reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

Glosa: TV od operátora pro TV boxy? Jednou, brzy a možná nikdy

Glosa: TV od operátora pro TV boxy? Jednou, brzy a možná nikdy
2024-03-12T12:06:56+01:00
• 29. 2. 2024

S TV od operátora se žonglování s ovladači asi hnedtak nezbavíme, zdroj: hifimanie.cz

1

Jako otravná veš už nějaký ten pátek diskutuji jednou za čas na sociálních sítích, fórech i s operátory na telefonní lince o tom, zda se chystá jejich (většinou podle materiálů právě ta nejlepší) televize i pro Apple TV, dříve také pro NVIDIA Shield. Odpovědi jsou většinou stejné. Máme to v plánu, jednou bychom chtěli a určitě již brzy. Škoda, že je slyšíme u některých operátorů už několik let.

Vodafone TV – s akvizicí UPC se plány změnily

Vodafone TV

Vodafone v současnosti podporuje alespoň chytré televize; zdroj Vodafone

Začněme našim nejmladším operátorem. Ten nabízí své tarify pro sledování televizních kanálů již od 150 Kč. To ale pouze v případě, že už jste uživatelem jiných služeb. Jinak vás základ vyjde na 320 Kč. Připlatit si můžete další balíčky v různých cenových relacích. Pokud byste chtěli All-in-one, pak si připravte dalších 620 Kč navíc. No a pokud potřebujete chytrou krabičku, přes kterou vše budete sledovat? Tak zaplatíte dalších 120 Kč měsíčně za pronájem Vodafone TV 3 boxu. V nabídce je i hloupější standardní box za 70 Kč měsíčně. A ano, pokud chcete set-top box do ložnice, připravte si další finance.

Poměrně novinkou je, že Vodafone začal podporovat svou službu pro chytré televize. Pokud tedy máte Samsung, LG nebo televizi s Android OS, své oblíbené kanály již přehrajete. Zamyslet se můžeme ovšem nad nevýhodou, že ve většině případů jsou aplikace v tomto případě o něco pomalejší. Jde zejména o to, že televizory nenabízí ani zdaleka takový výpočetní výkon, jako TV boxy. A jak je to tedy s podporou Android TV boxů nebo Apple TV?

To už je horší písnička. Už v době, kdy jsem užíval televizi od UPC, se služba, tehdy zvaná Horizon, údajně chystala pro Apple TV. To se psal rok 2019. Po akvizici začal Vodafone tvrdit, že se plány změnily, televizi bude budovat svou a tak dále. TV od Vodafone nevypadá jako taková špatně, ovšem do Apple TV a oficiálně ani do Android boxů se zatím nepodívala. V případě například Shieldu můžete bokem stáhnout .apk pro telefon a zkusit, zda uspějete. U Apple TV máte smůlu. Malou útěchou je podpora AirPlay z telefonu. Ale když už tu krabičku u televize máte…
Poměrně smutným příkladem je, že ačkoliv Vodafone svůj box propaguje jako šikovnou a výkonnou mašinku, například certifikaci od Netflixu nenabízí. Vodafone uvádí, že důvodem jsou nadstandardní nároky ze strany Netflixu. Pokud box nezvládá nadstandardní nároky, rád bych uvedl, že Apple TV ano. Dokonce i OS televizorů je splňují. Úsměvnou perličkou je, že zahraniční mutace Vodafone TV lze minimálně v Apple TV najít.

Nezbývá tedy než dále čekat.

O2 TV – Balada o dva nulce

O2 TV 2.0

O2 zažívá krušené chvilky při přechodu na novou generaci své služby; zdroj: O2

Články o O2 TV pro Apple TV (potažmo Android boxy), ty najdete už z roku 2020. Už tehdy dotazů padalo více než dost, ačkoliv informace končily tím, že se jen tak nedočkáme. Články nemohly být blíže pravdě. Stále jsme se nedočkali, i když na Facebooku najdete odpovědi správců dané sociální sítě pro společnost, že tomu tak bude již brzy. Poslední novinky se pak točí kolem migrace uživatelů na O2 TV 2.0.

Je děsivé se k tomu vůbec vyjadřovat. Zatímco O2 TV staré generace uměla AirPlay, druhá generace ignoruje, že taková funkce existuje. To je v případě upgradu minimálně komické. O2 si tak může naprosto samo za nelichotivé hodnocení. Na App Store je v současnosti na jedné hvězdičce a komentáře stojí za to. Samozřejmě O2 TV 2.0 by mělo být brzy dostupné i pro Apple TV, alespoň podle vyjádření různých zaměstnanců společnosti.

A jak je to s cenami? Operátor televizi nabízí bez závazků a začíná na 399 Kč za základní tarif a končí u 899 Kč (bez slevové akce) za nejvyšší tarif, u kterého si můžete vybrat Voyo nebo HBO Max navíc. 100 Kč si připlatíte, pokud chcete O2 TV sledovat na více zařízeních. Lepší ceny dosáhnete samozřejmě s dalšími službami navíc.
Podporovány jsou televize Samsung a LG vyrobeny po roce 2018 a televizory s Androidem. Další variantou je O2 TV Box. Vyjde na 69 Kč měsíčně a pořídit ho můžete i napřímo za 4 140 Kč. Ano, to je víc, než kolik stojí Apple TV i NVIDIA Shield. Nutno přiznat, že tento box je chytřejší než od Vodafone a nabízí Chromecast nebo možnost přehrát obsah z USB disku. Chce se tvářit také jako herní konzole. Ptáte se na Netflix? Smůla. Asi nadstandardní podmínky.

Nezbývá tedy než čekat dále.

Magenta TV – vše není tak růžové

Magenta TV

T-mobile se soustředí více na chytrá zařízení; zdroj: T-mobile

T-Mobile TV se loni změnila na Magenta TV a spousta z nás jistě čekala novinky a moderní funkce. Už jen proto, že třeba německá Magenta TV je minimálně pro Apple TV normálně dostupná. Zde jsme ale v Česku, a tak to dopadlo přesně jak předpokládáte. Apple TV podporována není. Podporovány jsou Samsung, LG a Android televizory.

Ceny začínají na 399 Kč za nejlevnější tarif a končí na 899 Kč za nejdražší tarif bez slev. V potaz je opět třeba brát, že se cena bude lišit, pokud využíváte další služby operátora. Jak také jinak. Jestli vám to celé přijde povědomé, tak ano. Cenově se naši operátoři příliš jeden druhému konkurovat nesnaží. Jeden bonus přeci jen obdržíte. V každém tarifu si užijete Voyo jako dárek.

T-mobile jde trochu modernější cestou a žádný super chytrý TV Box, který by nesplňoval nadstandardní podmínky Netflixu, v podstatě nenabízí. Ti, kteří nemají chytrou televizi, ale mohou za poplatek 50 Kč měsíčně využít klasický set-top box i chytřejší set-top box, kterému ale T-Mobile nevěnuje příliš prostoru. Přiznám se, že u T-mobilu vidím největší pravděpodobnost podpory chytrých krabiček od jiných výrobců. Už jen z důvodu, že žádnou svou příliš nepropaguje a Magenta TV je v jiných zemích poměrně dlouho dostupná i pro jiná zařízení. To už jsou ale jen domněnky.

Doplnění: T-Mobile dne 12. března 2024 jako první operátor oznámil dostupnost MAGENTA TV pro Apple TV s tvOS 16 a novějším. 

Je pronájem zařízení až takový byznys?

K zamyšlení je pak jediné. Existuje u nás málo uživatelů Apple TV, případně Android boxů, a pak se operátorům vývoj aplikace nevyplácí? Nebo se jim naopak vyplácí pronájem svých vlastních zařízení a vlastně i kontrola nad uživateli? Tuhle odpověď nejspíše znají jen samotní operátoři. Už jen to, že pronájem zařízení není občas levná sranda, něco značí. Operátoři totiž poplatky za zařízení účtují neustále. Nepřestanete platit po dvou letech, ani po třech. Zařízení vám klidně zpoplatní na deset let a nikdy nebude vaše. Mezitím byste si mohli koupit nové zařízení od libovolného výrobce a ještě jej klidně obnovit za novou verzi, jakmile přijde. U O2 si můžete koupit alespoň vlastní box, ale vyjde vás dráž, než box, který je nezávislý a splňuje daleko více standardů. Dokonce si pustíte i ten zpropadený Netflix.

Tento rok se jeví jako ten správný, kdy bychom mohli nějaké novinky zaznamenat. Ale to jsem si říkal i o tom loňském. Tak třeba nás ten náš triumvirát letos překvapí.

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Klára Bartošová

29. 2. 2024, 16:48

My to všechno takhle v Česku přece chceme, my chceme výstavku set-top-boxů a 20 ovladačů 😅

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim