reklama
PanzerGlass iPhone 15

TEAC UD-507 láká na vlastní DAC s muzikální povahou

TEAC UD-507 láká na vlastní DAC s muzikální povahou
2024-05-28T11:52:19+02:00
• 27. 5. 2024

TEAC USD-507, zdroj: teac.jp

TEAC UD-507 je nový předzesilovač, sluchátkový zesilovač a hlavně D/A převodník, který slibuje nebývalé poslechové zážitky. Japonský výrobce, který se vývoji špičkového audia věnuje již od roku 1953, totiž novinku postavil s využitím principů topmodelů řady 700. Oproti předchůdci tak mimo jiné nabídne místo DAC čipů od ESS SABRE vlastní technologii. A ta v průběhu let u vlajkových modelů nasbírala nejedno ocenění.

ud 507 black silver side by side 1600x800x

Novinka bude dostupné ve stříbrném i černém provedení, zdroj: teac.jp

Těšit se můžeme i na plně vyváženou dual mono konstrukci od digitálního vstupu až po analogový výstup, přesné hodiny eliminující jitter a separované toroidní transformátory napájení. Oproti high-endovému 701N ale bohužel zcela chybí funkce streameru. Model UD-507 je ovšem výrazně menší, půdorysem odpovídá papíru A4. Ten si japonský výrobce pro kompaktnější modely oblíbil už dávno. Je naštěstí také o něco dostupnější a přichází s inovacemi, díky kterým se i přes nižší cenu blíží schopnostem vlajkového UD-701N. Tak se na ně pojďme podívat.

Srdcem nového UD-507 je DAC TRDD 5

Klíčovým prvkem TEAC UD-507 je nový proprietární „TRDD 5“ (TEAC Reference Discrete DAC), který byl dle výrobce navržen s důrazem na muzikálnost. Převodník využívá algoritmy vyvinuté přímo společností TEAC a pracuje s extrémně výkonným delta-sigma modulátorem v integrovaném FPGA obvodu. Jeho schopnost zpracovat vstupní signál 64buit/512F procesem přitom zajišťuje maximální přesnost a kvalitu zvukového výstupu. Problém samozřejmě nečiní 22,5MHz DSD audio, ani 384kHz/32bit PCM.

„Nejdůležitější vlastností UD-507 je nově navržený diskrétní D/A převodník TRDD 5, který poskytuje hlubší hudební zážitek s jasně definovanou a precizně vykreslenou zvukovou scénou,“ říká manažer značky TEAC, Jo Yoshida.

Zajímavostí je, že s DSD pracuje převodník přímo, ale PCM před převodem převádí na 1bit signál. Teprve ten prochází sestavami logických obvodů a filtrů, kterých výrobce pro každý kanál nasadil hned 16. Uživatel si přitom může vybrat, zda bude signál zpracováván víceúrovňovou metodou, nebo 1bit delta-sigma metodou.

Krystalem řízené hodiny pro eliminaci jitteru a upsampling

Aby se výrobce při USB provozu vyhnul zkreslení v důsledku jitteru, integroval do D/A převodníku vlastní hodiny. Ty nepracují pouze s frekvencí 44,1 kHz, ale nabízejí i 48kHz základní frekvenci, která je vhodná při práci s Hi-Res nahrávkami. Práce s celistvými násobky základní frekvence výrazně omezuje vznik nepřesností v reprodukovaném signálu. Kromě toho TEAC UD-507 disponuje také 10MHz vstupem pro externí hodiny, které umožňují posunout kvalitu zvuku ještě výš.

rc 1341 ud 507 800x1600x

Dálkový ovladač umožní rychlé přepínání filtrů i upsamplingu, zdroj: teac.jp

Teac UD-507 navíc nabízí pokročilé upsamplingové schopnosti. Díky technologii RDOT-NEO (Refined Digital Output Technology NEO), totiž umí zvýšit vzorkovací frekvenci PCM signálu 2x, 4x nebo dokonce 8x. Strop představuje až maximální frekvence 384kHz. Posluchači by se tak díky interpolaci měli dostat k detailům vysokých frekvencí, které se v běžném 44,1 a 48 kHz signálu ztrácí.

Bezvadná konektivita

Nabídka vstupů je přesně taková, jakou si můžeme v modení době přát. Na zadní straně najdeme pár analogových RCA i XLR vstupů, USB-B i optický a koaxiální digitál. Pro snadné spojení s notebooky, telefony a dalšími mobilními zdroji signálu výrobce osadil i USB-C, které najdeme příhodně na čelní straně přístroje.

ud 507 b rear 1600x480x

Nabídka vstupů TEAC UD-507 nic podstatného nepostrádá, zdroj: teac.jp

Výrobce neopomněl ani bezdrátovou Bluetooth konektivitu s podporou kodeků aptX HD, LDAC i LHDC. A nechybí ani multipoint připojení pro rychlé přecházení mezi různými zdroji. S výstupy je to pak maximálně jednoduché – jeden pár balancovaných XLR výstupů a jeden pár běžných RCA konektorů.

Teac UD-507 jako nekompromisní sluchátkáč

Sluchátkový výstup nového předzesilovače a D/A převodníku bychom mohli zařadit do sekce konektivita, ale to by byla chyba. Tady totiž nejde o nějaký doplněk. Jeho zesilovač totiž zvládne 16-600Ω sluchátka a tak snadno uspokojí i ty nejnáročnější.

ud 507 s front 1600x900x

Kompletní nabídka sluchátkových výstupů i USB-C na přední straně vítáme, zdroj: teac.jp

Plně vyvážené konstrukce, aktivní zemnění a použití kvalitních komponent totiž slibuje excelentní projev. Úroveň výstupu si přitom posluchač snadno naladí pro jakákoli sluchátka volbou ze tří úrovní (Low, Mid, High). A s připojením také nebude ani nejmenší problém. Na čele totiž najdeme klasický 6,3mm jack i balancované výstupy XLR a Pentacon.

Cena a dostupnost

TEAC UD-507 by se měl do prodeje dostat už v průběhu června a to za cenu kolem 50 000 Kč. Otázkou je, jak se mu v prémiovém segmentu bude dařit, když například BaSys nabízí aktuálně vlajkový model za 73 490 Kč.

Detajlní informace naleznete na stránkách výrobce.

Specifikace

 • Podporované formáty:
  • USB vstup: PCM (16/24/32 bit, až 384kHz), DSD (až 22.5MHz)
  • Koaxiální/Optický digitální vstup: PCM (16/24 bit, až 192kHz), DSD (2.8MHz)
 • DAC sekce: Vlastní diskrétní DAC TRDD5, up-konverze až 384kHz/32-bit PCM
 • Audio vstupy: USB Type-C, USB Type-B, Koaxiální RCA, Optický TOS-link, Analogový XLR a RCA
 • Bluetooth: Verze 4.2, podporované kodeky LDAC, LHDC, aptX HD, aptX, AAC, SBC
 • Audio výstupy: Vyvážený XLR, Nevyvážený RCA
 • Sluchátkové výstupy: 1/4” TRS, XLR 4pin, 4.4mm 5-pole Pentaconn
 • Napájení: AC 220-240V/50Hz
 • Rozměry: 290x85x249 mm
 • Hmotnost: 4.9 kg

Zdroje: techradar.com, whathifi.com, teac.jp

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim