reklama
Banner-Satechi_300x300px2-300x300x

FiiO ukázalo na High-Endu svůj přenosný kazeťák FiiO CP13

FiiO ukázalo na High-Endu svůj přenosný kazeťák FiiO CP13
2024-05-14T08:13:32+02:00
• 14. 5. 2024

Zdroj: FiiO

FiiO CP13 byl napříč produkty, které jsme během High-Endu v Mnichově spatřili, poměrně netradiční záležitostí. Mezi reproduktory, zesilovači a gramofony různých cenových tříd byl přenosný, či chcete-li kapesní, kazetový přehrávač poněkud překvapením. Nakonec si klademe otázku, na koho produkt míří. Na mladé diváky Stranger Things, kteří touží pouštět kazety Kate Bush? Nebo na pamětníky, kteří mají doma hory oblíbených nahrávek na dnes už ne úplně rozšířeném nosiči?

Zažijí audiokazety renesanci jako vinyl?

Vinylové desky zažívají svou renesanci. I mladí posluchači loví desky svých oblíbených umělců v obchodech s hudbou a listují v albech jako o závod. Možná i proto jim například knihkupectví Luxor věnuje poměrně velkou část svých prodejen. Můžeme se bavit o tom, že nemusí jít o dlouhodobý trend. To ale v tuto chvíli nehraje roli. Vinyl prostě frčí. A na vinylu tak vychází moderní popoví tvůrci od Billie Eilish přes Dua Lipu po české Mirai.

FiiO CP13 Mnichov

Žlutý Pes ve své skladbě tvrdili, že modrá je dobrá. My souhlasíme; zdroj: Hifimanie

Někteří tvůrci se ovšem rozhodli vydávat svá nová alba také na audiokazetách. Italští Maneskin se nebránili vydat na tomto nosiči album Rush. A chvíli šlo koupit na kazetě také album islandského Dadiho Freyra. A tím to zdaleka nekončí. Na kazetě vyšlo také album v současnosti nejpopulárnější hudební tvůrkyně Taylor Swift. A tím to rozhodně nekončí. Seznam nových vydání najdete třeba zde. Vstříc všem, kteří by si tato alba chtěli pustit na cestách dnes už retro způsobem, vyšla čínská společnost FiiO. Přehrávač FiiO CP13 byl vydán nějaký ten pátek zpět. My se na něj osobně mohli podívat právě v Mnichově.

FiiO CP13 – precizně zpracovaný, oku lahodící

FiiO zvládlo s CP13 vlastně husarský kousek. Ačkoliv bych se chtěl jejich přenosnému kazeťáku trochu možná pousmát, osobní setkání bylo jedno z těch lepších randíček, kdy fotografie odpovídají realitě. CP13 je precizně zpracovaný. Tělo tvoří hliník a sklo a v ruce vše působí na jedničku. Z barevných provedení se jen těžko vybírá. Stříbrnomodrá je příjemná na pohled, červenostříbrná divoká a bíločerná potěší také nejedno oko.

FiiO CP13 Mnichov

Červené barevné provedení se nám taktéž tuze líbilo; zdroj: Hifimanie

A jak je na tom hudebně? FiiO zde mělo k dispozici svá sluchátka FT3. S těmi samozřejmě vše znělo nad očekávání skvěle, byť jsme poslechem mohli strávit pouze zkrácený čas. Retro nádech byl všudypřítomný a šum na pozadí skladeb hřál u srdíčka. Mimochodem právě šum kolem sebe nese trochu komický prvek, se kterou FiiO bojuje. Mladým posluchačům v produktových materiálech vysvětluje, že šum je vzhledem k nosiči naprosto normálním jevem a nemusí zařízení reklamovat. Holt tohle není Spotify.

CP13 Mnichov

Bíločerné provedení je nejvíce konzervativní, jistou dávku extravagance přeci jen ale má; zdroj: Hifimanie

Výbava je bohatá. 1 800mAh baterie poslouží až pro 13 hodin poslechu. Nabijete ji přes USB-C, takže ano, dneska přenosný kazeťák můžete nakrmit powerbankou. Měděný setrvačník má 30,4 mm v průměru a 4 mm na výšku. Podle výrobce přináší ještě plynulejší pohyb pásky. Při výrobě pak byly údajně vybírány ty nejlepší snímací hlavy. Jako operační zesilovač slouží čip cameo JRC5532. Ten se mezi znalými posluchači těší dobrému jménu.

CP13 Mnichov

Zpracování je příkladné a všudypřítomý hliník dělá dobrý dojem už při prvním úchopu; zdroj: Hifimanie

Závěr – cena vlastně potěší

FiiO CP13 lze u nás pořídit za 3 490 Kč a upřímně jsme se obávali, že cena bude vyšší. Retro je přeci jen dobrým zdrojem výdělků a kazeťák tak i vzhledem ke svému zpracování asi klidně mohl mířit výše. Méně znalí by mohli ohrnovat nos nad čínským původem. Musíme ale dodat, že FiiO patří mezi velmi šikovné a poctivé výrobce a za danou cenu dokáže velmi mile překvapit. CP13 lze již pořídit u vybraných tuzemských prodejců. O jejich distribuci se u nás stará Gothic. Pořídit jej lze tedy například na jejich maloobchodních stránkách Headphones.cz. Doufáme, že budeme mít možnost si tento pohledný kazeťák naposlouchat mnohem více a v soukromí. Třeba brzy!

 

Technické specifikace 

 • OP-zesilovač: JRC5532
 • Hmotnost: 310 g
 • Rozměry: 120 x 88,3 x 31,8 mm
 • Podporované kazety: Všechny typy (I až IV)
 • Doporučená impedance: 8-150 ohm
 • Nabíjení: USB-C
 • Sluchátkový výstup: 3,5 mm jack
 • Baterie: 1800mAh polymerová baterie, až 13 hodin přehrávání, 3 hodiny nabíjení
 • Výstupní výkon: 250mV+250mV (32ohm)
 • THD+N: < 3,5%
 • SNR: >55dB

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim