitálního zvuku. Vzorkovací frekvence, měřená v kilohertzech (kHz), označuje, kolikrát za sekundu se zvukový signál zaznamená. Vyšší vzorkovací frekvence znamená schopnost zachytit vyšší frekvence a tím věrněji reprodukovat původní zvuk. Bitová hloubka určuje rozlišení každého vzorku zvuku a ovlivňuje dynamický rozsah záznamu. Vyšší bitová hloubka poskytuje větší dynamický rozsah a jemnější gradace mezi hlasitostí jednotlivých tónů.

Stejné je to i v případě kodeků. Ty ale překvapí propracovanými algoritmy, které umožňují“zabalit zvuk“ do úspornější formy a tak jej přenést i při nižším datovém toku. A právě tak dokáže například kodek aptX Lossless přenést CD kvalitu, která by vyžadovala standardně 1 411 kbps datový tok, při přenosu o rychlosti pouhých 1 000 kbps.

Latence je dalším důležitým parametrem, který ovlivňuje, jak rychle může zvukový signál projít od zdroje k posluchači. V kontextu bluetooth spojení může vysoká latence způsobit zpoždění mezi obrazem a zvukem při sledování videí nebo nepříjemné zpoždění při používání interaktivních aplikací, jako jsou videohry. I tady je důležitá celková konstrukce kodeku, protože vývojáři, kteří za ním stojí nemohou překročit jistý práh náročnosti pro výpočetní HW. Jednoduše musí být vše tak úsporné, aby příprava dat pro přenos, i jejich rozbalení po přenosu, nezpůsobovaly neúnosné zpoždění.

Parametry bluetooth kodeků v přehledné podobě

Následuje tabulka s porovnáním hlavních Bluetooth audio kodeků. Všechny při své práci využívají ztrátové komprese až na aktuální aptX Lossless, které nabízí možnost přenášet signál s CD kvalitou zcela beze ztrát. Netýká se to ale Hi-Res Audia. To přenese sice s vyšší bitovou hloubkou a rozlišením než nabízí CD, ale se ztrátami ve vysokých frekvencích a nejjemnějších detailech. Je tak na uživateli, jakému přístupu dá přednost.

KodekBitový tokLatenceBitová hloubka / Vzorkovací frekvencePodpora OSHodnocení zvukové kvality
SBC328 kbps~200 ms16 bit / 44.1 kHziOS, Android, Windows (standardně)Přijatelná
AAC250 kbps~80 ms16 bit / 44.1 kHziOS, Android, Windows (standardně)Velmi dobrá
aptX352 kbps~80 ms16 bit / 48 kHzAndroid, Windows (alternativní ovladače)Dobrá
aptX HD576 kbps~180 ms24 bit / 48 kHzAndroid, Windows (alternativní ovladače)Vynikající
LDAC990 kbps~200 ms24 bit / 96 kHzAndroid, Windows (alternativní ovladače)Výjimečná
aptX Low Latency352 kbps~40 ms16 bit / 48 kHzAndroid, Windows (alternativní ovladače)Dobrá
aptX Adaptive279-420 kbps~80 ms16 bit / 44.1 kHz, 24 bit / 48 kHzAndroidVelmi dobrá až vynikající
aptX LosslessDo 1 Mbps~36 ms16 bit / 44.1 kHz (CD kvalita bezeztrátově), 24 bit / 48 kHz, 24 bit / 96 kHz (ztrátová komprese)AndroidVynikající

Se standardním kodekem AAC není sice kvalita tragická, ale i tak nás BT podpora ve Windows a iOS netěší. S Windows lze situaci, alespoň částečně řešit, ale tak trochu na vlastní nebezpečí. Pokud máte dobrodružného ducha a dostatečně moderní PC, existují alternativní ovladače a zásahy do registrů systému, které aptX a LDA zpřístupní. Lze tak doplnit i odečítání stavu baterie headsetu. Na webu Bluetoothgoodies, najdete více informací.

Jak využít bluetooth kodeky maximum?

Je to jednoduché. Při výběru zažízení nezapomeňte kontrolovat jejich kompatibilitu. Máte-li iPhone, tak vás zajímá jediný kodek – AAC a ten podporují prakticky každá sluchátka. S Androidem to už bude zajímavější. Podpora LDAC a aptX je poměrně rozšířená a to i v případě, že máte telefon s jiným čipsetem než od společnosti Qualcomm. Mohou však chybět jeho modernější varianty jako Adaptive, HD anebo Lossless. Před nákupem telefonu i sluchátek je tak dobré prostudovat specifikace a pročíst nějaké recenze. Ostatně v případě telefonů jich naleznete spoustu na stránkách našich přátel z Dotekománie. V případě, že vás zajímá hudba, hledejte především aptX HD, aptX Adaptive a nebo nejlépe aptX Lossless. Chybu rozhodně neuděláte ani s LDAC kodekem, který ocení uživatelé sluchátek Sony. Jako hráči pak budete chtít pravděpodobně nejlépe poměrně rozšířený aptX Low Latency (někdy uváděný jako aptX LL), který zajistí, že bude zvuk a obraz her perfektně synchronizovaný.

Dobrou zprávou je, že moderní bluetooth kodeky jako aptX Losless, aptX Adaptive anebo očekávaný LC3 kodek, který se teprve začíná objevovat pracují zároveň s vyšší kvalitou zvuku i lepšími odezvami. Jak to ale s LC3 bude je otázkou. Má potenciál nahradit rozšířený SBC kodek a poskytnout tak téměř bezeztrátovou kvalitu na širokém spektru zařízení. Není ale jasné, nakolik se proklamace o jeho kvalitách potvrdí a kdy se ho dočkáme. Například server What Hi-Fi je v tomto ohledu velmi skeptický. Od jeho představení uběhly už dva roky a zařízení, která by ho podporovala stále nejsou nikde.

Závěrem

Je jasné, že pro špičkový poslech, maximální množství detailů a dokonalou prezentaci prostoru nahrávky se ještě stále vyplatí poohlédnout po sluchátkách s kabelem, zesilovači a solidním streameru, či jiném zdroji signálu. A ano, rozhodně stojí za to zvážit možnost sysmetrického připojení sluchátek. Ohrnovat nos nad bluetooth připojením na cestách je ale zbytečné. Už teď vám některá sluchátka v kombinaci s uloženými FLAC tracky anebo streamingem z platforem jako Qobuz a Tidal nabídnou skvělou prezentaci CD kvality. Je ale nutné, dát si pozor, z čeho a na čem poslouchátek. Jinak se vám může stát, že si koupíte nejlepší BT sluchátka, připojíte je bezdrátově ke starému počítači a spláčete nad výsledkem.

Ačkoli mají stále největší vliv na celkovou kvalitu zvuku sluchátka a jejich zesilovač, který je často lepší než ten co máte v telefonu nebo notebooku, tak kde nic není ani smrt nebere. Pokud tak pošlete do luxusních sluchátek příšernou MP3, kterou ještě dorazíte starým SBC kodekem, radost mít nebudete. Ale to ani v případě, když do špatných sluchátek protlačíte nejmodernějšími bluetooth kodeky plnou CD kvalitu.

Na domácí poslech tak stále doporučujeme plnohodnotné řešení. Domácí Hi-Fi sluchátka nemusí dělat kompromisy kvůli energetické náročnosti, skladnosti ani jednoduchosti používání. A pokud to nevadí vám, nemusí dojít ani na úspory snižující cenu v zájmu zachování smysluplného objemu prodejů. S eliminací těchto kompromisů přijde i skvělá kvalita a spousta detailů, které by vám bluetooth schoval. O reproduktorech se ani nemusíme bavit. A kabel? Ten při soustředěném poslechu v křesle nikomu vadit nemůže. Osobně ale musím přiznat, že na cestách už bych ho tahat nechtěl. Beztak nemám pocit, že bych si zmiňované nuance ve městě nebo při cvičení užil a to ani s nejmodernějšími technologiemi jako je aktivní potlačení okolního hluku.

Zdroje: aptx.com, support.apple.com, sony.net, mytour.vn, mytour.vn

 

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim