reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

RECENZE: Sennheiser Accentum Plus – plus neznamená jen vyšší cenu

RECENZE: Sennheiser Accentum Plus – plus neznamená jen vyšší cenu
2024-02-20T12:18:48+01:00
• 20. 2. 2024

Zdroj: Hifimanie.cz

Sennheiser Accentum Plus dnešním dnem vstupují u nás do prodeje sluchátka a my s nimi už nějaký ten den na uších i kolem krku strávili. Není to tak dávno, kdy jsme se podívali na zoubek šikovným sluchátkům Sennheiser Accentum. Ta za relativně příznivou cenu nabízela příjemný energický zvuk a skvělou výdrž na jedno nabití. Sluchátka jsme chválili, ale pár výtek se také našlo. Právě z těch pluskový model vychází. Co přídomek Plus přináší navíc kromě vyšší ceny? A stojí to za to? Na to se vám pokusíme odpovědět níže.

Obsah balení – téměř identické, ale pouzdro je zde navíc

I Sennheiser Accentum Plus nabízejí štíhlou a ekologicky vyhlížející krabičku, která je téměř identická, jako tomu bylo u levnějšího sourozence.

Accentum Plus krabička

Balení je totožné v porovnání s Accentum; zdroj: Hifimanie.cz

Po otevření balení však přichází první viditelná změna, kterou slovíčko Plus přináší. Sennheiser Accentum jsme nechtěli úplně odpustit, že v balení chybí aspoň základní ochranný obal na sluchátka. Zde se nově pouzdro na sluchátka nachází. Je relativně pevné a otvírá se zipem. Po vyjmutí obalu, ve kterém byla rovnou sluchátka umístěna, nás překvapilo, že zde nevidíme žádný USB kabel, pouze nutné papírové materiály.

Sennheiser Accentum Plus Pouzdro

V balení se tentokrát nachází praktické pouzdro; zdroj: Hifimanie.cz

Nemusíte se bát. Vše se nachází právě v pouzdře. Po otevření zipu na nás vykoukla nejen samotná sluchátka, ale také v gumě přichycený USB-A – USB-C kabel a kabel s 3,5mm jackem na obou stranách. K tomu máme dvě poznámky.

Sennheiser Accentum Plus Pouzdro 2

V pouzdře se nachází prostor i pro kabely; Zdroj: Hifimanie.cz

Opět bychom ocenili modernější USB-C – USB-C kabel, který se dneska jeví již standardnějším. Třiapůlka znamená, že Plusková sluchátka nabídnou také jack. Ten se na Sennheiser Accentum nenacházel.

Zpracování – najdi pět rozdílů

Více plastů jako trend nastolily už Sennheiser Momentum 4. U Sennheiser Accentum jsme se tak příliš použitým materiálům nedivili. Naopak nás překvapila kvalita zpracování plastů. Po porovnání Accentum a Accentum Plus musíme konstatovat, že vše zůstalo naprosto shodné.

Accentum Plus

Plasty jsou stále kvalitní a nepůsobí levným dojmem; zdroj: Hifimanie.cz

Shodná je kvalita plastů, velikost mušlí, tuhost hlavového mostu, zkrátka vše. Plasty opět působí kvalitně, nikde nevržou, nikde se nic nezadrhává a vše zkrátka funguje podle očekávání. Polstrování je opět pohodlné v případě mušlí i mostu. Dlouhý poslech tak nečiní žádné problémy. Černé plasty pak nechytají velké množství otisků prstů. Druhá nabízená barva, tedy bílá, na tom bude pravděpodobně ještě lépe.

Pokud chceme najít změny, musíme zabrousit opravdu do detailů. Sennheiser Accentum Plus mají na hlavovém mostě výraznější logo výrobce. V případě černé barvy je nyní logo stříbrné. Accentum jej měly černé a bylo sotva viditelné.

Logo je u pluskového modelu výraznější

Logo je u Accentum Plus více výrazné; zdroj: Hifimanie.cz

Další změnou je pak pouze jedno tlačítko na pravé mušli. Accentum Plus se totiž neovládají jako levnější model pomocí tlačítek, ale nově budete muset využít gesta. Dále zde přibyla dírka navíc a sluchátka lze propojit se zařízením pomocí 3,5mm jacku, pokud takové zařízení máte.

Accentum a Accentum Plus

Po prozkoumání pravé mušle jsme uvnitř objevili senzor, který se stará o automatické pozastavení přehrávání při sejmutí sluchátek z hlavy. Pátým rozdílem je mikrofon navíc na pravé mušli. Právě ten umožňuje adaptivní ANC.

Senzor pro přerušení přehrávání

Sluchátka stačí sejmout z hlavy a přehrávání se přeruší; zdroj: Hifimanie.cz

Bonusovým rozdílem je váha. Ta z udávaných 220 gramů stoupla na 226 gramů. Přiznáme, že tento rozdíl jsme ale nebyli schopni jakkoliv pozorovat.

Ovládání a výdrž – tlačítka nahrazuje dotyk, 50 hodin zůstává

Ovládání, to je oč tu běží. Právě zde se oproti modelu Accentum odehrála většina změn. Accentum Plus přišla hned o tři tlačítka a nově se ovládají gesty. Jedno tlačítko je zde pro zapnutí a vypnutí sluchátek, případně pro zahájení párování. Gesta fungují pouze na pravé mušli. Při ovládání hudby stačí jednou klepnout na mušli pro přehrávání skladby a pauzu. Posunutím prstu po mušli dopředu přepnete na následující skladbu. Posunem dozadu pak na předchozí. Posunutím nahoru a dolů ovládáte hlasitost. A dvojí klepnutí pak přepíná aktivní potlačení hluku a transparentní režim.

U hovorů pak probíhá vše odlišně. Posunutím vpřed hovor přijmete, posunutím vzad pak zamítnete. Dvojitým klepnutím hovor pozdržíte a v případě, že máte dva probíhající hovory, můžete dvojím klepnutím mezi hovory přecházet. Stiskem fyzického tlačítka pak můžete vypnout a zapnout mikrofon.

Doteková plocha je ohraničena

U Accentum Plus je ovládací plocha oddělana rýhou. Viditelný je i mikrofon navíc; zdroj: Hifimanie.cz

Zamrzí, že gesta nelze změnit a nenastavíte ani jejich intenzitu. Pozitivní novinkou pak je, že sluchátka rozeznají, kdy je máte na hlavě a kdy ne. Můžete využít automatického přerušení přehrávané skladby a následného pokračování v případě sejmutí sluchátek z hlavy a jejich opětovného nasazení.

I v případě Accentum Plus lze využít aplikaci Smart Control v telefonu. Aplikace poskytne informace o stavu baterie, přepínání zdroje zvuku, ekvalizér a Sound Zones, což posluchači umožní mít v každém prostředí jiné nastavení zvuku a nechybí samozřejmě ani možnost vypnutí a zapnutí aktivního potlačení hluku. Právě to je zde nově ve verzi Adaptive. Sluchátka nastaví intenzitu ANC podle okolí, ve kterém se nacházíte. Nechybí ani Wind Noise Reduction, tedy redukce hluku větru.

Výrobce slibuje výdrž na jedno nabití až 50 hodin při zapnutém ANC a při přibližně 50% hlasitosti. My jsme vášnivým poslechem opět dosáhli cca 45 hodin při 80% hlasitosti. Sluchátka plně nabijete za 3,5 hodiny. Za 10 minut v nabíječce si pak užijete až 5hodinový poslech. Zde se zkrátka moc nezměnilo.

Zvuk – stále hravý, lepší ANC a aptX adaptive

Se zvukem se Sennheiser pokusil nehýbat, a tak sluchátka (v porovnání s Accentum) vedle sebe zní v podstatě shodně a my bychom se mohli jen opakovat. Pro ty, kteří nečetli recenzi levnějšího modelu, se však zvuk pokusíme přeci jen trochu přiblížit.

Sennheiser se s Accentum a tedy i Accentum Plus pustil do drzejších zvukových vod. Tradiční (známý také jako charakteristický) zvuk Sennheiser je posunutý do hřejivějších míst. To znamená jediné – více basů. To by leckdy mohlo znamenat nevýhodu, ale není se čeho obávat. Basy jsou posílené citlivě a nepřehlušují detaily skladeb. Jemných nuancí poskytují  Accentum Plus s ohledem na cenu skutečně neslýchanou porci, ostatně tak jako jejich předchůdce. Bohatší basy mohou zaujmout mladší posluchače a zkušenější si vše doladí prostřednictvím ekvalizéru v aplikaci.

Je třeba myslet také na to, že basy více vyniknou při zapnutém potlačení okolního hluku. To tlumí zvuky skvěle a pomáhá tomu i redukce hluku větru. Adaptivní potlačení hluku volí ideální míru potlačení podle toho, kde se posluchač nachází. To znamená, že nedochází k neustálému naprostému odloučení od okolního světa a třeba v tiché domácnosti sluchátka s potlačením trochu poleví.

V recenzi Accentum jsme zmínili několik skladeb, u kterých jsme popisovali, že s výraznějšími basy posluchač nepřijde o další detaily nahrávky. Accentum Plus se při poslechu Turn the Lights Back on od Billyho Joela, Burn od Toma Walkera (v Choir Version), Nearly Forgot My Broken od HeartChrise Cornella naprosto shodně v porovnání s Accentum. Když zrovna řežou výšky, nevytrácí se nikam bas ani středy. Když dorazí do uší výraznější basy, nikam neodchází výšky ani středy. Vše funguje v naprosté harmonii. Jen ten bas vás o trošku víc přitlačí, než je běžné.

Bezdrátově se se zařízením Sennheiser Accentum Plus připojí skrze Bluetooth 5.2. Podporované kodeky pak jsou AAC, SBC, aptX a AptX HD bylo nahrazeno aptX adaptive. Neznamená to ale, že o HD zvuk přicházíte. Jen kodek rozhoduje za vás, kdy je vhodné jej využít. Nezávislá studie Salfordské univerzity z roku 2018 pak uvádí, že neexistuje  žádný statisticky významný rozdíl mezi aptX Adaptive při 420kbit/s a Linear Audio při 24bit / 96kHz.

Závěr

Sluchátka se svou cenou 5 790 Kč zapadají přesně mezí doporučené ceny Sennheiser Accentum a Sennheiser Momentum 4. Oproti levnějšímu modelu přináší celou řadu zlepšení. V balení nechybí pouzdro, sluchátka lze využít s 3,5mm jackem, někteří ocení dotykové ovládání a ocenit je třeba také automatické přerušení přehrávání skladby. Tím výčet novinek nekončí. Máme zde pokročilejší potlačení okolního hluku, které je dokonce adaptivní. Za zmínku rozhodně také stojí implementace novějšího aptX adaptive, který možná v současnosti nemá u mobilních zařízení takovou podporu, pro budoucnost jde ovšem o lepší volbu a sluchátka jsou na to připravena. Za příplatek 2 000 Kč tak toho zákazníci obdrží poměrně hodně.

K zamyšlení pak jsou dvě věci. Tou první je, že Accentum hrají stejně dobře s nižší cenovkou, a tak musíte ocenit zejména pokročilé funkce. Tou druhou není nic jiného, než myšlenkový návrat k Momentum 4. Ta lze dnes ve slevách pořídit totiž jen o chlup dráž. Sennheiser tak s tímto modelem bude bojovat hlavně sám se sebou na obou stranách cenového spektra. Pokud vás sluchátka zaujala, můžete je pořídit třeba v elektronickém obchodě lokálního distributora pantershop.cz, kterému děkujeme za zapůjčení.

Klady

 • Zábavný zvuk jako u levnějšího modelu
 • Stále kvalitní zpracování
 • Vylepšené ANC
 • Pouzdro v balení
 • 3,5mm jack konektor
 • Dlouhá výdrž
 • Automatické pozastavení přehrávané skladby

Zápory

 • Vyšší cena v porovnání s původními Accentum
 • Dotykové ovládání nemusí sedět všem

Technické specifikace

 • Frekvenční rozsah: 10 – 22 000 Hz
 • Velikost měniče: 37 mm
 • Konektivita: Bluetooth 5.2, USB-C
 • Podporované kodeky: SBC, AAC, aptX™, aptX adaptive™, mSBC, CVSD
 • Hmotnost: cca 226 g
 • Aktivní potlačení hluku: ano
 • Výdrž na jedno nabití: zhruba 50 h
 • BAREVNÉ VARIANTY: černá, bílá
 • CENA: 5 790 Kč (Pantershop.cz)

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim