reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

První animáč ve VR: Gloomy Eyes

První animáč ve VR: Gloomy Eyes
2024-02-19T16:06:21+01:00
• 31. 1. 2024

První VR snímek lze sledovat třeba s headsetem HTC VIVE Pro, www.gloomyeyes.co

Po zrodu Apple Vision Pro už se to nedá popřít. Virtuální a rozšířená realita je na vzestupu. Ve skutečnosti je tu s námi ale již od roku 2015, kdy společnost HTC představila headset HTC VIVE. A vzhledem k tomu, že se v takových zařízeních objevují nejen počítačové hry, ale také vizuální a hudební díla, nebudeme se jí vyhýbat. Pojďte si tedy přečíst, jak vypadá první krátkometrážní animovaný film Gloomy Eyes, který pro virtuální realitu vytvořili režiséři Jorge Tereso a Fernando Maldonado.

„Gloomy Eyes“ je animovaný VR film, který nás zavádí do unikátně temného, ale zároveň kouzelného světa. Příběh se odehrává v alternativní realitě, kde slunce nikdy nevychází, a sleduje příběh mladého polovičního zombie chlapce jménem Gloomy a jeho zakázané lásky k lidské dívce. Tento film překračuje hranice tradičního vyprávění a nabízí divákům možnost být nejen svědky, ale také součástí příběhu díky imerzivnímu prostředí VR. Hned od prvních okamžiků „Gloomy Eyes“ zaujme svým jedinečným vizuálem. Grafika je detailně propracovaná s výrazným uměleckým stylem, který dokonale podtrhuje temnou atmosféru příběhu, který se odehrává takříkajíc na dosah.

Scéna animovaného filmu Gloomy Eye se před divákem otevírá jako dioramata

Screenshot Gloomy Eye, www.gloomyeye.co

Jak to celé funguje?

Celé prostředí působí jako spousta jednotlivých pódií, která se vynořují z temnoty, aby se spojila s dalšími a dalšími, na kterých se odehrávají jednotlivé události děje. Divák tak má možnost sledovat vše přímo, tak jako by koukal na veliké loutkové divadlo. Na rozdíl od něj ale postavy hrají mimikou, bohatými pohyby a nezanedbatelnou roli hraje i vyprávění Colina Farrela. VR technologie navíc umožňuje volný pohyb kolem scény a tak otevírá audiovizuálnímu zážitku zcela nové perspektivy.

Díky VR a možnosti pohybovat si lze vše detailně prohlédnout a třeba se i podívat přímo do zářících očí hlavního hrdiny.

Gloomy Eye -tváří v tvář, www.gloomyeye.co

Právě práce s pohybem uživatele a perspektivou je velice zajímavým prvkem. Díky koncepci malých dioramat, která se objevují, propojují a zanikají tak, jak se odvíjí děj přitom vše skvěle funguje. A podíl na tom všem má i vnímání prostorovosti zvuku, které vám nedopřeje sebelepší domácí kino. Tady se totiž vše pohybuje přesně tak, jako v simulaci – pokud se ke scéně otočíte zády, uslyšíte hlavního hrdinu za sebou, poku přeběhne k pravé ruce, uslyšíte postupný přesun kroků. No a když se k hrdinovi přiblížíte, uslyšíte ho hlasitěji. Tomu říkáme absolutní 3D zvuk jak se patří!

Určitě vám nechceme zážitek zkazit tím, že bychom vám prozradili děj nebo jeho rozuzlení. Ale vězte, že emocemi nabitý snímek se vás dotkne. Divák přirozeně následuje hlavního hrdinu i další postavy a vnímá skutečně pohlcující pocit přítomnosti v ději. Jestli jste měli pocit, že něco s filmovými postavami prožíváte, tak tady to zažijete ještě mnohem intenzivněji. A vůbec přitom nevadí, že jde o animáky.

Závěr

Gloomy Eyes je bezpochyby průkopníkem v oblasti animovaného VR filmu. Diváka pohltí jak vizuálně, tak zvukově a přináší unikátní zážitek, který je daleko za hranicemi tradičního filmu. Tento film je důkazem potenciálu VR technologií v oblasti vyprávění příběhů a zanechává v divácích silný dojem. Ostatně i já musím přiznat, že jsem byl po jeho shlédnutí ohromený a dojatý. Pokud máte v dosahu VR headset, tak neváhejte a na film se podívejte. Na platformě Steam je aktuálne za velmi výhodnou cenu.

Kde film najít?

VR filmy seženete na platformách s VR obsahem jako je VIVEPORT, Meta Store (dříve Oculus Store) a Steam. Aktuální ceny vypadají takto:

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim