reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

RECENZE: Pračka vinylových desek Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E

RECENZE: Pračka vinylových desek Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E
2024-02-22T17:19:09+01:00
• 2. 2. 2024

Pro-Ject VC-E, Zdroj: hifimanie.cz

Pokud to s poslechem vinylu myslíte vážně, neměli byste zapomínat na péči o svou kolekci. Vlastní pračka vinylových desek není nutnost. Někteří prodejci audia, jako například AQ studio vám desky za mírný poplatek vyčistí. Pohodlí domova a jednorázová investice může být ale přeci jen lepší. Pojďme se tedy na jednu velice šikovnou pračku podívat.

Pračka vinylových desek Pro-Ject VC-E

Pod značkou Pro-Ject můžete narazit především na kvalitní gramofony. V portfoliu značky najdete ale i pračku Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E a hromadu dalších doplňků. Taková pračka vinylových desek velmi účinně, přesto bezpečně vyčistí vaše stará i nová 12“ alba a 7“ singly. Pračka se v době psaní recenze prodávala na oficiálním e-shopu AQ.cz za 9 999 Kč s DPH.

IMG 8328 4032x3024x

V balení nechybí praktický kartáček ani koncentrát čistící kapaliny, Zdroj: hifimanie.cz

V krabici najdeme samozřejmě pračku a všechny její díly pro snadné složení. Chválím za kvalitní kartáček z kozích štětin a k dispozici je i napájecí kabel, náhradní samolepící pásky a čistící kapalina na vinylové desky. Samozřejmostí jsou i návody.

Design a zpracování – hliník a výroba v České republice

U audio zařízení značky Pro-Ject se mi líbí, že u nich stále najdeme štítky s výrobou v evropských zemích. To platí i pro Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E, která má na spodní části štitek „Made in Czech Republic“.

  • Rozměry: 310 x 266 x 210 mm
  • Váha: 6,5 kg

Pračka působí skutečně kvalitním dojmem. Většina konstrukce je z hliníku. Kompletace je velice jednoduchá a není se čeho obávat, obzvlášť, když v prodejním balení najdete i ilustrovaný návod. Stačí jen zkompletovat vrchní část, kde se nachází svorky pro uchopení vinylové desky, nasadit vyjímatelné odsávací rameno a nalepit samolepící sametové pásky. Ze zadní strany pak už jen připojíte napájecí kabel a vše je připraveno. Uvnitř se ukrývá výkonný hnací motor s rychlostí 30 otáček za minutu a nechybí ani odpadní nádrž, kterou lze snadno vyprázdnit.

K čemu pračka vinylových desek je?

Jestli ve své sbírce máte starší desky, tak se pračka Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E určitě hodí. Zvuk starších desek, v jejichž drážkách se usazovala mastnota a prach roky, se po použití dramaticky zlepšil. Ačkoli některé nečistoty nejsou na první pohled vidět, přehrávání hudby vám mohou dost znepříjemnit. Stačí i papírový prach z originálního obalu. Pračka mi pomohla například znovu zprovoznit desku Marilyna Mansona, kterou jsem považoval za tak poškozenou, že hrozilo její vyřazení ze sbírky. Nyní hraje obstojně a já tak nemusím shánět novou v lepším stavu.

Jak na samotné čištění?

IMG 8322 4032x3024x

Deska s čistící kapalinou, zdroj: hifimanie.cz

Proces čištění vinylových desek je nesmírně jednoduchý, i když se toho někteří mohou obávat. V balení se nachází plastová ochrana spodní strany desky, aby se na ni  nedostávaly nečistoty v průběhu čištění. Právě na ni položíte svou drahocennou vinylovou desku a obojí upnete do svorek. Ty mají krom držení desky i sekundární důležitou funkci – ochranu střed desky s etiketami před čistící kapalinou. Pak už jen umístíte správně čistící rameno, na 12“ nebo 7“ desku aplikujete čistící kapalinu a můžete čištění spustit. Nejprve necháte desku rotovat jedním směrem pak druhým a nakonec spustíte odsávání.

Výrobce udává, že nejlepší je při čistění použít jednu rotaci vpřed a jednu zpět. Rotace ovládáte pomocí fyzických tlačítek na pravém boku. V poslední řadě spustíte odsávání kapaliny na desce, které probíhá skrze rameno. To je opravdu silné, přesto bezpečné a nemusíte se bát, že by došlo k poškození desky. Pokud však máte doma mazlíčky, mohou se hluku během odsávání leknout, je překvapivě výrazný. Rozhodně tak nepřichází v úvahu noční čištění v domácnosti s dětmi, nebo tam, kde byste někoho rušili. Případný zbytek kapaliny se z desky sám odpaří. Výhodou je, že sběrná nádoba má objem 0,5 l a tak ji nemusíte vylévat po každém čištění.

Pro čištění desek se používá koncentrát Pro-Ject VC-S Wash it. Ten namícháte s demineralizovanou vodou 1:10 nebo 1:20. Výrobce také varuje, že se nedoporučuje míchání s vodou z vodovodu. To proto, že byste mohli desky zanést  Koncentrát je dle výrobce stoprocentně ekologický, netoxický a nehořlavý. Neobsahuje také žádný alkohol.

Závěr: Má čištění desek smysl?

Pračka Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E je mířena přesně na ty uživatele, co to se svou sbírkou vinylových desek myslí opravdu vážně. Jestli chcete přehrávat svá oblíbená alba z vinylu ve vysoké kvalitě, je dobré čas od času provést i mokré čištění. S tím vám skvěle pomůže právě tato pračka. Ta totiž provede výborně nejen samotný proces otáček s nalitou kapalinou, ale velmi důležité je i odsávání nejen samotné kapaliny, ale i nečistot po otáčkách v ní. Pračku mohu doporučit každému, a to nejen majitelům starých desek.

Pračce musím pochválit příkladné konstrukční zpracování s hliníkem a vždy rád vidím štítky, na kterých není zmínka o výrobě v Číně. Ačkoli pračka slouží především pro čištění 12“ desek, neměl jsem problém ani s malými 7“ singly. Čištění je vysoce účinné, má výkonný motor a vlastně dělá vše, co se od ní očekává. Nedostatky jsem žádné během celého dlouhodobého testování nenašel.

V době psaní recenze byla pračka Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E dostupná na oficiálním e-shopu AQ.cz za 9 999 Kč s DPH a dopravou zdarma. Ano, někomu se může zdát cena vyšší, ale v audio světě se jedná o běžnou částku za kvalitní produkt. Přeci jen se jedná o pračku skutečně pro uživatele, co to myslí s deskami vážně a nedělá jim problém za kvalitu zaplatit.

Klady

  • Kvalitní konstrukce
  • Vysoký výkon odsávání
  • Dramatické zlepšení zvuku čištěných desek
  • Cena

Zápory

  • Výrazná hlučnost odsávání
  • Výdech nádrže pro sběr použité kapaliny přímo pod čištěnou deskou

Autor webu infoek.cz, milovník chytrých technologií a obránce soukromí. Lásce k audiu jsem propadl nedávno. Navzdory mému technologickému nadšení se ale právě vinyl stal mou vášní!

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim