reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

První dojmy: Sennheiser Momentum True Wireless 4

První dojmy: Sennheiser Momentum True Wireless 4
2024-03-04T15:30:45+01:00
• 4. 3. 2024

Sennheiser Momentum True Wireless 4 jsou tu a s nimi i naše první dojmy, zdroj: hifimanie.cz

Sennheiser Momentum True Wireless 4 jsou novým vrcholem plně bezdrátové kategorie sluchátek německého výrobce. Novinka ve srovnání s předchozím modelem slibuje ještě lepší zvuk a příval nových technologií. Zda se to podařilo si zatím nedovolíme soudit. Už teď vám ale nabídneme první dojmy, které jsou veskrze pozitivní. To ostatně naznačovala i ocenění, která se jim podařilo nasbírat v rámci veletrhu CES. Teď se ale pojďme podívat, jaké bylo naše první setkání.

Balení a funkce Momentum True Wireless 4

IMG 8516 EDIT 4192x3144x

V ekologickém balení Momentum True Wireless 4 najdete vše co je třeba, zdroj: hifimanie.cz

Nová sluchátka dorazila do redakce v úhledném minimalistickém balení. Malá krabička ukrývá vše, co si uživatel může přát. Samozřejmě tak uvnitř najdete elegantní nabíjecí pouzdro sluchátek, nabíjecí USB-C kabel i sadu výměnných ušních nástavců a ploutviček. Ty, kterým záleží na minimalizaci využití plastů přitom potěší, že je celé balení vyrobené z papíru. A dokonce i jím výrobce šetří. Kartonovou krabičku na silikonové nástavce a ploutvičky tak nahradily výrazně elegantnější a šetrnější papírové obálky. Upřímně řečeno v nás zanechaly i lepší dojem.

Na poli technologií výrobce boduje nasazením nejnovějších technologií pro zpracování audia. Moderní Bluetooth 5.4 doplňují kodeky SBC, AAC, aptX™, aptX Adaptive™/Lossless a LC3 kodek. Výčet je tak téměř kompletní a jediným kodekem, který chybí k dokonalosti je LDAC od Sony. Od doby, kdy byl tím nejlepším, co můžete mít, ale už nějaké doba utekla, a tak ho nejspíše nebudete postrádat. S aptX Adaptive nebude problém užít si i Hi-Res zvuk s vysokým rozlišením a parametry 24bit/96 kHz. Zajímavou novinku do budoucna pak představuje technologie AURACAST. Ta slibuje možnost poslouchat jediný zdroj na několika párech sluchátek zároveň a k tomu i propojení s domácími IoT zařízeními, jako jsou chytré zvonky a chůvičky. Než se ale dočkáme kompatibilních přístrojů, bude to asi chvíli trvat.

Design a mechanické zpracování

IMG 8509 4032x3024x

Ikonické textilní potažení pouzdra sluchátek zůstává. zdroj: hifimanie.cz

Nabíjecí pouzdro sluchátek Momentum True Wireless 4 navazuje na předchozí modely. I v letošním roce výrobce sáhnul po textilním povrchu, a tak se stále můžeme těšit, že prémiový pocit si lze užít nejen sluchem a pohledem, ale také hmatem. Jeho prostřednictvím možná pocítíte i silnější magnet víka krabičky.

Podobně je tomu v případě sluchátek. Výrobce se evidentně držel hesla neměň, co funguje. Největší změny designu tak pocítíte v podobě barevného provedení sluchátek, která jsou nyní dostupná v barvách Black Graphite, White Silver a Black Copper. Drobná změna se udála u ušních nástavců, které nyní disponují ochranou akustického kanálu vůči usazování nečistot. A to může být pro mnoho uživatelů (mě nevyjímaje) výrazně příjemným vylepšením.

Vyšší komfort beze strachu

I když na první pohled není nic znát, neubránili jsme se dojmu, že část sluchátek, která se vkládá do uší, se nějakého vylepšení dočkala. Ve srovnání s předchozím modelem totiž hned napoprvé sedla do ucha naprosto skvěle. Zdá se, že došlo k použití lepšího materiálů a nástavce tak skvěle těsní, i když jsou v uchu méně citelné. Roli bude ale v tomto případě hrát i velikost vašeho ušního kanálu. Dodatečný pocit jistoty dodává ploutvička, která obepíná tělo sluchátek a dává jim jistější oporu v ušním boltci. Ve srovnání s jinými sluchátky si tak Sennheiser Momentum 4 umíme představit i jako skvělá sluchátka na sport. Tam ostatně oceníte i jejich IP54 certifikaci dokládající odolnost vůči vodě a nečistotám.

Jak Momentum True Wireless 4 hrají?

IMG 8507 4032x1720x

Na první pohled MTW 4 od předchozího modelu téměř nerozeznáte. V nitru je však změn hromada, zdroj: hifimanie.cz

 

Chtělo by se napsat úžasně, ale to by bez delšího testování, které nás před psaním plnohodnotné recenze čeká, nebylo poctivé. Spokojme se tedy s tím, že tak, jak byste od sluchátek Sennheiser vyšší třídy očekávali. Výrobce ostatně integroval měniče z nejvyšších modelů svých kabelových in-ear sluchátek a je to znát. Basy jsou tu naprosto nekompromisní a přitom skvěle kontrolované. A schopnost reprodukovat neskutečných 5 Hz (které vlastně ani nemůžete slyšet) nabízí dechberoucí efekt, který můžete znát ze živých koncertů a několika málo modelů velkých around-ear sluchátek. Nevšimli jsme si přitom žádného maskování středních frekvencí ani mizejících detailů ve vyšších sférách. Tady je všechno v pořádku a už se těšíme, až sluchátka vyzkoušíme ve všech oblastech poslechu jako je film, hudba a videohry. Výrobce slibuje latenci pod 20 ms, a tak by měla Momentum True Wireless 4 skvěle sloužit i v této oblasti.

V rychlosti jsme otestovali i ANC a ačkoli ho nepovažujeme v redakci za nejdůležitější funkci sluchátek, musíme konstatovat, že funguje obstojně. S jistotou vás zbaví nejotravnějších zvuků, jako je hučení motorů letadla, nebo nejhoršího ruchu MHD. Tlumením hlasů kolegů v kanceláři si ale zas tak jisti nejsme, ačkoli proti předchozí generaci jdou určitě dál. Ohromil nás ale transparentní režim. Zvuk, který nám z okolí zprostředkoval se totiž opravdu téměř nelišil od toho, co jsme slyšeli, pokud jsme si sluchátka fyzicky vyjmuli z uší. A to se nám ještě nestalo. Důslednější hodnocení si ale necháme do recenze, až budeme mít delší zkušenost se všemi režimy hybridního ANC i transparentního režimu, který umožňuje bezproblémovou komunikaci s okolím bez vyjmutí sluchátek.

Nabíjení, baterie a výdrž

Výrobce slibuje 30h výdrž na jedno nabití pouzdra a my bez okolků přiznáváme, že v rámci prvních dojmů se k ní vyjádřit nemůžeme. I v tomto případě budete muset počkat, až si budeme se sluchátky hrát déle. Sluchátka neměla problém s dobíjením z USB-C nabíječky notebooku, telefonu, ani přímo z konektoru počítače a bezdrátové nabíječky. Jediné, co tak můžeme vytknout, je upřednostnění USB-C/USB-A kabelu, před modernějším USB-C/USB-C. Na druhou stranu asi vhodnou nabíječku najde doma každý.

Cena a dostupnost

Sluchátka Sennheiser Momentum True Wireless 4 najdete už nyní v obchodě pantershop.cz  a u dalších partnerů distributora působících na našem trhu za cenu 7 490 Kč.

Zajímá vás o sluchátkách Sennheiser Momentum True Wireless 4 něco konkrétního? Tak nám napište do komentářů, ať to nezapomeneme prostudovat v rámci dalšího testování a následně zhodnotit při psaní recenze.

 

 

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim