zdroj: wharfedale.co.uk
Domů »
Wharfedale Super Linton navazuje na renomované reprosoustavy Linton, které spatřily světlo světa v roce 1965. Tehdy se staly britským bestsellerem. I proto v roce 2019 Wharfedale svůj recept na úspěch oprášil a nabídl Linton jako součást řady Heritage. Ten spojoval vintage design s moderními technologiemi podobně, jako třeba JBL L100 Classic, které jsme si poslechli na letošní AQ Show. A model Linton opět zafungoval. Stal se nejoblíbenější reprosoustavou značky Wharfedale a, která si získala oblibu po celém světě.
Není tedy divu, že po modelu Wherfadale Super Denton dostává sadu vylepšení i tento model. Přepracování se dočkala konstrukce kabinetu, měniče i výhybka. Prakticky se tak můžeme těšit na zcela novou reprosoustavu, která posune osvědčený recept na novou úroveň. Čeká nás basová extenze až na hranici 32 Hz a rozsah s tolerancí 3 dB od 39 Hz až k 20 kHz. Tak se pojďme podívat, co si britská značka, kterou založil Gilbert Briggs už v roce 1932, připravila tentokrát.
Super Linton jsou vyšší a využívá dvouvrstvé konstrukce
Nové Wharfedale Super Linton přináší významná vylepšení v konstrukci kabinetu. Skříň je o 4 cm vyšší než u předchozího modelu, což zvyšuje její vnitřní objem a přispívá k lepší reprodukci basů. Stejně jako u modelu Super Denton přitom výrobce používá dvouvrstvé konstrukce. Vnější dýhované MDF desky tak ukrývají prakticky druhý korpus z suté dřevotřísky. Ta díky své struktuře přispívá nejen k zvýšení tuhosti skříně, ale chová se také jako tlumení. Vrstvy navíc spojuje flexibilní latexové lepidlo, které svou pružností dále napomáhá izolaci MDF od vibrací.
Inženýři výrobce ale samozřejmě nezanevřeli ani na standardní tlumení vnitřní stavby. To tvoří akustické rouno s dlouhým vláknem a strategicky rozmístěné panely z akustické pěny. Problémy tak nebudou působit ani rezonance a nekontrolované odrazy uvnitř konstrukce. Uvolnění basové energie samozřejmě i v tomto případě přispívají také dva poměrně mohutné bassreflexy na zadní straně skříně.
Vylepšené osazení a zcela nový výškáč
Super Linton se pyšní vylepšením všech tří měničů. Basový měnič s 200mm tkaným kevlarovým kuželem například dostal větší a výkonnější magnetický systém. Ten prý spolu s větším objemem skříně umožňuje reprosoustavám Wharfedale dosáhnout až 32Hz odezvy v oblasti basu. Posun přitom prý přináší i z hlediska kontroly membrány a tak i přesnosti reprodukce. Kevlarový 135mm středový měnič nyní pracuje ve vlastní válcové komoře s akustickým rounem a tak ho netrápí akustický tlak od basáku. Podle tvrzení výrobce tak nabízí čistší a přirozenější přednes středních frekvencí, které jsou podstatné pro vokální pásmo.
Samozřejmě se změn dočkala i výšková sekce a v tomto případě výrazně dramatičtějších. Původní výškový měnič totiž nahradila nová 25mm textilní kalota, jejíž konstrukce vychází z vyššího modelu Dovedale. Ta nabídne detailnější a hladší vysoké frekvence díky impregnaci „speciálním tlumícím materiálem”, keramickým magnetům v motoru i komoře s technologií absorbce vlnění od zadní strany membrány. Přepracování se dočkala i geometrie jeho hornu a čela, do kterého je výškový měnič usazen. Od něj si výrobce slibuje lepší dispersi vysokých frekvencí v prostoru a s ní i širší poslechový sweet-spot a prezentaci prostoru.
Výhybka Wharfedale Super Linton navazuje na vodiče s lepším dielektrikem
Přepracovaná výhybka, která nabízí jediný pár reproduktorových terminálů, je nyní rozdělena na dvě desky plošných spojů. To minimalizuje elektromagnetické rušení střední sekce tou basovou a zlepšuje celkovou kvalitu projevu. Použití kvalitních součástek, jako jsou nízko-indukční odpory a polypropylenové kondenzátory, výrobce zajišťuje přesné rozdělení frekvencí mezi jednotlivé měniče a přispívá k vyváženému a detailnímu zvuku. Kvalita komponent přitom bez pochyb přispěje i k dlouhé životnosti reprosoustavy jako takové.
Aby hlavní inženýr společnosti Peter Comeau nenechal nic náhodě, vyměnil i vnitřní kabeláž. Tu nyní tvoří vodiče z LCOFC mědi, která má nízký podíl kyslíku a specifickou krystalovou strukturu. Ta prý zlepšuje vodivost a přispívá k zachování těch nejjemnějších detailů. Nová je pak i polyethylenová izolace na jejich povrchu. Materiál s nízkou permitivitou a ztrátovým činitelem slibuje ještě lepší ochranu signálu.
Cena a dostupnost
Super Linton bude dostupný od poloviny listopadu 2024 ve třech povrchových úpravách: ořech, mahagon a černý dub. Cena přitom bude 2 799 USD (cca 67 000 Kč) za pár včetně stojanů nebo 2 499 USD (cca 60 000 Kč) bez stojanů. Původní model Linton přitom ale zůstává v nabídce za ceny okolo 30 000 Kč, respektive 35 000 Kč i se stojany.
Více informací o novince najdete na stránkách výrobce.
Specifikace Wharfedale Super Linton
- Obecný popis: 3pásmový reprosoustavový systém s bassreflexem, vhodný na stojan.
- Filozofie designu a klíčová technologie: Bassreflexová konstrukce.
- Typ ozvučnice: Bass Reflex.
- Osazení měniči: 3pásmový systém.
- Basový měnič: 8″ (200 mm) kužel z černého tkaného Kevlaru.
- Středový měnič: 5″ (135 mm) kužel z černého tkaného Kevlaru.
- Výškový měnič: 1″ (25 mm) měkká kopulka.
- Citlivost (2,83 V / 1 m): 90 dB.
- Doporučený výkon zesilovače: 25–200 W.
- Maximální SPL: 110 dB.
- Nominální impedance: 6 Ω (kompatibilní s 8 Ω).
- Minimální impedance: 3,9 Ω.
- Frekvenční rozsah (+/-3 dB): 39 Hz – 20 kHz.
- Rozšíření basů (-6 dB): 32 Hz.
- Dělící frekvence: 550 Hz a 2,5 kHz.
- Objem kabinetu: 6,6 l (středový kabinet), 33,4 l (basový kabinet).
- Rozměry:
- Výška (včetně podstavce): 605 mm.
- Šířka: 300 mm.
- Hloubka (s terminály): 350 mm (330 mm + 20 mm).
- Velikost balení: 465 × 435 × 740 mm.
- Čistá hmotnost: 19,8 kg (1 kus).
- Hrubá hmotnost: 22 kg (1 balení).
Zdroje: wharfedale.co.uk, darko.audio, theabsolutesound.com
Domů »
Komentáře