Domů »
Dekoni Audio je známý americký výrobce náušníků, který řeší fakt, že zub času nemilosrdně hlodá do všeho a často používaná sluchátka s umělou kůží nejsou výjimkou. Realita je ve skutečnosti naprosto opačná. Časová degradace se projevuje o to rychleji.
Naštěstí, pokud nejsou sluchátka jednorázová, není problém je opatřit novými náušníky. Ty nejen prodlouží jejich životnost, ale můžou dokonce dosti ovlivnit jejich funkci – pozitivně i negativně.
Dekoni a HiFiMAN Sundara
V mém případě to jsou otevřená magnetoplanární sluchátka HiFiMAN Sundara, na které nedám dopustit. Když se začala sloupávat umělá kůže, byl jsem bez přemýšlení rozhodnut skočit na stránky HiFiMAN a objednat původní (stock) náušníky. Než jsem tak učinil, vrhl jsem se nejdřív na Youtube, abych našel návod, jak se u těchto sluchátek náušníky vyměňují. A tady to začalo!
Chtě nechtě jsem narazil na video, které instrukce prezentovalo s nějakými „jinými“ náušníky. O několik hodin později jsem věděl, že chci vyzkoušet náušníky značky Dekoni. No jo, jenže jaké?
Dekoni je americká firma se sídlem v New Jersey, nicméně produkty, resp. náušníky na sluchátka se vyrábí v Číně. Pro řadu HiFiMAN jsou k dispozici tyto 4 varianty Elite:
- Elite Velour (samet)
- Elite Hybrid (kombinace ovčí kůže, sametu a perforované ovčí kůže)
- Elite Sheepskin (ovčí kůže)
- Elite Fenestrated Sheepskin (perforovaná ovčí kůže)
K mému (a redakčnímu) štěstí má Dekoni v Česku zastoupení díky e-shopu Muziker.cz. Měl jsem dokonce štěstí trojnásobné. Nejenže byly všechny 4 varianty na skladě (Elite Velour byly dokonce poslední), ale Muziker se rozhodl náušníky zpětně zapůjčit za účelem recenze.
Na zmíněném Youtube lze najít několik recenzí a povídání o tom, co jaký materiál se sluchátky dělá. Většinu z nich musím kvitovat, tedy že celokožené zvuk více izolují, celosametové zvuk naopak propouští. Tolik ve zkratce teorie. Praxe záleží samozřejmě na samotných sluchátkách, jejich konstrukci a v neposlední řadě i na osobních preferencí posluchače.
Konstrukce a montáž
Po obdržení zásilky jsem jako první otevřel variantu Elite Hybrid. Konstrukcí jsou totiž nejblíže původním náušníkům. Jenže pouze konstrukcí, nikoliv materiálem. Původní (stock) náušníky mají po vnějším obvodu umělou kůži, na přilnavé straně je perforovaný textil a na vnitřním obvodu je perforovaná umělá kůže.
Nejdříve přišla na řadu demontáž původních „oloupaných“ klapek. Naštěstí na to lze využít chytře tenkou plastovou kartu. S ní jde polstrování dolů skutečně jedna báseň. Náušníky mají čtyři zobáčky k uchycení a po vysunutí dvou z nich již máte vyhráno.
Tento postup lze použít i k nasazení nových kousků. Funguje to skutečně jednoduše, takže nebyl vůbec žádný problém všechny náušníky několikrát po sobě nasadit, díky čemuž jsem měl možnost v rámci 3 dnů pořádně vyzkoušet všechny varianty.
Pokud jde o konstrukční recenzi náušníků Dekoni, je vidět, že jde o ruční práci, neboť tu a tam lze najít malé nedokonalosti, švy nejsou stoprocentně rovné, tloušťka náušníku není jednotná, nicméně nejde o něco, co by mělo výrazný vliv na funkci.
Na co je ale třeba dát pozor, je správné otočení modré obruče se zobáčky, jelikož jeden z nich musí lícovat se švem v nejužším místě. Toto je třeba udělat předtím, než sluchátka nasadíte, protože jsou-li náušníky již nasazené, tak s tím už nepohnete.

Před uchycením náušníků na sluchátka je vhodné zkontrolovat správné umístění švu potahu, zdroj: hifimanie.cz
Jak se předvedly jednotlivé varianty?
Elite Hybrid (kombinace ovčí kůže, sametu a perforované ovčí kůže)
Nuže Elite Hybrid, konstrukčně nejpodobnější původnímu setu. Čekal jsem podobný zvuk, ale chyba lávky, sluchátka jsou o něco uzavřenější, nicméně audio rozsah a zvuková neutralita je naštěstí víceméně zachována, byť rozdíl tam je. Každopádně mě ale překvapilo, jak moc je zvuk „jiný“. Zvláště u bicích, které znějí mnohem jasněji a mají takovou větší „ránu“. Což se mi líbí a nevadilo by mi si tuto verzi ponechat. Dalším, alespoň pro mě, překvapivým plusem byla opatrná (nová) uzavřenost sluchátek, což trochu zlepšilo basy aniž by byla narušena neutralita.

Kombinace kůže a sametu kombinuje lehké zdůraznění basu bez větších kompromisů v přirozenosti, zdroj: hifimanie.cz
Dekoni Elite Fenestrated Sheepskin (perforovaná ovčí kůže)
Druhým setem byly Elite Fenestrated Sheepskin (perforovaná ovčí kůže), což byla varianta, na kterou jsem byl zvědavý nejvíce. Jenže ouha, prvním mínusem byl komfort. Ne že by byla sluchátka najednou nepohodlná, stále nebyl problém nosit Sundary na hlavě několik hodin v kuse, nicméně sluchátka jsou jakoby těžší a tlak na hlavu je přeci jen o něco větší.
Pokud jde o zvuk, tak opět zklamání. Neutralita a zvukový rozsah dostal pane pěkně zabrat. Zvuk je nyní mnohem uzavřenější, výšky omezenější a basy nejsou překvapivě o tolik zvýšeny. Velké překvapení a zároveň zklamání.
Dekoni Elite Sheepskin (ovčí kůže)
Nyní přichází na řadu komplet ovčí kůže. Z otevřených planárů se okamžitě stávají uzavřené klapky. Ba co hůř, zvuk zní jako z nějakých plechovek. Můj hudební vkus je celkem široký, kromě dechovky, hip-hopu, rapu a klasického tuc-tucání. Možná, že na žánry mimo můj záběr by byl tento typ náušníků lepší, těžko říct, nezkoušel jsem.
Tento set jsem měl na hlavě ale nejkratší dobu. Toto mě opravdu nebavilo. Navíc, sluchátka jsem zkoušel v březnu, kdy nejsou horka. Dovedu si představit, že v horkých letních dnech bych se asi začal potit.
Dekoni Elite Velour (samet)
Poslední zastávkou je Elite Velour, neboli komplet samet. Ač nejlevnější varianta, tak oproti předchozím dvěma setům ohromný pokrok. Předně komfort! Ze všech 4 variant je pohodlí právě u sametových náušníků nejlepší. Což je logické, tyto náušníky jsou nejměkčí a samet je sametovější než kůže.
Po poslechové stránce se nejvíc podobají Elite Hybrid, zvláště těmi bicími. Jsou celkově zvukově ale mělčí a přijde mi, že jsou možná nejblíže původním náušníkům. Zároveň jsou ale otevřenější, jakoby celé audio spektrum rozšířily, byť částečně na úkor zvukové jasnosti. Jako kdyby tyto sametové klapky posunuly neutralitu Hifiman Sundara až na hranici snesitelnosti.

Náušníky Dekoni se sametovým povrchem přináší bohatší prostor a pořádnou dávku pohodlí, zdroj: hifimanie.cz
Verdikt byl snazší než jsme čekali
Na začátku jsem se obával, že konečný verdikt bude těžký. Ale ono to bylo na konci relativně jednoduché. Čím déle jsem měl sluchátka na uších, tím více mě poslech hudby bavil. Volba nejlepších tak vychází z absolutně přirozeného výběru.
Nejdéle jsem na uších měl Elite Hybrid a Elite Velour. Tedy druhou nejdražší a zcela nejlevnější variantu. Zde se nerozhodnost přeci jen nakonec dostavila, takže si ponechávám oba sety a aktuálně preferuji Elite Hybrid.
Na třetím místě skončily náušníky s perforovanou ovčí kůží a zcela jasně poslední je varianta s komplet ovčí kůží, tady jsem s rozhodováním neměl nejmenší problém.
Finální doporučení
Závěrem, pokud bych měl poskytnout nějakou jasnou radu, tak chcete-li, aby vaše sluchátka zněla přesně stejně i po výměně náušníků, kupujte původní (stock) přímo od výrobce. Chcete-li sluchátka „vylepšit“, tak silně doporučuji si všechny možné varianty nejdříve vyzkoušet, neboť 100 uší, 100 preferencí.
Každopádně platí pravidlo, že čím více kůže, tím víc budou sluchátka uzavřenější, izolovanější, zvýrazňující basy. Naproti tomu více sametu (nebo netkaného textilu) přinese otevřenější, neutrálnější zvuk a jasnější výšky i středy. Basy naopak ustoupí do pozadí.
Aktuální Muziker ceny k 26.03.2025:
- Elite Velour (samet): 1171,-
- Elite Hybrid (kombinace ovčí kůže, sametu a perforované ovčí kůže): 1685,-
- Elite Sheepskin (ovčí kůže): 1356,-
- Elite Fenestrated Sheepskin (perforovaná ovčí kůže): 1784,-
Domů »
Komentáře