reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

RECENZE: Rotel S14 – když chcete japonskou věrnost i stream

RECENZE: Rotel S14 – když chcete japonskou věrnost i stream
2024-11-29T23:40:57+01:00
• 25. 11. 2024

zdroj: hifimanie.cz

1

Rotel S14 je první streamující zesilovač japonské legendy, která se amplifikaci věnuje už od roku 1961. Rodinná firma si získala renomé především pro svůj vývoj a filosofii, která kromě konceptu Balanced Design zahrnuje i vlastní komponenty. Ostatně si sami navrhují a vyrábějí i klíčové součástky, jako jsou toroidní transformátory. Díky této precizní kontrole nad výrobou a optimalizaci zvukových obvodů se výrobce může chlubit skvělým zvukem i spolehlivostí.

Možnosti rodinných firem ale často přináší i jistá omezení. Patří mezi ně i omezená flexibilita při adopci nových technologických trendů jako je integrovaný streaming. Aktuálně ale firma tento limit úspěšně překročila s modelem S14 který uspokojí i moderní posluchače se zájmem o jednoduché integrované řešení poslechu. Kromě skvělého D/A převodníku ESS Sabre, který zvládne dekódovat až 32bit/384kHz audio totiž nabízí i přímý streaming z platforem Tidal, Qobuz i Spotify. Nechybí samozřejmě ani Airplay2 a Google Cast.

Nový směr výrobce vzápětí potvrdil i vyšším modelem Rotel RAS-5000, který letos získal i ocenění EISA. Určitě se tak i v budoucnu máme na co těšit. Teď ovšem zpátky k dnes recenzovanému Rotelu S14, který nám distribuce zapůjčila místo slibované RAS-5000.

Rotel S14 je decentní a skvěle zpracovaný

Zesilovač se nesnaží uchvátit pozornost žádnými výstřednostmi. Uhlazený design s masivním hliníkovým čelem, které zdobí broušení okouzlí především kvalitou provedení. Jediné vybočení z tradičních kolejí značky představuje moderní pěkně čitelný barevný displej. I když jeho rozměry nejsou extrémní, tak i na větší vzdálenost bezproblémově komunikuje přebal aktuálně přehrávaného alba, aktuální vstup, nebo třeba nastavení hlasitosti. Fakt, že přístroji neschází tlačítkové ovládání kvitujeme s povděkem. Dotyková rozhraní, jako například to u přístrojů Matrix Audio sice působí moderně, ale nemusí být vždy úplně praktické a intuitivní. Navíc se díky tomu vyhnete i neustálému leštění displeje, na kterém se u jiných přístrojů snadno uchytí otisky prstů, na které určitě koukat nechcete.

Rotel S14 Ovladač 2345x1319x

Na dálkovém ovládání výrobce rozhodně nešetřil, zdroj: hifimanie.cz

Krásným zpracováním se chlubí i dálkový ovladač. I ten dostal kovovou konstrukci a pěkně kontrastní popisky i ergonomickým uspořádáním příjemných gumových tlačítek. V ruce působí velice příjemným dojmem. Nechává přitom zapomenout na nejrůznější olámané plastové krytkybaterií a podobné potíže. Tady je precizní vše a dokládá to i jeho šroubovaná konstrukce. Abychom ale pouze nechválili, musíme Rotelu S14 udělit i jednu drobnou výtku. Nejde o žádné drama, ale stavová dioda, která neustále svítí poměrně silným modrým světlem nepatří mezi nejlepší designové volby. Při nočním poslechu hudby, nebo sledování filmů jako je Batman umí být rušivá.

Konektivita pro moderní dobu

Rotel S14 má ambici oslovit mladé posluchače, kteří v 90 % případů spoléhají na streaming. Nezapomíná ale, že je vhodné nabídnout i linkový RCA vstup, třeba pro připojení gramofonového předzesilovače, ani na digitální vstup, který usnadní spojení s chytrým televizorem. Upřímně bychom tu rádi viděli ještě HDMI ARC, ale ten si výrobce schovává pro vyšší model. Z praktického hlediska to však nepředstavuje významný problém. Chytré televizory beztak ve většině případů posílají na výstup 48kHz signál a tak optický či metalický digitální vstup nepředstavuje dramatické omezení.

Konektivita Rotel S14 1759x1319x

Konektivita sice není extrémně rozsáhlá, přesto ale uspokojí většinu cílených zákazníků, zdroj: hifimanie.cz

Ty, kteří by Rotel S14 chtěli využívat v kombinaci s osobním počítačem potěší přítomnost USB-A portu, který umožní přenos 24bit 384kHz PCM signálu. Nechybí plná podpora formátů MQA a MQA Studio (to dokládá schválení masteringu přímo produkčním studiem). Připojení k internetu zajišťuje ethernetový konektor, nebo Wi-Fi. Pro úplnost tu je samozřejmě i Bluetooth s podporou aptX HD a AAC, ale ten je v kontextu ostatních funkcí opravdu spíš do počtu.

Zasilovač nabízí i potenciál k dalšímu rozšíření sestavy. Nechybí mu totiž ani výstupy. Konkrétně na jeho zádech najdeme jeden pro subwoofer a hned vedle i pár RCA výstupů z předzesilovače. Bez potíží tak umožní posílení basové složky menších a dostupnějších reprosoustav i navýšení výkonu pro ty, kteří se rozhodnou pokročit těm větším a náročnějším.

Základní aplikace a bezproblémový streaming

Japonský výrobce pro své nové zesilovače vyvinul i vlastní aplikaci s nepřekvapivým názvem Rotel. Tu najdou uživatelé jak v Apple App Store, tak v Google Play. Usnadní ovládání přístroje ve chvílích, kdy je ovladač příliš daleko, když si tak jako my vyhráváte na celý dům při vaření. Ta totiž kromě ovládání streamu umožňuje i pohodlné a jemné ovládání hlasitosti, která se v aplikacích třetích stran většinou mění s až příliš velkými skoky. Pokročilejší funkce od ní ale nečekejte.

Rotel aplikace 2 387x840x Rotel Aplikace 387x840x
I když jsou schopnosti aplikace Rotel relativně omezené, používali jsme ji často, zdroj: hifimanie.cz

Faktem ale je, že nám žádné další funkce nechyběly. Software zařízení běhal svižně a bez jakýchkoli potíží hned po vybalení a případné aktualizace či nastavení obstará bez potíží integrované menu přístroje. Ten navíc podporuje i standardní nastavení v rámci Apple a Google ekosystému, které jsou mladším uživatelům beztak nejbližší. Typicky je znají z chytrých televizorů a dostupnějších Wi-Fi reprosoustav. A podobné je to i v případě streamingu, kde i my dáváme přednost aplikacím použité platformy – bez ohledu na to, zda jde o Tidal, Spotify a nebo třeba Apple Music. Konzistence rozhraní při poslechu na cestách i doma je totiž neskutečně příjemná. A příjemný je i fakt, že pokud funkci v nastavení povolíte, zesilovač sám rozezná přicházející stream a probere se ze. spánku. Prakticky si tak můžete bez potíží pustit hudbu už třeba ve chvíli, kdy se probudíte v posteli.K dokonalosti chybí jen rozpoznávání příchozího signálu na běžných vstupech.

Hlavní devizou zesilovače Rotel S14 je věrnost

Zesilovač Rotel jsme testovali především prostřednictvím streamingu ze služby Tidal a ve spojení s 8Ω reprosoustavami AQ Pontos. Pozorný čtenář si jistě všiml i optického kabelu, který zajistil spojení s televizorem a tak i přístup k dalšímu nehudebnímu obsahu. Zesiilovač se tak popral nejen s hudbou, ale i s filmy, seriály a videoherním obsahem. A musíme říct, že v našich očích bez jediného zaškobrtnutí. S tím jsme se setkali teprve ve chvíli, kdy jsme k zesilovači připojili 4Ω KEF Q7 Meta. Navzdory tvrzení distribuce totiž zesilovač s tak nízkou impedancí nepočítá. To jsme si ověřili i po nahlédnutí do manuálu. Ten výkon 150W do 4Ω zátěže označuje jako maximální nikoli kontinuální. Není tedy divu, že se při vyšší hlasitosti projevila ztráta kontroly v basové sekci.

Rotel S14 Chlazení 1319x1319x

Rozměrné spodní ventilační otvory usnadňují proudění vzduchu kolem výrazného žebrování chladiče jehož plochu zvyšuje dodatečné profilování, zdroj: hifimanie.cz

Na druhou stranu musíme uznat, že Rotel S14 ustál nezamýšlené zatížení se ctí. I když KEF Q7 Meta představovaly jednoznačně vyšší zátěž, než s jakou konstruktéři zesilovače počítali, ani jednou neaktivoval ochranné obvody a nevykazoval jakékoli náznaky přehřívání. Bez pochyby na tom má svůj podíl předimenzovaný zdroj i poctivé chlazení. I tak ale bude rozumné, párovat ho především s 8Ω reprosoustavami, což ostatně napovídá i popisek terminálů. Pak totiž hraje skvěle a výkon 2 x 80 W do 8Ω nabídne i dostatečnou rezervu pro dynamické pasáže.

Naprostá vyrovnanost a základní korekce

Rotel S14 nadchne naprosto vyrovnaným přednesem, který bychom mohli označit téměř jako studiový. Vše má krásný prostor i vzdušnost a neschází mu ani síla pro pořádnou dynamiku. Na nic si přitom nehraje a podobně jako dělená sestava od Matrix Audio vám s gustem odhalí i neduhy oblíbených nahrávek. Nikde nic nepřidává ani neubírá. Věrný přednes tak potěší každého pravověrného audiofila. Musíte ale být připraveni i na to, že pokud si potrpíte na výrazný bas, možná se dozvíte, že ho leckteré z vašich oblíbených skladeb ve skutečnosti nemají. To ale nutně neznamená, že si ho nemůžete dopřát.

Zesilovač nabízí totiž i základní korekce, kterými lze upravit prezenci basů okolo 100 Hz i výšek kolem 10 kHz. S dostatečným rozsahem ±10dB tak přinutíte zesilovač prakticky k čemukoli. Pokud ale nemáte extrémně suše znějící reprosoustavy, doporučujeme na korekce zapomenout. Brzy totiž zjistíte, že tu věrnost a přirozenost, se kterou hudba skrze Rotel S14 zní ničím kazit nechcete. A při hraní her a sledování filmů oceníte špičkovou srozumitelnost i orientaci v dění ve virtuálních světech.

Kultivovaný přednes, skvělá prezence i prostor

Prezentace stereofonního prostoru je všeobecně skvělá.Pozice syntetických tónů skladby Chameleon od Trentemøller je vždy krásně konkrétní a perfektně definovaná a  když se v dáli ozve jemné cinkání činelu, zaskočí vás, jak hluboká a detailní umí scéna navzdory hutnému basovému podkladu být. Při poslechu 92kHz 24bit nahrávky skupiny Steely Dan a jejich Aja pak AQ Pontos zmizely a všechny nástroje se objevily s realistickým objemem i perfektně ohraničenými údery perkusí.

Obzvlášť zajímavé je rozlišení ve vysokých rejstřících. Zesilovač je prezentuje se vzdušností, lehkostí a samozřejmostí. Naprosto nerušeně pak zaznívá střední pásmo, které dává pocit skutečné prezence interpreta ve vašem obýváku. Nezáleží na tom, jestli s poslechnete něžný hlas Norah Jones v Don’t Know Why, nebo charismatickýá projev Leonarda Cohena v You Want It Darkwr, který vám Rotel S14 prodá i s notnou dávkou tělesnosti. A tehdy oceníte, že si zesilovač na nic nehraje. Cohen je jasně v popředí a basu nechává temně vyznít v pozadí – tak jak to zachytila nahrávka.

Pevný a kontrolovaný bas bez zdůraznění

Japonská preciznost evidentně velí upřímnost a přirozenost. Rotel se proto nenechává zlákat k přikrášlení čehokoli. Nenechte ser zmýlit, když si pustíte Angel z alba Mezzanine od Massive Attack, rozhodně o bas nepříjdete, naopak. Bude pěkně prokreslený a hutný. Pokud ale budete chtít, aby vám líbivě basovali Coldplay a jejich Clocks, zklameme vás. Basa je v nahrávce spíše trochu lehčí a tak vám ji prezentuje i Rotel S14. Samozřejmě vám ale nebrání skočit do menu a trochu si poslech přibasovat. Rozsah korekcí je dostatečný i pro skutečné bassheady. I ti si ale přijdou na své i. přirozenou cestou. Jen musí sáhnout po odpovídající skladbě, jako je Rock It od Sub Focus. Basy je sice nezavalí takovými přívaly energie, na jaké jsou zvyklí z klubů, ale to od zesilovače, který je na poměry Rotelu celkem dostupný, asi ani nikdo nečeká.

Závěr

Japonský zesilovač a streamer Rotel S14 je velice příjemmá novinka, která ukazuje, že lze skloubit audiofilské kvality s velmi přirozeným věrným přednesem. Nesnaží se zalíbit. Místo toho podává výkony, které ocení zkušenější posluchač způsobem, který ocení nejeden začátečník. Jednoduše, bez zbytečných komplikací a tak nějak samozřejmě. V páru s méně upřímnými reprosoustavami než jsou AQ Pontos 6 s jistotou bude po chuti prakticky komukoli. A kdyby náhodou ne, pořád jsou tu ty korekce. Z mého pohledu by ale byla škoda takhle povedený zvukový profil kazit.

Proto závěrem doporučím, aby ti, kteří chtějí víc než hudbu poslouchat přívaly basů hledali jinde. Možná přitom i ušetří s moderními přístroji jako je Argon Forte A4 MK2. Samozřejmě ale pak nemohou čekat tu dávku přirozenosti a věrnosti, kterou dokáže Rotel S14 za 50 000 Kč nabídnout. A to nemluvíme o tom, že je v rámci Black Friday nabídky dostupný za ještě výrazně příjemnějších 39 000 Kč.

Kdo hledá dospělý a krásně čistý zvuk ten bude z Rotelu S14 bezesporu nadšený. Obzvlášť tedy, pokud ho stihne koupit v akci.

Za zapůjčení zesilovače děkujeme společnosti BaSys, u které naleznete i aktuální zvýhodněnou nabídku.

Klady

  • Přirozený a kultivovaný projev
  • Skvělá prezentace prostoru
  • Dostatek výkonu pro solidní podání dynamiky
  • Bezproblémový streaming

Zápory

  • Absence detekce signálu na fyzických vstupech
  • Výrazně svítící dioda napájení

Specifikace Rotel S14

  • Výkon:
    • Maximální výstupní výkon: 150 W na kanál (4 ohmy)
    • Trvalý výstupní výkon: 80 W na kanál (8 ohmů)
    • THD: < 0,04 %
    • Intermodulační zkreslení (60 Hz : 7 kHz, 4:1): < 0,03 %
  • Frekvenční odezva:
    • Analogové vstupy: 10 Hz – 100 kHz, ± 0,5 dB
  • Vstupy a citlivost:
    • Analogové vstupy: 200 mV / 47 kOhm
    • Max. úroveň vstupu: 4,5 V
  • Řízení tónu:
    • Bas / Výšky: ±10 dB při 100 Hz / 10 kHz
  • Poměr signálu k šumu (SNR):
    • Analogové vstupy: 100 dB (vážené A)
  • Digitální sekce:
    • Frekvenční odezva: 10 Hz – 90 kHz (± 2 dB, MAX)
    • SNR: 98 dB (vážené A)
    • Citlivost / Impedance: -20 dBFS / 75 ohmů
    • Digitální vstupy: SPDIF LPCM (až 192 kHz/24 bitů)
    • USB Audio Class 2.0 (až 384 kHz/24 bitů)*
      • Podpora MQA a MQA Studio (až 384 kHz/24 bitů)
  • Napájení a spotřeba:
    • Napájení: 120 V, 60 Hz (USA) / 230 V, 50 Hz (Evropa)
    • Spotřeba v pohotovostním režimu: < 0,5 W
    • Maximální spotřeba: 280 W
    • Tepelný výkon: 733 BTU/h
  • Rozměry a hmotnost:
    • Rozměry (Š × V × H): 430 × 93 × 345 mm
    • Výška čelního panelu: 80 mm
    • Hmotnost: 9,15 kg

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Šípek Martin

30. 11. 2024, 8:38

kdyz tak ctu tu nabidku posledni doby ´´´´´tak vubec nevim do ceho jit ´´´´´mozna unison research primo v A tride nebo fakt nevim okolo ceny kolem 50000 az 60000 mozna copland csa70 ´´´´nejake tipy?
to dnesni zesilovace zvladnou jen regalove repro🙈

PanzerGlass Kick Stand
PanzerGlass Kick Stand

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim