reklama
PanzerGlass iPhone 15

Vyzkoušeli jsme Final Audio X8000 – jsou audiofilský šperk

Vyzkoušeli jsme Final Audio X8000 – jsou audiofilský šperk
2024-05-13T21:57:31+02:00
• 13. 5. 2024

Final Audio X8000, zdroj: hifimanie.cz

Na veletrhu High End jsme si mimo jiné vyzkoušeli vskutku nekonvenční japonská sluchátka Final Audio X8000. A byl to rozhodně zajímavý zážitek. Novinka působí totiž jako šperk a to nejen na pohled, ale i když je vezmete do rukou. Sluchátka jsou extrémně lehká, a zároveň vůbec nevzbuzují strach z nízké mechanické odolnosti. Minimalistický hlavový most 220g sluchátkového šperku totiž tvoří extrémně odolná slitina titanu. Díky jejímu použití se výrobci podařilo dosáhnout i výrazně lepší tvarové stálosti, která zajistí stabilní a dle našeho soudu skvěle nastavenou sílu přítlaku sluchátek po dlouhá léta. Ostatně u špičkových magnetoplanárních sluchátek to bude třeba. S očekávanou cenovkou 5 000 €. tedy asi 123 000 Kč by měl audiofilský šperk sloužit skutečně dlouho.

Po stručném reportování z prvního dne výstavy vás tak nyní můžeme uvítat u prvního článku o novinkách z výstavy High End v Mnichově. Doufáme, že vás Final Audio X8000 zaujmou tak, jako nás. A že se budete těšit i na další novinky, které vám v následujících dnech představíme.

X8000 tenoučké

Když poprvé zahlédnete Final Audio X8000, vybavíte si šperky, chirurgické nástroje a především obdivuhodnou japonskou preciznost, zdroj: hifimanie.cz

Final Audio X8000 zdobí nekompromisní materiály i technika

Jak jsme nastínili už v úvodu, novinka se pyšní jedinečnými materiály. S jejich pomocí se japonskému výrobci podařilo dosáhnout futuristického lehoučkého designu s extrémní odolností. Hlavový most je dle slov výrobce ze slitiny, využívané k výrobě nejlepších hodinářských pružin a cévních stentů. Kromě unikátních mechanických vlastností se tak může pyšnit prakticky nulovým rizikem alergické reakce na použitý kov.

Final Audio X8000 prezentace

Materiály nových sluchátek mají extrémní vlastnosti. Konkrétní slitinu si ale výrobce nechal pro sebe, zdroj: hifimanie.cz

Extrémní vlastnosti má i uložení měniče sluchátek, který svou odolností předčí nerezovou ocel i titan. Měla by tak bez problémů nabídnout prakticky dokonalou oporu měniči a navíc vydržet bez problémů i náročnější podmínky při použití v terénu. Limitem v tomto ohledu tak bude pouze otevřená konstrukce sluchátek.

ADS tlumení 1105x593x ADS basy 1115x615x
Tlumení membrány vzduchovým filmem umožnilo dosáhnout lepší frekvenční odezvy samotného měniče, zdroj: prezentace Final Audio

Precizní šasi odlité z jediného kusu slitiny plní nezanedbatelnou funkci v akustickém systému AFDS. Air Film Damping Systém totiž využívá k tlumení pohybu membrány v magnetickém poli viskozity vzduchu, který prochází miniaturními kanály v uložení měniče. Výrobci se tak podařilo dosáhnout výrazně lepší basové extenze a zkrocení nežádoucího vrcholu v oblasti vysokých frekvencí. Reprodukce hlubokých basů tak lze dosáhnout i s netěsnícími náušníky. A právě díky nim si lze užít vzdušnější prezentace hudby napříč pásmy.

Vlastní membrána inovativní magnetický systém i extravagantní náušníky

Základním kamenem sluchátek Final Audio X8000 je unikátní 50mm membrána vlastní výroby. Ta vychází z modelu D8000. Tentokrát ale výrobce v zájmu kompaktnějších rozměrů upravil její geometrii a koncentroval aktivní plochu z kružnicové oblasti do plného kruhu. Celý měnič je tak o 20 mm menší než v případě dosavadní vlajkové lodi.

Final Audio X8000 vs D8000 membrane 2237x1257x

Nová geometrie membrány umožnila zmenšení sluchátek, zdroj: prezentace Final Audio

Vylepšení se dočkal i magnetický systém. Ten nyní místo konvenčního kruhového uspořádání využívá takzvané Halbachovo uspořádání magnetů. V něm jsou magnety orientovány s 90° pootočením tak aby se jejich složená magnetická síla soustředila přímo proti membráně. Výsledkem je rovnoměrnější a hlavně výrazně silnější magnetické pole pro pohon membrány. Sluchátka tak perfektně reagují na jakékoli změny signálu a mohou se pochlubit i vyšší citlivostí.

FA X8000 magnetický systém 2241x1260x

Nový magnetický systém směřuje magnetické pole vstříc membráně, zdroj: prezentace Final Audio

Zajímavé jsou pak i náušníky. Ty se výrobce rozhodl konstruovat pomocí 3D tisku. Jejich otevřená struktura přitom nechává prostor pro volné proudění vzduchu v okolí posluchačova ucha a přitom nezabere mnoho prostoru ani nepřidává výraznou hmotnost.

Jaký Final Audio X8000 zanechala dojem?

V rámci uzavřené prezentace společnosti byl k dispozici předprodukční vzorek sluchátek s3D tištěnými náušníky. Chyběl ale jakýkoli odpovídající zdroj signálu. Na stánku výrobce tomu bylo zase přesně naopak. K dispozici byla Final Audio X8000, odpovídající zesilovač i hudební přehrávač, ale tentokrát měla sluchátka tradiční stélky, které japonská společnost používá u stávajícího vrcholu portfolia.

IMG 0905 EDIT 4032x3024x IMG 0910 3265x2448x
Final Audio X8000 jsme vyzkoušeli jak to jen bylo možné, zdroj: hifimanie.cz

Zkušenost jsme tak s kolegou udělali rovnou dvojí. Ani jedna přitom nenabídla ucelený vjem. Proto rozdělíme i popis našich zkušeností. Ačkoli byly naše celkové dojmy v závěru pozitivní, není možné opomenout nedostatky ani jedné z variant.

Prototyp s tištěnými náušníky

První jsme si tedy sluchátka na hlavu posadili takříkajíc nasucho, tedy bez hudby. Bylo přitom naprosto šokující, s jakou lehkostí dosedla kovová konstrukce sluchátek na naše hlavy. Nikde nic netlačilo a dostatečně pevný stisk hlavového mostu vzbuzoval dojem, jako kdyby byl nastaven na zakázku, přímo na naše hlavy. Tohle se japonským inženýrům skutečně podařilo!

Final Audio X8000 naked

Profil sluchátek je extrémně nízký a díky prémiovým materiálům působí jako módní doplněk, zdroj: hifimanie.cz

Dokonalému dojmu bránily jen náušníky. Ty jsou sice lehounké, prodyšné a efektní, ale po dosednutí na spánky jsme se nemohli ubránit nepříjemnému dojmu z relativně hrubého zakončení 3D tisku. Doufejme, že se tento problém podaří eliminovat.

Prototypy s náušníky z papíru Washi

Technologie 3D tisku má jistá geometrická omezení, která neumožňují tisk „do vzduchu” a tak se výrobci nepodařilo zakřivit okraj síťky dostatečně, aby se náušník opíral plochou a nikoli krajem tisku. Jestliže se to brzy podaří, bude vše jinak.

Náušníky z japonského papíru Washi, které společnost osazuje na modelu Final Audio D8000 PRO nám totiž nechaly okusit i zvuk novinky s maximálním komfortem. A to byla paráda. X8000 pohodlně objaly naši hlavu a my si mohli v klidu vychutnat jejich zvuk s krásně důrazným pevným basem, který se ale rozprostíral bez omezení podobně jako při poslechu reprosoustav. Prezentace středů a výšek byla samozřejmě také parádní. Alespoň se tak tedy v kontextu hlučného výstaviště jevil. Otevřená sluchátka totiž stejně jako vystavované reprosoustavy bojovaly s nepřijatelnými podmínkami a tak na žádné hlubší závěry nebyl prostor.

Final Audio X8000 s Washi náušníky

Náušníky z japonského Washi papíru nám umožnily poslechnout si skvělý zvuk X8000, zdroj: hifimanie.cz

 

Tentokrát nás už ale zdaleka tak netěšila velikost sluchátek a i jejich vizuální sex appeal byl ten tam. Pocitově bylo všechno skvělé, ale na pohled velké náušníky vypadaly na tenkém mostě trochu směšně a nepatřičně. A zvukové rozdíly proti D8000 výstaviště úspěšně přehlušilo. Pokud tedy nějaké jsou. To ale nemění nic na tom, že se na finální vzorek, který si poslechneme v klidu, opravdu moc těšíme.

Final Audio X8000 jsou „přijatelně” drahá

Cenovku nové vlajkové lodi výrobce odhaduje na 5000 € a rovnou dodává, že si je vědom že je vysoká. Považuje ji ale za přijatelnou. A my se vlastně nedivíme. Existují i výrazně dražší sluchátka a to i mezi magnetoplanáry. Můžeme vzpomenout například čínské Hifiman Susvara atakující 170 000 Kč. A ani dosavadní top model Final Audio D8000 Pro není výrazně levnější. Nebudeme se tak divit, když si novinka po pořádném odladění najde své kupce.

 IMG 1456 EDIT 4032x3024x IMG 0904 EDIT 4032x3024x IMG 0903 EDIT 4032x3024x
Design Final Audio X8000 působí moderně, technicistně a zároveň jako šperk, zdroj: hifimanie.cz

Přijde totiž na trh s nevídaným unikátním designem i konstrukcí, skvělým zvukem a doufejme že i nekompromisní ergonomií, která dá definitivně zapomenout na pocení i pocit tlaku na temeni. Vycizelovaný luxus, který není jen holým pozlátkem přitom vždycky vidíme rádi a věříme, že dokáže nalákat i ty, kteří by spoustu jiných sluchátek v této cenové hladině označili za nesmysl. X8000 prostě nadchnou technologickou pokročilostí, japonskou řemeslnou precizností a neotřelým stylem bez zbytečné okázalosti. A tomu nezbývá než zatleskat.

 

Od malička pohlcený technologiemi, zvukem a obrazem. Nejraději je, když sedne doma u filmu. Pak ostatní otravuje řečmi o tom, že je domácí kino lepší než multiplex.

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim