reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

Goldmund Telos 690 chce, abyste zapomněli na americký high-end

Goldmund Telos 690 chce, abyste zapomněli na americký high-end
2024-04-10T14:53:06+02:00
• 10. 4. 2024

Goldmund Telos 690, zdroj: goldmund.com

Švýcarský Goldmund Telos 690 vstupuje do ringu s americkými giganty high-endové scény, jako jsou Mark Levinson a McIntosh. Cíl je jasný: překonat očekávání a nabídnout zážitek, který vás donutí zapomenout na to, co jste dosud považovali za vrchol audiotechniky.

Nový zesilovač nepředstavuje jen další milník ve vývoji komponent společnosti, která se etablovala počítačem řízeným tangenciálním ramenem už v roce 1978. Je to projev švýcarské preciznosti. Když spatříte cenovku, nejspíš se vám zatočí hlava. Tady se ale neplatí jen za perfektní zvuk. Goldmund nabízí prémiové materiály, propracovaný design a v neposlední řadě i švýcarskou práci, která není nejlevnější. I tak se ale z cenovky atakující 1 000 000 Kč protáčí panenky.

Goldmund Telos 690 badge scaled 2560x1440x

Goldmund Telos 690 zdobí i skutečné zlato, zdroj: goldmund.com

Digitální vstupy nechybí

Výrobce se s novinkou snaží oslovit tradiční puristické audiofily, ale také ty, kteří si žádají bezproblémovou integraci high-end audia s moderním digitálním světem. A tak neopomíná širokou nabídku digitálních vstupů a špičkový D/A převodník. Ten podporuje DSD 128 i Hi-Res PCM s rozlišením 32 bit a 384kHz vzorkovací frekvencí. Na integrovaný streamer ale zapomeňte.

2024 04 04 goldmund telos 690 back 1460x1043x

Konektivita prémiového zesilovače zahrnuje i digitální vstupy, zdroj: goldmund.com

Mezi konektory najdeme USB-B podporující USB Audio Class 2.0, optický Toslink, digitálních koaxiálních S/PDIF vstup, a pět analogových RCA vstupů. Vše uzavírá pár nepostradatelných reproduktorových terminál. Upřímně nás mrzí, že v dané cenové kategorii se v rámci snahy o bezproblémovou integraci nepočítalo s moderním HDMI eARC vstupem.

Telos 690 slibuje nekompromisní zvuk

Dvojice 350VA toroidních transformátorů, doplněná o rozsáhlé pole kondenzátorů s kapacitou 46 000 µF dává tušit, že čistotu napájení i energetické rezervy pro pořádnou dynamiku nelze zpochybňovat. Společnost se chlubí i tlumícím faktorem 600 při 1 kHz do 8Ω zátěže.  Při ní dokáže podat výkon 250 W na kanál. V případě připojení 4Ω reprosoustav pak slibuje celkových 640 W. Snadno tak utáhne téměř jakékoli reprosoustavy. Právě vysoký výkon vnímá výrobce jako klíčový pro přirozenost reprodukce a precizní kontrolu nad pohybem měničů.

Zesilující obvody jsou samozřejmě důsledně přizpůsobeny výstupu D/A převodníku Alize a výrobce se chválí i za extrémně nízkou výstupní impedanci zesilovače, která slibuje precizní mikrodynamiku a eliminaci problému s velkými basovými měniči s tendencí k přehnaným výkmitům v důsledku setrvačnosti.

Nezanedbatelný vliv připisuje Goldmund i konstrukci šasi. To je vyrobené z otryskaného anodizovaného hliníku, který prochází výstupní kontrolou na mikrotrhliny. To v zájmu perfektní rigidity, která zajišťuje eliminaci jakýchkoli vibrací, které by snad mohly ovlivňovat sonickou preciznost interních komponent.

Cena a dostupnost

Goldmund Telos 690 je dostupný na evropském trhu za cenu 36 350 € a i když ho u nás ještě asi nějakou dobu neseženete, tak do Polska to není úplně daleko.

Více informací naleznete na stránkách společnosti Goldmund.

Zdroje: whathifi.com, goldmund.com, hometheaterreview.com

Redakce

Milujeme Hi-FI, AV techniku i High-End a nebojíme se o nich psát.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim