reklama
Banner-Satechi_300x300px-300x300x

Volumio Motivo spojuje audiofilii s minimalistickým designem

Volumio Motivo spojuje audiofilii s minimalistickým designem
2024-04-30T17:44:48+02:00
• 30. 4. 2024

Volumio Motivo, zdroj: volumio.com

Volumio Motivo je nejnovější příspěvek italské firmy kterou proslavilo spojení mini počítače Raspbery Pi s perfektně vyladěným softwarem pro audiofily. Novinka kombinuje pokročilou technologii streamingů i zesílení právě s výrazným minimalistickým designem a intuitivním software. Grafické rozhraní se totiž předvede na 8″ dotykovém displeji, který slibuje praktičnost nejen umístěním na vrchu přístroje, ale i nakloněním k uživateli. Výrazné rudé tlačítko nad jeho okrajem přitom dává tušit, že si designéři studia Design Narratives Ltd. si chtějí dojít pro Red Dot Award. Specifikace novinky navíc dávají tušit, že design nebude jedinou předností novinky. Ukrývá totiž výrazně zajímavější komponenty než pouhé Raspberry Pí  a legendární software Volumio OS.

front 89746 1078x1078x

Velký dotykový displej zprostředkuje pohodlný přístup k hudební knihovně i streamovacím službám, zdroj: volumio.com

Aby výrobce přinesl co nejlepší zvuk, integroval i dedikované USB relocker a další obvody, které optimalizují časování digitálních výstupů, zajistil jejich galvanickou izolaci od ostatních komponent a hlavně usadil do centra zařízení D/A převodník ESS 9038. Ten nabídne podporu 384kHz 24bit PCM streamu i DSD256. Analogový výstup prostřednictvím RCA i balancovaných XLR konektorů by tak měl být solidní. Pokud by to ale někomu nestačilo, skze USB může připojit i modernější a dražší DAC. Dostupnou specifikaci svého systému tak dokáže posunout až na PCM 768 kHz/32bit.

Volumio Motivo jako moderní všestranný transport

Jako skvělý digitální přehrávač a transport dokáže Motivo pracovat i skrze další digitální výstupy. Na jeho zádech jich ostatně najdeme kompletní nabídku. Nechybí již zmiňované USB, optický i metalický digitální výstup a dokonce ani I2S HDMI. V jeho případě si uživatel navíc může zvolit, zda bude používat standardní HDMI přenos, nebo zmíněné I2S, které je vyvinuté  přímo pro vysoce kvalitní audio streamování.

motivo back 1280x640x

Volumio Motivo se pyšní bohatou konektivitou, zdroj: volumio.com

Zajímavostí je i podpora USB zdrojů. Překvapivě totiž kromě externích pevných disků, SSD a USB pamětí připojíte i CD mechaniky. Transport tak může fungovat i pro milovníky rozsáhlých sbírek optických disků. A co víc, systém Volumio OS umí disky i Rippovat. Snadno si je tak zálohujete a ochráníte je před opotřebením.

Novinku si zamilují fanoušci sluchátek

Všeuměl od Volumio se jistě dočká obliby i mezi vyznavači sluchátkového poslechu. Výrobce ho pro to předurčil nasazením páru sluchátkových zesilovačů, založených na čipech Texas Instruments TPA6120A2. Jeden z nich je optimalizovaný pro běžná sluchátka s nízkou impedancí a druhý pro náročnější vysokoimpedanční modely. Výstupní obvody jsou tak zcela oddělené a to včetně 6,3mm konektorů ukrytých v XLR výstupech přístroje.

Volumio Motivo je především všestranný streamer

Podpora formátů a služeb je nekompromisní. I chybějící AirPlay podporu totiž výrobce vyřešil instalací Open Source emulátoru Shairport Sync. Spotify & Spotify Connect, TIDAL & TIDAL Connect, QOBUZ, TuneIn radio i Youtube Music fungují s nativní podporou. Nechybí ani UPnP renderer s podporou otevřené platformy Open Home pro multiroom audio. Zrod značky z open-source scény se prostě nezapře ani po dekádě růstu. A to je velmi sympatické.

Podpora formátů Volumio Motivo 2048x1016x

Podporu formátů má Motivo špičkovou, zdroj: volumio.com

Dalším důsledkem je i solidní síťová konektivita. Motivo je vybavené Wi-Fi b/g/n/ac i 1Gbit ethernetovým portem. Problém tak nebude se seriózním statickým nasazením, ani přenášením přehrávače v rámci domácnosti.

Cena

Italský výrobce si Volumio Motivo cení na 1 749 €, což odpovídá přibližně 44 000 Kč.

Zda 16 000Kč rozdíl proti cenami ověnčenému Volumio Rivo novinka obhájí svým přednesem zatím nevíme. Jedno je ale jasné už teď. Zákazník dostane do rukou zařízení, jaké jsme ještě neviděli. A díky 8” displeji ho ovládne i bez pomoci smartphonu. A to se počítá.

Více informací naleznete na stránkách výrobce.

Specifikace

 • CPU: Broadcom BCM2711, čtyřjádrový procesor s frekvencí 1,5 GHz
 • RAM: 2 GB DDR4
 • Interní paměť: 16 GB EMMC
 • LAN: Gigabitový Ethernet 10/100/1000M
 • Bezdrátové připojení: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (2,4 GHz a 5 GHz)
 • Bluetooth: 5.0
 • USB: 2× USB 2.0, proud až 900 mA na port
 • Audio rozlišení:
  • Analogový nevyvážený výstup: až PCM 384 kHz/24bit, DSD256
  • Analogový vyvážený výstup: až PCM 384 kHz/24bit, DSD256
  • Výstup sluchátkového zesilovače: až PCM 384 kHz/24bit, DSD256
  • Digitální koaxiální S/PDIF výstup: až PCM 192 kHz/24bit
  • Digitální optický S/PDIF výstup: až PCM 192 kHz/24bit
  • Digitální I2S přes HDMI výstup: až PCM 384 kHz/24bit, DSD256
  • USB výstup: až PCM 768 kHz/32bit (přes USB DAC)
 • Rozměry produktu: 19,7 × 19,7 × 5,4 cm
 • Hmotnost produktu: 1186 g

Redakce

Milujeme Hi-FI, AV techniku i High-End a nebojíme se o nich psát.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim