reklama
WITHINGS-Banner-300x300x

Apple Vision Pro je nejdražší kino pro jednoho diváka

Apple Vision Pro je nejdražší kino pro jednoho diváka
2024-02-09T16:06:37+01:00
• 9. 2. 2024

Jaký je potenciál Apple Vision Pro v roli domácího kina?, zdroj: Apple

Když Apple představil Apple Vision Pro, způsobil nový VR headset obrovské pozdvižení. „Je to tu! Apple se pustil do další hry, kterou ukázali jiní, ale neprodali ji běžnému uživateli.“ A částečně mají ty výkřiky pravdu.  Ačkoli headset nepřichází kromě vytáčivého pojmu „spatial computing“ s žádnou revoluční funkcí, dělá vše tak, aby to pochopil každý. Poměrně dlouze jsem se tomu věnoval v komentáři pro server dotekomanie.cz. Jednou věcí se ale Apple Vision Pro od konkurence liší dramaticky – neprodává VR zážitky. Snaží se prodat myšlenku obřích virtuálních displejů a nového způsobu přístupu k multimediální zábavě. Tak se na něj tedy pojďme podívat z hlediska posunu v oblasti filmů a videa, protože to je největší zábava, kterou vám Apple Vision Pro kino za oněch 80 000 kč nabídne. Pokud tedy opomeneme případné pozdvižení ve vašem okolí. Bez ohledu na to, že jde pravděpodobně o aktuálně nejobvyklejší skutečný prodejní argument.

Soukromé Vision Pro kino?

Vive Flow Sandeepa 4896x3264x

HTC VIVE Flow z roku 2021 nabídl soukromé kino na cesty s třetinovou hmotností, zdroj: HTC

Apple opravdu není prvním, kdo s touto myšlenkou přišel. Možnost, vytvořit si i v malém bytě obrovské projekční plátno byla vlastní všem PCVR headsetům už v roce 2015.  Ve skutečnosti to ale moc nedávalo smysl. Rozlišení tehdejších headsetů nebylo dostatečně vysoké a tak při sledování jakéhokoli 2D videa v jedné osobě fungoval líp i počítačový monitor. A dva diváky stejně do jednoho headsetu neschováte. Samozřejmě se našel uživatelský niche, kde takový velmi soukromý přístup dává smysl, ale že by šlo o Hi-Fi zážitky se říct nedá. Jednoduše pokud šlo o filmy, vždy dávalo větší smysl investovat do solidního 4K televizoru, než do nákladného VR headsetu. Jedinou výjimku představovala díla jako Gloomy Eyes, která vznikla přímo pro VR a tak si je jinde neužijete.

Situaci mírně změnil příchod HTC VIVE Flow v roce 2021. Ačkoli ho výrobce představoval jako dostupný VR headset, nemohla novinka konkurovat ničemu, co mělo klasické schéma ovládání s dvěma ovladači. Sledování headsetu v prostoru ani kvalita obrazu 3200 x 1600 přitom nebyly nikterak tragické, ale chyběl sofistikovaný VR obsah. Hlavním zdrojem obsahu totiž měla být obrazovka telefonu. Ano, prostřednictvím technologie Miracast bylo možné poslat do headsetu cokoli od Netflixu, přes vlastní videa až po Youtube videa a mobilní hry. To by při troše představivosti stačilo pro simulované soukromé HD kino kdekoli na cestách. Ale to bychom museli zanedbat detaily jako fakt, že velkou část zorného pole zabere simulace prostředí kina. Jednoduché VR zážitky, které nevyžadovaly 6 DoF ovladače pak byly takovou třešničkou na dortu.

V čem je Apple Vision Pro jako kino lepší?

Prakticky totožné schopnosti nabízí z hlediska přístupu k multimediálnímu obsahu Apple Vision Pro. Se svou cenovkou a datem představení ovšem může nabídnout dramaticky vyšší rozlišení i výkon. Nabídne tak pokročilejší sledování rukou, očí i kvalitu obrazu. Ani tak se ale nedokáže vyrovnat běžnému 4K monitoru, nebo dokonce televizoru. A to nemusíme brát ani v potaz rozborku serveru ifixit.com, která ukazuje, že oněch ohromujících 23 milionů pixelů se horizontálnímu rozlišení 4K obrazovky pouze blíží. Stejně jako v případě VIVE Flow totiž musíme brát v potaz, že celý displej nevyužijete pro zobrazení filmu, seriálu, anebo obrazu z počítače. Ve výsledku se tak budeme bavit reálně stále spíše o simulaci FullHD obrazovky a to ještě v lepším případě. Na tu totiž typicky koukáme z výrazně větší fyzické vzdálenosti. I tak se ale u Vision Pro žádného viditelného rastru nedočkáte. Kdekoli, kde si takový zobrazovač běžně nedopřejete to tak může být skvělý zážitek.

vive xr elite for business virtual desk 925x688x meta quest pro multitasking 1280x720x

Virtuální okna v režimu smíšené reality nabízí VIVE XR Elite i Meta Quest Pro, zdroj: HTC, Meta

Na rozdíl od VIVE Flow a jiných starších VR headsetů je tu ještě aspekt smíšené reality, který dovoluje zavěsit takové plátno do prostoru. To sice umí například HTC VIVE XR Elite či Meta Quest Pro, ale s ohledem na cenu s výrazně menší dokonalostí průhledu. Tady si totiž dal Apple opravdu záležet a sáhl po těch nejlepších kamerách, které byly dostupné. Díky speciálně optimalizovanému procesoru se společnosti navíc podařilo zkrátit dobu, za kterou scénu zachycenou kamerou dopraví k vašim očím na pouhých 12 ms. A to je opravdový fofr. Vše tak bude přirozenější a vy si udržíte lepší přehled o svém okolí. To se hodí spíš při práci než při sledování filmu.

Neotřesitelná síla značky Apple

Apple Vision Pro availability profile 3840x2160x

Apple Vision Pro sice váží nepříjemných 600 g, ale přesto je cool, Zdroj: Apple

Hlavní roli při přijímání takových funkcí bude ale hrát spíše to, že MacBook vám tu virtuální obrazovku vyčaruje automaticky bez nutnosti cokoli instalovat. Pro jednu situaci bude ale možnost průhledu klíčová. Jsou to chvíle, kdy se rozhodnete používat Apple Vision Pro na veřejnosti, kde si ztratit přehled o okolí netroufnete kvůli bezpečnosti. To může nastat například v MHD, nebo na lavičce v parku. Ale právě tam se to nejvíce hodí výrobci. Stejně jako když firma vymyslela v době snahy o maximální nenápadnost bílá sluchátka AirPods. Jednoduše nenechala nikoho přehlédnout, že máte jejich sluchátka a tak pravděpodobně i iPhone. A stejné to bude asi i teď. Posune tak svou novinku na pozici opravdu luxusního statusového doplňku. V USA už je ten efekt vidět a teď už zbývá jen to, aby se začal valit jako sněhová koule a nabalovat další a další uživatele, kteří nechtějí ztratit status člověka, který jde s dobou.

A film a video?

Měli bychom tedy nový headset vnímat jako důležitého hráče v oblasti domácí A/V techniky? Můžeme ho považovat za jakési domácí Apple Vision Pro kino? Pokud opomeneme zatím nepříliš rozšířené produkce VR děl tak nikoli. Kde ale pravděpodobně zapůsobí dramaticky je zábava na cestách. To, co započalo HTC s headsetem VIVE Flow, který dnes funguje i v nevyšších modelech automobilů Audi jako nejprestižnější zábavní systém, totiž posune do zcela jiného světla. Mít headset na hlavě totiž začne být cool. A já věřím, že právě takový impuls moderní segment potřebuje. Přinese do něj totiž tolik potřebné finance a poptávku po lepších a lepších zařízeních i aplikacích. A to je v oblasti technologií vždycky dobře. A to bez ohledu na moje osobní antipatie ke způsobu, jakým k tomu dojde.

Z hlediska honby za nejlepším obrazem a zvukem při domácí zábavě to ale terno není. Pravděpodobně stále uděláte lépe, když si za 80 000 Kč koupíte velký 4K televizor střední třídy se slušným soundbarem, klasický nezávislý VR headset a za zbylé peníze strávíte čas v parku s někým, koho pak pozvete domů na film.

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim