reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

Roon Nucleus One zpřístupňuje správu hudební knihovny

Roon Nucleus One zpřístupňuje správu hudební knihovny
2024-03-21T16:58:23+01:00
• 21. 3. 2024

Roon Nucleus One je dostupnější variantou oblíbeného domácího serveru s katalogizací hudby, zdroj: roon.app

Roon Nucleus One je novinka, která zlevňuje katalogizaci hudební kolekce. Nabízí přitom většinu funkcí prémiového protějšku Nucleus Titan a šetří na zpracování těla i funkcích, které nejsou pro využití hudebního serveru nezbytně nutné. Zachovává přitom klíčové prvky, díky kterým si Roon vydobil pozici jednoho z nejlepších nástrojů pro správu hudební sbírky.

Roon Nucleus One design detail

I přes tělo z polykarbonátu potěší Roon Nucleus One designovými prvky vrcholného modelu, zdroj: roon.app

Ve výbavě najdeme interní šachtu pro 2,5palcové SATA disky až do 8TB, která nemá problém ani s SSD. Nechybí ani dvojice USB-A konektroů pro připojení externího disku, D/A převodníku, nebo zesilovače. S nimi lze přehrávat z knihovny i přímo a ve špičkové kvalitě. Ke stejnému účelu slouží i HDMI, To vše se skrývá v moderním, matně černém polykarbonátovém těle, které svým designem připomíná prémiový Nucleus Titan. V tomto případě ovšem za cenu 499 USD (cca 12 000 Kč). A to je výrazně méně, než si výrobce žádá za původní Roon Nucleus, Nucleus Plus, nebo dokonce prémiový Nucleus Titan. Originální Roon Nucleus totiž dnes získáte za 45 000 Kč a top model má cenovku 3 699 USD (cca 86 000 Kč). Dostupnější model tak leckdo uvítá.

Řešení pro sběratele digitálních souborů i online streaming

Soukromý hudební server Roon core je oblíbeným řešením, jak propojit vlastní digitální hudební sbírku s katalogy streamovacích služeb. Dokáže v jediné aplikaci integrovat vše tak, abyste mohli snadno vyhledávat a poslouchat téměř na jakémkoli zařízení. Doplní přitom informace o autorech, albech i tipy na hudbu, která by se vám na základě dosavadního poslechu mohla líbit.

Ačkoli lze Roon software provozovat na PC, Mac OS nebo Linuxu, dedikované zařízení bude šikovnější. Optimalizovaný hardware a odladěný software totiž zajistí odpovídající kvalitu zvuku a hlavně dlouhodobě bezproblémový provoz a energetickou efektivitu. Mít neustále zapnuté PC totiž nemusí být nejúspornější a navíc neustále hrozí, že Microsoft, nebo Apple vypustí aktualizaci systému a váš Roon server už se nerozeběhne. To se vám s dedikovaným zařízením nestane.

Jediný multiroom s mediátorem jménem Roon Nucleus

Jednou z nezanedbatelných výhod systému Roon je jeho schopnost spřátelit zdánlivě neslučitelné světy. Máte doma luxusní solidní stereo se starším zesilovačem, který má jen USB vstup a Google Nest pro hlasové ovládání, nebo grilovačky? Pak je můžete díky systému Roon spojit a hrát všude zároveň. Válí se vám doma levnější zesilovač co umí jen AirPlay? I ten Roon bez potíží připojí. A hračkou je pro něj i uPnP protokol. Vše je pak na dosah z jediné aplikace.

Skvělý je i fakt, že Roon dokáže dekódovat prakticky jakýkoli zvukový formát. Na jeho disk tak můžete nasypat HiRes FLAC soubory, DSD soubory a streamovat skrz jeho rozhraní i MQA. Vysoký výkon procesoru se postará o přepočet do nejlepšího PCM formátu, které podporuje cílové zařízení. Vše je tak rázem jednodušší a velmi blízké nativní podpoře. Jen tedy u MQA zapomeňte na rozbalení plné kvality. Na to je stále potřeba podpora koncového D/A převodníku a nastavení systému Roon tak, aby MQA odeslal do zařízení nerozbalené.

Roon Nucleus One jako vlastní streamingová služba

Výrobce poskytuje i online služby, které zprostředkují spojení mezi vaším domácím Roon serverem a mobilními zařízeními. Díky tomu je možné odnést si vlastní hudební knihovnu kamkoli a streamovat z domova podobně, jako když využíváte platforem Tidal, Spotify a Apple Music. Všechno ale něco stojí a v tomto případě to není úplně levná sranda.

Společnost si za měsíční předplatné této služby žádá měsíčně 14,99 USD (cca 350 Kč), nebo přibližně 3 480 Kč při roční platbě. V nabídce je i doživotní licence za cenu 829,99 USD (cca 19 000 Kč). Ani ta však při dostupnosti Tidalu za 165 Kč nezní úplně výhodně.

Na druhou stranu nelze systému Roon upřít výhody, které mohou váš pohled na věc změnit. Třeba tu, že si doma pustíte hudbu z vlastního serveru i když vám vypadne internet. Nebo vás může těšit, že se nemusíte spoléhat na katalog zahraniční služby. Nucleus One dokáže pracovat s knihovnou 10 000 alb nebo 100 000 jednotlivých tracků. Snadno si tam tak nahrajete i nejoblíbenější songy vaší vesnické kapely. A pak samozřejmě potěší i sběratele, kteří svou kolekci budují už desítky let a nehodlají se jí kvůli novým trendům zbavovat.

Co chybí oproti dražším modelům?

S ohledem na to, že na stránkách společnosti najdete kromě Roon Nucleus One jen verzi Titan, pak nechybí vlastně nic podstatného. Omezení jsou prakticky jen tři. Maximální 6 streamingových zón, 10 000 hudebních alb a omezený schopnost kombinovat DSP filtry způsobená nižším výkonem zařízení. Smířit se je třeba i s aktivně chlazeným procesorem a polykarbonátovým šasi.

To jsou limity, které se s pohledem na o 74 000 Kč nižší cenu odpouští celkem snadno.

Více informací naleznete na stránkách výrobce.

Specifikace:

 • Cena: 499,99 USD
 • Kapacita knihovny: Až 10 000 alb (100 000 skladeb)
 • Multiroom streaming: Až 6 současných zón
 • DSP schopnosti: Většina DSP funkcí dostupná v PCM doméně, některé kombinace DSD + DSP nemusí být možné
 • Připojení:
  • 2 x USB Type A 3.0
  • 1 x audio-only HDMI
  • Gigabit Ethernet LAN
  • Zařízení propojené v síti
 • Interní úložiště: 2,5″ SATA SSD nebo HDD až do výšky 15 mm (disk není součástí balení)
 • Rozměry a hmotnost: 24,13 cm (D) x 24,13 cm (Š) x 5,72 cm (V), čistá hmotnost 1,92 kg (pouze produkt)
 • Příslušenství v balení:
  • AC adaptér (19V, 60W)
  • Ethernetový kabel
  • Osm šroubů pro montáž volitelného interního disku
 • Ovládací systémy: Roon API, Crestron, Control4

Zdroje: darko.audio, roon.app, reddit.com

 

Redakce

Milujeme Hi-FI, AV techniku i High-End a nebojíme se o nich psát.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim