reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

RECENZE: AQ M26 – solidní přednes i styl za dostupnou cenu

RECENZE: AQ M26 – solidní přednes i styl za dostupnou cenu
2024-03-13T07:49:45+01:00
• 13. 3. 2024

AQ M26 jsou elegantnější verze funkčních AQ M25, zdroj: hifimanie.cz

České AQ, které má na svém kontě i aktuálně recenzované AQ M26, působí v oblasti Hi-Fi již téměř 30 let. Vydobylo si přitom pozici nejen na českém trhu. Její reprosoustavy nalezneme prakticky v celé Evropě a distribuci se daří rozšiřovat i za velkou louži a dokonce i v Asii. Tam ale směřují typicky dražší modely pasivních reprosoustav, které se nebojí vyzývat známé zahraniční značky. I když jejich nejlepší řady Pontos, Canto a Passion nadchnou leckterého audiofila, tak se výrobce neobává nabízet i dostupnější modely. Výsledkem této snahy jsou i reprosoustavy řady AQ „M“, která se zrodila v roce 2008. Relativně obyčejné reprosoustavy AQ M21 s jedním analogovým vstupem a zesilovačem se 70W příkonem tehdy zazářily. V konkurenci tehdy běžných přibasovaných PC repráčků totiž nabídly solidní zpracování a především vyrovnanou kvalitní reprodukci bez efektního předstírání basu. Jak obstojí aktuální model vycházející z jejich přímého následovníka AQM25, se dozvíme dnes.

Základními rysy AQ M26, které je činní atraktivními, jsou jednoduchost použití díky vestavěnému digitálnímu zesilovači s výkonem 2 x 30 W, přívětivá cena pod 10 000 Kč a povedený elegantní design. Absence krycí síťky sice nemusí být nejpraktičtější, ale na pohled dává reprosoustavám opravdu pěkné vzezření. Nabídka vstupů je přitom poměrně rozsáhlá. Prostřednictvím USB-B konektoru lze snadno připojit počítač, optický digitální vstup se skvěle hodí k televizoru a Bluetooth 5.0 potěší při poslechu z mobilního telefonu. Naštěstí nechybí ani analogový RCA vstup, díky kterému konzervativnější posluchač snadno připojí CD přehrávač, nebo výstup gramofonního předzesilovače. Reprosoustavy tak po vybalení mohou okamžitě zastat roli kompletního sterea.

IMG 9250 EDIT 4584x3439xIMG 9267 EDIT 3208x2405x

AQ M26 soustředí v pravé reprosoustavě digitální zesilovač, multifunkční otočný volič i veškeré vstupy, zdroj: hifimanie.cz

AQ M26 ctí tradiční poctivé zpracování

Po vyjmutí reprosoustav z přepravního boxu vyloženého solidním ochranným materiálem ihned nadchne zpracování reprosoustav. Vše dokonale lícuje a ačkoli je samotný korpus vyroben z fóliované dřevotřísky, rozhodně nepůsobí levným dojmem. Napomáhá tomu i čelní panel, který jasně ukazuje, že se reprosoustavám dostalo nadstandardní péče. Na rozdíl od zbytku konstrukce je navíc vyroben z MDF, a tak se může nejzatíženější část korpusu chlubit i vyšší tuhostí, kterou přenáší na celou konstrukci. Lakování navíc potěší i tím, že nezachytává otisky zdaleka tak jako matný plast či fólie. Ačkoli jsme s reprosoustavami při jejich umísťování pohybovali poměrně často, čemuž se s ohledem na zadní vyústění basreflexu nevyhnete, nedočkali jsme se žádných neestetických otisků. Celkově reprosoustavy působí výrazně lepším dojmem, než bychom z fotografií v katalogu výrobce a cenovky očekávali.

IMG 9273 4032x3024x

Lakované MDF čelo usazené v dřevotřískovém korpusu zvyšuje jeho tuhost a tvarováním optimalizuje pracovní prostředí pro měniče, zdroj: hifimanie.cz

Na zadní straně reprosoustav najdeme basreflexový nátrubek, konektor napájení i veškeré vstupy. Samozřejmě nechybí ani dva páry reproduktorových pružinových svorek, které v případě AQ M26 slouží k propojení reprosoustavy se zesilovačem s tou pasivní. Zadní vyústění basreflexu má na reprodukci výrazný vliv. Potřebují proto navzdory svým rozměrům dostatek prostoru, aby mohl vzduch volně proudit. Jinak se totiž můžete dočkat poměrně nepěkného dunění v oblasti vyšších basů. Jak jsme si ale ověřili na vlastní uši, může se v optimálních prostorách podařit i žádoucí zvýraznění spodních frekvencí. Pro optimální výsledek tak budete pozici určitě chvíli hledat. Milým detailem, který potěší každého patriota, je pak štítek dokládající českou výrobu a ručně zaznamenané výrobní číslo, díky kterému lze kdykoli zpětně dohledat technika, který reprosoustavy po zkompletování kontroloval.

IMG 9327 4927x3940x

Zadní strana reprosoustavy ukrývá basreflex a konektorovou výbavu, zdroj: hifimanie.cz

Konektivita a příslušenství

Jak jsme nastínili už v úvodu, konektivita je plně dostačující.  Bez problémů připojíte televizor, mobilní telefon i analogové zdroje a počítač. Co nás úplně nenadchlo, je použití staršího typu USB konektoru USB-A. Ten bychom ale našli i u výrazně dražších audio zařízení. Jedná se už o takový kolorit, který pravděpodobně usnadňuje výrobcům život a šetří finance za licenční poplatky. Hlavní ale je, že USB bezproblémově zajistí spojení PC i MacBooku s vestavěným 32bit 48kHz D/A převodníkem. Jedinou nepříjemnost, která může omezovat především při umístění reprosoustav, tak zůstává napájecí adaptér s délkou kabelu pouhých 120 cm. Evidentně si to uvědomuje i výrobce. V manuálu radí, že lze umístit pravou reprosoustavu na levou stranu, a tak ji přiblížit zásuvce. Upozorňuje přitom, že je v takové situaci nutné připojit RCA konektor přiloženého kabelu do kříže, aby reprosoustavy opět reprodukovaly správně levý a pravý kanál. Zapomíná ale na digitální vstupy, které takovou rošádu neumožňují.

IMG 9345 3215x2411x

I když může dálkový ovladač mást vyšším počtem tlačítek, než je třeba,, slouží spolehlivě, zdroj: hifimanie.cz

Dálkový ovládač je pak v duchu dostupného funkčního řešení. Nabízí totiž dramaticky vyšší množství tlačítek, než nakonec využijete. Nelze mu ale upřít příjemný tvar do ruky a vysoký dosah. Aktivní jsou tak pouze tlačítka ON/OFF, MUTE, DISP,  a voliče hlasitosti, které doplňují tlačítka 1 – 4. Těmi posluchač může volit jednotlivé vstupy v pořadí Analog, USB, Bluetooth a Optika. O napájení ovladače se pak postarají 2 AA baterie. Dobrou zprávou ale je, že multifunkční volič na čele pravé reprosoustavy funguje bezchybně a nenechá vás na pochybách. Otáčení mění hlasitost, krátký stisk přepíná mezi vstupy a dlouhý stisk uvede reprosoustavu do úsporného pohotovostního režimu. Jednoduché, elegantní a skvěle fungující řešení.

AQ M26 a zvuk

Představení reprosoustav a praktické informace máme za sebou. Tak se konečně můžeme pustit do zvuku, který je tím nejpodstatnějším. Reprosoustavy AQ M26 totiž umí překvapit, nebo možná dostát dobré pověsti řady. V naší kanceláři se jim podařilo už po vybalení zahrát dle očekávání a když jsem je pro podrobnější testování odvezl domů, aby posloužily jako sekundární reprosoustavy v ložnici, vyrazily mi dech. Souhra akustiky místnosti a použitých měničů totiž vykouzlila zvuk hodný výrazně dražších reprosoustav. To ale považujeme spíše za náhodu. Dobrou zprávou je, že v obou případech reprosoustavy nevybočily z mantinelů vymezených specifikací výrobce.

Kvality reprosoustav skvěle ilustruje i fakt, že bez problémů rozeznáte, kdy reprosoustavám nabídnete kvalitní zdroj v podobě USB připojení či optiky a kdy hrajete přes Bluetooth připojení, které nabízí maximální kvalitu aptX Low Latency. Bluetooth ale hanit nebudeme, právě nízkolatenční kodek totiž potěší hráče a fanoušky seriálů, kteří si jeho prostřednictvím snadno a bez drátů užijí nezpožděný přesný zvuk.

Krásné středy, výšky i překvapivě povedená prezentace prostoru

Výškový měnič Peerles společnosti Vifa s kruhovou membránou a centrálním vlnovodem nabídl neočekávaný přísun detailů a po důsledném umístění reprosoustav i pěkné vykreslení prostoru. I při vysokých hlasitostech přitom nezněl agresivně nebo nepříjemně. Prim ale v celkovém zvukovém charakteru nepřekvapivě hrál středobas, který si AQ nechává vyrábět na zakázku u nám neznámého dodavatele. Ten se postaral o příjemné podání hlasových rejstříků a po rozehrání i o překvapivě hutný bas. Hlas Anette Askvik v Liberty tak zazněl s typickou intimitou a uklidňující měkkostí. Po pořádném rozehrání náš ale šokovalo, že v reprodukci nechyběly ani hlubší tóny. Saxofon tak hrál s příjemně plným zvukem a na pozadí se vyjevovaly pěkně definované údery perkusí. Kde se reprosoustavy předvedly byla i televizní a filmová tvorba. Určitě tedy nenahradí domácí kino ani pořádné sloupy, ale moderní plochý televizor dokáží bez pochyb pozvednout lépe, než kdejaký soundbar odpovídající cenové kategorie.

IMG 9359 2796x982x

Orientační měření frekvenční odezvy AQ M26 v poslechovém místě, zdroj: hifimanie.cz

Na technopárty to není

Limity reprosoustav jsou ale naprosto přirozeně v oblasti hlubších basů (pokud se tedy nedostanete do extrémně vzácné konfigurace s akustikou místnosti. Reprosoustavy sice prakticky při každém měření sáhly v tolerančním pásmu pod slibovaných 50 Hz a na rozdíl od AQ M25 se nebojí na vyšších basech trochu přitlačit, ani tak nepotěší milovníky výrazných basů. AQ dává jednoznačně přednost kvalitě, před kvantitou. A nám se to líbí. Při poslechu v blízkém poli s vhodnou akustikou sice baví i taneční žánry a třeba Drum n Bass vůbec není problém. ale pokud očekáváte, že si užijete Bangarang od Skrillexe, tak vás zklameme. Stejně jako pokud milujete varhanní hudbu, budete se muset poohlédnout jinde. V případě AQ konkrétně do oblasti vyšších řad, které mohou nabídnout dražší měniče a nákladnější konstrukce, které umožňují jít do hlubšího basu s odpovídající kvalitou.

Závěr

Reprosoustavy AQ M26 nás opravdu potěšily. Za velmi příjemnou cenu nabídnou přirozený příjemný přednes odpovídající specifikaci slíbené výrobcem. Bez problémů utáhnou reprodukci většiny frekvencí akustických hudebních nástrojů. A i když pochopitelně nenabídnou realistické ztvárnění objemu, nebo těch nejhlubších tónů kontrabasu, to není nic, za co by se měly při své ceně stydět. Naopak přiznávají, že cenové a fyzikální limity dovolují důstojnou reprodukci přesně takovou, jakou z nich dostanete. A to oceňujeme. Pokud je tak zvolíte jako zvukový upgrade moderního plochého televizoru, první stereo pro potomka, nebo parádní reprosoustavy k počítači nešlápnete vedle. Doporučení AQ M26, nebo možná ještě lépe trochu ukázněnějších a dostupnějších AQ M25 jako prvního reprosystému pro potomky musíme akcentovat. Jde totiž o jeden z mála produktů, který se mladým posluchačům nepodbízí libivým zdůrazněním vyšších basů a místo toho jim nabízí vyvážený zvuk, který nepostrádá sice omezenou, ale skutečnou dynamiku.

Klady

 • Vyvážený zvuk
 • v dané ceně překvapivé množství detailů
 • solidní vykreslení prostoru
 • povedený design a solidní konstrukce
 • cena

Zápory

 • Absence skutečně hlubokých frekvencí
 • Neuspokojí milovníky taneční hudby
 • Krátký napájecí kabel

Specifikace

 • Typ soustavy: 2.0  – stereo
 • Bluetooth verze 5.0: Podporované kodeky  SBC, AAC, aptX, aptX-LL
 • Jmenovitý RMS výkon: 2 × 30 W / 4 Ω
 • Krátkodobý příkon: 80 W
 • Účinnost: ˃ 90 %
 • Odstup signálu od šumu: Min. – 90 dB / filtr A
 • Kmitočtový rozsah v pásmu 8 dB: 53 Hz až 40 kHz
 • Citlivost: 500 mV
 • Vstupy: 1 × RCA (cinch), 1 x optický SPDIF, 1 x USB-B
 • Ozvučnice typu bassreflex
 • Napájení: Spínaný zdroj 14 V / 2,5 A
 • Rozměry: 160 × 296 × 215 mm (šxvxh)
 • Hmotnost (L/P): 3,6 / 3,7 kg

 

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim