reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

LOFTSONIC REPORTÁŽ: Když reprosoustavy zmizí a kraluje hudba

LOFTSONIC REPORTÁŽ: Když reprosoustavy zmizí a kraluje hudba
2024-03-20T09:31:12+01:00
• 20. 3. 2024

Systém neviditelných reproduktorů LoftSonic musí výrobce do vizuálů vyznačovat, jinak jej nenajdete, zdroj: loftsonic.de

Při nedávné návštěvě u českého zastoupení společnosti LoftSonic jsme měli jedinečnou příležitost seznámit se s něčím kouzelným, co východně od Německa prakticky nepotkáte. Audiosystém německého výrobce totiž přináší špičkový zvuk s naprosto nenápadným designem. Představte si, že vejdete do místnosti a kolem vás se odehrává koncertní příval hudby. Muzikanty, ani reprosoustavy přitom nikde nevidíte. Právě to umí revoluční systém, který dokáže high-end reproduktory nechat zmizet. A když píšeme zmizet, myslíme to doslova. Nebýt toho, že má distributor panely, které hrají celým svým povrchem, záměrně vystavené, tak bychom je nenašli. A to může být pro mnoho milovníků hudby a luxusu tím nejzajímavějším, co lze získat.

Odhalené panely Loftsonic

Český distributor má v poslechové místnosti panely Loftsonic vystavené, jinak by nikdo netušil, co si kupuje, zdroj: hifimanie.cz

Panely je totiž možné použít v sádrokartonovém obložení, integrovat je do nábytkové stěny, a nebo je dokonce usadit pod dlažbu či kámen. Rozehrají naprosto cokoli. Výrobce šel dokonce tak daleko, že lze jediný panel využít jako stereo pár. A tak se i jednoduchou instalací dopracujete k perfektnímu ozvučení třeba v koupelně. Pořádná legrace ale začíná tehdy, kdy si pořídíte plnohodnotnou sestavu, nebo domácí kino. A vězte, že s dostatečným rozpočtem není problém dosáhnout ani Dolby Atmos sestavy! Díky sofistikovanému DSP procesoru, který je součástí výkonného systémového zesilovače, zahraje skvěle jakýkoli povrch, pod který panely schováte.

Jak Loftsonic hraje?

Zvuk systému Loftsonic je ohromující – silný, úderný a překvapivě detailní. Snadno dokáže vyplnit místnost a při vybuzení působí skutečně koncertním dojmem. Na rozhýbání panelů má systém v základu k dispozici 500 W na jediný kanál. Distributor, který vám případně systém bude instalovat, ale může použít až 1600 W. Vše je totiž modulární a spolu s DSP se i takto výkonný systém dokáže snadno přizpůsobit ozvučenému prostoru.

funktionsprinzip 522x1048xIntegrace systému Loftsonic v kamenné příčceLoftsonic vizualizace nábytková stěna
Vibruje celý panel i povrch, který ho skrývá, zdroj: loftsonic.de

Po vstupu do poslechové místnosti jsme pocítili změnu akustiky a bylo jasné, že nás čeká skutečně velký zvuk.Pochybnosti o schopnosti zahrát pořádně nahlas jsme při pohledu na panely neměli. O to milejším překvapením tak bylo, když první skladba okamžitě změnila i naši mylnou představu, že něžné pasáže a prezentace prostoru musí být konpromisní. Všechny nástroje byly navzdory rozměrům membrán krásně lokalizované. Po chvíli poslechu jsme si proto vyžádali pár dobře naposlouchaných skladeb. Zazněla Anette Askvik, i London Grammar. Vše perfektně vykreslené a s přikladnou dávkou emocí.

Rozhodli jsme se proto jít na to z druhého konce. Vyžádali jsme si filmovou hudbu. A ani zde systém nezaváhal. Hudba Hanse Zimmera tepala místností tak, jako kdybychom seděli ve vyladěném kinosále. A to jsme měli k dispozici „jen“ stereo sestavu. Následovalo pár kusů taneční hudby i Rock N Roll. Vše s naprostým přehledem a rezervami. Nezbývalo tak nic jiného než vytáhnout těžký kalibr. Skladbu, kterou žánrově nezařadíte a některým z ní budou vstávat vlasy hrůzou. Igorrrovo ieuD ale prověří systém sbory, metalovým řevem, hlubokým elektronickým basem, tvrdými rify i cemballem a operním zpěvem. A bylo to tu zas. Ze stěny před námi se vyvalil neskutečný proud energie. Z vokálů mrazilo a síla basových ploch o sobě dávala vědět i skrze hmat. To vše se samozřejmou kultivovaností a přehledností, kterou při reprodukci Igorrra leckterý systém neudrží.

Jemné vibrace a zvuk systému Loftsonic

Zesilovač systému LoftsonicIMG 9166 EDIT 2981x2978xPřipojení Loftsonic panelů
Tenké panely spojuje s ukrytým HW klasická reproduktorová kabeláž, zdroj: hifimanie.cz

V rámci návštěvy nám distributor systém detailně představil. Viděli jsme tak aktivní panely zastupující měniče i rackový zesilovač s aktivní výhybkou a DSP. Je až k nevíře, jak mohutný zvuk ze sebe skrze panely přístroj, který snadno schováte do racku, dostal. Sekundoval mu už jen relativně běžný streamer a předzesilovač. Aktivní systém Loftsonic se totiž na zdroj neptá. Co mu naservírujete, z toho bude hrát. A to se nám líbí. Investice do neviditelných reproduktorů a jejich instalace tak proběhne jednou a máte vystaráno. že přišla nová verze Dolby Atmos? Nevadí, jednoduše vymněníte streamer, procesor a jede se dál.

Zesilovač je s jednotlivými panely, které si z místnosti díky výjimečně tenkému tělu neukousnou víc než pár centimetrů, propojen klasickou reproduktorovou dvojlinkou, v našem případě opatřenou speakON konektory. Ty sice nejsou nutné, ale profesionální zakončení urychluje instalaci a zvyšuje její spolehlivost. Lze je tak bez problémů umístit kamkoli, aniž by bylo nutné řešit jakékoli dodatečné napájení. Flexibilitě umístění napomáhají i rozměry odpovídající běžným sádrokartonovým rámům. Panely se snadno usídlí také ve zdi, nebo v dřevěném či kameném obložení. Schovají se jednoduše kdekoli. Nevadí ani změny textury jakou mají lesklé dlaždice, nebo hrubá omítka. Propracované DSP se postará o precizní reprodukci skrze jakýkoli mateiál i jejich kombinace.

Místo oddělených membrán energie zesilovače cvičí s celým panelem, který šíří energii v podobě akustických vln. A obrovská plocha panelů zajistí, že je jí dostatek i pro reprodukci naprosto realistického kopáku. S „membránami“ velkými bezmála 140 x 70 cm, které nabízí dvojice subwooferů Loftsonic Sub-Line 12 DW, je to hračka i při zdánlivě nulovém výkmitu. I díky tomu má systém nad 20Hz basem takovou kontrolu, jako málokterá konvenční sestava.

Jaký to má háček?

No přece ten, který u high-end řešení přijde skoro vždy. Systém Loftsonic rozhodně není levná záležitost. I bez instalace vyjde základní sestava na téměř 1 000 000 Kč. A instalace je přitom potřeba za všech okolností. Tohle rozhodně není žádný DIY projekt. Pokud byste patřili mezi šťastlivce, pro které takový výdaj není problém, pak se o vše postará distributor. Navštíví vás profesionální technik, který navrhne ten nejlepší systém pro váš interiér a plán případných úprav. Následně firma zajistí instalaci i nezbytnou kalibraci systému. Jen tehdy bude fungovat skutečně tak jak má.

Na druhou stranu, pokud už se pro podobný systém rozhodnete, dostanete naprostý unikát na míru. A to se počítá. Navíc vás přestane trápit strach, že váš systém přijde k újmě. Dítě už nikdy nepromáčkne drahocenou kopulku výškáče a nikdo si nepostaví hrnek s kávou na vaše drahé reprosoustavy. Loftsonic je tak neprůstřelným řešením zvuku, které vydrží dlouhá léta. A rozhodně se vám nestane, že by vám návštěva znuděně sdělila – to už jsme viděli. Dost možná tím způsobíte větší pozdvižení, než kdyby vám doma stály Bowersy a oltáž vystavěný z komponent od McIntoshe.

Nešlo by to levněji?

České zastoupení Loftsonic nám sice předvedlo jejich prémiové modely, ale dozvěděli jsme se, že firma nabízí i dostupnější varianty panelů značky ML audio. Ty sice nemusí dosahovat absolutních výšin high-end třídy, ale i tak představují atraktivní řešení pro ty, kteří hledají kvalitní zvuk, jehož zdroj není vidět. Cenovka se pak dostává do výrazně přijatelnějších sfér a v rámci rekonstrukce může být víc než přijatelná. V případě ML audio totiž půjde o stovky tisíc korun, a to s ohledem na ohromující efekt neviditelných reproduktorů není tak hrozné. Ostatně v rámci bytových renovací taková částka nezřídka padne na kuchyňskou linku, a to i v případě, že obyvatelé bytu nejsou vášniví milovníci vaření. U audiofilů a filmových nadšenců si tak podobnou investici do rekonstrukce obývacího pokoje umíme představit poměrně snadno. Obzvlášť, když vezmete v potaz, že se s úsporným přístupem vejdete do ceny jediného komponentu. Pokud tedy budete pokukovat například po takovém McIntoshi.

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim