reklama
PanzerGlass iPhone 15

Grell ukázal v Mnichově svá exkluzivní sluchátka Grell OAE1

Grell ukázal v Mnichově svá exkluzivní sluchátka Grell OAE1
2024-05-17T10:37:25+02:00
• 17. 5. 2024

Zdroj: Hifimanie

Grell OAE1 je příjemnou novinkou na trhu sluchátek, kterou jsme spatřili v Mnichově na vlastní uši. Za touto značkou stojí Axel Grell, zvukový inženýr, který se proslavil svou prací pro Sennheiser. Zde přispěl k vývoji některých z nejuznávanějších sluchátek na světě jako jsou třeba Sennheiser HD 800. S modelem OAE1 se rozhodl podle svých slov vytvořit něco opravdu jedinečného a osobitého. A tak se ve spolupráci s výzkumným ústavem hanoverského institutu pro komunikační technologie zrodila sluchátka, která využívají posluchačovi anatomie k co nejpřesvědčivějšímu vnímání hudby. Sluchátka jsou k dispozici na platformě Drop v omezeném množství 1000 kusů.

Grell OAE1 nabídnou netradiční konstrukci

Grell OAE1 jsou otevřená sluchátka přes uši, která nabízí velmi slušivý design. I nás přitáhla ke stánku v podstatě na první zahlédnutí. Design jako takový Grell nezvolil jen pro smyslné lákání pohledů. Naopak. Pohodlné plyšové náušníky totiž spočívají na mušlích, které jsou z 90 % tvoří bohatě ventilovaná kovová mřížka. Pro tlumení přitom Grell využívá akustickém rouno utkané z nerezové oceli. Ničím nerušený průchod zvukových vln tak zajišťuje nádherně otevřený projev.

Grell OEM1 článek

Sluchátka vypadají na první pohled skvěle; zdroj: Hifimanie

Nejpozoruhodnějším aspektem sluchátek Grell OAE1 je ovšem netradiční umístění a výrazně naklopení měničů před ušima. Tam, kde byste je čekali běžně najdete jen pasivní akustickou komoru s tlumením. A právě tak novinka umožňuje maximální využití přirozené struktury ucha pro vnímání prostoru nahrávky. Reprodukce zní téměř jako kdybyste seděli před párem dobře ustavených reprosoustav.

OAE1 článek

Sluchátka jsme si na místě mohli i krátce poslechnout; zdroj: Hifimanie

K poslechu jsme měli opravdu limitovaný čas vzhledem k okolnímu zájmu. I tak můžeme konstatovat, že sluchátka jsou krásně prodyšná a velmi pohodlná – i vzhledem ke své relativně nízké hmotnosti. Na uši padnou přesně tak, jak si představujeme. Vzhledem k otevřené konstrukci a relativně vysokému ruchu na veletrhu nechceme příliš hodnotit zvuk. K tomu bychom přeci jen potřebovali soukromí, klid a také více času.

OAE1 článek

Zvuk bychom mohli v rychlosti přirovnat k precizním a neutrálním Sennheiserům. Na větší soudy by to ovšem chtěl delší poslech; zdroj: Hifimanie

Už na první dobrou ovšem posluchač dokáže zaregistrovat jistou odlišnost zvuku, za kterou může právě netradiční konstrukce. Zvuk se zdál svým laděním velmi blízký vyšším modelům sluchátek od společnosti Sennheiser. Ale tomu se nelze divit, když i za nimi stojí právě Axel Grell.

Moc kousků už nezbývá, cena je totiž příjemná

Podle platformy Drop už moc kousků ke koupi nezbývá. Konkrétně jde v současnosti o nějakých 300 sluchátek. Není vlastně ani divu. OAE1 jsou dostupná za 349 EUR, v přepočtu tedy 8 600 Kč, což na taková sluchátka není vůbec špatná cena. A co nám ještě pan Grell na závěr prozradil? Po limitované edici bychom se měli dočkat samozřejmě masověji dostupného produktu. Nezbývá, než se těšit.

Technické specifikace Grell OAE1:

  • Měniče: Biocelulóza
  • Impendance: 38 ohmů
  • Frekvenční rozsah: 12 – 32 000 Hz (-3 dB), 06 – 44 000 Hz (-10 dB)
  • Hladina akustického tlaku (SPL): 106 dB (při 1 kHz 1 VRMS)
  • Harmonické zkreslení (THD): 0,05 % (při 1 kHz 100 dB)
  • Hmotnost (bez kabelu): 375 g

 

 

S technologiemi si hraje od nepaměti a doma má v nich více nepořádek než pořádek. Ostravak, který se stále místy učí psát slušně a spisovně. Ale ne vždy to klapne. Hlavně u té slušnosti. "Zatimco tata rubal uhli, ja rubu texty, bo mam chrome ruky."

Komentáře

Hifimánie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim