reklama
PanzerGlass iPhone 15

Samsung odhalil OLED TV bez odlesků

Samsung odhalil OLED TV bez odlesků
2024-02-06T15:15:06+01:00
• 8. 1. 2024

Letošní CES bude nabitý inovacemi. To jsme čekali již po zjištění o nové technologii podsvícení QLED panelů od Sony. Dnes své novinky odhalil Samsung. Jako každý rok přichází opět nové procesory zpracování obrazu pro řadu NeoQLED. Zajímavější je ale technologie Glare Free nového televizoru S95D která řeší nepříjemné odlesky okolí na OLED televizorech.

Lepší obraz i v prudkém světle

Princip novinky spočívá v povrchové úpravě obrazovky. Ta prý méně odráží světlo a tak jsou i tmavé oblasti obrazu lépe viditelné i ve dne. Výrobce tvrdí, že díky novým vylepšením obrazovky a novému proprietárnímu zpracování obrazu bude možné dosáhnout věrnějšího zobrazení bílých, hlubších černých a přesnějších barev. Pokud to je pravda, můžeme se těšit na ještě více pohlcující zážitek ze sledování i za denního světla. V kombinaci s o 20 % vyšším maximálním jasem tak bude OLED technologie zase o něco zajímavější i pro ty, kteří mají televizor v blízkosti okna, nebo sledují videoobsah především ve dne.

Ačkoli OLED dlouhodobě poskytuje nejlepší kontrast a barevnou škálu, pro plnohodnotný zážitek vyžaduje mírnější osvětlení místnosti. Při odpoledním hraní videoher nebo sledování seriálů a sportu tak převažovaly výhody extrémně vysokého jasy QLED televizorů. Lesklé OLED obrazovky totiž snadno přesvítí jižní okno, nebo třeba i nízko zavěšená žárovka. Diváka pak obtěžuje nepříjemný odraz světelného zdroje. Doufejme proto, že sliby Samsungu nebudou plané. I když Sony ukazuje, že i podsvícené televizory budou mít solidní podání černé a zřejmě se OLED panelům přiblíží i barvami, OLED je jistota. Snad se tedy podaří jeho nevýhody při sledování ve dne vyřešit.

Rychlý obraz, štíhlá konstrukce

Posun v kvalitě obrazu nezůstává jen v oblasti barev, kontrastu a odolnosti vůči odrazům. Nový televizor zvýšil i obnovovací frekvenci ze 120 Hz na 144. Příslib vysokých obnovovacích frekvencí a pokročilejšího zpracování obrazu při ale osloví zejména sportovní fanoušky a hráče počítačových her, kteří vyžadují plynulý a čistý pohyb na obrazovce. Pro sledování filmů s klasickou snímkovou frekvencí 24 obrázků za sekundu to bude mít přínos nulový a překvapivě nemusí ohromit ani hráče konzolových her. Ty totiž omezí samotné konzole, jejichž výkon typicky nezvládne více než 60 obrázků za sekundu. V redakci jsme se tak shodli, že dopočet všichni vypínáme, abychom bránili „telenovelovému dojmu z obrazu“.

Tradičně potěší One Connect Box, díky kterému se podařilo udržet profil televizoru na pouhých 11 mm. Navíc umožňuje montáž skutečné přímo na stěnu a propojení jediným nenápadným kablíkem. Všechny vstupy i napájení lze přitom uschovat elegantně do stolku či poličky pod televizorem. Samozřejmě nechybí ani oblíbený systém operační systém Tizen.

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim