reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

RECENZE: Argon Forte A4 MK2 (Wi-Fi) – víc než recept na kulajdu

RECENZE: Argon Forte A4 MK2 (Wi-Fi) – víc než recept na kulajdu
2024-08-21T09:44:38+02:00
• 19. 8. 2024

Zdroj: Hifimanie

Dánskou společnost Argon Audio jsme si představili krátce už v recenzi jejich vydařeného dostupného zesilovače Argon Audio SA2. Díky tomu jsem měl i u aktivních reproduktorů Argon Forte A4 MK2 (Wi-Fi) poměrně vysoká očekávání. Aktivní reproduktory za 699 EUR, tedy cirka 17 500 Kč? To už je velmi blízko KEFům LSX II LT, a tak by to mělo hrát výtečně. Když paní Osvaldová Bílé přimíchala do Desatera recept na kulajdu, moc šťastné to nebylo. Kdyby Forte A4 MK2 kulajdou byly, tak… přece vám vše neprozradím hned na začátku.

Obsah balení – Argon Forte A4 MK2 (Wi-Fi), ovladač a kabel

Argon Forte A4 MK2 dorazily v černozlaté krabici. Na té jsou vyobrazeny reproduktory, a to konkrétně v barevném provedení, které jste zvolili. V našem případě jde o černou a bronzovou. Balení je tedy shodné se zesilovačem Argon Audio SA2. Lze tedy snadno odvodit, že jde o jakýsi prezentační jazyk této společnosti. Reproduktory jsou uvnitř dobře chráněné, ani cesta z Dánska jim nedělala tedy větší problém. Uvnitř toho pak kromě reproduktorů moc navíc není. Najdete zde ochranné mřížky z průzvučné tkaniny v šedé barvě, které reproduktorům dodají o to víc skandinávské zevření. Rozhodnutí, jak to těmto bednám sluší více, nechám čistě na vás. Mně se subjektivně líbí bez mřížek i s mřížkami. Dále je zde propojovací kabel (4pólový DIN) a nechybí ani dálkový ovladač.

IMG 8294 1573x1180x

Ovladač je stejně jako u zesilovače hliníkový; zdroj: Hifimanie

Ten známe už ze zesilovače. Je z hliníku, působí kvalitně, skvěle padne do ruky a mnozí výrobci by se mohli inspirovat.

Design – vhodné do každého IKEA pokojíčku

Argon Forte A4 MK2 jsou drobné aktivní regálové (případně stojanové) reproduktory. Rozměry činí 14,3 x 24,0 x 19 cm cm a váha se v případě obou reproduktorů zastavila na 6,7 kilogramech. Na čelní straně se nachází 4palcový středový reproduktor a 1palcový výškový reproduktor. Oba reproduktory jsou dozdobeny kontrastním kovovým kruhem. V tomto případě tedy bronzový kruh kontrastuje s černou barvou. Na výběr je ještě bílá varianta se stříbrnými kruhy, tmavě modrá taktéž se stříbrnými kruhy a poměrně novinkou je ořechová dýha se zlatými prvky. Na levém reproduktoru pak informační led dioda. Reproduktory mají příjemné zaoblené hrany, což ve mně budilo, ani nevím proč, dojem jisté roztomilosti. Průzvučná tkanina se na na reproduktory uchycuje magneticky. Takhle už to známe od mnoha výrobců. Ještě dodám, že v nabídce výrobce je i levnější varianta bez Wi-Fi za 499 EUR (12 500 Kč)

Argon Forte A4 MK2

Reproduktorům to sluší jak s mřížkou tak i bez ní; zdroj: Hifimanie

Pocitově mi reproduktory vyvolaly vzpomínky na KEF LSX II LT, které na první dobrý dojem působily až neskutečně plastově. Nakonec jim to rozhodně v ničem neubralo na kráse, a to platí i v tomto případě. Na stolku působí stabilně, čemuž rozhodně pomáhá i váha. Potěšily by mě ale alespoň gumové podstavy. V balení se nachází pouze plyšové nálepky, aby nedošlo k poškrábání. V matné černé barvě jsem se obával hlavně otisků prstů a různých nečistot. Prach člověk prostě smést musí. Otisky prstů naštěstí neulpívají tolik. A čištění je případně velmi snadné.

Kontrastní kruhy jsou z kovu a působí velmi elegatně; zdroj: Hifimanie

Oba reproduktory na svých zádech mají uzký obdelníkový basreflex. Na pravém reproduktoru se nachází pak pouze vstup po propojení s levým reproduktorem. Ten levý už na svých zádech skrývá mnohem více.

Konektivita – snad nic víc není třeba

Implementovaný zesilovač je plně digitální zesilovač třídy D o výkonu 4 x 80 W s pokročilým DSP a aktivním crossoverem pro čistý zvuk. Frekvenční rozsah výrobce udává 50-20.000 Hz ± 3 dB.

Zřejmě kvůli optimalizaci nákladů se nachází veškerá elektronika jen v levém reproduktoru. A proto jsou na levém reproduktoru všechny konektory. Jejich výčet je poměrně bohatý. Začít musím analogovým stereo vstupem a vstupem pro gramofon. Připojíte ovšem jen ten s MM přenoskou, ale hádám, že gramofon s MC přenoskou k tomuhle nikoho nenapadne připojovat. Pro tento účel je zde samozřejmě ještě zemnící svorka. Dále je zde optický digitální vstup (24-bit/96 kHz) a HDMI ARC. To potěší všechny, kteří chtějí doplnit svůj televizor o lepší zvuk. Reproduktory se budou pouštět společně s televizorem a hlasitost budete taktéž ovládat pomocí ovladače od televizoru. Pozor, neumí váš televizor ještě ARC? Nevadí. Reproduktory jsou schopné se spustit i při zaznamenání signálu z optického vstupu. Nechybí ani konektor pro připojení subwooferu.

IMG 8291 1573x1180x

Ve svém malém těle Forte A4 MK2 skrývají bohatou konektivitu; zdroj: Hifimanie

Bezdrátová konektivita čítá Bluetooth 4.2 s AAC kodekem. To v případě Wi-Fi varianty reproduktorů. Levnější varianta bez Wi-Fi pak umí Bluetooth 5.0 a aptX HD. Zpět ale k testované verzi. Díky Wi-Fi počítej s podporou AirPlay 2, Chromecast (Google Cast), Spotify Connect a DTS Play-Fi.

Pro ovládání slouží aplikace Play-Fi, ale z nějakého důvodu jsme si úplně nesedli. V aplikaci toho příliš moc neprovedete a vlastně se bez ní naprosto obejdete.

Zvuk – zábavnější charakter jako by byl podpisem značky

Stejně jako u KEFů, i tyhle reproduktory jsou vhodné hned pro dva scénáře. Doplníte s nimi plochý zvuk televizoru a na televizním stolku vám neudělají ostudu. Nic víc už nebude třeba. Jeden pár reproduktorů bude vládnout celému vašem koutku pro audio a video. A dále jsou vhodné jako reproduktory k počítači. S rozestavěním si musíte trochu pohrát.

U televizoru dokážou skvěle zastoupit kdejaký soundbar; zdroj: Hifimanie

KEFy doslova excelovaly ve vyzařovacím úhlu. Stačilo je postavit jakkoliv a hrálo to skvěle. Tady to chce menší úsilí pro dosažení toho nejlepšího výsledku. Ale zvukově jsou si reproduktory vlastně velmi blízko, a to se dá pro Argon Audio považovat za pochvalu.

Musí to být trochu punchy

Výrobce se tak nějak všeobecně netají tím, že se snaží dosáhnout punchy zvuku. Ten se v češtině dá charakterizovat jako něco, co vás má trochu nakopat. Tento efekt jsem pozoroval i u zesilovače. Nemusíte se toho ale dvakrát děsit. Přeci jen je rozdíl, když se vás basy snaží opít výrobce levných sluchátek a když někdo, kdo vám servíruje dvě malé škatule za 17 tisíc.

Zvuk trochu kopavý je, ale v zábavné formě. Jasně, neužijete si naprostou sterilnost operačního sálu, spíše trochu klubovou atmosféru. Ale tenhle klub otevřeli s láskou a na zvuku si dali opravdu záležet. Samozřejmě jim to jisté fyzické zákonitosti neumožňují naladit naprosto tip ťop, ale s těmi podmínkami se perou statečně, a proto je vlastně musíte mít rádi. Nebo alespoň přimhouřit očko a říct si, že je super, když se někdo takhle snaží. I když dopředu počítáte stím, že detaily nebudou až tak bohaté, nakonec se z mnoha důvodů na zábavu těšíte.

Sice do 20 tisíc klidně sežene schopný soundbar, například Sennheiser AMBEO Mini. Jenomže k tomu taky nepřipojíte úplně všechno. Zatímco k těmto reproduktorům ano. Chcete pouze obohatit zvuk televizoru? AMBEO Mini bude lepší volbou. Chcete si domů pořídit gramofon, případně jinou hračku? Nejspíše oceníte tyto reproduktory a stále poslouží jako skvělý služebníček u televizoru.

Divoké skladby Argon Forte A4 MK2 sluší

Mary on a Cross od švédských Ghost je sama o sobě celkem opulentní skladba. Zajímavé je, že to také dotáhla do hromady Tik Tok videí, ačkoliv mladí heavy metalu úplně neholdují. Každopádně skladba Argonům sluší. Kytarové riffy mají šťávu, basa a bicí vše skvěle doplňují. Až sedmdesátkový hlas zpěváka – s těmi frontmany je to tady složitější, ale podle všeho je to Papa Emeritus IV. (opravám se nebráním) –  vyniká jak se patří. Ačkoliv je zvuk trochu nakopávající, teplejší, více zabarvený do zábavné formy, nejde říct, že by mi to při poslechu vadilo. Právě naopak. Poměrně sympatické jsou i výšky. Žádný tón nerve uši, nic necinká příliš a Argon je zkrotil tam, kam patří.

Awolnation spolu s Alice Merton vytvořili skladbu The Best, kde se střídají velmi dynamické a zároveň klidnější pasáže. Basová složka je zde už velmi výrazná, ale ona je vlastně součástí skladby. Takhle to nejspíš Awolnation chtěli. Nicméně si s tím A4 MK2 dokáží slušně poradit. Upřímně jsem se předem obával, že hlasy zaniknout někam do pryč, ale nestalo se tak. Rozdělení je vykresleno poctivě a v pozadí zaznamenáte celou řadu ne tak výrazných nástrojů. Samozřejmě se u této skladby nemůžu ubránit dojmu, že už to na mě reproduktory tlačí příliš, ale skladba je koncipovaná tak, že přichází vždy ve správnou chvíli klidnější pasáž. A tu zahrají reproduktory skvěle. Jako by tušily, že právě zde se mají uklidnit a své divokosti ubrat.

Když hovořím o tom, že reproduktory jako by vycítily, kdy je vhodné ubrat, platí to i u skladby Bitter Taste Billyho Idola. Jeden by se bál, že basová kytara bude příliš punchy přes tu akustickou a elektrickou. Nikoliv. Má své místo a reproduktory skladbě nechávají opět komornější atmosféru. Akustická kytara také nikde netrhá uši a posluchač se může dobře soustředit na hlas Billyho. V refrénu si pak reproduktory dovolí o trochu více. Chtějí opět posluchače trošku zabavit, přece jen zde je více instrumentů a dynamiky.

Placatý televizor nemusí mít placatý zvuk

Jak už jsem psal, se soundbarem jako AMBEO Mini chybu neuděláte. Jenže, když chcete univerzální stereo reproduktory, je to horší. Tyhle reproduktory toho dokáží zastoupit více než dost. A vlastně jim to s filmy a seriály sluší. Andor z Disney Plus využíval onen punchy efekt jak se patří. Zvláště při přestřelkách a letech vesmírných lodí. Ministry of Ungentlemanly Warfare stejně tak.

IMG 8289 1573x1180x

Se svou velikostí budou skvělou volbou i do menších obýváků; zdroj: Hifimanie.cz

Sice zde byly jen lodě, ale film byl i tak daleko zábavnější, než kdybyste jej poslouchali přes reproduktory televizoru. Dovolím si ale poznámku jako vždy. Téměř nic z toho neplatí při sledování s českým dabingem. Zvuky jsou pak hlasité a dynamické. Mluvené slovo tiché a ploché.

Závěr – Argon Forte A4 MK2 (Wi-Fi) jsou rozhodně chutná kulajda

Argon Forte A4 MK2 rozhodně doma neudělají ostudu a nedělají ostudu ani výrobci. Ano, cenovka 17 500 Kč v případě Wi-Fi verze už je poměrně blízko KEF LSX II LT. A KEF mě oslovily přeci jen o něco více. Jenomže to je velmi subjektivní. Oba páry reproduktorů hrají spíše zábavnější formou. Oba páry působí plastověji. KEFy ale vypadají trochu více extravagantně a bavilo mě, že dokáží zahrát, i když jsou k vám pomalu zády. Jenže pro někoho už to může být moc. Argon nabízí něco, co vypadá více umírněně, obzvlášť se síťkou, a zvukově se KEfům velmi přibližuje. Poslouží také ve všech případech, jako KEFy. U televize, u počítače, s gramofonem a klidně jen tak s iPhonem přes AirPlay 2. Proti KEFům navíc mají optický vstup, který může přijít vhod.

17 500 Kč je za tyhle šikovné aktivky vlastně nakonec příjemná cena; zdroj: Hifimanie

Pro preciznější zvuk bychom samozřejmě u aktivních reproduktorů s bohatou konektivitou museli jít daleko výš s cenovkou. Jde ale vidět, že relativně dostupné a zábavné univerzální reproduktory, které dokáží zahrát velmi příjemně, lze pořídit i u méně známých společností. Argon Audio možná příliš tuzemským zákazníkům neříká. A bylo by fajn, kdyby ano. Za zapůjčení děkujeme společnosti Argon Audio.

Klady 

  • Minimalistický, ale přesto líbivý design
  • Bohatá konektivita
  • Příjemné barevné varianty
  • Kompaktní rozměry

Zápory

  • Aplikace by mohla být lepší
  • Ne každému sedne důraz na basy
  • Chybějící podstavy

Technické parametry Argon Forte A4 MK2 (Wi-Fi)

  • Výšky: 1″ měnič s neodymovým magnetem
  • Bas/Střední pásmo: 4″ měnič
  • Frekvenční rozsah: 50-20.000 Hz ± 3 dB
  • Výstupní výkon: 4 x 80 Wattů
  • Technologie zesilovače: Třída D – digitální
  • Bezdrátová konektivita: Airplay 2, Spotify Connect, Chromecast, DTS Play-Fi a Bluetooth 4.2 (AAC)
  • Vstupy: HDMI ARC pro TV, optický digitální (24-bit/96 kHz), stereo line-in (analogové RCA), gramofon (MM)
  • Výstupy: Výstup pro subwoofer
  • Další funkce: Automatické zapnutí na všech vstupech kromě Phono, automatické přepínání vstupů, stmívatelné LED
  • Obsah balení: Reproduktorový kabel (3 metry), dálkové ovládání, přední kryty (magnetický uchycení), napájecí kabel, lepivé filcové ochranné podložky
  • Povrchová úprava: Bílá, černá, modrá (matný lak), ořech (dýha)
  • Rozměry (ŠxVxH): 14.3 x 24.0 x 19 cm (včetně předního krytu a konektorů)
  • Hmotnost: 6,7 kg (sada)
  • Spotřeba v pohotovostním režimu: <0,5 W

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. Ale ne vždy to klapne. Hlavně u té slušnosti. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

PanzerGlass Kick Stand
PanzerGlass Ceramic

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim