reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

Eko vinylové desky? Billie Eilish ukazuje, že to jde

Eko vinylové desky? Billie Eilish ukazuje, že to jde
2024-05-27T11:28:16+02:00
• 27. 5. 2024

Zdroj: Billie Eilish

Billie Eilish hýbe současnou hudební scénou, a to musíme uznat všichni, ať už chceme, či ne. Americká zpěvačka se snaží hýbat nejen hudebními trendy. Svou novou deskou Hit Me Hard and Soft chce také ukázat možné cesty ekologické výroby vinylových desek.

Billie Eilish snižuje ekologický dopad svých fyzických nosičů

Hit Me Hard and Soft je třetí studiovou deskou z dílny Billie Eilish. V prodeji je od 17. května, takže se na pultech ještě příliš neohřála. Vzhledem k popularitě zpěvačky půjde ovšem s velkou pravděpodobností o velmi dobře prodávané album. Možná i proto se zpěvačka zamyslela nad dopadem hromady prodaných vinylových desek. Prostřednictvím svých webových stránek a všech hlavních prodejců se rozhodla vydat osm barevných provedení. Všechny z nich jsou pak vyrobeny těmi nejšetrnějšími dostupnými postupy. Klasická černá deska je ze 100% recyklovaného černého vinylu. Zbývající barevné provedení využívají materiál ECO-MIX nebo BioVinyl. Zbytky ze současné výroby první série desek poslouží k výrobě těch dalších. Vzhledem k použití recyklovaných materiálů bude každá deska jedinečná a žádná (kromě černé) nebude mít unifikovaný vzor. Zajímavým faktem je, že BioVinyl snižuje emise oxidu uhličitého až o 90 % oproti panenské vinylové desce. Údajně dokonce zachovává stejnou zvukovou kvalitu.

Billie Eilish článek

Barevná provedení budou charakteristická svou unikátností, žádná deska nebude stejná; zdroj: Billie Eilish

Ekologické jsou také obalové materiály, ty obdržely FSC certifikaci. Výrobní proces využívá 100% pospotřební odpad a recyklovaná vlákna. Využití zde našel rostlinný inkoust a disperzní lak na vodní bázi. Zboží se pak odesílá do skladů taktéž v recyklovaných přepravních krabicích.

Není první a nejspíše ani poslední

Ačkoliv jde na trhu vinylových desek o ne úplně standardní počin, Billie Eilish není prvním umělcem, který se poohlíží po možnostech ekologické výroby. Liam Gallagher se o to pokusil s albem John Squire. O výrobu tohoto alba se postarala společnost Precission Record Pressing z Ontaria. Ekologicky zpracované desky budou dostupné v obchodech pravděpodobně stále častěji. I tak si myslíme, že rapidnější dostupnost je stále otázkou vzdálenější budoucnosti. Třeba se ale pleteme.

Zdroj: store.billieeilish.com

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. Ale ne vždy to klapne. Hlavně u té slušnosti. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim